Takip Edin

Genel

Dünyanın En İyi Fizikçileri Listesi

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en iyi fizikçileri

Dünyanın en iyi fizikçileri listemizde; sizlere eski zamanlardan günümüze hayatımızda pek çok şeyi anlamamıza, yorumlamamıza yardımcı olan, tarihe adınız yazdırmış olan fizikçileri sunuyoruz.

Dünyanın En İyi Fizikçileri

Dünyadan gelip geçen ama hala günümüzde keşifleriyle, icatlarıyla adından söz ettiren en iyi fizikçiler listemiz:

Albert Einstein

Dünyanın en iyi fizikçileri

Albert Einstein denildiğinde, ilk akla gelen izafiyet teorisidir. Bunun yanı sıra pek çok farklı projede yer almış ve gerçekten günümüzü aydınlatmıştır. Kozmoloji ve kara delikler hakkında yapmış olduğu araştırmalar, günümüzde doğrulanmakta ve bilim insanlarına yol göstermektedir. Albert Einstein, kuantum Teorisi hakkında da detaylı, büyük çalışmalar yapmıştır. Nobel ödülü almıştır.


Nikola Tesla

Nicola Tesla

Nikola Tesla, tartışmasız günümüzdeki gelişmelere kavuşmamızı sağlayan bir bilim insanıdır. Elektro fizikçi olarak, oldukça büyük çalışmalar ve projeler yapmıştır. Niagara şelalesi ile suyun gücünü elektrik enerjisine çevirme sayesinde insanlık için büyük bir çalışma yapmıştır. Bunun yanı sıra; radyo frekans alternatörü, uzaktan radyo kontrolü, uzaktan kumanda, kozmik ses dalga frenkansları, dünya genelinde telsiz ve daha fazla icatlarda bulmuştur.


Galileo Galilei

Dünyanın en iyi fizikçileri

Galileo Galilei, günümüzde hala adından söz ettiren ve çalışmaları ile günümüzü aydınlatan dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Modern fizik ve aynı zamanda astronomi alanında çığır açmıştır. Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ve savunan ilk bilim insanıdır. Hatta bu nedenle Vatikan, kendisini suçlu bulmuş ve cezalandırmak istemiştir. Jüpiterin uydularını keşfetmiştir ve bunun yanı sıra; teleskop, mikroskop, termoskop ve saatler gibi pek çok farklı buluşu olmuştur.


Wilhelm Röntgen

başarılı fizikçiler

Soyadı ünlü fizikçinin aslında en büyük icadını ele vermektedir. Evet, bugün hastalıklarımızın tanısında kullanılan ve oldukça önemli olan Röntgen cihazını keşfeden fizikçidir. Fizik profesörlüğü yaparken, x ışınları üzerinde deneyler yapmıştır ve yaptığı deneylerden olumlu sonuçlar elde etmesinden sonra röntgen cihazını bulmuştur. Nobel fizik ödülü verilmiştir.


Michael Faraday / 1791-1867

en iyi fizikçiler

Hem oldukça etkili çalışmaları hem de sahip olduğu iyi karakteri ile adından söz ettiren Dünyanın en iyi fizikçileri arasındadır. Kendi kendini eğiten ve geliştiren bir fizikçidir. Fadaray, elektromanyetik alanlar üzerinde çalışmalar yapmıştır. Elektrikli motor teknolojinin keşfedilmesinde, elektromanyetik araçlarının oldukça yüksek bir katkısı vardır. Kırım savaşı sırasında, kendisine mektup yazılmış ve kimyasal bir silah yapması istenmiştir. Fakat bu durum, kendisine ve ahlakına ters düştüğü için reddetmiştir.


Niels Bohr / 1885-1962

başarılı fizikçi

Atomun modern fikrini bulan ve ortaya çıkaran fizikçidir. Atomun modern fikri şöyledir, her atomun ana merkezinde çekirdek yer alır. Bu çekirdek etrafında ise elektronlar dönerler. Eğer bu elektronlar, seviye atlarsa o zaman enerji açığa çıkar. Bu düşüncesi sayesinde, Nobel ödülü almıştır.


Marie Curie / 1867-1934

kadın fizikçiler

Marie Curie, tarihte Nobel ödülü alan ilk kadındır ve Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır. Kendisi radyasyonu bulmuştur. Radyon üzerine yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile de lösemi olmuş ve hayatını bu nedenle kaybetmiştir. Radyasyonu keşfetmiş olduğu için kendisine fizik alanında Nobel ödülü verilmiştir. Radyom keşfi için de kimya alanında Nobel ödülü kazanmıştır.


James Clerk Maxwell / 1831-1879

Dünyanın en iyi fizikçileri

Maxwell, elektromanyetizm terorisinin mucididir. Elektromanyetik alan keşfi, pek çok şeye öncülük etmiştir. Radyonun icadı, radarın icadı ve televizyonun icadı bu keşfi sayesinde olmuştur. Maxwell, optik görüntü ve renkli görüntü üzerinde de pek çok çalışma yapmıştır.


Archimedes

en eski fizikçi

Archimedes, Dünyanın en iyi fizikçileri arasında yer alır ve tarihin ilk bilim insanı olarak bilinmektedir. Archimedes, mekaniğin ve aynı zamanda hidrostatiğin temellerini atmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini bulan kişidir. Bu bilgisi sayesinde, fizik bilimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Facebook 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi

Yayınlanma tarihi

-

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz birçok farklı bilgi bulunmakta. Dünya düzenine bakıldığında genellikle bütün düzenler, sağ elini kullanan insanlara göre ayarlanmış durumda. Bu durum, solak olan kişileri oldukça zorlamakta ve kişiliklerinin, sağ elini kullananlara göre daha farklı kılmakta. Bazı bilim adamları, bu kurulu düzen nedeniyle solak kişilerin daha bağımsız ve kural tanımaz kişiler olduğunu savunmakta.

Eski zamanlarda sol elini kullanmaya meyilli olan kişiler, şeytani ve kötü insan olarak yorumlanırmış. Bu nedenle, zorla sol eli kullanmaya zorlanmışlar. Neyse ki günümüzde, bu tarz düşünceler yok denilecek kadar az oranda. Şimdi gelelim sol elini kullananlar hakkında az bilinen gerçeklere.

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz Bilgiler

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz gerçekleri öğrendiğinizde, solak olan kişilere karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü azınlık durumda olsalar da fark yaratabiliyorlar.

 • Sol elini kullanan kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla alkolik ya da madde bağımlısı olma eğilimindedir.

solak kişiler


 • Beyinlerinin sağ tarafını daha çok kullanılırlar.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Tenis oyununda oldukça iyiler, tenisçilerin %40’ solaklardan oluşmaktadır.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Üniversiteden mezun olan solak kişiler, sağ elini kullananlara oranla daha zengin olabiliyorlar.

üniversite mezunu solak


 • Yapılan araştırmalara göre solak kişiler, astım ve alerjik hastalıklara daha meyilli.

solak kişiler daha fazla astım


 • Sol elini kullanan kişiler, olası bir kaza durumunda sağ elini kullanmak zorunda kalırsa; sağ elini kullananlara göre daha kolay farklı el alışkanlığı kazanabilirler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak insanlar, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla uykusuzluk çekerler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • 13 Ağustos, Uluslararası Solaklar Günü olarak kutlanmakta.

dünya solaklar günü


 • Solak kişiler, sualtını görme konusunda daha iyidir.
 • Solak kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha çabuk sinirlenebilme özelliğine sahip.

solaklar sinirlidir


 • Solak kişiler, ergenliğine 6 ay kadar geç girerler.
 • Solak kişilerin bir enstrümanı çalması daha kolay ve müzik kulakları daha gelişmiştir.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak kişiler hakkında bilmediğiniz bir gerçek de oldukça yaratıcı ve çözüm odaklı olduklarıdır.
 • Dünya nüfusunda sadece %5 ile %10 arasında bir dilime sahipler.

solak nüfusu


 • Solak kişiler; daha bağımsız, özgür ruhlu, kural tanımaz ve özgün olmakta.

solak kişiler özgün olur

Solak olan birçok sporcu, siyasetçi, sanatçı ve bilim insanı bulunmaktadır. Sol elini kullanan kişilerin daha hızlı düşünebilme ve çözüm üretebilme özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, solaksanız bir adım öndesiniz diyebiliriz.

Devamını oku

Genel

10 Bin Odalı Nazi Oteli Prora

Yayınlanma tarihi

-

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hitler tarafından Naziler için inşa ettirilmiştir.  10 bin odası ile toplam 20 bin Nazi ağırlamak için inşa edilen otelde, hiçbir konuk ağırlanamamıştır. Çünkü inşaatın bitimine yakın 2.Dünya Savaşı çıkınca, inşaat tamamlanamamıştır. Naziler için hazırlanan fakat hiçbir Nazi tarafından kullanılamayan otel, günümüzde bir Nazi mimarisi olarak değerlendirilmeye çalışılıyor.

Nazi Oteli Prora Bir Diğer Adıyla “Azman”

Nazi oteli Prora

Baltık deniz manzarasına sahip olan Nazi oteli Prora, bulunduğu yerde Azman olarak anılmaktadır. Hitler, bu oteli 3.Reich’a karşı bir güç gösterisi olarak yapmak istemişlerdi fakat istedikleri gibi olmadı. Savaşın başlaması ile oteli tamamlayacak işçi bulunamadığı gibi, ağırlamak için de kimse yoktu. Bu nedenle, günümüze kadar farklı amaçlar ile kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, sahil boyunca uzanıyor. 10 bin odasının hepsi de denize manzarası olan odalar olarak tasarlanmıştır. Otel, denize 150 metre uzaklıkta bulunuyor ve uzunluğu ise sahil boyunca 6 km’yi buluyor.

Prora otel

Otel her ne kadar lüks bir yapı olarak tasarlanmaya çalışılmışsa da odaları, oldukça küçüktür. Bu durum, günümüzde yeniden kullanım için yapılan çalışmaları biraz zorlaştırmaktadır.

azman oteli

Otelin inşaat çalışmasında, toplam 9 bin kişi 3 yıl boyunca çalışmıştır. Buna rağmen, otel tamamlanamamıştır.

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hamburg saldırısında bombardıman yapılırken sığınak olarak kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, aynı zamanda Doğu Almanya sığınmacılarına ve Doğu Almanya Ordularına da ev sahipliği yapmıştır. Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte boşaltılmış ve uzun süre boş kalmıştır.

Nazi oteli Prora

Denize sıfır olan ve büyük hayallerle yapılmaya başlanan oteli, şimdilerde farklı işler için yeniden kullanmaya çalışıyorlar. Otelin 4 binası müteahhitler tarafından alındı, 1 binası da hotel olarak kullanılmaktadır.

naziler kampı

Otel, orijinal yapısı bozulmadan tekrardan yenileniyor. Yenilenmiş olan daireler ise satılığa çıkartılıyor. Şimdiye kadar 50 dairenin, 200 bin dolar ile satıldığı biliniyor.

prora otel

Nazi oteli; 8 blok, bir tiyatro salonu, bir sinema salonu ve yüzme havuzlarından oluşmaktadır. Savaşın başlaması ile yarım kaldığından, hiçbir aktivite alanı kullanılmamıştır.

nazi oteli

1990 senesinden beri kullanılmayan otel, daha önce de belirttiğimiz gibi yeniden düzenlenmeye başladı. Kırılmış camlar, eskimiş duvarlar ve ıssız ortam bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gözükecek…

 

 

 

 

Devamını oku

Genel

Ebeveynliğin Sadece İnsanlara Özgü Bir Şey Olmadığını Gösteren 25 Muhteşem Fotoğraf

Yayınlanma tarihi

-

Hayvanlarda ebeveynlik

Hayvanlarda ebeveynlik, aslında tıpkı insanlar gibidir. Yavrularının beslenebilmesi ve büyüyebilmesi için uğraşırlar aynı zamanda onları bu süreç içerisinde, dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı korurlar. Biz insanlar, hayvanlara pek saygı duyan bir ırk değiliz. İnsanların hayvanlara bakış açısı sadece yenir ya da yenmez; evcil ya da vahşidir. Hayvanların yaşam alanlarını işgal edip, onları kafese tıkarız. Sonrasında da ay ne kadar tatlı ya da ne kadar korkunç gibi yorumlar yaparız. Bu konuda söylenecek oldukça fazla söz varken, daha çok uzatmadan; gerçek hayvan severler için hayvanlar alemlinde ebeveynliğin nasıl olduğunu gösteren fotoğraflara geçelim.

Hayvanlarda Ebeveynlik: 20 Muhteşem Fotoğraf

Hayvanlarda ebeveynlik, oldukça zor diye düşünüyorum. Çünkü biz inşalar gibi evinin kapısını kapatınca tehlikeleri dışarıda bırakamıyorlar. Çevreden gelebilecek tehlikelere her zaman açıklar. Birbirleri arasında yer alan savaşların üstüne, biz insanların onları avlama isteği de eklenince… ama bu tarz kötülükler olmadığında ne kadar da mutlu olduklarını görün.

 1. Annesinin ağzında bir yavru kutu ayısı. Yavrunun yüzündeki mutluluğun ısıtmayacağı bir kalp yoktur sanırım.

Hayvanlarda ebeveynlik


2. Yavru aslan ebeveyni ile birlikte. Alanlar ne kadar sert bir tür olsa da yavrusuna bakışındaki sıcaklık…

Hayvanlarda ebeveynlik


3) Kuşların çoğu, yavrularını bu şekilde besler.

Hayvanlarda ebeveynlik


4) Gözlerdeki o tedirgin ve mutlu haller…

ebeveynlik


5) Küçük bir fil yavrusu ve ebeveyni… Fillerde el ele tutuşma böyle sanırım.

anne fil


6) Avlanmayı öğretiyor olabilir.

anne timsah


7) Anneye kocaman bir sarılmak.

anne tavşan


8) Annemizi ya da babamızı çocukken bu şekilde mutlaka öpmüşüzdür. Pek de insanlardan farkı yok aile sıcaklığının.

develer


9) Henüz boynuzları bile çıkmamış olan bir yavru gergedan.

gergedan


10) Yavrunun rahatlığı ve huzurlu yatışına kalbimi bıraktım.

Hayvanlarda ebeveynlik


11) Nelerin yenilip, nelerin yenilmemesi gerektiğini öğreniyor sanırım.

Hayvanlarda ebeveynlik


12) Fil de olsan anne kucağı ayrıdır tabi.

fil


13) Sayım mı yapıyor acaba?

ördekler


14) Bu tıpkı; istediği oyuncak alınmayınca, surat asan bir çocuk hali değil mi? Anneyle, babanın gururlu bakışı da bir harika.

kaplan aile


15) Hayvanlarda ebeveynlik de, tıpkı insanlar gibi sıkı demek ki.

Hayvanlarda ebeveynlik

16) Anne bir daha yapmayacağım, özür dilerim. Tanıdık geldi mi?

maymun bebek


17) Baba ayı, sanki yavrusuna bir şey öğretiyor gibi duruyor.

Hayvanlarda ebeveynlik


18) Bu insanlarda da böyledir. Anne ve baba yakınlaşınca çocuk kıskanır.

sincap anne


19) Evladın baldan tatlı olduğunu gösteren bir fotoğraf.

kaplan anne


20) Anasının sıcacık kucağında uyuyan yavrucağız. Baba kucağı da olabilir tabi.

kutup ayıları


21) Yarın üniversite sınavı için yavrusunu cesaretlendiriyor sanırım.

Hayvanlarda ebeveynlik


22) Biz insanlar da yavrumuzu, omuza alırız. Tabi bir kaç dakika sadece. Kıskandım.

leylek


23) ‘Bakim sen ne yedin yine’ diye kontrol ediyor gibi.

Hayvanlarda ebeveynlik


24) Benim de bebeğim olduğunda böyle sarılıp, uyuyacağım.

anne kuala


25) Yıkanma vakti ya da avlanma… Öğretici bir şeyler olduğu kesin.

ayı yavrusu

 

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar