Takip Edin

Genel

Dünyanın En İyi Fizikçileri Listesi

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en iyi fizikçileri

Dünyanın en iyi fizikçileri listemizde; sizlere eski zamanlardan günümüze hayatımızda pek çok şeyi anlamamıza, yorumlamamıza yardımcı olan, tarihe adınız yazdırmış olan fizikçileri sunuyoruz.

Dünyanın En İyi Fizikçileri

Dünyadan gelip geçen ama hala günümüzde keşifleriyle, icatlarıyla adından söz ettiren en iyi fizikçiler listemiz:

Albert Einstein

Dünyanın en iyi fizikçileri

Albert Einstein denildiğinde, ilk akla gelen izafiyet teorisidir. Bunun yanı sıra pek çok farklı projede yer almış ve gerçekten günümüzü aydınlatmıştır. Kozmoloji ve kara delikler hakkında yapmış olduğu araştırmalar, günümüzde doğrulanmakta ve bilim insanlarına yol göstermektedir. Albert Einstein, kuantum Teorisi hakkında da detaylı, büyük çalışmalar yapmıştır. Nobel ödülü almıştır.


Nikola Tesla

Nicola Tesla

Nikola Tesla, tartışmasız günümüzdeki gelişmelere kavuşmamızı sağlayan bir bilim insanıdır. Elektro fizikçi olarak, oldukça büyük çalışmalar ve projeler yapmıştır. Niagara şelalesi ile suyun gücünü elektrik enerjisine çevirme sayesinde insanlık için büyük bir çalışma yapmıştır. Bunun yanı sıra; radyo frekans alternatörü, uzaktan radyo kontrolü, uzaktan kumanda, kozmik ses dalga frenkansları, dünya genelinde telsiz ve daha fazla icatlarda bulmuştur.


Galileo Galilei

Dünyanın en iyi fizikçileri

Galileo Galilei, günümüzde hala adından söz ettiren ve çalışmaları ile günümüzü aydınlatan dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Modern fizik ve aynı zamanda astronomi alanında çığır açmıştır. Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ve savunan ilk bilim insanıdır. Hatta bu nedenle Vatikan, kendisini suçlu bulmuş ve cezalandırmak istemiştir. Jüpiterin uydularını keşfetmiştir ve bunun yanı sıra; teleskop, mikroskop, termoskop ve saatler gibi pek çok farklı buluşu olmuştur.


Wilhelm Röntgen

başarılı fizikçiler

Soyadı ünlü fizikçinin aslında en büyük icadını ele vermektedir. Evet, bugün hastalıklarımızın tanısında kullanılan ve oldukça önemli olan Röntgen cihazını keşfeden fizikçidir. Fizik profesörlüğü yaparken, x ışınları üzerinde deneyler yapmıştır ve yaptığı deneylerden olumlu sonuçlar elde etmesinden sonra röntgen cihazını bulmuştur. Nobel fizik ödülü verilmiştir.


Michael Faraday / 1791-1867

en iyi fizikçiler

Hem oldukça etkili çalışmaları hem de sahip olduğu iyi karakteri ile adından söz ettiren Dünyanın en iyi fizikçileri arasındadır. Kendi kendini eğiten ve geliştiren bir fizikçidir. Fadaray, elektromanyetik alanlar üzerinde çalışmalar yapmıştır. Elektrikli motor teknolojinin keşfedilmesinde, elektromanyetik araçlarının oldukça yüksek bir katkısı vardır. Kırım savaşı sırasında, kendisine mektup yazılmış ve kimyasal bir silah yapması istenmiştir. Fakat bu durum, kendisine ve ahlakına ters düştüğü için reddetmiştir.


Niels Bohr / 1885-1962

başarılı fizikçi

Atomun modern fikrini bulan ve ortaya çıkaran fizikçidir. Atomun modern fikri şöyledir, her atomun ana merkezinde çekirdek yer alır. Bu çekirdek etrafında ise elektronlar dönerler. Eğer bu elektronlar, seviye atlarsa o zaman enerji açığa çıkar. Bu düşüncesi sayesinde, Nobel ödülü almıştır.


Marie Curie / 1867-1934

kadın fizikçiler

Marie Curie, tarihte Nobel ödülü alan ilk kadındır ve Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Kendisi radyasyonu bulmuştur. Radyon üzerine yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile de lösemi olmuş ve hayatını bu nedenle kaybetmiştir. Radyasyonu keşfetmiş olduğu için kendisine fizik alanında Nobel ödülü verilmiştir. Radyom keşfi için de kimya alanında Nobel ödülü kazanmıştır.


James Clerk Maxwell / 1831-1879

Dünyanın en iyi fizikçileri

Maxwell, elektromanyetizm terorisinin mucididir. Elektromanyetik alan keşfi, pek çok şeye öncülük etmiştir. Radyonun icadı, radarın icadı ve televizyonun icadı bu keşfi sayesinde olmuştur. Maxwell, optik görüntü ve renkli görüntü üzerinde de pek çok çalışma yapmıştır.


Archimedes

en eski fizikçi

Archimedes, Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır ve tarihin ilk bilim insanı olarak bilinmektedir. Archimedes, mekaniğin ve aynı zamanda hidrostatiğin temellerini atmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini bulan kişidir. Bu bilgisi sayesinde, fizik bilimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Facebook 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sinek Avı Seferberliği: İstanbul’da Yaşanan Garip Savaş

Yayınlanma tarihi

-

Sinek avı seferberliği

Sinek avı seferberliği dediğimizde çoğunuz bunu ilk defa duymuş olabilir. Ve hatta şaka olduğunu da sanabilirsiniz. Ama bu İstanbul’da gerçekten yaşandı ve İstanbul’un tarihine garip bir olay olarak işlendi. 1959 senesinin Ağustos ayında yaşanan bu durum, devlet emri ile gerçekleşen bir olaydır.

Sinek avı seferberliği

 

1959 senesinin Ağustos ayında hava sıcaklığı oldukça yüksekti ve şehir içerisinde ciddi bir susuzluk sorunu da yaşanıyordu. Bunların üstüne bir de çöp sıkıntısı yaşanınca İstanbul’un sinek istilasına uğraması kaçınılmaz oldu. Sinek sayısı o kadar çok artmış ki; insanlar uyuyamıyor, yemek yiyemiyor ve çalışamıyorlardı. Dönemin İl Sağlık Müdürü ise durumla sadece günde 50 sinek öldürerek mücadele edebildiklerini buna herkesin katılması gerektiğini yönünde açıklama yaptı.

Sinek Avı Seferberliğine Çağrı

Sinek avı seferberliği

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı, bu sinek istilası için acil bir toplantı düzenledi. Belediye başkanı yaptığı açıklamada, sineklerin oldukça hızlı ürediğini ve yapılan hiçbir ilaçlama çalışmasının da sonuç vermediğini söyledi. Bu nedenle bunun için bir formül hazırladıklarını ve bu formüle bütün İstanbul Halkının da dahil olması gerektiğini söyledi. Bahsetmiş olduğu formül; halkın Sinek avı seferberliği olarak duyuruldu. Bütün İstanbul halkının bu seferberliğe katılması da zorunlu kılındı.

sinek savaşı

Halkı böyle bir seferberliğe davet etmelerinin nedeni ise yapmış oldukları ilginç bir matematik hesaplamasıdır. İstanbul Belediye Başkanı, İstanbul’da 1 buçuk milyon insan olduğunu ve her insanın en az 10 sinek öldürdüğünü düşünürsek; 10 milyon sinekten kurtulabiliriz dedi. Bu nedenle de insanlar, 17 Ağustos Pazartesi günü saat 13:00’da seferberliğe çağrıldı.

Eline Raket Alan Sokağa Koştu Ama Sonuç Beklendiği Gibi Olmadı

Sinek avı seferberliği için insanlar 7 Ağustos günü elinde ne işi varsa bırakıp; raketleri alıp sinek öldürmeye başladı. İstanbul Belediye Başkanı ve İstanbul Valiliği bu seferberlikle birlikte 10 milyon sineğin öldürüldüğünü açıkladı. Fakat bu sayının yetersiz olduğunu bu nedenle de her pazartesi aynı saatte bu uygulamanın devam edeceğini bildirdi. Aynı zamanda, Belediye ve Valilik bu seferberliğe katılmayanlara da para cezası kesti. Ve bu seferliğe katılmanın zorunlu olduğu bildirildi.

sinek istanbul

Bir süre bu zorunlu seferberlik uygulansa da, İstanbul’da bulunan sinek sayısında bir değişiklik elde edilemedi. Sinekler nasıl mı bitti? Kışın gelmesiyle sinekler kendiliğinden dağıldı 😊 Bu durum da İstanbul tarihinde garip bir olay olarak yer edindi.

Bizi sosyal medyadan da takip edin.

 

 

 

Devamını oku

Genel

WhatsApp Anket Özelliği Artık Kullanımda

Yayınlanma tarihi

-

Whatsapp anket özelliği

Dünyanın en popüler ve en yaygın anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, yeni bir özelliği ile gündeme geldi. Sürekli geliştirilen özellikleri ile kullanıcılarına daha geniş hizmet vermeyi hedefleyen Whatsapp, anket özelliği getirdi. Whatsapp anket özelliği önceden duyurulmuştu ve artık bütün kullanıcılara sunulmaya başladı.     Kısa bir süre önce WhatsApp, kullanıcılarına Topluluk kurma özelliğini de sunmuştu. Peki bu anket özelliği nasıl kullanılıyor? Anket oluşturmak için neler yapılmalıdır?

Whatsapp anket özelliği

WhatsApp Anket Özelliğini Nasıl Kullanabiliriz?

WhatsApp anket özelliği sayesinde, artık gruplarınızda, topluluklarınızda ya da bireysel sohbetlerinizde anket oluşturabileceksiniz. Normal şartlarda anketler iki kişiden fazla sayıda yapılabilir, fakat WhatsApp bu kuralı yıkmış ve bireysel sohbetlerinizde de anket oluşturabiliyorsunuz.

Arkadaş gruplarımızda ya da kendi aramızda sık sık kullanıp, bizi eğlendirecek gibi gözüken anket özelliğinin adımları:

1.Adım:

Grup ya da bireysel sohbet sayfamızı açalım.

Whatsapp anket özellliği

2.Adım:

İphone kullananlar sol alt tarafta bulunan + butonuna; Adroid kullananlar ise ataç butonuna tıklasın.

3.Adım:

Çıkan seçeneklerde anket yazdığını göreceksiniz. Anket özelliğine tıklayın.

4.Adım:

Karşınıza anket oluştur penceresi açılacak. Bu alanda soru ve seçenekler kısmı yer almaktadır. Bu alanda sorunuzu ve oylayacağınız cevaplarınızı yazın.

5.Adım:

Soru ve cevaplarınızı yazdıktan sonra “Gönder” tuşuna basmanız yeterlidir. Oluşturduğunuz anket, grup ya da bireysel sohbetinizde yer alacaktır.

WhatsApp Anket Özelliğinin Farklı Özellikleri

WhatsApp Anket Özelliği farklı özellikleri ile kullanıcılara kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

  • Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi anketlerinizi topluluk ya da grup dışında bireysel olarak da oluşturabiliyorsunuz.
  • Anket cevaplarını 12 şıkka kadar oluşturabiliyorsunuz.
  • Ne kadar sağlıklı bir özellik bilinmez ama bir kullanıcı birden fazla cevabı ya da bütün cevapları seçebilir.
  • İşaretlemiş olduğunuz cevabı değiştirebilirsiniz.
  • Oyları görüntüle seçeneğinden kimlerin hangi cevabı işaretlediğini görebiliyorsunuz.

WhatsApp, geliştirdiği özellikleri ile kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırmayı hedefliyor. Yakın zaman öncesinde, 32 kişi birden görüntülü konuşma özelliği ile tanışmıştı. Bunun yanı sıra gruplarda ya da topluluklarda yöneticilere mesaj silme yetkisi de verildi. Bu özellik sayesinde, iş gruplarında yanlış mesaj durumları da artık tarih olacak gibi duruyor.

Devamını oku

Genel

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

subliminal mesaj

Subliminal Mesaj, bilincimizle fark edemediğimiz fakat bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. Bu mesajlar, kişilere izinsiz olarak verilmekte. Genellikle pazarlama ya da toplumun bir fikri, düşünceyi benimsemesi için kullanılmakta. Subliminal mesajlar; fotoğrafla, videoyla, yazı ve sesle kişilerin bilinçaltına verilmekte. Toplumun bu duruma karşı çıkması üzerine hükümetler bu konuda yasaklamalar getirse de yine yoğun bir şekilde subliminal mesajlar verilmekte.

Subliminal Mesaj

Subliminal Mesaj Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Subliminal mesaj örneklerine geçmeden önce nasıl ortaya çıktığına değinelim. Alman Fizyolog Wolkman tarafından 1859 yılında bulunmuştur. Wolkman, “takistoskop” adında bir cihaz icat etmiştir Takistoskop, saniyenin 3 binde 1 hızında açılıp, kapanan bir objektif kapağına sahipti. Bu hızda açılıp, kapanan objektiften anlık görseller veriliyor ve bu görseller bilinç tarafından algılanmasa dahi bilinçaltı tarafından algılanıyordu.

subliminal mesaj

Takistoskop, ilk olarak İngiliz kanalı olan BBC tarafından 1920’li yıllarda kullanıldı. Kullanılma amacı ise o dönemlerde yeni ortaya çıkan radyo kullanımına toplumu yönlendirmekti. Radyoya karşı mesafeli olan halk, Subliminal mesaj sayesinde radyoya yönelmeye başlamıştı.

Takistoskop, 2.Dünya Savaşı döneminde yine İngilizler tarafından bu kez farklı bir amaç ile kullanıldı. Askerlerin düşman uçaklarını kolayca ayırt edebilmesi için bir nevi eğitim amacıyla kullanılmıştır. Düşmanın askeri bilgileri bilinçaltına verilmiş ve bu sayede askerler kolaylıkla düşman uçaklarını kolaylıkla ayırt edebilmiştir.

Subliminal Mesaj Nasıl ve Neden Kullanılıyor?

Subliminal mesaj, günümüzde genellikle reklam ve pazarlama alanında sıkça kullanılmakta. Bu alan dışında, toplumun yabancı olduğu bir düşünceyi kolaylıkla topluma benimsetmek için kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre insanı en çok etkileyen unsurlar cinsellik ve ölümdür. Subliminal mesajlar hazırlanırken bu iki unsur esas alınarak uygulanmaktadır. Biri korku ile yönlendirme yaparken diğeri de çekici kılarak yönlendirme yapmakta.

GIPHY aracılığıyla

25.Kare Uygulaması

Subliminal mesajlar konusunda sıkça geçen 25.kare yöntemi video içeriklerinde kullanılan bir yöntem. Beynimiz, bir video izlerken saniyede videonun 24 karesini algılayabilir. 25.kareyi görürüz fakat algılayamayız. 25.kare anlık olarak algılanamasa dahi bilinçaltımıza ulaşır. Bu nedenle, subliminal olarak verilmek istenen mesajlar, bu 25.kareye yerleştirilir. 25.kare yöntemi bu şekilde uygulanır.

GIPHY aracılığıyla

25.kare yönteminin etkinliği Amerika’da bir deneyle kanıtlanmıştır. Sinemada izleyicilere 25.karede kola içmeleri ve mısır yemeleri konusunda yönlendirme yapılmıştır ve sonuç oldukça etkili olmuştur. Amerika bu yöntemi, Rusya ile soğuk savaş dönemlerinde Hollywood filmlerinde sıkça kullanmıştır.

Subliminal Mesajların Olduğu Örnekler

Subliminal mesajlar, reklamlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bunun dışında çocukları yönlendirmek için çizgi filmlerde de sıkça kullanılmakta. Subliminal mesaj örnekleri şöyle:

  • Kola Reklamında kolayı çekici hale getirmek için cinsel içerikli bir mesaj yerleştirilmiş. Bu sayede, kişilerde arzu duyma duygusu aktif hale gelip, kola içme isteği oluşturulmakta

bilinçaltı mesaj


  • Çizgi filmde kullanılan bu karede, karakterin kafa kısmına çıplak kadın figürü yerleştirilerek yönlendirme yapılmış.

çizgi film subliminal


  • Yine bir kola reklamında, uzanan kadın figürü kullanılarak arzu duyma duygusuna yönlendirme yapılmıştır.

subliminal mesaj


  • Çizgi filmde kullanılan bir diğer subliminal mesaj, arkada yanan ev içerisine çıplak kadın figürü yerleştirilmiş.

gizli mesaj


Bu örnekler gibi pek çok bulunan subliminal mesajla bulunmakta:


subliminal mesaj

instagram 

Devamını oku

En Çok Okunanlar