Takip Edin

Genel

Dünyanın En İyi Fizikçileri Listesi

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en iyi fizikçileri

Dünyanın en iyi fizikçileri listemizde; sizlere eski zamanlardan günümüze hayatımızda pek çok şeyi anlamamıza, yorumlamamıza yardımcı olan, tarihe adınız yazdırmış olan fizikçileri sunuyoruz.

Dünyanın En İyi Fizikçileri

Dünyadan gelip geçen ama hala günümüzde keşifleriyle, icatlarıyla adından söz ettiren en iyi fizikçiler listemiz:

Albert Einstein

Dünyanın en iyi fizikçileri

Albert Einstein denildiğinde, ilk akla gelen izafiyet teorisidir. Bunun yanı sıra pek çok farklı projede yer almış ve gerçekten günümüzü aydınlatmıştır. Kozmoloji ve kara delikler hakkında yapmış olduğu araştırmalar, günümüzde doğrulanmakta ve bilim insanlarına yol göstermektedir. Albert Einstein, kuantum Teorisi hakkında da detaylı, büyük çalışmalar yapmıştır. Nobel ödülü almıştır.


Nikola Tesla

Nicola Tesla

Nikola Tesla, tartışmasız günümüzdeki gelişmelere kavuşmamızı sağlayan bir bilim insanıdır. Elektro fizikçi olarak, oldukça büyük çalışmalar ve projeler yapmıştır. Niagara şelalesi ile suyun gücünü elektrik enerjisine çevirme sayesinde insanlık için büyük bir çalışma yapmıştır. Bunun yanı sıra; radyo frekans alternatörü, uzaktan radyo kontrolü, uzaktan kumanda, kozmik ses dalga frenkansları, dünya genelinde telsiz ve daha fazla icatlarda bulmuştur.


Galileo Galilei

Dünyanın en iyi fizikçileri

Galileo Galilei, günümüzde hala adından söz ettiren ve çalışmaları ile günümüzü aydınlatan dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Modern fizik ve aynı zamanda astronomi alanında çığır açmıştır. Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ve savunan ilk bilim insanıdır. Hatta bu nedenle Vatikan, kendisini suçlu bulmuş ve cezalandırmak istemiştir. Jüpiterin uydularını keşfetmiştir ve bunun yanı sıra; teleskop, mikroskop, termoskop ve saatler gibi pek çok farklı buluşu olmuştur.


Wilhelm Röntgen

başarılı fizikçiler

Soyadı ünlü fizikçinin aslında en büyük icadını ele vermektedir. Evet, bugün hastalıklarımızın tanısında kullanılan ve oldukça önemli olan Röntgen cihazını keşfeden fizikçidir. Fizik profesörlüğü yaparken, x ışınları üzerinde deneyler yapmıştır ve yaptığı deneylerden olumlu sonuçlar elde etmesinden sonra röntgen cihazını bulmuştur. Nobel fizik ödülü verilmiştir.


Michael Faraday / 1791-1867

en iyi fizikçiler

Hem oldukça etkili çalışmaları hem de sahip olduğu iyi karakteri ile adından söz ettiren Dünyanın en iyi fizikçileri arasındadır. Kendi kendini eğiten ve geliştiren bir fizikçidir. Fadaray, elektromanyetik alanlar üzerinde çalışmalar yapmıştır. Elektrikli motor teknolojinin keşfedilmesinde, elektromanyetik araçlarının oldukça yüksek bir katkısı vardır. Kırım savaşı sırasında, kendisine mektup yazılmış ve kimyasal bir silah yapması istenmiştir. Fakat bu durum, kendisine ve ahlakına ters düştüğü için reddetmiştir.


Niels Bohr / 1885-1962

başarılı fizikçi

Atomun modern fikrini bulan ve ortaya çıkaran fizikçidir. Atomun modern fikri şöyledir, her atomun ana merkezinde çekirdek yer alır. Bu çekirdek etrafında ise elektronlar dönerler. Eğer bu elektronlar, seviye atlarsa o zaman enerji açığa çıkar. Bu düşüncesi sayesinde, Nobel ödülü almıştır.


Marie Curie / 1867-1934

kadın fizikçiler

Marie Curie, tarihte Nobel ödülü alan ilk kadındır ve Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Kendisi radyasyonu bulmuştur. Radyon üzerine yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile de lösemi olmuş ve hayatını bu nedenle kaybetmiştir. Radyasyonu keşfetmiş olduğu için kendisine fizik alanında Nobel ödülü verilmiştir. Radyom keşfi için de kimya alanında Nobel ödülü kazanmıştır.


James Clerk Maxwell / 1831-1879

Dünyanın en iyi fizikçileri

Maxwell, elektromanyetizm terorisinin mucididir. Elektromanyetik alan keşfi, pek çok şeye öncülük etmiştir. Radyonun icadı, radarın icadı ve televizyonun icadı bu keşfi sayesinde olmuştur. Maxwell, optik görüntü ve renkli görüntü üzerinde de pek çok çalışma yapmıştır.


Archimedes

en eski fizikçi

Archimedes, Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır ve tarihin ilk bilim insanı olarak bilinmektedir. Archimedes, mekaniğin ve aynı zamanda hidrostatiğin temellerini atmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini bulan kişidir. Bu bilgisi sayesinde, fizik bilimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Facebook 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

subliminal mesaj

Subliminal Mesaj, bilincimizle fark edemediğimiz fakat bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. Bu mesajlar, kişilere izinsiz olarak verilmekte. Genellikle pazarlama ya da toplumun bir fikri, düşünceyi benimsemesi için kullanılmakta. Subliminal mesajlar; fotoğrafla, videoyla, yazı ve sesle kişilerin bilinçaltına verilmekte. Toplumun bu duruma karşı çıkması üzerine hükümetler bu konuda yasaklamalar getirse de yine yoğun bir şekilde subliminal mesajlar verilmekte.

Subliminal Mesaj

Subliminal Mesaj Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Subliminal mesaj örneklerine geçmeden önce nasıl ortaya çıktığına değinelim. Alman Fizyolog Wolkman tarafından 1859 yılında bulunmuştur. Wolkman, “takistoskop” adında bir cihaz icat etmiştir Takistoskop, saniyenin 3 binde 1 hızında açılıp, kapanan bir objektif kapağına sahipti. Bu hızda açılıp, kapanan objektiften anlık görseller veriliyor ve bu görseller bilinç tarafından algılanmasa dahi bilinçaltı tarafından algılanıyordu.

subliminal mesaj

Takistoskop, ilk olarak İngiliz kanalı olan BBC tarafından 1920’li yıllarda kullanıldı. Kullanılma amacı ise o dönemlerde yeni ortaya çıkan radyo kullanımına toplumu yönlendirmekti. Radyoya karşı mesafeli olan halk, Subliminal mesaj sayesinde radyoya yönelmeye başlamıştı.

Takistoskop, 2.Dünya Savaşı döneminde yine İngilizler tarafından bu kez farklı bir amaç ile kullanıldı. Askerlerin düşman uçaklarını kolayca ayırt edebilmesi için bir nevi eğitim amacıyla kullanılmıştır. Düşmanın askeri bilgileri bilinçaltına verilmiş ve bu sayede askerler kolaylıkla düşman uçaklarını kolaylıkla ayırt edebilmiştir.

Subliminal Mesaj Nasıl ve Neden Kullanılıyor?

Subliminal mesaj, günümüzde genellikle reklam ve pazarlama alanında sıkça kullanılmakta. Bu alan dışında, toplumun yabancı olduğu bir düşünceyi kolaylıkla topluma benimsetmek için kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre insanı en çok etkileyen unsurlar cinsellik ve ölümdür. Subliminal mesajlar hazırlanırken bu iki unsur esas alınarak uygulanmaktadır. Biri korku ile yönlendirme yaparken diğeri de çekici kılarak yönlendirme yapmakta.

GIPHY aracılığıyla

25.Kare Uygulaması

Subliminal mesajlar konusunda sıkça geçen 25.kare yöntemi video içeriklerinde kullanılan bir yöntem. Beynimiz, bir video izlerken saniyede videonun 24 karesini algılayabilir. 25.kareyi görürüz fakat algılayamayız. 25.kare anlık olarak algılanamasa dahi bilinçaltımıza ulaşır. Bu nedenle, subliminal olarak verilmek istenen mesajlar, bu 25.kareye yerleştirilir. 25.kare yöntemi bu şekilde uygulanır.

GIPHY aracılığıyla

25.kare yönteminin etkinliği Amerika’da bir deneyle kanıtlanmıştır. Sinemada izleyicilere 25.karede kola içmeleri ve mısır yemeleri konusunda yönlendirme yapılmıştır ve sonuç oldukça etkili olmuştur. Amerika bu yöntemi, Rusya ile soğuk savaş dönemlerinde Hollywood filmlerinde sıkça kullanmıştır.

Subliminal Mesajların Olduğu Örnekler

Subliminal mesajlar, reklamlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bunun dışında çocukları yönlendirmek için çizgi filmlerde de sıkça kullanılmakta. Subliminal mesaj örnekleri şöyle:

 • Kola Reklamında kolayı çekici hale getirmek için cinsel içerikli bir mesaj yerleştirilmiş. Bu sayede, kişilerde arzu duyma duygusu aktif hale gelip, kola içme isteği oluşturulmakta

bilinçaltı mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bu karede, karakterin kafa kısmına çıplak kadın figürü yerleştirilerek yönlendirme yapılmış.

çizgi film subliminal


 • Yine bir kola reklamında, uzanan kadın figürü kullanılarak arzu duyma duygusuna yönlendirme yapılmıştır.

subliminal mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bir diğer subliminal mesaj, arkada yanan ev içerisine çıplak kadın figürü yerleştirilmiş.

gizli mesaj


Bu örnekler gibi pek çok bulunan subliminal mesajla bulunmakta:


subliminal mesaj

instagram 

Devamını oku

Genel

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi

Yayınlanma tarihi

-

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz birçok farklı bilgi bulunmakta. Dünya düzenine bakıldığında genellikle bütün düzenler, sağ elini kullanan insanlara göre ayarlanmış durumda. Bu durum, solak olan kişileri oldukça zorlamakta ve kişiliklerinin, sağ elini kullananlara göre daha farklı kılmakta. Bazı bilim adamları, bu kurulu düzen nedeniyle solak kişilerin daha bağımsız ve kural tanımaz kişiler olduğunu savunmakta.

Eski zamanlarda sol elini kullanmaya meyilli olan kişiler, şeytani ve kötü insan olarak yorumlanırmış. Bu nedenle, zorla sol eli kullanmaya zorlanmışlar. Neyse ki günümüzde, bu tarz düşünceler yok denilecek kadar az oranda. Şimdi gelelim sol elini kullananlar hakkında az bilinen gerçeklere.

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz Bilgiler

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz gerçekleri öğrendiğinizde, solak olan kişilere karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü azınlık durumda olsalar da fark yaratabiliyorlar.

 • Sol elini kullanan kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla alkolik ya da madde bağımlısı olma eğilimindedir.

solak kişiler


 • Beyinlerinin sağ tarafını daha çok kullanılırlar.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Tenis oyununda oldukça iyiler, tenisçilerin %40’ solaklardan oluşmaktadır.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Üniversiteden mezun olan solak kişiler, sağ elini kullananlara oranla daha zengin olabiliyorlar.

üniversite mezunu solak


 • Yapılan araştırmalara göre solak kişiler, astım ve alerjik hastalıklara daha meyilli.

solak kişiler daha fazla astım


 • Sol elini kullanan kişiler, olası bir kaza durumunda sağ elini kullanmak zorunda kalırsa; sağ elini kullananlara göre daha kolay farklı el alışkanlığı kazanabilirler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak insanlar, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla uykusuzluk çekerler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • 13 Ağustos, Uluslararası Solaklar Günü olarak kutlanmakta.

dünya solaklar günü


 • Solak kişiler, sualtını görme konusunda daha iyidir.
 • Solak kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha çabuk sinirlenebilme özelliğine sahip.

solaklar sinirlidir


 • Solak kişiler, ergenliğine 6 ay kadar geç girerler.
 • Solak kişilerin bir enstrümanı çalması daha kolay ve müzik kulakları daha gelişmiştir.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak kişiler hakkında bilmediğiniz bir gerçek de oldukça yaratıcı ve çözüm odaklı olduklarıdır.
 • Dünya nüfusunda sadece %5 ile %10 arasında bir dilime sahipler.

solak nüfusu


 • Solak kişiler; daha bağımsız, özgür ruhlu, kural tanımaz ve özgün olmakta.

solak kişiler özgün olur

Solak olan birçok sporcu, siyasetçi, sanatçı ve bilim insanı bulunmaktadır. Sol elini kullanan kişilerin daha hızlı düşünebilme ve çözüm üretebilme özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, solaksanız bir adım öndesiniz diyebiliriz.

Devamını oku

Genel

10 Bin Odalı Nazi Oteli Prora

Yayınlanma tarihi

-

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hitler tarafından Naziler için inşa ettirilmiştir.  10 bin odası ile toplam 20 bin Nazi ağırlamak için inşa edilen otelde, hiçbir konuk ağırlanamamıştır. Çünkü inşaatın bitimine yakın 2.Dünya Savaşı çıkınca, inşaat tamamlanamamıştır. Naziler için hazırlanan fakat hiçbir Nazi tarafından kullanılamayan otel, günümüzde bir Nazi mimarisi olarak değerlendirilmeye çalışılıyor.

Nazi Oteli Prora Bir Diğer Adıyla “Azman”

Nazi oteli Prora

Baltık deniz manzarasına sahip olan Nazi oteli Prora, bulunduğu yerde Azman olarak anılmaktadır. Hitler, bu oteli 3.Reich’a karşı bir güç gösterisi olarak yapmak istemişlerdi fakat istedikleri gibi olmadı. Savaşın başlaması ile oteli tamamlayacak işçi bulunamadığı gibi, ağırlamak için de kimse yoktu. Bu nedenle, günümüze kadar farklı amaçlar ile kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, sahil boyunca uzanıyor. 10 bin odasının hepsi de denize manzarası olan odalar olarak tasarlanmıştır. Otel, denize 150 metre uzaklıkta bulunuyor ve uzunluğu ise sahil boyunca 6 km’yi buluyor.

Prora otel

Otel her ne kadar lüks bir yapı olarak tasarlanmaya çalışılmışsa da odaları, oldukça küçüktür. Bu durum, günümüzde yeniden kullanım için yapılan çalışmaları biraz zorlaştırmaktadır.

azman oteli

Otelin inşaat çalışmasında, toplam 9 bin kişi 3 yıl boyunca çalışmıştır. Buna rağmen, otel tamamlanamamıştır.

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hamburg saldırısında bombardıman yapılırken sığınak olarak kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, aynı zamanda Doğu Almanya sığınmacılarına ve Doğu Almanya Ordularına da ev sahipliği yapmıştır. Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte boşaltılmış ve uzun süre boş kalmıştır.

Nazi oteli Prora

Denize sıfır olan ve büyük hayallerle yapılmaya başlanan oteli, şimdilerde farklı işler için yeniden kullanmaya çalışıyorlar. Otelin 4 binası müteahhitler tarafından alındı, 1 binası da hotel olarak kullanılmaktadır.

naziler kampı

Otel, orijinal yapısı bozulmadan tekrardan yenileniyor. Yenilenmiş olan daireler ise satılığa çıkartılıyor. Şimdiye kadar 50 dairenin, 200 bin dolar ile satıldığı biliniyor.

prora otel

Nazi oteli; 8 blok, bir tiyatro salonu, bir sinema salonu ve yüzme havuzlarından oluşmaktadır. Savaşın başlaması ile yarım kaldığından, hiçbir aktivite alanı kullanılmamıştır.

nazi oteli

1990 senesinden beri kullanılmayan otel, daha önce de belirttiğimiz gibi yeniden düzenlenmeye başladı. Kırılmış camlar, eskimiş duvarlar ve ıssız ortam bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gözükecek…

 

 

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar