Takip Edin

Teknoloji

Android 11 Alacak Telefonlar: Bazı Xiaomi Kullanıcıları Endişeli

Yayınlanma tarihi

-

Android 11 alacak telefonlar

Android 11 alacak telefonlar merakla beklenirken, Xiaomi markasında bazı modellerin güncellemeyi almayacağı bilgisi yayıldı. Bu durum karşısında endişe eden Xiaomi kullanıcıları, hangi modellerin güncelleme alıp, hangi modellerin güncelleme almayacağını araştırmaya başladı. Yazımızın devamında, Xiaomi markasının hangi modellere Android 11güncellemesi vermeyeceğini görebilirsiniz. Ama önce belirtmek isteriz ki Xiaomi bazı modellerine Android 11 güncellemesi yollamayabilir, fakat işletim sistemi olan MIUI için güncellemelerine devam edecek. Xiaomi markasının, Android 11 güncellemesi yapmayacağı iddia edilen listeye ise buraya tıklayarak, ulaşabilirsiniz.

Android 11 Almayacağı İddia Edilen Xiaomi Marka Telefonlar

Android 11 telefonlar

Android 11 alacak telefonlar, Eylül ayında bu güncelleme ile tanışacak. Bu heyecanlı bekleyiş sürerken, bir kaynaktan yayınlanan listeye göre Xiaomi markası bazı modellerine bu güncellemeyi sunmayacak. Bu durum karşısında hayal kırıklığına uğrayan ve duruma tepki gösteren Xiaomi kullanıcıları hangi modellerin muhtemel olarak güncellemeyi almayacağını araştırıyor. Bizler sizler için bu listeyi bir araya getirdik, işte muhtemel Android 11 güncellemesi almayacak Xiaomi modeller:

Xiaomi Red mi Note 7 Pro

Xiaomi Redmi Note 7s

Xiaomi Mi Mix Alpha

Xiaomi Mi cc9e

Xiaomi Red mi 8

Xiaomi Red mi Note 7

Xiaomi Red mi 8A

Xiaomi Red mi 8A dual

Xiaomi mi mix 3-5G

Xiaomi Red Mi Note 8 Pro

Xiaomi Red Mi Note 8

Xiaomi Red Mi Bote 8 T

Yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden, Xiaomi markası için güncelleme almayacak bu modellerin paylaşıldığı adrese ulaşabilirsiniz.

Android 11 Alacak Telefonlar Listesi

Xiaomi markasının bazı kullanıcıları için bu bilgi hayal kırıklığı yaratmış olsa da Android 11 alacak telefonlar için hazırlıklar devam ediyor. İşte açıklanmış olan güncelleme alacak telefon modelleri:

SAMSUNG

Galaxy A51

Galaxy A71

Galaxy M31

Galaxy S10

Galaxy S10 Plus

Galaxy S10e

Galaxy S10+5g

Galaxy A91

Galaxy S20

Galaxy S20 Plus

Galaxy S20 u

Galaxy Note 10

Galaxy Note 10 Plus

Galaxy Note 10+5g

Galaxy S9

Galaxy S9 Plus

Galaxy A10

Galaxy A10S

Galaxy A10 e

Galaxy A90

Galaxy A90+5g

Galaxy A30

Galaxy A50

Galaxy A30S

Galaxy A50S

 

XIAOMI:
Poco X2 modeli

Poco F2 Pro modeli

Mi A3 modeli

Mi 9T modeli

Mi 9T Pro modeli

Mi 9 Pro modeli

MI 9 Pro 5G modeli

Mi CC9 modeli

Mi Note 10 modeli

Mi Note 10 Pro Xiaomi modelleri, Android 11 alacak telefonlar içerisinde yer almaktadır.

 

NOKIA

Nokia 3.2 modeli

Nokia 1 Plus modeli

Nokia 7.2 modeli

Nokia 6.2 modeli

Nokia 2.3 modeli

Nokia 4.2 modeli

Nokia 1.3 modeli

Nokia 5.3 modeli

Nokia 8.2+5G modeli

 

HUAWEI

Huawei P20/

Huawei /P20 Pro

Huawei Mate 20/

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20X

Huawei Mate 20 RS

Huawei P30

Huawei P30 Pro

Huawei P30 Lite

 

HONOR

Honor 30

Honor 30 Pro

Honor Magic 2

Honor 20

Honor 20 Pro

Honor 10 Youth Edition

Honor V20

Honor View 20

Honor 20i

 

OPPO

Oppo F15

Oppo Reno Ace

Oppo Reno3 Youth

Oppo A5 (2020)

Oppo A9 (2020)

Oppo Reno 10 x Zoom

Oppo Find X2

Oppo Find X2 Pro

Oppo Ace2

Oppo F11

Oppo F11 Pro

Oppo Reno2

Oppo /Reno 2 F

Oppo Reno2 Z

Oppo Reno3 5G

Oppo Reno3 Pro 5G modelleri, Android 11 alacak telefonlar arasında bulunuyor.

VIVO

Vivo V17

Vivo NEX 3

Vivo NEX 3S 5G

Vivo V15

Vivo V15 Pro

Vivo X30

Vivo X30 Pro

Vivo IQOO 3 5G

 

SONY

Sony Xperia 10 II

Sony Xperia 1 II

 

LG
LG V30S ThinQ

LG G8X ThinQ

LG V35 ThinQ

LG V40 ThinQ

LG V50 ThinQ 5G/

LG V50S ThinQ 5G

 

REALME

Realme X

Realme XT

Realme X2 Pro

Realme X30 5G

Realme 3 Pro

Realme 3

Realme 5

Realme 5 Pro

Realme 6

Realme 6i

Realme 6i Pro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Teknolojisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Yayınlanma tarihi

-

yapay zeka nedir

Yapay zekâ teknolojisinin hayatımızda yavaş yavaş yer edinmeye başlaması ile birlikte yapay zekanın ne olduğuna dair meraklar da artmış durumda. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz bu içerikte; yapay zeka nedir, bilim insanlarının yapay zekâ hakkında düşünceleri nedir, yapay zekâ iyi bir şey midir ve nerelerde kullanılır gibi sorulara cevap veriyoruz.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka nedir? sorusuna en kısa ve öz cevap, insanın yapayı desek yanlış olmaz. Çünkü yapay zekâ teknolojisi; bir bilgisayar programı ile donatılmış olan robotların, tıpkı bir insan gibi davranmasını sağlamaya çalışan bir teknolojidir. Yani bir makinenin, bir bilgisayarın ya da telefonun tıpkı insan gibi düşünmesini, insan gibi hareket etmesini amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak; bu cansız makinelere insani özellikler olan: düşünme, öğrenme, karar verme, algılama ve birçok özellik verilmeye çalışılmakta. Bu durum elbette ki, olumlu ve olumsuz sonuçları da beraberinde getirmekte.

Yapay Zekâ Hakkında Bilim İnsanlarının Düşüncesi

Yapay zeka nedir, sorusunu yanıtladıktan sonra yapay zekanın iyi mi, kötü mü olduğuna cevap bulalım. Yapay zekâ teknolojisinin, insan yaşamına oldukça kolaylık sağlayacağı kesin ama bununla birlikte elbette ki olumsuzları da beraberinde getireceği söylenmekte.

Google’ın kurucularından olan Larry Page; yapay zeka teknolojisi için çalışmalar sürdürmekte ve yapay zekanın insan hayatında, olumlu bir etkisi olduğunu savunmakta.

yapay zeka nedir


SpaceX’in kurucusu ve Tesla’nın Ceo’su Elon Musk, Larry Page’in düşüncesinin tersini düşünmekte. Elon Musk’a göre yapay zeka teknolojisi, ilerleyen zamanlarda insan hayatı için tehlike oluşturmakta. Çünkü ona göre yapay zeka ne kadar gelişirse, kontrol etmek o kadar zor olacak.


Microsoft’un kurucusu Bill Gates de Elon Musk gibi düşünüyor. Bill Gates, “makineler uzun süre işimizi oldukça kolaylaştıracak çünkü süper zeki olmayacaklar. Ama ilerleyen zamanlarda, süper zekaya ulaştıklarında insan ırkı için tehdit oluşturacaklar, bu nedenle kaygılıyım” demektedir.

yapay zeka nedir


Ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın iyi bir şey olduğunu fakat, sınırın ayarlanamaması durumunda en kötü şey olacağını belirtmişti. Ona göre de yapay zeka, süper zekaya ulaştığı zaman insan ırkının pek şansı yok. Stephen Hawking; biyolojik bir beynin, bilgisayar beynin yapacakları karşısında aciz kalabileceğini belirtmişti.

stephen hawking

Yapay zeka nedir, sorusunu cevaplamak oldukça kolaydı fakat yapay zeka teknolojisinin iyi mi, kötü mü olduğunun cevabını size bırakıyoruz. Teknoloji ve bilim alanında oldukça iyi işler yapmış olan bilim insanlarının düşüncelerine bakarsak, yapay zeka teknolojisi aslında faydalı ama fazla ileri gidilmemesi kaydıyla.

Kısaca Yapay Zeka Tarihi

Yapay zekâ teknolojisinin fikrini ortaya atan kişi Alan Mathison Turing’dir. Alan Mathison Turing, 1943 yılında “makineler de düşünebilir mi?” diye bir soru ile bu teknolojinin kapılarını aralamıştır. Elektromekanik cihazların çıkması ile de bilgisayar bilimi ve arkasından yapay zeka teknolojisi ortaya çıkmıştır.

Günlük Hayatımızda Yapay Zekanın Kullanıldığı Yerler

Yapay zeka teknolojisi, hayatımızın hemen hemen her yerinde yer almakta. Yapay zeka nedir, iyi mi kötü mü derken; sıra şimdi nerelerde kullanıldığına geldi. Bunların bazılarını kısa örneklerle gösterelim:

Sanal Asistanlar

Iphone marka akıllı telefonların sanal asistanı Siri,

Google’ın Now kişisel asistanı,

Microsoft’un kullandığı asistan Cortana

Oyunlar

Bilgisayar ya da konsol oyunları olsun fark etmez, bot oyuncu olarak bildiğiniz oyuncuların hepsi yapay zekaya ürünüdür.

Sürücüsüz Araçlar

Bu araç modellerinde, son yıllarda Tesla oldukça ön planda. Sürücü müdahale etmeden, sorunsuz bir şekilde aracın kullanılmasını sağlayan şey yapay zekadır.

Reklam Algoritmaları

Bunu daha anlaşılır ifade etmek gerekirsek mesela; instagram’da çıkan reklamlar nasıl benim almayı düşündüğüm şeyler olabiliyor, diye düşünmüşsünüzdür. Bu tahmini sağlayan şey de yapay zekadır. Arama motorları ve sosyal medya platformları sizin ne istediğinizi ya da ilgi alanlarınızı bu yapay zeka algoritmaları ile keşfedip, sizlere ilginizi çekebilecek içerikleri sunuyor.

Sesli Yanıt Sistemleri

Bir bankanın ya da herhangi bir markanın müşteri hizmetlerini aradığınızda, size yönlendirmeler yapan sesli yanıt sistemi de bir yapay zekadır.

İnstagram 

Teknoloji başlıkları 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

Teknoloji

Gizli USB Bağlantı Noktaları Olan Dead Drops Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

dead drops

Dead Drops, gizli USB bağlantı noktaları olarak farklı ülkelerde, farklı şehirlerde karşınıza çıkabilecek olan veri depolama ya da indirme alanlarıdır. Alman medya sanatçısı olan Aram Barthol tarafından 2010 yılında başlatılan bu sistem, her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Herhangi bir yere yerleştirilen USB belleklere, insanlar ile paylaşmak istediğiniz şeyleri indirebiliyorsunuz ya da insanların bu belleklere indirdiklerini görebiliyor ve onları alabiliyorsunuz. İnsan ne gereği var diye düşündürebilir fakat oldukça eğlenceli ve ilgi çekici bir sistem olduğu da kesin. Çünkü her geçen gün bu uygulamaya katılım artıyor.

Dead Drops Noktaları Her Geçen Gün Artıyor

Dünya çapında, gizli USB bağlantı noktaları 1180’e ulaşmış durumda. Türkiye’de henüz bir bağlantı noktası bulunmuyor. Ama her an olabilir çünkü bir gizli USB bağlantı noktası oluşturmak sizin elinizde. Bu sistemi oluşturmak için gerekli bilgilere yazımızın sonundaki videodan ulaşabilirsiniz.

USB bağlantı

Dead Drops noktalarının kurucusu Aram Barthol, bu uygulama sayesinde, verilerin özgürce dağıtılabileceğini söylüyor. Verilere, kimse engel olmadan kolaylıkla insanlara duyurulabilmek için bu uygulamayı oluşturduğunu söylüyor.

Gizli bağlantı noktaları, herhangi bir duvarda karşınıza çıkabilir.

dead drops

Kullanmak isterseniz, yapmanız gereken şey bilgisayarınızı USB kısmına takmaktır. Sonrasında verilere göz atabilir ya da verilerinizi indirebilirsiniz.

Gizli USB bağlantı noktaları, akla gelmeyecek farklı yerlerde karşınıza çıkabilir. Mesela bu bağlantı noktası Paris’te bulunuyor.

paris dead drops

gizli bağlantı noktaları


USB bağlantı noktalarını bulabilmeniz için sitelerinde detaylı yol tarifi de alabilirsiniz. Bu görseldeki gibi detaylı gösterimler bulunuyor.

dead drops noktaları

gizli bağlantı


Burası ABD’nin Kaliforniya eyaletinden bir yer.

ölü damlalar


Bu gizli nokta, Paris’te yer alan Palais De Tokyo’da yer alıyor.

ölü damla


Bu gi2zli noktanın bulunduğu yer Vietnam.

Amerika Vietnam


Gizli USB bağlantı noktaları oldukça yayılmaya devam ediyor, burası Senegal.

dead drops


İtalya’da bulunan Cagliari

İtalya şehri


Dead Drops noktalarının en yaygın olduğu yerler, ABD ve Avrupa ülkeleri olarak görülüyor. Bağlantı noktalarının nerelerde bulunduğunu gösteren detaylı bir harita sistemi de bulunuyor.

ölü damlalar harita


Sizler de bu sisteme katılmak ve gizli USB bağlantı noktaları kurmak istiyorsanız, nasıl yapıldığını anlatan bir video bulunmaktadır. Bu  videoyu izleyerek, isterseniz siz de kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

 

Devamını oku

Teknoloji

Bilgisayar Sıcaklığını Ölçen Programlar: En İyi 3 Program

Yayınlanma tarihi

-

Bilgisayar sıcaklığını ölçen programlar

Bilgisayar sıcaklığını ölçen programlar ile bilgisayarınızın sıcaklık durumunu kontrol altında tutabilirsiniz. Bilgisayar kullananlar çok iyi bilirler, bilgisayarı zorladığınızda ya da bazen normal işlemlerden dolayı da oldukça ısınabilmektedir. Bir bilgisayarın ısınması, herhangi bir sorun değildir. Fakat, bu konuda yeterli önlem alınmadığı zaman önemli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, bilgisayarınızın sıcaklığını bilmeniz ve ona göre önlemler almanız, bilgisayar sağlığınız için çok önemlidir.

Bilgisayar Sıcaklığını Ölçen En İyi 3 program

Bizler, bilgisayarınızın sıcaklığını ölçebileceğiniz en iyi 3 programı listeledik. Bu programlar sayesinde, bilgisayarınızın sıcaklığını kolaylıkla öğrenebilir ve buna göre bir önlem alabilirsiniz.

Hardware Monitor

Bilgisayar sıcaklığını ölçen programlar

Hardware Monitor, bilgisayar sıcaklığını ölçen programlar içinde en iyilerden biridir. Üstelik, oldukça kolay kullanıma sahip bir tasarımı var. Bu programı; Windows Xp, Linux (8, 8.1, 10), Vista gibi işletim sistemlerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Programın kullanımı ücretsizdir. Programı kullanmak, oldukça kolaydır.

Program sizlere, bilgisayarın genel olan sıcaklığını, bilgisayarınızın fan hızını, voltaj akımlarını ve donanım kısımlara yüklenen yükleri göstermektedir. Bu verileri sizlere bir liste olarak sunmaktadır. Sizler de bu listede, bilgisayarınızın anlık sıcaklık durumunu görebilir ve buna göre sıcaklığı kontrol altına alabilirsiniz.


SpeedFan

speedfan uygulaması

Speedfan programı da ücretsiz kullanabileceğiniz, en iyi sıcaklık ölçen programlardan biridir. Programın kullanımı ve arayüzü oldukça basit bir şekilde tasarlanmıştır. Program sizlere; bilgisayarın genel sıcaklığını, sabit disk sıcaklığını, voltaj akımlarını ve fan hızını liste şeklinde sunmaktadır. Bu programda yer alan özelliklere göre isterseniz bu listeyi, bir grafik şeklinde de inceleyebilirsiniz.

SpeedFan programını oldukça özel yapan özelliği ise fan hızını ve sıcaklık sensör ayarlarını kendiniz ayarlayabilmenizdir. Fanın hangi sıcaklığa karşı ne kadar hızlı çalışacağını, programdan kolayca ayarlayabilirsiniz.


HWİNFO

HWİNFO

HWİNFO, bilgisayar sıcaklığını ölçen programlar arasında en detaylı sonuçları gösteren programdır. Bilgisayarınızın sıcaklığı hakkında oldukça detaylı sonuçlar görmek istiyorsanız, bu programı tercih etmelisiniz. Detaylı sonuçlar yer aldığı için program, diğerlerine göre bir tık daha karmaşık bir tasarıma sahiptir.

Program sizlere bilgisayarın genel sıcaklığını, CPU sıcaklığını, GPU sıcaklığını, anakart sıcaklığını, sürücü sıcaklıklarını göstermektedir. Aynı zamanda, bileşenlerin performansı da sıcaklıklar gibi sunulmaktadır.

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar