Takip Edin

Genel

En İyi Futbol Takımları Listesi

Yayınlanma tarihi

-

En iyi futbol takımları

En iyi futbol takımları listemiz içerisinde, UEFA tarafından açıklanan en iyi kulüpler yer almaktadır. Tüm zamanlarda en iyi olan kulüpler aşağıda yer almaktadır.

En İyi Futbol Takımları: UEFA Listesi

UEFA tarafından, gelmiş geçmiş en iyi takım kulüpleri seçilen takımlar:

 • Real Madrid

En iyi futbol takımları

Eflatun ve beyaz renklere sahip olan Real Madrid, İspanya’nın takımıdır. İspanya’nın Madrid şehrinde kurulmuş ve adını dünyaya duyurmuştur.


 • Bayern Münih

En iyi futbol takımları

Bayern Münih, Kırmızı ve beyaz renklere sahip olan bir kulüptür. Futbol geçmişi oldukça başarılı olan kulüp, Bir Alman Takımıdır.


 • Barcelona

futbol takımları

İspanya’nın özerk bölgesinde bulunan Barcelona şehrinde kurulmuştur. Oldukça başarılı olan futbol kulübü, lacivert ve bordo renklere sahiptir.


 • Manchester United

En iyi futbol takımları

İngiltere merkezli olan Manchester United futbol takımı, Birleşik Krallığı temsil etmektedir. Renkleri ise kırmızı ve siyahtır.


 • Juventus

başarılı futbol takımları

Siyah ve beyaz renklere sahip olan Juventus, bir İtalya takımıdır. İtalya’nın en büyük takımlarından biri ve diğer takımlara nazaran en başarılı kulüptür. Kulüp, 62 adet resmi şampiyona kupasına sahiptir.


 • Milan

En iyi futbol takımları

Milan takımı da bir İtalyan takımıdır. Kırmızı ve siyah renklere sahip olan takım, Milano’da kurulmuştur.


 • Liverpool

kaliteli futbol takımları

En iyi futbol takımları arasında yer alan Liverpool, İngiltere’nin futbol takımlarından biridir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan takım, kırmızı ve beyaz renklere sahiptir.


 • Benfica

en iyi kulüpler

Portekiz’de Lizbon şehrinde kurulan takım, başarılı futbol takımları arasında yer almaktadır. Benfica kulübünün renkleri, kırmızı ve beyazdır. Aynı zamanda, amblem olarak da kartal kullanılmaktadır.


 • Porto

porto futbol takımı

Porto futbol takımı, bir Portekiz takımıdır. Portekiz’in Porto şehrinde kurulan takım, UEFA tarafından en iyi kulüplerden biri olarak seçilmiştir.


 • Ajax

ajax futbol takımı

Ajax, Hollanda merkezli bir futbol takımıdır. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kurulmuştur. Dünya’da yer etmiş bir takımdır.


 • Dinamo Kiev

futbol takımları

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev şehrinde kurulmuştur. Oldukça köklü olan takım, Ukrayna’nın sahip olduğu en başarılı takımlarından biridir.


 • Arsenal

arsenal futbol takımı

İngiltere’nin başkenti Londra bölgesinde kurulmuştur. Kulübün renkleri kurulduğu günden beri kırmızı ve beyazdır.


 • Celtic

En iyi futbol takımları

Celtic futbol takımı, bir İskoçya takımıdır. Kulübün sahip olduğu renkler ise yeşil ve beyazdır.


 • Inter

başarılı futbol takımları

Inter takımı, siyah ve mavi renklere sahiptir. Bir İtalyan Takımı olan Inter, İtalya’nın Milano şehrinde kurulmuştur. En iyi futbol takımları arasında yer almaktadır.

 • Chelsea

ingiltere takımları

Chelsea takımı, bir İngiliz takımıdır. Adını dünyaya duyuran takımın renkleri, mavi ve beyaz renklerdir. Kulübün, otuzdan fazla kupası bulunmaktadır.


 • Anderecht

alman takımları

Anderecht takımı, Belçika’nın takımıdır. Belçika’nın Brüksel şehrinde kurulmuştur. Takımın kırka yakın kupası bulunmaktadır.


 • Atletico Madrid

fransa takımları

Atletico Madrid futbol takımı, İspanya’nın takımıdır. İspanya’nın Madrid şehrinde kurulan takım, En iyi futbol takımları arasında yer almaktadır. Takımın renkleri; kırmızı, beyaz ve mavidir.


 • PSV

Hollanda futbol takımları

Kırmızı ve beyaz renklere sahip olan PSV futbol takımı, Hollanda’nın takımıdır. Takma adı olarak aynı zamanda, kırmızı beyazlar da denilmektedir.


 • Borussia Dortmund

almanya futbol takımları

Borussia Dortmund, Almanya’nın takımıdır. Takımın renkleri, siyah ve beyazdır.

 • Rangers

İskoçya futbol takımları

Ranger futbol takımı, İskoçya’nın futbol takımıdır. Renkleri; mavi, beyaz ve kırmızıdır.


UEFA tarafından yayınlanan en iyi futbol takımları bu şekilde devam etmektedir. İlk 20’de yer alan takımlar yukarıdaki sıralamaya sahiptir. UEA tarafından yayınlanan liste içerisinde, Türk kulüpleri de yer almaktadır. Listede yer aldıkları sıraya göre Türk takımları şöyle:

23) Galatasaray

galatasaray kulübü

Galatasaray, listede 23.sırada yer almaktadır. Kırmızı ve sarı renklere sahip olan Galatasaray, Türkiye’de başarılı olan bir futbol takımıdır. Galatasaray, 1905 senesinde kurulmuştur.


47) Fenerbahçe

fenerbahçe spor kulübü

Fenerbahçe, Türkiye’nin başarılı büyük takımlarından biridir. Sarı ve lacivert renklere sahip olan takım 1907 senesinde kurulmuştur. UEFA listesinde, 47.sırada yer almaktadır.


55) Beşiktaş

En iyi futbol takımları

Beşiktaş takımı, Türk kulübü olarak listede 55.sırada yer almaktadır. 1911 senesinde kurulan Beşiktaş, siyah ve beyaz renklere sahiptir. Türkiye’nin başarılı takımlarından biridir.


116) Trabzonspor

Trabzon spor kulübü

Türkiye’nin dört büyük takımlarından biri olan Trabzonspor, UEFA’nın listesinde 116.sırada yer almaktadır. Trabzonspor, 1967 senesinde kurulmuş başarılı bir takımdır. Renkleri, bordo ve mavidir.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi

Yayınlanma tarihi

-

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz birçok farklı bilgi bulunmakta. Dünya düzenine bakıldığında genellikle bütün düzenler, sağ elini kullanan insanlara göre ayarlanmış durumda. Bu durum, solak olan kişileri oldukça zorlamakta ve kişiliklerinin, sağ elini kullananlara göre daha farklı kılmakta. Bazı bilim adamları, bu kurulu düzen nedeniyle solak kişilerin daha bağımsız ve kural tanımaz kişiler olduğunu savunmakta.

Eski zamanlarda sol elini kullanmaya meyilli olan kişiler, şeytani ve kötü insan olarak yorumlanırmış. Bu nedenle, zorla sol eli kullanmaya zorlanmışlar. Neyse ki günümüzde, bu tarz düşünceler yok denilecek kadar az oranda. Şimdi gelelim sol elini kullananlar hakkında az bilinen gerçeklere.

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz Bilgiler

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz gerçekleri öğrendiğinizde, solak olan kişilere karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü azınlık durumda olsalar da fark yaratabiliyorlar.

 • Sol elini kullanan kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla alkolik ya da madde bağımlısı olma eğilimindedir.

solak kişiler


 • Beyinlerinin sağ tarafını daha çok kullanılırlar.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Tenis oyununda oldukça iyiler, tenisçilerin %40’ solaklardan oluşmaktadır.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Üniversiteden mezun olan solak kişiler, sağ elini kullananlara oranla daha zengin olabiliyorlar.

üniversite mezunu solak


 • Yapılan araştırmalara göre solak kişiler, astım ve alerjik hastalıklara daha meyilli.

solak kişiler daha fazla astım


 • Sol elini kullanan kişiler, olası bir kaza durumunda sağ elini kullanmak zorunda kalırsa; sağ elini kullananlara göre daha kolay farklı el alışkanlığı kazanabilirler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak insanlar, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla uykusuzluk çekerler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • 13 Ağustos, Uluslararası Solaklar Günü olarak kutlanmakta.

dünya solaklar günü


 • Solak kişiler, sualtını görme konusunda daha iyidir.
 • Solak kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha çabuk sinirlenebilme özelliğine sahip.

solaklar sinirlidir


 • Solak kişiler, ergenliğine 6 ay kadar geç girerler.
 • Solak kişilerin bir enstrümanı çalması daha kolay ve müzik kulakları daha gelişmiştir.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak kişiler hakkında bilmediğiniz bir gerçek de oldukça yaratıcı ve çözüm odaklı olduklarıdır.
 • Dünya nüfusunda sadece %5 ile %10 arasında bir dilime sahipler.

solak nüfusu


 • Solak kişiler; daha bağımsız, özgür ruhlu, kural tanımaz ve özgün olmakta.

solak kişiler özgün olur

Solak olan birçok sporcu, siyasetçi, sanatçı ve bilim insanı bulunmaktadır. Sol elini kullanan kişilerin daha hızlı düşünebilme ve çözüm üretebilme özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, solaksanız bir adım öndesiniz diyebiliriz.

Devamını oku

Genel

10 Bin Odalı Nazi Oteli Prora

Yayınlanma tarihi

-

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hitler tarafından Naziler için inşa ettirilmiştir.  10 bin odası ile toplam 20 bin Nazi ağırlamak için inşa edilen otelde, hiçbir konuk ağırlanamamıştır. Çünkü inşaatın bitimine yakın 2.Dünya Savaşı çıkınca, inşaat tamamlanamamıştır. Naziler için hazırlanan fakat hiçbir Nazi tarafından kullanılamayan otel, günümüzde bir Nazi mimarisi olarak değerlendirilmeye çalışılıyor.

Nazi Oteli Prora Bir Diğer Adıyla “Azman”

Nazi oteli Prora

Baltık deniz manzarasına sahip olan Nazi oteli Prora, bulunduğu yerde Azman olarak anılmaktadır. Hitler, bu oteli 3.Reich’a karşı bir güç gösterisi olarak yapmak istemişlerdi fakat istedikleri gibi olmadı. Savaşın başlaması ile oteli tamamlayacak işçi bulunamadığı gibi, ağırlamak için de kimse yoktu. Bu nedenle, günümüze kadar farklı amaçlar ile kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, sahil boyunca uzanıyor. 10 bin odasının hepsi de denize manzarası olan odalar olarak tasarlanmıştır. Otel, denize 150 metre uzaklıkta bulunuyor ve uzunluğu ise sahil boyunca 6 km’yi buluyor.

Prora otel

Otel her ne kadar lüks bir yapı olarak tasarlanmaya çalışılmışsa da odaları, oldukça küçüktür. Bu durum, günümüzde yeniden kullanım için yapılan çalışmaları biraz zorlaştırmaktadır.

azman oteli

Otelin inşaat çalışmasında, toplam 9 bin kişi 3 yıl boyunca çalışmıştır. Buna rağmen, otel tamamlanamamıştır.

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hamburg saldırısında bombardıman yapılırken sığınak olarak kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, aynı zamanda Doğu Almanya sığınmacılarına ve Doğu Almanya Ordularına da ev sahipliği yapmıştır. Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte boşaltılmış ve uzun süre boş kalmıştır.

Nazi oteli Prora

Denize sıfır olan ve büyük hayallerle yapılmaya başlanan oteli, şimdilerde farklı işler için yeniden kullanmaya çalışıyorlar. Otelin 4 binası müteahhitler tarafından alındı, 1 binası da hotel olarak kullanılmaktadır.

naziler kampı

Otel, orijinal yapısı bozulmadan tekrardan yenileniyor. Yenilenmiş olan daireler ise satılığa çıkartılıyor. Şimdiye kadar 50 dairenin, 200 bin dolar ile satıldığı biliniyor.

prora otel

Nazi oteli; 8 blok, bir tiyatro salonu, bir sinema salonu ve yüzme havuzlarından oluşmaktadır. Savaşın başlaması ile yarım kaldığından, hiçbir aktivite alanı kullanılmamıştır.

nazi oteli

1990 senesinden beri kullanılmayan otel, daha önce de belirttiğimiz gibi yeniden düzenlenmeye başladı. Kırılmış camlar, eskimiş duvarlar ve ıssız ortam bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gözükecek…

 

 

 

 

Devamını oku

Genel

Ebeveynliğin Sadece İnsanlara Özgü Bir Şey Olmadığını Gösteren 25 Muhteşem Fotoğraf

Yayınlanma tarihi

-

Hayvanlarda ebeveynlik

Hayvanlarda ebeveynlik, aslında tıpkı insanlar gibidir. Yavrularının beslenebilmesi ve büyüyebilmesi için uğraşırlar aynı zamanda onları bu süreç içerisinde, dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı korurlar. Biz insanlar, hayvanlara pek saygı duyan bir ırk değiliz. İnsanların hayvanlara bakış açısı sadece yenir ya da yenmez; evcil ya da vahşidir. Hayvanların yaşam alanlarını işgal edip, onları kafese tıkarız. Sonrasında da ay ne kadar tatlı ya da ne kadar korkunç gibi yorumlar yaparız. Bu konuda söylenecek oldukça fazla söz varken, daha çok uzatmadan; gerçek hayvan severler için hayvanlar alemlinde ebeveynliğin nasıl olduğunu gösteren fotoğraflara geçelim.

Hayvanlarda Ebeveynlik: 20 Muhteşem Fotoğraf

Hayvanlarda ebeveynlik, oldukça zor diye düşünüyorum. Çünkü biz inşalar gibi evinin kapısını kapatınca tehlikeleri dışarıda bırakamıyorlar. Çevreden gelebilecek tehlikelere her zaman açıklar. Birbirleri arasında yer alan savaşların üstüne, biz insanların onları avlama isteği de eklenince… ama bu tarz kötülükler olmadığında ne kadar da mutlu olduklarını görün.

 1. Annesinin ağzında bir yavru kutu ayısı. Yavrunun yüzündeki mutluluğun ısıtmayacağı bir kalp yoktur sanırım.

Hayvanlarda ebeveynlik


2. Yavru aslan ebeveyni ile birlikte. Alanlar ne kadar sert bir tür olsa da yavrusuna bakışındaki sıcaklık…

Hayvanlarda ebeveynlik


3) Kuşların çoğu, yavrularını bu şekilde besler.

Hayvanlarda ebeveynlik


4) Gözlerdeki o tedirgin ve mutlu haller…

ebeveynlik


5) Küçük bir fil yavrusu ve ebeveyni… Fillerde el ele tutuşma böyle sanırım.

anne fil


6) Avlanmayı öğretiyor olabilir.

anne timsah


7) Anneye kocaman bir sarılmak.

anne tavşan


8) Annemizi ya da babamızı çocukken bu şekilde mutlaka öpmüşüzdür. Pek de insanlardan farkı yok aile sıcaklığının.

develer


9) Henüz boynuzları bile çıkmamış olan bir yavru gergedan.

gergedan


10) Yavrunun rahatlığı ve huzurlu yatışına kalbimi bıraktım.

Hayvanlarda ebeveynlik


11) Nelerin yenilip, nelerin yenilmemesi gerektiğini öğreniyor sanırım.

Hayvanlarda ebeveynlik


12) Fil de olsan anne kucağı ayrıdır tabi.

fil


13) Sayım mı yapıyor acaba?

ördekler


14) Bu tıpkı; istediği oyuncak alınmayınca, surat asan bir çocuk hali değil mi? Anneyle, babanın gururlu bakışı da bir harika.

kaplan aile


15) Hayvanlarda ebeveynlik de, tıpkı insanlar gibi sıkı demek ki.

Hayvanlarda ebeveynlik

16) Anne bir daha yapmayacağım, özür dilerim. Tanıdık geldi mi?

maymun bebek


17) Baba ayı, sanki yavrusuna bir şey öğretiyor gibi duruyor.

Hayvanlarda ebeveynlik


18) Bu insanlarda da böyledir. Anne ve baba yakınlaşınca çocuk kıskanır.

sincap anne


19) Evladın baldan tatlı olduğunu gösteren bir fotoğraf.

kaplan anne


20) Anasının sıcacık kucağında uyuyan yavrucağız. Baba kucağı da olabilir tabi.

kutup ayıları


21) Yarın üniversite sınavı için yavrusunu cesaretlendiriyor sanırım.

Hayvanlarda ebeveynlik


22) Biz insanlar da yavrumuzu, omuza alırız. Tabi bir kaç dakika sadece. Kıskandım.

leylek


23) ‘Bakim sen ne yedin yine’ diye kontrol ediyor gibi.

Hayvanlarda ebeveynlik


24) Benim de bebeğim olduğunda böyle sarılıp, uyuyacağım.

anne kuala


25) Yıkanma vakti ya da avlanma… Öğretici bir şeyler olduğu kesin.

ayı yavrusu

 

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar