Takip Edin

Güzellik

Evde Cilt Bakım Maskeleri Yapın Paranız Cebinizde Kalsın  

Yayınlanma tarihi

-

Evde cilt bakım maskeleri

Evde cilt bakım maskeleri yaparak hem bakımlarınızı düzenli bir hale getirebilirsiniz hem de fazla para harcamanıza gerek kalmaz. Sizler için evde yapılabilecek ve gerçekten düzenli bir kullanım sonrasında faydasını görebileceğiniz maske tariflerini araştırdık. Araştırmış olduğumuz maske tarifleri, evde bulunan malzemeler ile oldukça kolay bir şekilde yapılabilir ve üstelik fazla para harcamanıza dahi gerek kalmaz. Evde yapılan bakım maskelerinin diğer bir güzel yanı ise içerisinde katkı malzemelerinin yer almamasıdır. Bu sayede, tamamen doğal olan maskeler elde edebilirsiniz. Cilt bakım maskeleri tariflerine bakmadan önce cilt maskenizi neye göre seçeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu konuda fikir sahibi değilseniz, cilt bakım maskeleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde Cilt Bakım Maskeleri Oldukça Kolay Yapılabilir

evde cilt bakım maskesi yapımı

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve aynı zamanda fazla malzemeye ihtiyaç duymayan maskeler ile bakımlarınızı daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Evde cilt bakım maskeleri yapabilmeniz için sizlere farklı maske tariflerini sunuyoruz. Size sunulan bu tariflerden, kendinize en uygun olanı kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Evde yapılan cilt bakım maskeleri, cilt yapınıza göre farklı etkiler göstermektedir. Bu nedenle, cilt yapınıza uygun olan maske türlerini tercih etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

evde bitkisel maske tarfleri

İnsanlar, evde bakım maskesi yapmanın zor olduğunu ya da fazla etkili olmadığını düşünmektedir. Fakat bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü evde bam maskesi yaparken hem fazla zaman harcamazsınız hem de düzenli bir şekilde yapabileceğiniz için verim alabilirsiniz. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, cilt yapınıza uygun olan bir maske türü seçmek daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, sizin için kuru ve yağlı cilt tipleri için ayrı olarak kullanılan maske türlerini araştırdık. Kendinize uygun olan evde cilt bakım maskeleri seçeneklerinden birini seçin ve bakıma başlayın.

Kuru ve Karma Ciltler İçin Maske Tarifleri

Limonlu Maske: Limon maskesi ile cildinizi oldukça parlak ve bakımlı bir hale getirebilir ve aynı zamanda sivilce gibi sorunlardan da kurtulabilirsiniz.  Evde cilt bakım maskeleri içerisinde yer alan limon maskesi, genellikle kuru ciltler ya da karma olan ciltler için kullanılan maske türüdür. Düzenli kullanım sonrasında ciddi etkilerini görebilirsiniz.

limonlu maske

Maskenin Hazırlanışı:

 • Bir çay bardağı ya da su bardağı kullanabilirsiniz.
 • Seçmiş olduğunuz bardağın yarısına kadar badem yağı ya da evde varsa hakiki zeytin yağı koyun.
 • Bardağın diğer yarısını ise taze sıkmış olduğunuz limon suyu ile doldurun.
 • Karışımı iyice karıştırın ve sonrasında cildinize uygulayın.
 • Bu maskeyi, pamuk yardımı ile oldukça kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz ya da maske fırçası da kullanabilirsiniz.
 • Maskeyi cildinizde 10-15 dakika kadar bekletin ve sonrasında cildinizi ılık su ile durulayın.
 • En son olarak cildinize nemlendiricinizi sürün.

Bu maskeyi, haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Bu sayede, hem cildiniz temizlenir hem de cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ballı ve Zencefilli Muz Maske:

evde bakım maskesi

Bu maske türü, evde cilt bakım maskeleri içerisinde yer alan en etkili maske türlerinden biridir. Yapılışı da uygulanışı da oldukça kolaydır. Ballı ve zencefilli muz maskesi ile cildiniz hem nemlenir hem de derinlemesine temizlenerek, cildinizi düzenler.

Maskenin hazırlanışı:

 • Öncelikle yarım bir muzu alın ve iyice ezin.
 • Ezmiş olduğunuz muza sonrasında 2 yemek kaşığı kadar balı ilave edin ve ikisini tam olarak birbirine yedirin.
 • Son olarak da yarım yemek kaşığı kadar içerisine zencefil ekleyin ve aynı şekilde karıştırın.
 • Karışım bittikten sonra biraz bekleyin ve sonrasında cildinize bir maske fırçası yardımı ile sürün.
 • Maskenin ince bir tabaka olmasına dikkat edin.
 • Maskenin yüzünüzde bekleme süresi 30 dakika civarındadır.
 • Bekleme süresinden sonra cildinizi ılık bir su ile güzelce temizleyin.

Bu maskeyi, haftada 2 ya da 3 kez yapabilirsiniz. Düzenli olarak, devam ederseniz, maskenin oldukça etkili ve faydalı olduğunu görebilirsiniz.

Limonlu ve Yumurtalı Avokado Maskesi: Cilt bakım maskelerinin olmazsa olmazı haline gelen avokado ile oldukça etkili bir maske yapmaya hazır olun. Cildinizi beslemek ve aynı zamanda nemlendirmek için oldukça etkili bir maske olan limonlu ve yumurtalı avokado maskesi, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu maskeyi, düzenli olarak kullanırsanız, etkilerinden sonra maskeden vazgeçemeyeceksiniz. Cildinizi oldukça besler ve bakımlı bir görünüm kazandırır.

limonlu cilt bakım maskesi

Maskenin hazırlanışı:

 • Avokadonun içini alın ve püre haline gelecek şekilde ezin.
 • Yumurtanızın sarısı ile beyazını ayırın ve sadece beyazını püre haline gelmiş olan avokadonun içerisine karıştırın.
 • En son işlem olarak, yemek kaşığını tam doldurmadan içerisine limon suyu koyun ve bunu da karşımın içerisine karıştırın.
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı bir yarım saat bekletin ve sonrasında yüzünüze sürün.
 • Bu maskenin bekleme süresi de 30 dakikadır. Sonrasında ılık su ile durulayın ve nemlendiricinizi sürün.

Bu bakım maskesini, haftada bir kez kullanabilirsiniz. Evde bakım maskeleri içerisinde, kuru ciltler için en besleyici maske türüdür.

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Maske Tarifleri

Yağlı ve karma olan cilt tipleri için araştırmış olduğumuz etkili maske türleri ile kolaylıkla bakım yapabilirsiniz.

Süzme Yoğurt Maskesi: Tek bir malzeme ile oldukça etkili bir maske ede edebilirsiniz. Üstelik bu maskeyi günlük ya da iki güne bir kullanabilirsiniz. Oldukça kolay ve sizi uğraştırmayacak olan bu maskenin hazırlanışı:

evde cilt bakım maskesi

 • Bir süzme yoğurt alın.
 • Sonrasında ufak bir kase ya da kabın içerisine koyun ve karıştırın.
 • Yumuşak hale gelince de bir maske fırçası yardımı ile cildinize sürün.
 • Bu maskeyi bir 15-20 dakika bekletin ve yıkayın.

Bu maskeyi sıkça kullanabilirsiniz. Cildinizin temizlenmesine, beyazlamasına ve parlamasına yardımcı olur. Cildinizi besler.

Ballı Nar Maskesi: Cildinizi canlandırmak ve aynı zamanda cildinizde yer alan ölü hücrelerden cildinizi temizlemek için oldukça etkili bir maskedir. Evde cilt bakım maskeleri içerisinde yer alan ve genellikle yağlı ve karma ciltler için oldukça etkili olan bu maskenin yapımı da oldukça kolaydır.

narlı cilt bakım maskesi

Maskenin hazırlanışı:

 • Öncelikle narı soyun ve iki yemek kaşığı kadar narı ayırın.
 • Sonrasında bu narları iyice ezin.
 • Ezmiş olduğunuz narların içerisine bir su bardağı kadar çiğ olan yulaftan koyun.
 • Son olarak karışıma 2 yemek kaşığı kadar bal ekleyin. Karışımı iyice birbirine yedirin.
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı, buzdolabında 10 dakika bekletin ve sonrasında yüzünüze sürün.
 • Karşımı yüzünüze sürdüğünüzde, yüzünüze aynı zamanda karışım ile masajlar yapın. Bu işlemi 3-4 dakika boyunca yapın.
 • Sonrasında 1 ya da 2 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın.
 • Maske uygulamasından sonra mutlaka nemlendirici sürün.

Bu maske, hafta ya da iki haftada bir yapılabilir. Cildinizi derinlemesine temizler ve Peeling görevi görür. Oldukça etkili maske türlerinden biridir.

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Koltuk Altı Kararması İçin Etkili Çözümler

Yayınlanma tarihi

-

Koltuk altı kararması için etkili çözümler olarak, sizlere farklı doğal yöntemler sunuyoruz. Bu sayede, herhangi bir tıbbi bir ilaç kullanmadan evde kendiniz hazırlamış olduğunuz karışımlarla koltuk altınızı beyazlatabilirsiniz.

Koltuk altı kararması, görünüm olarak oldukça kötü durmasının yanı sıra kişiyi de psikolojik olarak etkilemektedir. Bu nedenle, birçok ilaç ve kremler satılmaktadır. Fakat, çoğu kişi bu kremler ve ilaçlar sonrasında istediği sonucu bulamamaktadır.

Koltuk Altı Kararması İçin Etkili 5 Yöntem

Koltuk altı kararmalarınızı ortadan kaldırmak için kremlere para harcamayı bırakın. Çünkü, çoğu krem ve ilaç bunun için çok etkili bir performans sunmuyor. Sunsa dahi, bu sorun için doğal çözümler varken, hiç paranızı boşa harcamayın. İşte, koltuk altı kararması için etkili çözümler:

Limon

Koltuk altı kararması için etkili çözümler

Limonun, cilt rengini açma ve cilde ışıltı verme gibi huyları olduğunu herkes biliyordur. Limondan bir dilim kesin ve koltuk altınıza masaj yaparak, limonun suyunu yedirin. Sürdükten sonra 10 dakika bekleyin ve durulayın. Limon, cildinizin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle, nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Limonun kuru etkisi kırmak isterseniz, limonun üzerine birkaç damla bal da damlatabilirsiniz.


Karbonat

karbonat maskeleri

Cilt rengini açma denildiğinde, akla gelen ikinci ürün kesinlikle karbonattır. Karbonatı su ile karıştırıp, macun haline getirin. Sonrasında koltuk altınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yıkayın. Karbonat, koltuk altınızı kısa bir süre içinde aydınlatmaya başlayacaktır.


Pirinç Unu ve Sirke

Koltuk altı kararması için etkili çözümler

Pirinç unu ve sirke, kararmayı giderecek en etkili karışımlardan biridir. Pirinç unu ve sirkeyi, macun haline getirecek şekilde karıştırın. Sonrasında, koltuk altınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Oldukça etkili olan bu karışımı, kuruyunca yıkayın ve nemlendirici sürün. Düzenli olarak kullanırsanız, oldukça etkili sonuçlar alırsınız.


Sandal Ağacı Tozu

koltuk altı bakımı

Sandal ağacı tozu, pek çok güzellik maskelerinde kullanılmaktadır. Koltuk altınız için sandal ağacı tozu ile gül suyunu karıştırın. Karışım, bir macun kıvamına geldiğinde koltuk altınıza sürün ve yarım saat bekleyin. Sonrasında durulayın ve nemlendirici sürün. Düzenli yaparsanız, bu karışım da oldukça etkilidir.


Kuru Portakal Kabuğu

koltukaltı kararması

Koltuk altı kararması için etkili çözümler arasında yer alan bir diğer karışım da kuru portakal kabuğu ve gül suyu karışımıdır. Kuru portal kabuğunu rendeleyin ve gül suyu ile macun kıvamına getirin. Koltuk altınızda kuruyana kadar bekletin ve durulayın.

Güzellik maskeleri için tıklayınız.

 

 

 

Devamını oku

Güzellik

Kusursuz Cilt İçin Yollar: Günlük Rutinler

Yayınlanma tarihi

-

Kusursuz cilt için yollar

Kusursuz cilt için yollar, birçok işlemden geçmektedir. Cildinizde, problemler varsa, öncelikle bu problemler için uygun olan doğal maskeler uygulamanız gerekmektedir. Farklı cilt tipleri için doğal maske tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz. Uyguladığınız maskelerden istediğiniz etkiyi alamıyorsanız, bunun için bir cilt doktoruna başvurabilirsiniz. Kusursuz bir cilde sahip olabilmek, sadece bakım ürünleri kullanmayla elde edilmez. Bunun için birçok yoldan geçmeniz gerekmektedir. Günlük olarak, yapmanız gereken işlemler için sizlere bir liste oluşturduk. Bu listedeki, maddeleri yerine getirdiğinizde, kısa bir zaman sonrasında cildinizde istediğiniz kusursuzluğu yakalayabilirsiniz.

Kusursuz Cilt İçin Yollar: 10 Madde

Cilt bakımları, günlük rutinler, iyi beslenme ve spor… kusursuz cilt için yollar, bu işlemlerden geçmektedir. Eğer, gerçekten istediğini kusursuz bir ciltse bunun için bir emek vermeniz gerekir. İşte kusursuz bir cilt için günlük olarak izlemeniz gereken yollar:

Soğuk suyla yüzünü 2 kez yıka

Kusursuz cilt için yollar

Elbette ki, sabahları uyandığımızda elimizi yüzümüzü yıkarız. Kış aylarında ise çok soğuk olan hava nedeni ile soğuk sudan kaçınırız. Ama kaçınmayın. Yüzünüzü ve ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Sabah ve akşam olmak üzere ellerinizi ve yüzünüzü günde 2 kez yıkayın. Yaz aylarında, özellikle çok sıcak olan günlerde bunu 3 kez yapabilirsiniz.


Bol su için

bol su içmek

Su içmek, sadece sağlık için değil kusursuz bir cilt içinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, bol su tüketmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede, vücudunuzun nem dengesini sağlamış olursunuz.


Gece 12’den Önce Uyumaya Çalışın

erken uyumak

Cildin kolajen dengesini sağlamak için erken uyumanız gerekmektedir. Kolajen, gençlik ve cilt bakımı için oldukça önemlidir. Kolajen takviyesi alabilirsiniz ama kendi vücudunuzda kolajen kaybetmemek ve dengeyi sağlamak için erken uyumak çok önemlidir. Çünkü kolajen için en önemli şeylerden biri, gece uykusudur.


Düzenli şekilde tonik kullanın

cilt bakım toniği

Tonik kullanımı, cildin temizlenmesi ve ferahlaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, günlük olarak tonik kullanımını ihmal etmeyin. Tonik seçimi için cilt yapınıza uygun olan toniği seçebilirsiniz ya da ev yapımı doğal toniklerden faydalanabilirsiniz.


Nemlendirici kullanmayı aksatmayın

nemlendirici çeşitleri

Unutmayın ki cilt için en önemli şeylerden biri, nemdir. Cildinizin neme sahip olması, cildinizin sağlığı ve güzelliği için çok önemlidir. Bu nedenle, cilt yapınıza uygun olan nemlendiriciler mutlaka kullanmalısınız.


Makyajını İyi Temizle

makyaj temizleme rutini

Kusursuz cilt için yollar arasında en önemli şey, makyajın tam temizlenmesidir. Hatta sakın ama sakın makyajınızı temizlenemeden uyumayın. Çoğu kişi aman sabah temizlerim diye yatabiliyor. Ama sakın yatmayın, hem unutmayın, gece yatmadan da yüzünüzü yıkamanız gerekmektedir.


Peeling Yapın

peeling çeşitleri

Peeling yapmak, cildin ölü hücrelerden temizlenmesi için oldukça önemli olan bir işlemdir. Peeling işleminizi haftada bir kez ya da iki haftada bir mutlaka yapmanız gerekmektedir. Bu sayede, cildinizi, derinlemesine temizler ve canlandırırsınız.


Yüz Yogası Yapın

yüz yogası

Yüz yogası yapmak da kusursuz cilt için yollar listemizde yer almaktadır. Yüz yogası yapmak, yüzünüzün daha genç ve daha canlı durmasına yardımcı olur. Yüz yogası yapmayı bilmiyorsanız, Youtube üzerinde onlarca kanal, yüz yogasını anlatmaktadır. Bu videolardan birini izleyerek, düzenli yüz yogası yapabilirsiniz.


Cilt bakım maskeleri uygulayın

Kusursuz cilt için yollar

Cildinize uygun olan cilt bakım maskelerini mutlaka uygulayın. Bu sayede, cildinizin ihtiyacı olan bakımı cildinize verirsiniz. Cilt bakım maskesini ister evde yapın isterseniz de hazır alın ama mutlaka yapın.


Profesyonel cilt bakımı yaptırın

profesyonel cilt bakımı

Evde yaptığınız bakımların dışında, profesyonel cilt bakımları yaparak cildinizi daha derinlemesine temizleyebilir ve eksiksiz olarak bakımını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, cildinizin neye ihtiyacı olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

Kusursuz cilt için yollar listemizde, uymanız gereken 10 madde bulunmaktadır. Bunları, düzenli olarak uygularsanız, kısa sürede istediğiniz bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

 

 

Devamını oku

Güzellik

Cilt Beyazlatmak İçin Doğal Maskeler: 6 Maske Tarifi

Yayınlanma tarihi

-

Cilt beyazlatmak için doğal maskeler

Cilt beyazlatmak için doğal maskeler varken, boşuna kozmetik ürünlerine dünya kadar para harcamanıza gerek yok. Evdeki malzemeler ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz cilt beyazlatma maskeleri ile hem cildinizi besleyeceksiniz hem de kısa sürede porselen gibi bir cilde sahip olacaksınız. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskeler, yazımızın devamında…

Cilt Beyazlatmak İçin Doğal Maskeler

Cilt beyazlatmak için evde kolaylıkla yapabileceğiniz etkili maske tariflerini sizler için araştırdık. Cilt beyazlatmak için doğal maskeler:

Yoğurt Maskesi

yoğurt maskesi

Yoğurt maskesi, evde uygulayabileceğiniz en etkili cilt beyazlatma maskesidir. Tabi burada dediğimiz, marketlerden aldığınız hazır yoğurtlar değil. Tam etkili olsun istiyorsanız, bol süt ile evde hazırlamış olduğunuz yoğurt olması gerekmektedir. Yoğurt içerisine bir şey eklemeden, ince bir tabaka şeklinde cildinize sürün. Yoğurt, cildinizde kuruyana kadar bekleyin ve yıkayın. Yoğurt maskesini her gün yapabilirsiniz. Bir ay içerisinde, cildinizdeki farkı fark edeceksiniz.

 


Limon Maskesi

limon maskesi

Cilt beyazlatmak için oldukça etkili olan bir diğer ürün ise limondur. Limon da tıpkı yoğurt gibi tek başına kararma sorununuzu çözebilmektedir. Limonu ikiye bölün, kararma olan bölgeyi limon dilimi ile birlikte ovalayın. İyice ovalama yaptıktan sonra limon suyu o bölgede kurusun, yarım saat sonra da yıkayın. Bu maskede dikkat etmeniz gereken önemli konu limonun taze kesilerek yapılmasıdır. Bu konuda önerimiz; limonu tam ikiye bölmek yerine her seferinde bir dilim kesin. Bu sayede, bir limonu bir hafta boyunca kullanabilirsiniz.


Nohut Unu Maskesi

Cilt beyazlatmak için doğal maskeler

Nohut unu maskesi de cilt beyazlatma konusunda oldukça etkili olan yöntemlerden biridir. Bu maske için gerekli olan malzemeler; doğal gül suyu ve nohut unudur. Bu iki malzemeyi de aktarlardan oldukça kolay bulabilirsiniz. Uygulama yapacağınız bölgeye göre ölçülerini siz ayarlayabilirsiniz. Un içerisine gül suyunu ekleyerek, macun kıvamına ulaşmasını sağlamanız yeterlidir. Cildiniz oldukça beyazlar ve beslenir. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız gerekmektedir.


Evde Düzenli Olarak Maskeleri Uygulayın Sorunlarınıza Veda Edin

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskeler ile cildinizin rengini hem açabilir hem de cildinizi besleyebilirsiniz. Cilt beyazlatmak için doğal maskeler sayesinde hem fazla para harcamazsınız hem de bakımınızı aksatmazsınız:

Aloe Vera Jel Maskesi

Cilt beyazlatmak için doğal maskeler

Aloe Vera bitkisinin pek çok cilt bakım ürünlerinde yer aldığını biliyorsunuzdur. Adından oldukça sık bahsettiren bu bitki, aynı zamanda cilt renginizi açmak konusunda da oldukça etkilidir. Evde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz Aloe Vera bitkisi ile her daim cilt bakımlarınızı yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey bitkinin yaprağını ortadan ikiye bölmektir. Sonrasında içerisinden akan jeli, bir kâseye koymanız yeterlidir. Elde edilen bu jeli, düzenli olarak cildinize günlük olarak sürebilirsiniz.


Yoğurtlu, Domatesli Yulaf Ezmesi Maskesi

yoğurt maskesi

Bu üç malzeme, cildinizde mucizeler yaratacağı gibi aynı zamanda cildinizin renginin açılmasını da sağlayacak. Domates, cilt bakımında oldukça etkili bir malzemedir ve bununla birlikte yoğurt da öyledir. Yulaf ezmesi, domates suyu ve yoğurdu hafif akışkan bir hamur elde edecek ölçülerde karıştırın. Sonrasında cildinize uygulayın, yarım saat bekledikten sonra yıkayın. Haftada üç kez yapabilirsiniz.


Limon Bal Maskesi

limonlu bal maskesi

Cilt beyazlatmak için doğal maskeler sıralamamızda, sıra son tarife geldi. Cilt beyazlatma ve cildi yumuşatma konusunda oldukça etkili olan bu tarifi günlük olarak uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken şey; bir tatlı kaşığı bal içerisine bir tatlı kaşığı limon suyu eklemek ve karıştırmak. İstediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz başka bakım maskeleri arıyorsanız, maske tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Facebook

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar