Takip Edin

Genel

En İyi Futbol Takımları Listesi

Yayınlanma tarihi

-

En iyi futbol takımları

En iyi futbol takımları listemiz içerisinde, UEFA tarafından açıklanan en iyi kulüpler yer almaktadır. Tüm zamanlarda en iyi olan kulüpler aşağıda yer almaktadır.

En İyi Futbol Takımları: UEFA Listesi

UEFA tarafından, gelmiş geçmiş en iyi takım kulüpleri seçilen takımlar:

 • Real Madrid

En iyi futbol takımları

Eflatun ve beyaz renklere sahip olan Real Madrid, İspanya’nın takımıdır. İspanya’nın Madrid şehrinde kurulmuş ve adını dünyaya duyurmuştur.


 • Bayern Münih

En iyi futbol takımları

Bayern Münih, Kırmızı ve beyaz renklere sahip olan bir kulüptür. Futbol geçmişi oldukça başarılı olan kulüp, Bir Alman Takımıdır.


 • Barcelona

futbol takımları

İspanya’nın özerk bölgesinde bulunan Barcelona şehrinde kurulmuştur. Oldukça başarılı olan futbol kulübü, lacivert ve bordo renklere sahiptir.


 • Manchester United

En iyi futbol takımları

İngiltere merkezli olan Manchester United futbol takımı, Birleşik Krallığı temsil etmektedir. Renkleri ise kırmızı ve siyahtır.


 • Juventus

başarılı futbol takımları

Siyah ve beyaz renklere sahip olan Juventus, bir İtalya takımıdır. İtalya’nın en büyük takımlarından biri ve diğer takımlara nazaran en başarılı kulüptür. Kulüp, 62 adet resmi şampiyona kupasına sahiptir.


 • Milan

En iyi futbol takımları

Milan takımı da bir İtalyan takımıdır. Kırmızı ve siyah renklere sahip olan takım, Milano’da kurulmuştur.


 • Liverpool

kaliteli futbol takımları

En iyi futbol takımları arasında yer alan Liverpool, İngiltere’nin futbol takımlarından biridir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan takım, kırmızı ve beyaz renklere sahiptir.


 • Benfica

en iyi kulüpler

Portekiz’de Lizbon şehrinde kurulan takım, başarılı futbol takımları arasında yer almaktadır. Benfica kulübünün renkleri, kırmızı ve beyazdır. Aynı zamanda, amblem olarak da kartal kullanılmaktadır.


 • Porto

porto futbol takımı

Porto futbol takımı, bir Portekiz takımıdır. Portekiz’in Porto şehrinde kurulan takım, UEFA tarafından en iyi kulüplerden biri olarak seçilmiştir.


 • Ajax

ajax futbol takımı

Ajax, Hollanda merkezli bir futbol takımıdır. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kurulmuştur. Dünya’da yer etmiş bir takımdır.


 • Dinamo Kiev

futbol takımları

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev şehrinde kurulmuştur. Oldukça köklü olan takım, Ukrayna’nın sahip olduğu en başarılı takımlarından biridir.


 • Arsenal

arsenal futbol takımı

İngiltere’nin başkenti Londra bölgesinde kurulmuştur. Kulübün renkleri kurulduğu günden beri kırmızı ve beyazdır.


 • Celtic

En iyi futbol takımları

Celtic futbol takımı, bir İskoçya takımıdır. Kulübün sahip olduğu renkler ise yeşil ve beyazdır.


 • Inter

başarılı futbol takımları

Inter takımı, siyah ve mavi renklere sahiptir. Bir İtalyan Takımı olan Inter, İtalya’nın Milano şehrinde kurulmuştur. En iyi futbol takımları arasında yer almaktadır.

 • Chelsea

ingiltere takımları

Chelsea takımı, bir İngiliz takımıdır. Adını dünyaya duyuran takımın renkleri, mavi ve beyaz renklerdir. Kulübün, otuzdan fazla kupası bulunmaktadır.


 • Anderecht

alman takımları

Anderecht takımı, Belçika’nın takımıdır. Belçika’nın Brüksel şehrinde kurulmuştur. Takımın kırka yakın kupası bulunmaktadır.


 • Atletico Madrid

fransa takımları

Atletico Madrid futbol takımı, İspanya’nın takımıdır. İspanya’nın Madrid şehrinde kurulan takım, En iyi futbol takımları arasında yer almaktadır. Takımın renkleri; kırmızı, beyaz ve mavidir.


 • PSV

Hollanda futbol takımları

Kırmızı ve beyaz renklere sahip olan PSV futbol takımı, Hollanda’nın takımıdır. Takma adı olarak aynı zamanda, kırmızı beyazlar da denilmektedir.


 • Borussia Dortmund

almanya futbol takımları

Borussia Dortmund, Almanya’nın takımıdır. Takımın renkleri, siyah ve beyazdır.

 • Rangers

İskoçya futbol takımları

Ranger futbol takımı, İskoçya’nın futbol takımıdır. Renkleri; mavi, beyaz ve kırmızıdır.


UEFA tarafından yayınlanan en iyi futbol takımları bu şekilde devam etmektedir. İlk 20’de yer alan takımlar yukarıdaki sıralamaya sahiptir. UEA tarafından yayınlanan liste içerisinde, Türk kulüpleri de yer almaktadır. Listede yer aldıkları sıraya göre Türk takımları şöyle:

23) Galatasaray

galatasaray kulübü

Galatasaray, listede 23.sırada yer almaktadır. Kırmızı ve sarı renklere sahip olan Galatasaray, Türkiye’de başarılı olan bir futbol takımıdır. Galatasaray, 1905 senesinde kurulmuştur.


47) Fenerbahçe

fenerbahçe spor kulübü

Fenerbahçe, Türkiye’nin başarılı büyük takımlarından biridir. Sarı ve lacivert renklere sahip olan takım 1907 senesinde kurulmuştur. UEFA listesinde, 47.sırada yer almaktadır.


55) Beşiktaş

En iyi futbol takımları

Beşiktaş takımı, Türk kulübü olarak listede 55.sırada yer almaktadır. 1911 senesinde kurulan Beşiktaş, siyah ve beyaz renklere sahiptir. Türkiye’nin başarılı takımlarından biridir.


116) Trabzonspor

Trabzon spor kulübü

Türkiye’nin dört büyük takımlarından biri olan Trabzonspor, UEFA’nın listesinde 116.sırada yer almaktadır. Trabzonspor, 1967 senesinde kurulmuş başarılı bir takımdır. Renkleri, bordo ve mavidir.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sinek Avı Seferberliği: İstanbul’da Yaşanan Garip Savaş

Yayınlanma tarihi

-

Sinek avı seferberliği

Sinek avı seferberliği dediğimizde çoğunuz bunu ilk defa duymuş olabilir. Ve hatta şaka olduğunu da sanabilirsiniz. Ama bu İstanbul’da gerçekten yaşandı ve İstanbul’un tarihine garip bir olay olarak işlendi. 1959 senesinin Ağustos ayında yaşanan bu durum, devlet emri ile gerçekleşen bir olaydır.

Sinek avı seferberliği

 

1959 senesinin Ağustos ayında hava sıcaklığı oldukça yüksekti ve şehir içerisinde ciddi bir susuzluk sorunu da yaşanıyordu. Bunların üstüne bir de çöp sıkıntısı yaşanınca İstanbul’un sinek istilasına uğraması kaçınılmaz oldu. Sinek sayısı o kadar çok artmış ki; insanlar uyuyamıyor, yemek yiyemiyor ve çalışamıyorlardı. Dönemin İl Sağlık Müdürü ise durumla sadece günde 50 sinek öldürerek mücadele edebildiklerini buna herkesin katılması gerektiğini yönünde açıklama yaptı.

Sinek Avı Seferberliğine Çağrı

Sinek avı seferberliği

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı, bu sinek istilası için acil bir toplantı düzenledi. Belediye başkanı yaptığı açıklamada, sineklerin oldukça hızlı ürediğini ve yapılan hiçbir ilaçlama çalışmasının da sonuç vermediğini söyledi. Bu nedenle bunun için bir formül hazırladıklarını ve bu formüle bütün İstanbul Halkının da dahil olması gerektiğini söyledi. Bahsetmiş olduğu formül; halkın Sinek avı seferberliği olarak duyuruldu. Bütün İstanbul halkının bu seferberliğe katılması da zorunlu kılındı.

sinek savaşı

Halkı böyle bir seferberliğe davet etmelerinin nedeni ise yapmış oldukları ilginç bir matematik hesaplamasıdır. İstanbul Belediye Başkanı, İstanbul’da 1 buçuk milyon insan olduğunu ve her insanın en az 10 sinek öldürdüğünü düşünürsek; 10 milyon sinekten kurtulabiliriz dedi. Bu nedenle de insanlar, 17 Ağustos Pazartesi günü saat 13:00’da seferberliğe çağrıldı.

Eline Raket Alan Sokağa Koştu Ama Sonuç Beklendiği Gibi Olmadı

Sinek avı seferberliği için insanlar 7 Ağustos günü elinde ne işi varsa bırakıp; raketleri alıp sinek öldürmeye başladı. İstanbul Belediye Başkanı ve İstanbul Valiliği bu seferberlikle birlikte 10 milyon sineğin öldürüldüğünü açıkladı. Fakat bu sayının yetersiz olduğunu bu nedenle de her pazartesi aynı saatte bu uygulamanın devam edeceğini bildirdi. Aynı zamanda, Belediye ve Valilik bu seferberliğe katılmayanlara da para cezası kesti. Ve bu seferliğe katılmanın zorunlu olduğu bildirildi.

sinek istanbul

Bir süre bu zorunlu seferberlik uygulansa da, İstanbul’da bulunan sinek sayısında bir değişiklik elde edilemedi. Sinekler nasıl mı bitti? Kışın gelmesiyle sinekler kendiliğinden dağıldı 😊 Bu durum da İstanbul tarihinde garip bir olay olarak yer edindi.

Bizi sosyal medyadan da takip edin.

 

 

 

Devamını oku

Genel

WhatsApp Anket Özelliği Artık Kullanımda

Yayınlanma tarihi

-

Whatsapp anket özelliği

Dünyanın en popüler ve en yaygın anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, yeni bir özelliği ile gündeme geldi. Sürekli geliştirilen özellikleri ile kullanıcılarına daha geniş hizmet vermeyi hedefleyen Whatsapp, anket özelliği getirdi. Whatsapp anket özelliği önceden duyurulmuştu ve artık bütün kullanıcılara sunulmaya başladı.     Kısa bir süre önce WhatsApp, kullanıcılarına Topluluk kurma özelliğini de sunmuştu. Peki bu anket özelliği nasıl kullanılıyor? Anket oluşturmak için neler yapılmalıdır?

Whatsapp anket özelliği

WhatsApp Anket Özelliğini Nasıl Kullanabiliriz?

WhatsApp anket özelliği sayesinde, artık gruplarınızda, topluluklarınızda ya da bireysel sohbetlerinizde anket oluşturabileceksiniz. Normal şartlarda anketler iki kişiden fazla sayıda yapılabilir, fakat WhatsApp bu kuralı yıkmış ve bireysel sohbetlerinizde de anket oluşturabiliyorsunuz.

Arkadaş gruplarımızda ya da kendi aramızda sık sık kullanıp, bizi eğlendirecek gibi gözüken anket özelliğinin adımları:

1.Adım:

Grup ya da bireysel sohbet sayfamızı açalım.

Whatsapp anket özellliği

2.Adım:

İphone kullananlar sol alt tarafta bulunan + butonuna; Adroid kullananlar ise ataç butonuna tıklasın.

3.Adım:

Çıkan seçeneklerde anket yazdığını göreceksiniz. Anket özelliğine tıklayın.

4.Adım:

Karşınıza anket oluştur penceresi açılacak. Bu alanda soru ve seçenekler kısmı yer almaktadır. Bu alanda sorunuzu ve oylayacağınız cevaplarınızı yazın.

5.Adım:

Soru ve cevaplarınızı yazdıktan sonra “Gönder” tuşuna basmanız yeterlidir. Oluşturduğunuz anket, grup ya da bireysel sohbetinizde yer alacaktır.

WhatsApp Anket Özelliğinin Farklı Özellikleri

WhatsApp Anket Özelliği farklı özellikleri ile kullanıcılara kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

 • Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi anketlerinizi topluluk ya da grup dışında bireysel olarak da oluşturabiliyorsunuz.
 • Anket cevaplarını 12 şıkka kadar oluşturabiliyorsunuz.
 • Ne kadar sağlıklı bir özellik bilinmez ama bir kullanıcı birden fazla cevabı ya da bütün cevapları seçebilir.
 • İşaretlemiş olduğunuz cevabı değiştirebilirsiniz.
 • Oyları görüntüle seçeneğinden kimlerin hangi cevabı işaretlediğini görebiliyorsunuz.

WhatsApp, geliştirdiği özellikleri ile kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırmayı hedefliyor. Yakın zaman öncesinde, 32 kişi birden görüntülü konuşma özelliği ile tanışmıştı. Bunun yanı sıra gruplarda ya da topluluklarda yöneticilere mesaj silme yetkisi de verildi. Bu özellik sayesinde, iş gruplarında yanlış mesaj durumları da artık tarih olacak gibi duruyor.

Devamını oku

Genel

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

subliminal mesaj

Subliminal Mesaj, bilincimizle fark edemediğimiz fakat bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. Bu mesajlar, kişilere izinsiz olarak verilmekte. Genellikle pazarlama ya da toplumun bir fikri, düşünceyi benimsemesi için kullanılmakta. Subliminal mesajlar; fotoğrafla, videoyla, yazı ve sesle kişilerin bilinçaltına verilmekte. Toplumun bu duruma karşı çıkması üzerine hükümetler bu konuda yasaklamalar getirse de yine yoğun bir şekilde subliminal mesajlar verilmekte.

Subliminal Mesaj

Subliminal Mesaj Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Subliminal mesaj örneklerine geçmeden önce nasıl ortaya çıktığına değinelim. Alman Fizyolog Wolkman tarafından 1859 yılında bulunmuştur. Wolkman, “takistoskop” adında bir cihaz icat etmiştir Takistoskop, saniyenin 3 binde 1 hızında açılıp, kapanan bir objektif kapağına sahipti. Bu hızda açılıp, kapanan objektiften anlık görseller veriliyor ve bu görseller bilinç tarafından algılanmasa dahi bilinçaltı tarafından algılanıyordu.

subliminal mesaj

Takistoskop, ilk olarak İngiliz kanalı olan BBC tarafından 1920’li yıllarda kullanıldı. Kullanılma amacı ise o dönemlerde yeni ortaya çıkan radyo kullanımına toplumu yönlendirmekti. Radyoya karşı mesafeli olan halk, Subliminal mesaj sayesinde radyoya yönelmeye başlamıştı.

Takistoskop, 2.Dünya Savaşı döneminde yine İngilizler tarafından bu kez farklı bir amaç ile kullanıldı. Askerlerin düşman uçaklarını kolayca ayırt edebilmesi için bir nevi eğitim amacıyla kullanılmıştır. Düşmanın askeri bilgileri bilinçaltına verilmiş ve bu sayede askerler kolaylıkla düşman uçaklarını kolaylıkla ayırt edebilmiştir.

Subliminal Mesaj Nasıl ve Neden Kullanılıyor?

Subliminal mesaj, günümüzde genellikle reklam ve pazarlama alanında sıkça kullanılmakta. Bu alan dışında, toplumun yabancı olduğu bir düşünceyi kolaylıkla topluma benimsetmek için kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre insanı en çok etkileyen unsurlar cinsellik ve ölümdür. Subliminal mesajlar hazırlanırken bu iki unsur esas alınarak uygulanmaktadır. Biri korku ile yönlendirme yaparken diğeri de çekici kılarak yönlendirme yapmakta.

GIPHY aracılığıyla

25.Kare Uygulaması

Subliminal mesajlar konusunda sıkça geçen 25.kare yöntemi video içeriklerinde kullanılan bir yöntem. Beynimiz, bir video izlerken saniyede videonun 24 karesini algılayabilir. 25.kareyi görürüz fakat algılayamayız. 25.kare anlık olarak algılanamasa dahi bilinçaltımıza ulaşır. Bu nedenle, subliminal olarak verilmek istenen mesajlar, bu 25.kareye yerleştirilir. 25.kare yöntemi bu şekilde uygulanır.

GIPHY aracılığıyla

25.kare yönteminin etkinliği Amerika’da bir deneyle kanıtlanmıştır. Sinemada izleyicilere 25.karede kola içmeleri ve mısır yemeleri konusunda yönlendirme yapılmıştır ve sonuç oldukça etkili olmuştur. Amerika bu yöntemi, Rusya ile soğuk savaş dönemlerinde Hollywood filmlerinde sıkça kullanmıştır.

Subliminal Mesajların Olduğu Örnekler

Subliminal mesajlar, reklamlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bunun dışında çocukları yönlendirmek için çizgi filmlerde de sıkça kullanılmakta. Subliminal mesaj örnekleri şöyle:

 • Kola Reklamında kolayı çekici hale getirmek için cinsel içerikli bir mesaj yerleştirilmiş. Bu sayede, kişilerde arzu duyma duygusu aktif hale gelip, kola içme isteği oluşturulmakta

bilinçaltı mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bu karede, karakterin kafa kısmına çıplak kadın figürü yerleştirilerek yönlendirme yapılmış.

çizgi film subliminal


 • Yine bir kola reklamında, uzanan kadın figürü kullanılarak arzu duyma duygusuna yönlendirme yapılmıştır.

subliminal mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bir diğer subliminal mesaj, arkada yanan ev içerisine çıplak kadın figürü yerleştirilmiş.

gizli mesaj


Bu örnekler gibi pek çok bulunan subliminal mesajla bulunmakta:


subliminal mesaj

instagram 

Devamını oku

En Çok Okunanlar