Yaşam

Beyrut Patlamasının Uydu Görüntüleri Yayınlandı

Beyrut patlamasının uydu görüntüleri paylaşıldı ve alanda meydana gelen büyük hasar gözler önüne serildi. Geçtiğimiz günlerde, Lübnan’ın başkenti olan Beyrut şehrinde devasa bir patlama meydana geldi ve oldukça can kaybı yaşandı. Resmi kaynaklara göre patlama sonrasında 135 kişi hayatını kaybetti. Yaralanan kişilerin sayısı ise 5 bin üzerinde olarak biliniyor. Beyrut şehrinde yaşanan patlamanın oldukça şiddetli olduğu sonrasında ortaya çıkan görüntülerde daha net anlaşılıyor. Patlama sonrasında ortaya çıkan görüntüler ve yayınlanan uydu görüntüleri yazımızın devamında yer alıyor.

Nükleer Olmayan En Büyük Patlama

Beyrut patlamasının uydu görüntüleri yayınlandıktan sonra yapılan açıklamalarda, nükleer bir patlama olmayan ama bir o kadar büyük bir patlama olduğu söylendi. Patlamanın nedenini merak edenler için hemen söyleyelim, amanyum nitrat maddesinin patlaması sonucu yaşandığı söyleniyor. Bu maddenin 2 bin 750 ton civarında olduğu ve bu maddenin patlaması sonucu bu devasa patlamanın oluştuğu açıklandı. Patlama sonrasına ortaya çıkan görüntüler şöyle:

Beyrut patlamasının görüntüleri

Patlama o kadar şiddetli ki yapıların dahi yıkıldığı görülüyor. Bu gibi devasa patlama sonucunda aslında 135 kişinin hayatını kaybetmiş olması dahi iyimser bir sonuç diyebiliriz. Umarım bu rakamla sınırlı kalır ve sayıda artış olmaz.

beyrut patlaması

Patlama sonrasında yönetim, dış ülkelere yardım çağrısında bulunduğu söylendi. Elbette ki, bir yardım olması gerekiyor; maddi yardımın yanı sıra 5 binden fazla yaralı için sağlık yardımları da yapılmalıdır.

Beyrut patlaması

Patlama sonrasında ortaya çıkan görüntülere bakıldığında kimisi dışarıda yakalanıyor, kimisi evde temizlik yaparken, kimisi de yolculuk ederken yakalanıyor. Bu nedenle, fiziksel olarak darbe almayan insan için dahi oldukça yaralayıcı bir durum.

patlamada gelin

İşte kimisi de düğün heyecanı yaşarken patlamaya yakalanıyor. 29 yaşında olan Israa Seblani, düğün için dış çekim yaptığı sırada patlamaya yakalanıyor. Yararlanan, yaralanmayan herkese çok geçmiş olsun diyoruz ve ölen kişilerin yakınlarına da sabırlar diliyoruz.

Beyrut Patlamasının Uydu Görüntüleri: Büyük Facia

Beyrut patlamasının uydu görüntüleri ile ortaya çıkan faciayı daha net görebilirsiniz. Limanda meydana gelen patlama sonucu, patlamanın olduğu yerde bulunan bütün binaların yerle bir olduğu görülüyor.

Beyrut patlamasının uydu görüntüleri

Patlama sonrasında, yapıların yıkılması nedeni ile de 300 bine yakın kişinin de evsiz kaldığı söylendi.

patlama sonrası

Patlamadan kaynaklı ortaya çıkan maddi zararı ise 15 milyar dolara ulaşmasının beklendiği söylendi. Tekrardan çok geçmiş olsun diyoruz ve ölü sayısının artmamasını umut ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir