BilimselListeler

Dünyanın En İyi Fizikçileri Listesi

Dünyanın en iyi fizikçileri listemizde; sizlere eski zamanlardan günümüze hayatımızda pek çok şeyi anlamamıza, yorumlamamıza yardımcı olan, tarihe adınız yazdırmış olan fizikçileri sunuyoruz.

Dünyanın En İyi Fizikçileri

Dünyadan gelip geçen ama hala günümüzde keşifleriyle, icatlarıyla adından söz ettiren en iyi fizikçiler listemiz:

Albert Einstein

Dünyanın en iyi fizikçileri

Albert Einstein denildiğinde, ilk akla gelen izafiyet teorisidir. Bunun yanı sıra pek çok farklı projede yer almış ve gerçekten günümüzü aydınlatmıştır. Kozmoloji ve kara delikler hakkında yapmış olduğu araştırmalar, günümüzde doğrulanmakta ve bilim insanlarına yol göstermektedir. Albert Einstein, kuantum Teorisi hakkında da detaylı, büyük çalışmalar yapmıştır. Nobel ödülü almıştır.


Nikola Tesla

Nicola Tesla

Nikola Tesla, tartışmasız günümüzdeki gelişmelere kavuşmamızı sağlayan bir bilim insanıdır. Elektro fizikçi olarak, oldukça büyük çalışmalar ve projeler yapmıştır. Niagara şelalesi ile suyun gücünü elektrik enerjisine çevirme sayesinde insanlık için büyük bir çalışma yapmıştır. Bunun yanı sıra; radyo frekans alternatörü, uzaktan radyo kontrolü, uzaktan kumanda, kozmik ses dalga frenkansları, dünya genelinde telsiz ve daha fazla icatlarda bulmuştur.


Galileo Galilei

Dünyanın en iyi fizikçileri

Galileo Galilei, günümüzde hala adından söz ettiren ve çalışmaları ile günümüzü aydınlatan dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Modern fizik ve aynı zamanda astronomi alanında çığır açmıştır. Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ve savunan ilk bilim insanıdır. Hatta bu nedenle Vatikan, kendisini suçlu bulmuş ve cezalandırmak istemiştir. Jüpiterin uydularını keşfetmiştir ve bunun yanı sıra; teleskop, mikroskop, termoskop ve saatler gibi pek çok farklı buluşu olmuştur.


Wilhelm Röntgen

başarılı fizikçiler

Soyadı ünlü fizikçinin aslında en büyük icadını ele vermektedir. Evet, bugün hastalıklarımızın tanısında kullanılan ve oldukça önemli olan Röntgen cihazını keşfeden fizikçidir. Fizik profesörlüğü yaparken, x ışınları üzerinde deneyler yapmıştır ve yaptığı deneylerden olumlu sonuçlar elde etmesinden sonra röntgen cihazını bulmuştur. Nobel fizik ödülü verilmiştir.


Michael Faraday / 1791-1867

en iyi fizikçiler

Hem oldukça etkili çalışmaları hem de sahip olduğu iyi karakteri ile adından söz ettiren Dünyanın en iyi fizikçileri arasındadır. Kendi kendini eğiten ve geliştiren bir fizikçidir. Fadaray, elektromanyetik alanlar üzerinde çalışmalar yapmıştır. Elektrikli motor teknolojinin keşfedilmesinde, elektromanyetik araçlarının oldukça yüksek bir katkısı vardır. Kırım savaşı sırasında, kendisine mektup yazılmış ve kimyasal bir silah yapması istenmiştir. Fakat bu durum, kendisine ve ahlakına ters düştüğü için reddetmiştir.


Niels Bohr / 1885-1962

başarılı fizikçi

Atomun modern fikrini bulan ve ortaya çıkaran fizikçidir. Atomun modern fikri şöyledir, her atomun ana merkezinde çekirdek yer alır. Bu çekirdek etrafında ise elektronlar dönerler. Eğer bu elektronlar, seviye atlarsa o zaman enerji açığa çıkar. Bu düşüncesi sayesinde, Nobel ödülü almıştır.


Marie Curie / 1867-1934

kadın fizikçiler

Marie Curie, tarihte Nobel ödülü alan ilk kadındır ve Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Kendisi radyasyonu bulmuştur. Radyon üzerine yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile de lösemi olmuş ve hayatını bu nedenle kaybetmiştir. Radyasyonu keşfetmiş olduğu için kendisine fizik alanında Nobel ödülü verilmiştir. Radyom keşfi için de kimya alanında Nobel ödülü kazanmıştır.


James Clerk Maxwell / 1831-1879

Dünyanın en iyi fizikçileri

Maxwell, elektromanyetizm terorisinin mucididir. Elektromanyetik alan keşfi, pek çok şeye öncülük etmiştir. Radyonun icadı, radarın icadı ve televizyonun icadı bu keşfi sayesinde olmuştur. Maxwell, optik görüntü ve renkli görüntü üzerinde de pek çok çalışma yapmıştır.


Archimedes

en eski fizikçi

Archimedes, Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır ve tarihin ilk bilim insanı olarak bilinmektedir. Archimedes, mekaniğin ve aynı zamanda hidrostatiğin temellerini atmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini bulan kişidir. Bu bilgisi sayesinde, fizik bilimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Facebook 

 

 

 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir