Takip Edin

Teknoloji

En Çok Alan Sunan Bulut Uygulamaları

Yayınlanma tarihi

-

En çok alan sunan bulut uygulamaları

En çok alan sunan bulut uygulamaları için sizlere bir liste oluşturduk. Bulut uygulamaları, belgelerimizi saklayabileceğimiz en güvenilir depo alanlarından biridir. Harici disk ya da telefonun depolama alanında, dosyalarınızı saklamak artık çok da güvenli değil. Telefonunuzun çalınması ya da bozulması durumunda, cihaz içerisinde bulunan dosyalarınızın da kaybolması anlamına gelmektedir. Dosyaları saklamanın en güvenli yollarından biri olan bulut uygulamalar sayesinde, herhangi bir fiziksel durum karşısında dosyalarınız asla zarar görmez. Bulut uygulamalar için yapmanız gereken ilk şey bir hesap oluşturmaktır. Sonrasında, hesap bilgileriniz sayesinde istediğiniz cihazdan dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.

En Çok Alan Sunan 4 Bulut Uygulaması

Bulut uygulamalarını, ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz. Tabi ücretsiz olarak, sınırlı alan sunulmaktadır. Depo alanınızın çok daha büyük olmasını isterseniz, uygulamaların ücretli alan fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak, en çok alan sunan bulut uygulamaları şöyledir:

Mega: Sunduğu alan 50 GB

En çok alan sunan bulut uygulamaları

Mega uygulaması, diğer uygulamalara göre sizlere devasa bir ücretsiz alan sunmaktadır. Bu uygulamada, ücretsiz olarak 50 GB alana sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda, uygulama güvenlik açısından da diğerlerine göre oldukça iyi durumda. Sizlere hesap bilgilerinizi gizli bir bağlantı ile yolluyor. Gelişmiş güvenlik sistemi sayesinde, dosyalarınıza uygulamanın yönetimi dahi ulaşamıyor.


Google Drive: Sunduğu alan 15 GB

google drive bulut uygulaması

Google Drive, ücretsiz olarak en çok alan sunan uygulamalardan biridir. Google Drive en yaygın kullanılan bulut uygulamasıdır ve kullanımı da oldukça kolaydır. Google hesabı olan herkese, Google tarafından sunulmaktadır. Android telefon kullanıyorsanız, zaten bu uygulama yüklü olarak sizlere sunulmaktadır.


Yandex Disk: Sunduğu alan 10 GB

yandex bulut uygulaması

Yandex Disk, Google Drive’dan sonra ücretsiz olarak en çok alan sunan uygulamadır. Güvenle kullanabileceğiniz bu bulut uygulaması, mobillerde sınırsız görsel depolama alanı da sunmaktadır. Tabi bunun için otomatik senkronizasyona izin vermeniz gerekmektedir.


IDrive: Sunduğu alan 5 GB

En çok alan sunan bulut uygulamaları

IDrive uygulaması, en çok alan sunan bulut uygulamaları içerisinde çok fazla alan sunmasa bile, oldukça kaliteli ve güvenilir bir uygulamadır. Hatta uygulama içerisinde kaydetmiş olduğunuz dosyaların yedeğini, aynı zamanda fiziksel olarak da saklamaktadır. Bu sayede, siz bulut sisteminiz içerisinde dosyalarınızı yanlışlıkla silseniz dahi, dosyalarınızın yedeğinden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamada, sildiğiniz dosyalar, fiziksel alanda bir ay sonra temizlenmektedir. Bu sayede, geri alma şansınız bir ay sürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

DALL-E Nasıl Kullanılır? Cümlelerinizi Görsele Çeviren Yapay Zeka

Yayınlanma tarihi

-

DALL-E nasıl kullanılır

Yapay zeka ile günümüzde çeşitli işler yapılmaya devam ediliyor. Her geçen gün farklı bir şekilde karşımıza çıkan yapay zeka; şimdi de cümlelerimizi görsele çeviren bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor.

DALL-E, yazdığımız cümleleri adeta bir sanat çalışmasına çeviriyor. İlk duyurulduğu zaman sadece belli bir kısım kullanabiliyordu. Ama artık herkese açık hale geldi. Durum bu olunca da DALL-E nasıl kullanılır sizlere detaylı bir şekilde anlatalım. Sizler de dilerseniz, siteden istediğiniz her şeyi bir çizime ya da görsele çevirebilirsiniz.

DALL-E Nasıl Kullanılır? Nereden Ulaşabilirsiniz?

Sanat için en önemli şey hayal etmektir. Ama bazen yetenekler ya da ekipmanlar bu hayali sanata döndürmekte yetersiz kalabiliyor. Yapay zeka çalışmaları ise bu yönde oldukça ileri seviyelere ulaşmaya devam ediyor. Buna en son örnek DALL-E, olarak gösterebiliriz. DALL-E, yazdığınız cümleleri görsele çeviriyor. Bazı çalışmaları o kadar gerçekçi ki, yapaylığından da şüpheye düşürüyor.

Sizler de yazdığınız cümleleri kolaylıkla çizime döndürebilirsiniz. Bunun için DALL-E nasıl kullanılıyor sırasıyla anlatalım:
• Öncelikle DALL-E’de bir üyelik hesabı açmanız gerekiyor. Kolaylıkla erişebilmek için buraya tıklayabilirsiniz. Her site ya da uygulama için gerekli olan üyelik DALL-E’de de geçerlidir. İşlem yapabilmek için üye olmanız zorunludur.
• Giriş sayfasında Sign-up ya da üye ol kısmından siteye üyeliğinizi yapabilirsiniz.

DALL-E nasıl kullanılır
• Üyelik için doğrulama kodu isteniyor. Doğrulama kodu kullandığınız telefona gönderilmektedir. Bu doğrulamanın nedeni ise insanların birden fazla hesap açarak, sitenin sağlamış olduğu ücretsiz kredilerin suiistimal edilmemesidir. Ayrıca DALL-E, gerçek kullanıcı çoğunluğuna da ulaşmak istiyor.
• Doğrulama kodunu girdikten sonra üyeliğiniz hemen aktif hale gelecektir.
• Üyeliğinizi tamamladıktan sonra sizi işlem yapabileceğiniz sayfa direk karşılıyor.

DALL-E nasıl kullanılır
• Burada cümle çubuğuna dilediğiniz şeyleri yazarak, görsele çevirebilirsiniz. Örneğin “ Mars’ta kahve içen bir civciv” görselini yaptık.

DALL-E nasıl kullanılır yazımızın sonuna gelirken sizlere bonus bilgiler de verelim. Siteye kayıt olduğunuzda size ilk ay 50 ücretsiz kredi tanımlamaktadır. Sonraki aylarda ise aylık olarak 15 ücretsiz kredi tanımlamaktadır. Bu kredileri kullanarak istediğiniz şeyleri cümleye dökerek, görsele çevirebilirsiniz. Üstelik yapılan görselleri kolaylıkla da indirebilirsiniz.

Diğer yapılan örnekler:

DALL-E


DALL-E

Diğer teknoloji yazılarımıza da göz atın.

Devamını oku

Teknoloji

Soğuk Cüzdan: Kripto Paralarınızı Çevrimdışı Saklayın

Yayınlanma tarihi

-

soğuk cüzdan

Kripto para piyasası, gün geçtikçe büyümeye ve önem kazanmaya devam ediyor. Bu alanda yatırım yapan kişiler, özellikle uzun vadede varlıklarını güvenli bir şekilde muhafaza etmenin yollarını arıyor. Kripto para piyasasında yer alan varlıklarınızı muhafaza edebilmek için iki farklı cüzdan türü bulunuyor. Bunlar soğuk cüzdan ve sıcak cüzdandır. Çevrimiçi cüzdanlara sıcak cüzdan; çevrimdışı olanlara da soğuk cüzdanlar deniliyor.

Soğuk Cüzdan mı Sıcak Cüzdan mı Daha Güvenli?

Soğuk cüzdan kullanımına geçmeden önce sıcak cüzdandan daha mı güvenli ona bir değinelim. Sıcak cüzdanlar herhangi bir borsa hesabı açtığınızda, direk olarak size atanan cüzdanlardır. Bunlar; masaüstü, mobil ve hibrit cüzdanlardır. Soğuk cüzdanlar ise donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlardır. Aralarında en temel fark biri internete bağlı kullanılıyorken, diğeri internetsiz kullanılıyor. Soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlara göre daha güvenlidir. Fakat, sıcak cüzdana göre kullanımı daha zordur. Bu nedenle, günlük alım-satım işlemlerinde soğuk cüzdan kullanımı tavsiye edilmez. Soğuk cüzdanlar daha çok uzun vadeli muhafaza için idealdir.

soğuk cüzdan

Soğuk Cüzdan Açma Yöntemleri

Soğuk cüzdan, kripto para varlıklarınızı kötü niyetli kişilerden korumanın en güvenilir yoludur. Fakat, belirttiğimiz gibi günlük işlemler için oldukça zahmetli olduğu için genellikle uzun vadeli korumalar için kullanılır. Soğuk cüzdanlar, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdan olarak ayrılmaktadır.

Donanım cüzdanları, USB bellek şeklinde fiziksel bir görünüme sahiptir. İçerisinde özel anahtarlarınızı ve varlıklarınızı güvenle koruyabilirsiniz. Kripto paralarınızı donanım cüzdanına yollayabilmek için özel cüzdanınızdan, donanım cüzdanınızın genel adresine göndermelisiniz. Donanım cüzdanınızda işlem yapabilmek için de cihazda yer alan özel yazılımlar sayesinde, cüzdanınızı internete bağlamalısınız. Sonrasında yaptığınız işlemleri de özel anahtarınızla imzalarsınız.

Kağıt cüzdanlar, üzerinde özel adresinizin ve özel anahtarınızın yer aldığı kağıtlardır. Kağıt olarak sahip olabileceğiniz bu cüzdanı, kolaylıkla bulabileceğiniz güvenli bir yerde saklamanız gerekir. Bu cüzdanla işlem yapabilmek için üzerinde yer alan özel anahtarınızın taranması ve kağıt cüzdan içerisinde yer alan varlıklarınızın sıcak cüzdana aktarılması gerekir. Kağıt cüzdanlar, donanım cüzdanlara göre daha zahmetlidir.

soğuk cüzdan

Kağıt Cüzdan Açmanın Yöntemi:

 • com Paper Wallet gibi seçeceğiniz bir siteye girin.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra sayfanızı HTML dosyası şeklinde indirin
 • Bu işlemden sonra bilgisayarınızın internetini kesin.
 • İndirdiğiniz dosyayı interneti kapattıktan sonra açın.
 • Açmış olduğunuz dosya size yönlendirmelerini takip ederek, yeni bir Bitcoin adresi oluşturun.
 • Yeni adresinizi oluşturduktan sonra anahtarınızı ve QR kodunuzu alabilirsiniz.
 • QR kodunuzun ve anahtarınızın olduğu sayfanın çıktısını alınca, kağıt cüzdanınızı oluşturmuş olursunuz.

soğuk cüzdan yapımı

Bitkey İle Soğuk Cüzdan Oluşturma

Bitkey kripto paralarınızı soğuk cüzdanda saklayabilmeniz için size sunulan küçük bir programdır. CD ya da USB ile çalıştırabiliyorsunuz. Bitkey soğuk cüzdan için izlemeniz gereken yol şöyle:

 • Bitkey’in sitesine giriş yapın ve burada yer alan OS imajını bulmalısınız.
 • Bu imaj dosyasının, 64bit’lik olanını indirin.
 • Bu programı kullanmak istediğiniz CD ya da USB’yi seçin ve ISO dosyasını bu alana yazın.
 • Gelişmiş yükleme seçenekleriyle Bitkey’i açın.

Yüklemeyi başarılı bir şekilde kurduğunuzda, Bitkey soğuk cüzdan oluşturmuş olursunuz.

 

 

Devamını oku

Teknoloji

Kripto Para Terimleri: Kriptocuları Anlayalım

Yayınlanma tarihi

-

kripto para terimleri

Kripto paralar, artık günlük yaşantımızda yerini almaya başladığı gibi geleceğin de ekonomik sistemi olarak değerlendirilmekte. Geleceğin ekonomik sistemi olur mu bilmiyoruz ama günümüzde, hemen hemen herkesin dilinde olduğu kesin. Kripto para piyasasına adım atacaklara ya da sohbetlerde ne söyleniyor en azından anlayayım diyenlere küçük bir Kripto para terimleri sözlüğü hazırladık.

Kripto Para Terimleri ve Anlamları

Kripto para piyasası, günümüzde oldukça aktif bir şekilde işlem yapılan bir alan haline geldi. Kripto para piyasasında aktif olun ya da olmayın; gelecekte devam edeceğini düşünün ya da düşünmeyin ama kripto para hayatımızda çok farklı bir yön açtı. Geleceğin ekonomik sistemi olarak; “siber güvenlik ve yeni nesil para icadı” kavramını hayatımıza yerleştirdi. Bu durumda, kripto para terimleri ve anlamlarını bilmek bu piyasayı daha kolay anlamamıza yardımcı olacaktır.


İşte hazırlamış olduğumuz Kripto para terimleri ve anlamları şöyle:

Blok

Blok, veriler topluluğuna verilen isimdir. Bu kısımda yapılan işlemler kayıt altına alınır ve HASH gibi geliştirilmiş algoritmalar sistemiyle korunur. Bloklar, zincir olarak kendi planları üzerinden yeni bir blok çıkartabilir. Bu süreçler, kripto para türlerine göre değişmektedir.

Altcoin

Altcoin;  alternatif coin demektir, bunun kısaltmasıdır. Bitcoin dışındaki diğer kripto paraların hepsi bu şekilde adlandırılır. Çünkü diğer kripto paralar, Bitcoin’e alternatif olarak çıkmıştır.


HODL

HODL kripto para terimleri içerisinde, kripto para piyasasına en özgü olan bir terimdir. Çünkü yazım hatasıyla birlikte kripto para piyasası jargonuna dahil olmuştur. HODL anlamı ise elinde bulunan kripto paraları satmak istememe anlamına gelmektedir.

FOMO

İngilizcede “Fırsatı kaçırma korkusu”nun kısaltmasıdır. FOMO; genellikle hızlı yükseliş sağlayan kripto paraları, değer yüksekteyken yine de alanlara denilmektedir.

ATH

Herhangi bir kripto paranın, çıkış tarihinden itibaren en yüksek seviyeye ulaştığı tepe noktasına denir.

via GIPHY

WHALE ya da Balina

Büyük sermaye sahiplerine verilen isimdir. Bu kişiler, piyasa içerisinde herhangi bir kripto para birimini ani bir şekilde yükseltebilir ya da düşürebilirler. Yani bir birime sermayelerinin hepsini yatırarak, o birimin yükselmesini sağlayabilirler ya da bütün sermayelerini aniden çekip, o birimin düşmesine neden olabilirler. Bu sermayeye sahip kişilere WHALE denilmektedir.

To The Moon

İngilizcede Ay’a çıkar anlamına gelen bu terim, Kripto para piyasasında  düşük değerde olan kripto para birimi için yükseleceğini ifade etmek için kullanılır.


FUD

İngilizcede kokuyu, belirsizliği ve şüpheyi ifade eden sözcüklerin baş harfinden oluşturulan bir kavramdır. Kripto para piyasasında, alınan bir birimin sert bir düşüş yaşamasına rağmen yükseleceğine olan inancı ifade etmek için kullanılır.

REKT

İngilizcede batmak anlamına gelen bu kelime; kripto para terimleri içerisinde büyük zararda olan kişilere denilmektedir.

Wallet

Kripto paralarınız için kullanılan cüzdana verilen isimdir.

via GIPHY

ROI

Kripto para piyasasında yapmış olduğunuz yatırımın geri dönüşüne denir.

Blockchain

Kripto para işlem dökümüne verilen isimdir.

Addy

Kripto para piyasasında kullanılan para için şifreli adrese denir.

PUMP: Yatırım yapmak isteyenler için fiyatta keskinliği ve hızlı yükselişi ifade eder.

DUMP: PUMP’ın aksine hızlı düşüşü ifade eder.

 

MOAD

Kripto para terimleri arasında en bilinmesi gereken kavramlardan biridir. Özellikle ilk defa bu piyasaya girip, yatırım yaptıysanız. MOAD devasa bir düşüş anlamına gelmektedir.

AIRDROP

Kripto para üreticilerinin, kripto para kullanıcılarına ücretsiz olarak coin vermesine verilen isimdir.

DYOR

DYOR, herhangi bir kripto para için araştırma yapılmasına verilen isimdir.


 

Devamını oku

Teknoloji

AKILLI TELEFONLARDA PİL KULLANIM SÜRESİNİ UZATMA YOLLARI NELERDİR?

Yayınlanma tarihi

-

Akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma konusunu ele aldık.  Günlük hayatımızın büyük bir parçası haline gelen akıllı telefonlarımızın; nasıl şarjını uzun süreli kullanabiliriz, bakalım. Hemen hemen her şeyi artık cep telefonlarımızdan halletmekteyiz, durum böyle olunca da sık sık şarj sorunuyla karşılaşmaktayız. Hızlı şarj bitmesinin temel nedenlerinden biri, pil ömrünün azalmış olmasıdır. Telefonların pil ömrünü koruyabilmek için farlı yollar bulunmaktadır.  Akıllı cep telefonlarımız için performans ayarı yapabiliriz. Bunun yanı sıra batarya doldurucu alternatiflerle de uzun süreli kullanımlarınızda pil ömrünü korumaya alabiliriz. Pil performans ayarları Android ve IOS  sistemlerde farklılıklar göstermektedir.

Akıllı Telefonlarda Pil Kullanım Süresini Uzatma

Android ve IOS Telefonlar

Android telefonlarda pil ömrü nasıl uzatılır?

Akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma yöntemleri, Android telefonlarda nasıl yapılmaktadır:

 • Ekran parlaklığını düşürün. Otomatik olarak ayarlama yapmanız bulunduğunuz ortama göre ekran ışığının ayarlanarak az güç tüketimi yapmanızı sağlar. Daha fazla verim isterseniz otomatik ekran ışığı ayarını kapatın ve ekran ışığını düşürün.

 

 • Konum hizmetlerini gerekmedikçe açık tutmayın.

 

 • Wİ-Fİ ve bluetooth ayarlarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatın

 

 • Ram tüketimi azaltın ve işleriniz bittiğinizde arka planda uygulama bırakmayın tamamen tüm sekmelerinizi kapalı tutun. Uygulamaları o an kullanmasanız bile hazırda beklettiği için işlemcinizin hızlı çalışmasına sebebiyet vererek güç tüketimini attıracaktır.

 

 • Telefonunuz OLED ekran özelliğine sahipse koyu renk temalar kullanmanız pil tüketimini azaltacaktır.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Uygulamaların lite sürümlerini tercih edin. Gereksiz özelliklerle dolu uygulamalar çalışmak için daha fazla güç isteyecektir.

 

 • Aktif internet yada telefon kullanmayacağınız durumlarda 4,5G yerine en uygun olan 3G,2G bağlantılarına geçin. 4,5G aşırı pil tüketimine neden olur.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Bataryanızı kritik düzeylere düşürmeyin. %20’de şarj uyarısı alıyorsanız tamamen bataryanızı bitirmeyin aksi halde bir süre sonra bataryanız dengesizleşmeye başlayacaktır. Bunu sadece ayda bir defaya mahsus yapabilirsiniz.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Bataryanızın ömrünü korumak için Orijinal şarj cihazınızı kullanmaya özen gösterin. Doğru olmayan kontrolsüz akımlar bataryanıza zarar verecektir.

 

 • Telefon yazılımınızı güncel tutun, yazılımsal olarak da şarj tüketim sorunları yaşanabilmektedir.

 

 • Bulunduğunuz ortam sıcaklığı çok fazla ise telefonu soğuk yüzeylerde olabildiğince tutulmalıdır. Telefonlar sıcak ortamlarda daha fazla şarj harcamaktadır.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Titreşimi gerekmedikçe açmayın.

 

 • Güvenli batarya programları kullanarak güç tasarrufu sağlayın ve en çok güç tüketen uygulamalarınızı tespit ederek onları gerekmedikçe kullanmayın.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Telefon garantisini etkilemiyorsa veya garanti süreniz bitti ise tam root özelliği sağlayarak telefona entegre gelen ve hiç kullanmadığınız halde sistem tarafından açılan, sizin için gereksiz telefon eklentilerini ve uygulamalarını silin.  Zorla telefon firması tarafından kullanılmaya zorlandığınız bu uygulamalar ram tüketimi ve bununla doğru orantılı enerji harcamasına neden olur.

 

 • Telefon pil kutusu, powerbank ve gerekirse acil durumlar için değişkenlik özelliği olan piller için ek pil de kullanabilirsiniz.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma    akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 

İOS telefonlarda pil ömrü nasıl uzatılır?

Akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma yöntemleri, IOS telefonlarda nasıl yapılmaktadır:

 • Ayarlar > iCloud’a girerek kullanmadığınız uygulamaların iCloud’u kullanımını kapatın. ICloud sürekli senkronize özelliğinden dolayı aşırı bir pil tüketimine gerek duyuyor.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Uyandırmak için kaldır özelliğini devre dışı bırakın. Her cebinizden çıkardığınızda, hareket ettiğinde sensor sebebi ile ekran kullanımı sağlayarak gereksiz pil tüketimine neden olur.

 

 • Herhangi bir bildirim geldiğinde uygulama ekranınız otomatik açıldığı için bildirim ayarları bölümünden size bildirim göndermesini istemediğiniz uygulamaların bildirim ayarlarını kapatın.

 

 • Arka planda çalışan ve kapatmadığınız uygulamalar varsa kapatmaya özen gösterin. RAM tüketiminden kaynaklı şarj azalmasına sebebiyet verir. Arka planda uygulama yenile özelliğini kapatın. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile

 

 • Ekran kilidini kapatmayı unutuyorsanız ekran kilit süre ayarını olabildiğince düşük tutun.

 

 • Otomatik güncellemeleri devre dışı bırakın zamansız yapılan güncellemeler telefonunuzun şarj tüketimini hızlandıracaktır. Bunun için Ayarlar>App Store>otomatik indirmeler bölümünü kontrol edebilirsiniz.

 

 • Düşük güç modu, batarya ömrünüzü etkileyen durumları devre dışı bırakır ve pil seviyenizin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bu özelliği Ayarlar > Pil > Düşük güç modu kısmından aktif ederek kullanmadınızsa wi-fi, bluetooth gibi ayarların otomatik kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

 

 • Karanlık modu kullanın.

 

 • Widgetları etkisiz hâle getirin kullanım sayısını olabildiğince azaltın.

 

 • Ara sıra telefonu yeniden başlatarak gereksiz ram tüketen unsurların kapanmasını sağlayın.

 

 • Her önlemi almanıza rağmen pil seviyesinde anormal bir azalış varsa servise göndermeden önce mutlaka telefonu sıfırlayın. Sıfırlamayı deneyen İphone kullanıcıları büyük ölçüde şarj düşüşlerinin daha makul düzeylerde olduğunu doğruluyor.

akıllı telefonlarda pil kullanım süresini uzatma

akıllı telefon modelleri 

Youtube kanalımız

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar