Takip Edin

Genel

En İyi Futbol Takımları Listesi

Yayınlanma tarihi

-

En iyi futbol takımları

En iyi futbol takımları listemiz içerisinde, UEFA tarafından açıklanan en iyi kulüpler yer almaktadır. Tüm zamanlarda en iyi olan kulüpler aşağıda yer almaktadır.

En İyi Futbol Takımları: UEFA Listesi

UEFA tarafından, gelmiş geçmiş en iyi takım kulüpleri seçilen takımlar:

 • Real Madrid

En iyi futbol takımları

Eflatun ve beyaz renklere sahip olan Real Madrid, İspanya’nın takımıdır. İspanya’nın Madrid şehrinde kurulmuş ve adını dünyaya duyurmuştur.


 • Bayern Münih

En iyi futbol takımları

Bayern Münih, Kırmızı ve beyaz renklere sahip olan bir kulüptür. Futbol geçmişi oldukça başarılı olan kulüp, Bir Alman Takımıdır.


 • Barcelona

futbol takımları

İspanya’nın özerk bölgesinde bulunan Barcelona şehrinde kurulmuştur. Oldukça başarılı olan futbol kulübü, lacivert ve bordo renklere sahiptir.


 • Manchester United

En iyi futbol takımları

İngiltere merkezli olan Manchester United futbol takımı, Birleşik Krallığı temsil etmektedir. Renkleri ise kırmızı ve siyahtır.


 • Juventus

başarılı futbol takımları

Siyah ve beyaz renklere sahip olan Juventus, bir İtalya takımıdır. İtalya’nın en büyük takımlarından biri ve diğer takımlara nazaran en başarılı kulüptür. Kulüp, 62 adet resmi şampiyona kupasına sahiptir.


 • Milan

En iyi futbol takımları

Milan takımı da bir İtalyan takımıdır. Kırmızı ve siyah renklere sahip olan takım, Milano’da kurulmuştur.


 • Liverpool

kaliteli futbol takımları

En iyi futbol takımları arasında yer alan Liverpool, İngiltere’nin futbol takımlarından biridir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan takım, kırmızı ve beyaz renklere sahiptir.


 • Benfica

en iyi kulüpler

Portekiz’de Lizbon şehrinde kurulan takım, başarılı futbol takımları arasında yer almaktadır. Benfica kulübünün renkleri, kırmızı ve beyazdır. Aynı zamanda, amblem olarak da kartal kullanılmaktadır.


 • Porto

porto futbol takımı

Porto futbol takımı, bir Portekiz takımıdır. Portekiz’in Porto şehrinde kurulan takım, UEFA tarafından en iyi kulüplerden biri olarak seçilmiştir.


 • Ajax

ajax futbol takımı

Ajax, Hollanda merkezli bir futbol takımıdır. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kurulmuştur. Dünya’da yer etmiş bir takımdır.


 • Dinamo Kiev

futbol takımları

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev şehrinde kurulmuştur. Oldukça köklü olan takım, Ukrayna’nın sahip olduğu en başarılı takımlarından biridir.


 • Arsenal

arsenal futbol takımı

İngiltere’nin başkenti Londra bölgesinde kurulmuştur. Kulübün renkleri kurulduğu günden beri kırmızı ve beyazdır.


 • Celtic

En iyi futbol takımları

Celtic futbol takımı, bir İskoçya takımıdır. Kulübün sahip olduğu renkler ise yeşil ve beyazdır.


 • Inter

başarılı futbol takımları

Inter takımı, siyah ve mavi renklere sahiptir. Bir İtalyan Takımı olan Inter, İtalya’nın Milano şehrinde kurulmuştur. En iyi futbol takımları arasında yer almaktadır.

 • Chelsea

ingiltere takımları

Chelsea takımı, bir İngiliz takımıdır. Adını dünyaya duyuran takımın renkleri, mavi ve beyaz renklerdir. Kulübün, otuzdan fazla kupası bulunmaktadır.


 • Anderecht

alman takımları

Anderecht takımı, Belçika’nın takımıdır. Belçika’nın Brüksel şehrinde kurulmuştur. Takımın kırka yakın kupası bulunmaktadır.


 • Atletico Madrid

fransa takımları

Atletico Madrid futbol takımı, İspanya’nın takımıdır. İspanya’nın Madrid şehrinde kurulan takım, En iyi futbol takımları arasında yer almaktadır. Takımın renkleri; kırmızı, beyaz ve mavidir.


 • PSV

Hollanda futbol takımları

Kırmızı ve beyaz renklere sahip olan PSV futbol takımı, Hollanda’nın takımıdır. Takma adı olarak aynı zamanda, kırmızı beyazlar da denilmektedir.


 • Borussia Dortmund

almanya futbol takımları

Borussia Dortmund, Almanya’nın takımıdır. Takımın renkleri, siyah ve beyazdır.

 • Rangers

İskoçya futbol takımları

Ranger futbol takımı, İskoçya’nın futbol takımıdır. Renkleri; mavi, beyaz ve kırmızıdır.


UEFA tarafından yayınlanan en iyi futbol takımları bu şekilde devam etmektedir. İlk 20’de yer alan takımlar yukarıdaki sıralamaya sahiptir. UEA tarafından yayınlanan liste içerisinde, Türk kulüpleri de yer almaktadır. Listede yer aldıkları sıraya göre Türk takımları şöyle:

23) Galatasaray

galatasaray kulübü

Galatasaray, listede 23.sırada yer almaktadır. Kırmızı ve sarı renklere sahip olan Galatasaray, Türkiye’de başarılı olan bir futbol takımıdır. Galatasaray, 1905 senesinde kurulmuştur.


47) Fenerbahçe

fenerbahçe spor kulübü

Fenerbahçe, Türkiye’nin başarılı büyük takımlarından biridir. Sarı ve lacivert renklere sahip olan takım 1907 senesinde kurulmuştur. UEFA listesinde, 47.sırada yer almaktadır.


55) Beşiktaş

En iyi futbol takımları

Beşiktaş takımı, Türk kulübü olarak listede 55.sırada yer almaktadır. 1911 senesinde kurulan Beşiktaş, siyah ve beyaz renklere sahiptir. Türkiye’nin başarılı takımlarından biridir.


116) Trabzonspor

Trabzon spor kulübü

Türkiye’nin dört büyük takımlarından biri olan Trabzonspor, UEFA’nın listesinde 116.sırada yer almaktadır. Trabzonspor, 1967 senesinde kurulmuş başarılı bir takımdır. Renkleri, bordo ve mavidir.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

subliminal mesaj

Subliminal Mesaj, bilincimizle fark edemediğimiz fakat bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. Bu mesajlar, kişilere izinsiz olarak verilmekte. Genellikle pazarlama ya da toplumun bir fikri, düşünceyi benimsemesi için kullanılmakta. Subliminal mesajlar; fotoğrafla, videoyla, yazı ve sesle kişilerin bilinçaltına verilmekte. Toplumun bu duruma karşı çıkması üzerine hükümetler bu konuda yasaklamalar getirse de yine yoğun bir şekilde subliminal mesajlar verilmekte.

Subliminal Mesaj

Subliminal Mesaj Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Subliminal mesaj örneklerine geçmeden önce nasıl ortaya çıktığına değinelim. Alman Fizyolog Wolkman tarafından 1859 yılında bulunmuştur. Wolkman, “takistoskop” adında bir cihaz icat etmiştir Takistoskop, saniyenin 3 binde 1 hızında açılıp, kapanan bir objektif kapağına sahipti. Bu hızda açılıp, kapanan objektiften anlık görseller veriliyor ve bu görseller bilinç tarafından algılanmasa dahi bilinçaltı tarafından algılanıyordu.

subliminal mesaj

Takistoskop, ilk olarak İngiliz kanalı olan BBC tarafından 1920’li yıllarda kullanıldı. Kullanılma amacı ise o dönemlerde yeni ortaya çıkan radyo kullanımına toplumu yönlendirmekti. Radyoya karşı mesafeli olan halk, Subliminal mesaj sayesinde radyoya yönelmeye başlamıştı.

Takistoskop, 2.Dünya Savaşı döneminde yine İngilizler tarafından bu kez farklı bir amaç ile kullanıldı. Askerlerin düşman uçaklarını kolayca ayırt edebilmesi için bir nevi eğitim amacıyla kullanılmıştır. Düşmanın askeri bilgileri bilinçaltına verilmiş ve bu sayede askerler kolaylıkla düşman uçaklarını kolaylıkla ayırt edebilmiştir.

Subliminal Mesaj Nasıl ve Neden Kullanılıyor?

Subliminal mesaj, günümüzde genellikle reklam ve pazarlama alanında sıkça kullanılmakta. Bu alan dışında, toplumun yabancı olduğu bir düşünceyi kolaylıkla topluma benimsetmek için kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre insanı en çok etkileyen unsurlar cinsellik ve ölümdür. Subliminal mesajlar hazırlanırken bu iki unsur esas alınarak uygulanmaktadır. Biri korku ile yönlendirme yaparken diğeri de çekici kılarak yönlendirme yapmakta.

GIPHY aracılığıyla

25.Kare Uygulaması

Subliminal mesajlar konusunda sıkça geçen 25.kare yöntemi video içeriklerinde kullanılan bir yöntem. Beynimiz, bir video izlerken saniyede videonun 24 karesini algılayabilir. 25.kareyi görürüz fakat algılayamayız. 25.kare anlık olarak algılanamasa dahi bilinçaltımıza ulaşır. Bu nedenle, subliminal olarak verilmek istenen mesajlar, bu 25.kareye yerleştirilir. 25.kare yöntemi bu şekilde uygulanır.

GIPHY aracılığıyla

25.kare yönteminin etkinliği Amerika’da bir deneyle kanıtlanmıştır. Sinemada izleyicilere 25.karede kola içmeleri ve mısır yemeleri konusunda yönlendirme yapılmıştır ve sonuç oldukça etkili olmuştur. Amerika bu yöntemi, Rusya ile soğuk savaş dönemlerinde Hollywood filmlerinde sıkça kullanmıştır.

Subliminal Mesajların Olduğu Örnekler

Subliminal mesajlar, reklamlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bunun dışında çocukları yönlendirmek için çizgi filmlerde de sıkça kullanılmakta. Subliminal mesaj örnekleri şöyle:

 • Kola Reklamında kolayı çekici hale getirmek için cinsel içerikli bir mesaj yerleştirilmiş. Bu sayede, kişilerde arzu duyma duygusu aktif hale gelip, kola içme isteği oluşturulmakta

bilinçaltı mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bu karede, karakterin kafa kısmına çıplak kadın figürü yerleştirilerek yönlendirme yapılmış.

çizgi film subliminal


 • Yine bir kola reklamında, uzanan kadın figürü kullanılarak arzu duyma duygusuna yönlendirme yapılmıştır.

subliminal mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bir diğer subliminal mesaj, arkada yanan ev içerisine çıplak kadın figürü yerleştirilmiş.

gizli mesaj


Bu örnekler gibi pek çok bulunan subliminal mesajla bulunmakta:


subliminal mesaj

instagram 

Devamını oku

Genel

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi

Yayınlanma tarihi

-

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz birçok farklı bilgi bulunmakta. Dünya düzenine bakıldığında genellikle bütün düzenler, sağ elini kullanan insanlara göre ayarlanmış durumda. Bu durum, solak olan kişileri oldukça zorlamakta ve kişiliklerinin, sağ elini kullananlara göre daha farklı kılmakta. Bazı bilim adamları, bu kurulu düzen nedeniyle solak kişilerin daha bağımsız ve kural tanımaz kişiler olduğunu savunmakta.

Eski zamanlarda sol elini kullanmaya meyilli olan kişiler, şeytani ve kötü insan olarak yorumlanırmış. Bu nedenle, zorla sol eli kullanmaya zorlanmışlar. Neyse ki günümüzde, bu tarz düşünceler yok denilecek kadar az oranda. Şimdi gelelim sol elini kullananlar hakkında az bilinen gerçeklere.

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz Bilgiler

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz gerçekleri öğrendiğinizde, solak olan kişilere karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü azınlık durumda olsalar da fark yaratabiliyorlar.

 • Sol elini kullanan kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla alkolik ya da madde bağımlısı olma eğilimindedir.

solak kişiler


 • Beyinlerinin sağ tarafını daha çok kullanılırlar.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Tenis oyununda oldukça iyiler, tenisçilerin %40’ solaklardan oluşmaktadır.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Üniversiteden mezun olan solak kişiler, sağ elini kullananlara oranla daha zengin olabiliyorlar.

üniversite mezunu solak


 • Yapılan araştırmalara göre solak kişiler, astım ve alerjik hastalıklara daha meyilli.

solak kişiler daha fazla astım


 • Sol elini kullanan kişiler, olası bir kaza durumunda sağ elini kullanmak zorunda kalırsa; sağ elini kullananlara göre daha kolay farklı el alışkanlığı kazanabilirler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak insanlar, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla uykusuzluk çekerler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • 13 Ağustos, Uluslararası Solaklar Günü olarak kutlanmakta.

dünya solaklar günü


 • Solak kişiler, sualtını görme konusunda daha iyidir.
 • Solak kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha çabuk sinirlenebilme özelliğine sahip.

solaklar sinirlidir


 • Solak kişiler, ergenliğine 6 ay kadar geç girerler.
 • Solak kişilerin bir enstrümanı çalması daha kolay ve müzik kulakları daha gelişmiştir.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak kişiler hakkında bilmediğiniz bir gerçek de oldukça yaratıcı ve çözüm odaklı olduklarıdır.
 • Dünya nüfusunda sadece %5 ile %10 arasında bir dilime sahipler.

solak nüfusu


 • Solak kişiler; daha bağımsız, özgür ruhlu, kural tanımaz ve özgün olmakta.

solak kişiler özgün olur

Solak olan birçok sporcu, siyasetçi, sanatçı ve bilim insanı bulunmaktadır. Sol elini kullanan kişilerin daha hızlı düşünebilme ve çözüm üretebilme özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, solaksanız bir adım öndesiniz diyebiliriz.

Devamını oku

Genel

10 Bin Odalı Nazi Oteli Prora

Yayınlanma tarihi

-

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hitler tarafından Naziler için inşa ettirilmiştir.  10 bin odası ile toplam 20 bin Nazi ağırlamak için inşa edilen otelde, hiçbir konuk ağırlanamamıştır. Çünkü inşaatın bitimine yakın 2.Dünya Savaşı çıkınca, inşaat tamamlanamamıştır. Naziler için hazırlanan fakat hiçbir Nazi tarafından kullanılamayan otel, günümüzde bir Nazi mimarisi olarak değerlendirilmeye çalışılıyor.

Nazi Oteli Prora Bir Diğer Adıyla “Azman”

Nazi oteli Prora

Baltık deniz manzarasına sahip olan Nazi oteli Prora, bulunduğu yerde Azman olarak anılmaktadır. Hitler, bu oteli 3.Reich’a karşı bir güç gösterisi olarak yapmak istemişlerdi fakat istedikleri gibi olmadı. Savaşın başlaması ile oteli tamamlayacak işçi bulunamadığı gibi, ağırlamak için de kimse yoktu. Bu nedenle, günümüze kadar farklı amaçlar ile kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, sahil boyunca uzanıyor. 10 bin odasının hepsi de denize manzarası olan odalar olarak tasarlanmıştır. Otel, denize 150 metre uzaklıkta bulunuyor ve uzunluğu ise sahil boyunca 6 km’yi buluyor.

Prora otel

Otel her ne kadar lüks bir yapı olarak tasarlanmaya çalışılmışsa da odaları, oldukça küçüktür. Bu durum, günümüzde yeniden kullanım için yapılan çalışmaları biraz zorlaştırmaktadır.

azman oteli

Otelin inşaat çalışmasında, toplam 9 bin kişi 3 yıl boyunca çalışmıştır. Buna rağmen, otel tamamlanamamıştır.

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hamburg saldırısında bombardıman yapılırken sığınak olarak kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, aynı zamanda Doğu Almanya sığınmacılarına ve Doğu Almanya Ordularına da ev sahipliği yapmıştır. Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte boşaltılmış ve uzun süre boş kalmıştır.

Nazi oteli Prora

Denize sıfır olan ve büyük hayallerle yapılmaya başlanan oteli, şimdilerde farklı işler için yeniden kullanmaya çalışıyorlar. Otelin 4 binası müteahhitler tarafından alındı, 1 binası da hotel olarak kullanılmaktadır.

naziler kampı

Otel, orijinal yapısı bozulmadan tekrardan yenileniyor. Yenilenmiş olan daireler ise satılığa çıkartılıyor. Şimdiye kadar 50 dairenin, 200 bin dolar ile satıldığı biliniyor.

prora otel

Nazi oteli; 8 blok, bir tiyatro salonu, bir sinema salonu ve yüzme havuzlarından oluşmaktadır. Savaşın başlaması ile yarım kaldığından, hiçbir aktivite alanı kullanılmamıştır.

nazi oteli

1990 senesinden beri kullanılmayan otel, daha önce de belirttiğimiz gibi yeniden düzenlenmeye başladı. Kırılmış camlar, eskimiş duvarlar ve ıssız ortam bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gözükecek…

 

 

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar