Takip Edin

Kültür Sanat

Haftanın Film Önerisi

Yayınlanma tarihi

-

haftanın film önerisi

Bu haftanın film önerisi listesi içerisinde, sizlere 4 farklı film önerisinde bulunuyoruz. IMDb puanları en iyi olan filmlerden derlemiş olduğumuz filmler içerisinden, bu hafta en az birini izlemelisiniz. Filmlerin konuları, oldukça etkileyici ve hayatınıza etki edecek senaryolardan oluşmaktadır. Dram severler için farklı seçenekler sunulurken, aynı zamanda gerilim ve korku konularına sahip seçenekler de sizi bekliyor. Bu hafta hangi filmi izlesem diye düşünüyorsanız, fazla aklınız karışmadan listemizden bir film seçebilirsiniz.

Haftanın Film Önerisi: Dört Etkileyici Senaryo

Sizlere haftalık farklı filmlerden oluşan liste sunuyoruz. IMDb puanları en iyi olan filmlerden oluşan haftanın film önerisi şöyle:

Parazit ( Parasite )

parazit filmi

Harika bir senaryoya hazır mısınız? Filmin senaryosu oldukça iyi ve kurgu çalışmaları da oldukça başarılı bir şekilde uygulanmış. Zengin aile ve fakir aile klişesinden yola çıkan film, ilerleyen dakikalarında aslında pek de klişe olmadığını ortaya çıkartıyor. Zengin aile olan Park ailesi ile fakir bir aile olan Kim ailesi arasında geçen olaylara şahit olacaksınız. Kim ailesi, zekasını kullanarak fakirlikten sıyrılma yolundayken; Park ailesi bu durum karşısında zarar görmemek için mücadele ediyor. Film senaryosu, filmin adına uygun olan etkileyici mesajlar ile hayatın gerçeklerini gözler önüne seriyor. Filmin süresi: 2 saat 12 dk. sürmektedir. Filmin yönetmeni: Bong Joon Ho’dur. Güney Kore filmi olan Parazit’i mutlaka izlemelisiniz.

IMDb: 8,6

Nefesini Tut ( Don’t Breathe )

film önerisi

Gerilim ve korkuya hazır mısınız? Bu haftanın film önerisi olan Nefesini Tut filmi size, gerilim dolu dakikalar geçirtecek. Oldukça başarılı bir senaryo ile çekilmiş olan film, farklı konusu ile de dikkat çekmekte. Filmde yer alan Rocky, istismarcı bir ailenin oğludur. Kendisini ve kız kardeşini bu aileden ve hayattan kurtarmak isteyen Rocky, arkadaşları ile birlikte bir plan yapar. Arkadaşları Alex ve Money, Rocky’nin yapmış olduğu planı beğenir ve ona yardım etmeyi kabul ederler. Yapılan plana göre de gözleri görmeyen bir adamın evi soyulacaktır. Rocky ve arkadaşlarına göre oldukça kolay olacak olan bu plan, onları oldukça tehlikeli bir maceranın içine atar. Çünkü gözleri görmeyen adam, her ne kadar kör olsa da oldukça tehlikeli biridir. Film 1 saat 28 dakika sürmekte ve filmin yönetmenliğini de Fede Alvarez yapmaktadır.

IMDb: 7,1

 

Son İki Dram Film Önerileri

dram film önerisi

Film dediğin dram olacak diyenler için son iki önerimiz dram konulu filmlerden oluşmaktadır. İyi incelemeler:

Sınır ( Border )

film öner

Haftanın film önerisi içerisinde dram olmazsa olur muydu hiç? Filmin konusu oldukça etkileyici, bir de takıntılı biriyseniz film sizi iyice içine alacaktır. Filmin baş karamanlarından biri olan Tina isimli bir kadın, gümrükte çalışmaktadır. Filmin ismine uygun bir yerde görev yapan Tina, işi konusunda oldukça takıntılı ve bu takıntı sayesinde oldukça başarılı bir çalışandır. İç güdüleri ile oldukça başarılı çalışmalar yapan Tina, bir gün kendisi gibi biri ile karşılaşır. Karşılaşmış olduğu kişi de kendisi gibi takıntılı, tuhaf ve zeki olduğu için Tina, bu kişiye takılıp kalır. Tina, bu gizemli kişiden şüphelenir ve gizlediği şeyleri ortaya çıkarmaya çalışır. Filmin süresi 1 saat 50 dakikadır. Ali Abbasi tarafında çekilen film, İsveç ve Danimarka filmidir.

IMDb: 7,0

Ida

ıda filmi

Haftanın film önerisi için sizlere, listenin sonunda oldukça etkileyici bir film ile veda ediyoruz. Ida filmi, Anna isimli bir kızı konu almaktadır. 1960 yılında, Polonya’da geçen bir hikâyeye tanıklık edeceksiniz. Naziler, Polonya’yı istila ettikleri zamanda bütün ailesini kaybeden Anna tek bir hayale tutunmuştur. Dine ve Tanrıya kendisini adayan Anna’nın hayali bir Rahibe olmaktır. Hayalini gerçekleştirmek için oldukça uğraşan Anna, hayalini gerçekleştirmeye yakınken farklı şeyler ile yüzleşir. Bu yüzleşmiş olduğu şeyler, ailesi ile ilgili çarpıcı sırlardır. Bu sırlar ve gelişen olaylar karşısında Anna, yıllardır tutunmuş olduğu değerlerini yitirmeye başlar. Anna bu nedenle, boşluğa düşer ve boşluk içerisinde çırpınır. Hikayesi oldukça etkili olan Ida filmi, 1 saat 22 dakika sürmektedir. Filmin yönetmenliğini ise Pawel Pawlikowski yapmaktadır.

IMDb: 7,4

Bu haftanın film önerisi olarak, sizlere birbirinden güzel ve etkileyici filmleri sunduk, şimdiden iyi seyirler dileriz. Farklı film, kitap gibi öneriler için sitemizde yer alan çanı onaylayabilirsiniz. Bu sayede, her yeni yazıdan haberdar olabilirsiniz. kitap önerileri yazımıza da bakabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

Dünyaca Ünlü İlginç Festivaller

Yayınlanma tarihi

-

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Dünyaca ünlü ilginç festivaller, her yıl belli dönemlerde kutlanarak ilgiyi üzerine toplamaktadır. Farklı ülkelerde farklı kültürlerle kutlanan festivallerin bazıları oldukça eğlenceli olurken bazıları ise oldukça ürkütücü olabilmektedir. Hemen hemen her ülkenin kendine ait bir festivali bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Festivaller, ülke vatandaşlarını birleştirme konusunda oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra turizm açısından da ekonomiye oldukça katkı sağlamaktadır. Mesela Brezilya’nın dünyaca ünlü festivali Rio Karnavalı, düzenlendiği dönemde ülkeye milyona yakın turist çekmektedir. Ülkemizde de farklı dönemlerde yapılan festivaller bulunmaktadır. Bazıları şöyle: Zeytinli Rock Festivali, Tekirdağ Kiraz Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalıdır. Şimdi de Dünya’da kutlanan ilginç festivallere bir bakalım.

Dünyaca Ünlü İlginç Festivaller Listesi

Her ülkeni kedine özgü bir festivali bulunmaktadır. Bunların bazıları dini bazıları ise sadece eğlence için yapılan etkinliklerdir. Dünyaya ün salmış olan Dünyaca ünlü ilginç festivaller listesi şöyle:

  • İspanya – La Tomatina Festivali

la domates festivali

La Tomatina yani domates festivali İspanya’nın Valencia bölgesinde yapılmaktadır. Bu festival öyle domates hasadı ile ilgili kutlama değil, bildiğiniz savaş yapmak için yapılan bir etkinlik. Kısaca, domates savaşı da diyebiliriz. İnsanlar, toplanıyor ve birbirlerine domatesleri fırlatarak, eğleniyor. Büyük israf 😊.  Bu festival, 1944 yılından beri Ağustos’un son çarşambası yapılmaktadır. Bu etkinliğin başlamasına neden olan olayın bir belediye başkanını protesto etmek olduğu rivayet edilmektedir. Ama tam olarak nasıl başlandığı bilinmiyor.

  • Tayland – Songkran Su Festivali

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Su festivali Tayland’da Nisan ayında yapılan bir festivaldir. Bu dönemde, ülke birkaç gün resmi tatile girer ve herkes birbirini ıslatarak eğlenir. Günümüzde tam bir parti ve eğlence haline dönüşmüş olsa da festivalin kutlanma sebebi aslında bir dini ritüelden gelmektedir. Kurak geçen dönemlerin ardından, bu dönemde başlayan yağışlarla insanlar topluca yıkanıp, temizlenerek dua etmekteydi. Hatta tapınaklar ve Budha heykellerini yıkayarak, yeni yıla hazırlık yapılırdı. Bu ritüeller, yerli halk tarafından hala devam ettirilse de günümüzde çoğunluğu eğlenceye dönüşmüş durumdadır.

  • Hindistan – Holi Festivali

holi festivali

Holi Festivali, ismini “Holika” kelimesinden almaktadır. Kelimenin anlamı, iyiliğin kötülüğe karşı zaferi demektir. Bu festival, her yıl baharın gelmesiyle kutlanır. Zaman olarak da baharın, ilk dolunayı seçilir. Festivalde, rengarenk boyalar ile herkes birbirini boyar, birbirine boyalar atar. Oldukça eğlenceli olan bu etkinlikte, rengarenk boyalar doğanın uyanışını temsil etmektedir. Holi Festivali, Pakistan ve Bangladeş’de de kutlanmaktadır.

  • Afrika – Erkeklik Sınavı Festivali

Afrika erkeklik sınavı

Bu festival, eğlenceden ziyade acı ve dehşet içeriyor. Bu nedenle, yerel halkın katılımıyla yapılan ve dünyada tepki çeken bir etkinliktir. Dünyaca ünlü ilginç festivaller arasında, en ürkütücü de diyebiliriz. Bu etkinlikte erkekler ve kız arkadaşları bazı testlerden geçiyor. Kızlar, erkek arkadaşlarının test edileceği alanda önce dans ediyor ve sonrasında topluca dayak yiyorlar. Bunun maksadı ise sevgililerine bağlılığını göstermek. Sonra erkekler de 4 tane boğa ya da ineğin üzerinde durmaya çalışarak, 3 tur atmaya çalışıyor. Bu erkekliklerini ispatlamak için yapılan bir test olarak kabul edilmektedir.

Dünyaca ünlü ilginç festivaller, dediğimiz gibi bazıları eğlenceli iken bazıları ürkütücü bir şekilde yapılmaktadır. İlginç festivallerin yanı sıra korkunç gelenekler de bulunmaktadır. Onlara buradan göz atabilirsiniz. 

İnstagram sayfamızı da takip edin.

Devamını oku

Kültür Sanat

Silent Hill Serileri ve Gizemli Öyküsü

Yayınlanma tarihi

-

silent hill serileri

Silent Hill serileri hem oyun olarak hem de film olarak bilinmektedir. peki bu seriler, neyden esinlenerek kurgulanmıştır? Film ve oyuna ilham olan konu Batı Virginia’ya bağlı olan Centralia kasabasında geçmiştir. Bu bölgede, 1962 senesinde büyük bir yangın çıkmış ve bu yangın hala günümüzde dahi devam etmektedir. Yangın çıkmadan önce kasaba nüfusu 2700 iken günümüzde tamamen hayalet kasabaya dönüşmüş durumda. Silent Hill filminin birincisi 2006 yılında Christopher  Gans tarafından yapıldı. Centralia kasabasından esinlenilerek yapılan filmin ikincisi de 2012 senesinde yayınlandı. Filme ve oyunlara konu olacak kadar gizemli olan hikaye neymiş birlikte bakalım.

silent hill serileri

Silent Hill Serilerine Konu Olan Gizem Ne?

Centralia kasabası, kendi halinde kömür madenlerinin işlendiği bir kasaba olarak bilinmekteydi. 1962 senesinden sonra tam bir kabusa dönen hayatlar ve olayların resmi olarak tam açıklanmaması buraya yönelik gizemi arttırmıştır. 1962’de başlayan yangın hala günümüzde devam etmekte ve bu nedenle bölgeye ulaşım dahi yapılamamaktadır. Yangının neden çıktığı bilinmemekte ve resmi olarak da bu konuyla ilgili açıklama yapılmamaktadır. Sadece o dönemde oraya yakın yaşayan kişilerin tahminlerine göre kömür madenine yakın bölgede çöplerin yakılması sonucu yangın tetiklendi. Fakat bu görü yetkililer tarafından doğrulanmadı.

silent hill

Yangından Önce Yaşanan İlginç Olaylar

Silent Hill Serileri ile daha çok gündeme gelen ve halen gizemli olan yangın başlamadan önce ilginç olaylar yaşanmış. Bu olaylardan biri 1950’li yıllarda geçmiştir. 8 yaşında otistik bir kız çocuğu olan Carolina Watson, adeta yangın çıkacağını söylemiş fakat psikoloji bozuk diye hastaneye yatırılmıştır. Watson, okulda yapmış olduğu çizimler ile önce öğretmeninin sonra da çevresinin dikkatini çekmiştir. Oldukça korkunç resimler çizen Watson’a bunu neden yaptığı sorulduğunda ise kasabada çıkacak olan büyük yangını çizdiğini söylemiştir. Bunun üzerine kasaba tarafından dışlanır ve bir akıl hastanesine yatırılır. Hastanede de durmayan Watson, hastane duvarlarına aynı tür resimleri çizmeye devam eder.

Silent Hill Serileri için ilham kaynağı olan Centralia kasabasında geçen bir ilginç olay ise 1960 senesinde yaşanmıştır. Bu dönemde 3 kişilik bir arkadaş grubu, kullandıkları uyuşturucu sonrasında uyuduklarında ortak rüya görmüşlerdir. Gördükleri rüyada, kasabanın üzerinin büyük bir dumanla kaplı olduğunu ve kasabanın ıssızlaştığını görmüşlerdir. Kullandıkları maddeden dolayı böyle şeyler gördüklerini düşünüp, pek üzerinde durmamışlar.

Yaşanan bu durum sonrasında, gençler sürekli titreme ve bayılma rahatsızlığı yaşamaya başlamış, bu nedenle üçüne de epilepsi teşhisi konulmuş. Bu üç genç yaşadıkları bu durum sonrasında, gördükleri rüyaları doktora anlatmışlardır. Bu hastane kayıtları yangın sonrasında, kurtarılan belgeler içerisinde de çıkmıştır. Yangından bir yıl önce 1961 senesinde, bu üç arkadaştan ikisi nehirde yüzerken ölmüşlerdir, fakat cesetlerine hiçbir zaman ulaşılamamıştır.

Son kalan genç ise halüsinasyon görmeye başlamıştır. Bu durum yüzünden hastaneye yatırılan genç sürekli olarak beni bırakın beni de öldürmeye gelecek demiştir. Gence kim olduğu sorulduğunda ise üçgen demir maskeli adam cevabını vermiştir. Silent Hill Serileri filminin birincisinde bu konuya da işlenmiştir. Genç kendisinin ısrarla Aziz Mary Kilisesine götürülmesini, maskeli adamın bir tek oraya giremediğini söylemiştir. İlgin olan şey ise yangında tek zarar görmeyen yer de Aziz Mary Kilisesidir.

aziz mary kilisesi

Yasakların Koyulması Olayı Daha Gizemli Hale Getirdi

Silent Hill Serileri için İlham kaynağı olan Centralia kasabası Amerikan hükümeti tarafından tamame silindi. 1992 senesinde, bölgenin posta kodu kayıtlardan silindi ve bölge kayıtlarından da silindi. Ardından medyada bu bölgeyle ilgili yayın yasağı konuldu. Yangınla ilgili ya da kasaba hakkındaki bilgiler devlet koruması altına alındı ve özel iziler ile ulaşım sağlanıyor.

Yangın sonrasında ortaya çıkan zehirli gazlar ve oluşan büyük yarıklar nedeniyle kasabada yaşamak imkansız hale geldi. Yangın hala bütün çabalara rağmen söndürülemedi ve 60 yıldır devam ediyor.

Devamını oku

Kültür Sanat

Irkçılık ve sivil haklar hareketi hakkında 15 Film ve Belgesel

Yayınlanma tarihi

-

Moonlight

Filmler bize kendi dünyamızın dışındaki dünyayı da deneyimlemek için eşsiz fırsatlar sunar. Hayal gücümüzün sınırlı kaldığı yerde elimizden tutar ve bambaşka atmosferlere götürür. Her durumu kendimiz tahayyül edemeyiz, bazen bunları bizim için başkalarının yapması gerekir. İşte o zaman onlarla birlikte birtakım şeylere tanıklık ederiz. Filmde o karakterin geçtiği yollardan geçer, o mahalleleri, sokakları, insanları keşfederiz. Bazen asla içinde bulunma fırsatımızın olmadığı yerlerin, grupların, durumların içinden hayata bakarız. İşte bu bir insan için en büyük nimetlerden biridir.

Empati, bir başkasının da duygularını, içinde bulunduğu durumu ya da davranışlarındaki asıl motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Empati geliştirmemize yardımcı olacak bu filmler bunun eksikliğini yaşayan insanların varlığının bir sonucu olarak ortaya çıkmış diyebiliriz. Anlayışı zayıf olan bu insanların uyguladıkları zulüm, haksızlık ve psikolojik baskı her zaman tepki doğurmuştur. Bu tepki kimi zaman protestolarla, kimi zaman çekilen filmlerle ya da yapılan sanatla kendini dışavurmuş.

Dünya görüşlerimizi genişletmeye çalışan bizler için diziler, filmler ve kitaplar bunu yapmanın harika bir yolu. Güçlü görüntülerin, etkileyici hikaye anlatımlarının ve performansların unutulmama gibi güzel bir yönü var. Irkçılık ve sivil haklar hareketi için bunu yapmaya çalışan filmlerden 15’ini sizin için listeledik.

Do The Right Thing (1989)

IMDb puanı: 8,0

Yönetmenliğini Spike Lee’nin yaptığı bu film hızla değişen New York Brooklyne’inde geçiyor. Yılın en sıcak gününde, ırkçılığın gerilimini de içine katan film izlerken sizi de terletecek. Irksal gerilime sırtını dayayan Do The Right Thing de olaylar, eylem yapmaya karar veren Buggin’in atılımıyla bir anda alevlenip şiddete dönüşecek.

 Do The Right Thing

I Am Not Your Negro (2016)

IMDb puanı: 7,9

Raoul Peck’in yönetmenliğini yaptığı 2016 yapımı belgesel film. Film James Baldwin’in vefatından dolayı yarım kalmış olan el yazması “Remember This House” eserine dayanıyor. Dr. Martin Luther King, Malcolm X,  Jr. ve Medgar Evers’in modern Amerika’daki ırk hikayesini anlatan filme Samuel L. Jackson’ın seslendirmesi ve ünlü isimlerin arşiv görüntüleri farklı bir hava katıyor. Irkçılık ve sivil haklar hareketi için önemli yapımlardan biri olan I Am Not Your Negro, 2017 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı oldu.

I Am Not Your Negro

Selma (2014)

IMDb puanı: 7,5

1965’te Martin Luther King’in öncülük ettiği, eşit haklara sahip olmak için yürüyüşlerin yapıldığı yerden adını alan, Ava DuVernay filmidir. Alabama eyaletinin Selma kentinden eyaletin başkentine giden yolda o dönemde üç önemli yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüşler, Oy Hakkı Kanunu konusunda ABD Başkanı Johnson’ı köşeye sıkıştırdı. Etrafı saran Irkçılık ve sivil haklar hareketi bilinci o dönem için bir şeyleri değiştirecekti.

13th (2016)

IMDb puanı: 8,3

Ava DuVernay’in Emmy Ödüllü belgesel filmidir. ABD’de Hapishane sistemine ışık tutan film adalet, kitlesel hapsetme ve ırksal eşitsizlik arasındaki birleştiremediğimiz bağlantıları ortaya koyuyor. Hapishaneler ve Kölelik arasındaki bağlantıları hiç düşünmediyseniz, bu çarpıcı belgesel gözlerinizi açacak.

13th

Get Out (2017)

IMDb puanı: 7,7

Irklararası çift olan Chris ve Rose, hafta sonu Rose’un ailesini ziyarete giderler. İlk başta fazlasıyla misafirperver görünen bu aile sonrasında Chris’e çok zorlu anlar yaşatacaktır. Irksal sorunların ele alındığı filmleri genellikle dram türünde görsekte bu film kendini korku türünde konumlandırıp, izleyicisine çok faklı deneyimler yaşatıyor.

Get Out

The Hate U Give (2018)

IMDb puanı: 7,4

Irkçılık ve sivil haklar hareketi’nin motivasyonunu anlamamıza yardımcı olan Angie Thomas’ın romanından uyarlanan George Tillman Jr. filmidir. Starr’ın en iyi arkadaşı olan Khalil polis şiddetiyle hayatını kaybeder. Bu olaya tanık olan Starr’ın aktivizme doğru yolculuğunu ele alan film bariz ırk ayrımını, Amerika’nın sosyolojik yapısını, ırkların kendi içinde çatışmasını çok başarılı bir dille beyaz perdeye aktarmış.

The Hate U Give

12 Years a Slave (2013)

IMDb puanı: 8,1

12 Years a Slave, New York’tan köle olarak satılmak için kaçırılan özgür, siyahi bir adam olan Solomon Northup’un gerçek hikayesini anlatıyor. Solomon Northup’un 12 yıllık bu zorlu yolculuğunu Kanadalı kölelik karşıtı bir adam değiştirecektir.

12 years a slave

If Beale Street Could Talk (2018)

IMDb puanı: 7,1

James Baldwin’in romanına dayanan 1970’lerde geçen bu aşk hikayesinde kendinizi ceza ve adalet sistemini sorgularken bulacaksınız. Bir Harlem kadını, sevdiği adamın suçsuzluğunu kanıtlamak için ailesiyle birlikte zorlu bir mücadelenin içine girer. Filmde karakterlerin karşılaştıkları haksızlıklar ve çıkmazlar karşısında tepki göstermemek çok zor.

If Beale Street Could Talk

Fruitvale Station (2019)

IMDb puanı: 7,5

Ağır ama gerekli bir film olan Fruitvale Station, metro istasyonunda polis tarafından  gereksiz yere vurularak öldürülen Oscar Grant’in gerçek hikayesini anlatıyor. Yılbaşı eğlencesinden dönen Grant’in polis tarafından öldürüldüğünü gösteren gerçek görüntülerle başlayan film son derece sarsıcı.

Fruitvale Station

Dear White People (2014)

IMDb puanı: 6,1

Irkçılığın günlük yaşamda bu denli nasıl yayıldığını anlamakta güçlük çekenler için bol bol hiciv içeren bu yapım yardımcı olabilir.  Ivy League üniversitesindeki dört siyah öğrencinin hayatını anlatan bu dizinin senaryosunda ve yönetmenliğinde Justin Simien’in imzası var.

Dear White People

Malcolm X (1992)

IMDb puanı: 7,7

Amerikan tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Malcom X’in hayatı Spike Lee yapımı belgesel filmle daha da bilinirlik kazandı. Malcolm X yaşadığı dönemde maddi zorluklarla başa çıkmak için küçük çapta hırsızlıklar yapar ve hapishaneye düşer. Hapishaneye gönderildiğinde dışarıdakinden çok farklı birine dönüşür. Hapishane katıldığı İslami topluluğun etkiyle gerçek kişiliğini bulur. Dışarı çıktığında Malcolm X, insan hakları savunmak için çıktığı yolda büyük bir topluluğu da arkasına alır.

Malcolm X

Moonlight (2016)

IMDb puanı: 7,4

Chiron, Miami’nin zor bir mahallesinde yaşayan siyah, fakir, gey bir çocuktur. Chiron’un hayatını 3 ayrı döneme bölüp anlatan film Chiron’un okul hayatına, annesi ile ilişkisine, romantik ilişkisine ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan’la olan ilişkisine değiniyor.  Dünyadaki yerini bulmaya çalışan bu gencin birçok dışlanan kimliği barındırması mücadelenin zorluğunu da artırıyor. Moonlight aldığı onlarca ödülle başarısını herkese bir kez daha kanıtlıyor.

Moonlight

LA 92  (2017)

IMDb puanı: 8,2

Amerika’da görmeye alışık olduğumuz ırkçılık, polis şiddeti sorunlarını Rodney King’in gerçek arşiv görüntüleri üzerinden ele alan bu belgesel film izleyicisini gerçekten sarsıyor. Konu alışıldık olsa da görüntüler o denli sarsıcı ki hazmetmesi uzun süren türden. Rodney King’e 1992’de Los Angeles’ta orantısız güç uygulayan dört polisin yargılanmasını da içeren, halkın protestolarıyla devam eden o döneme kimsenin görmediği görüntülerle ışık tutuluyor.

LA 92 

Just Mercy (2019)

IMDb puanı: 7,6

Aydınlatıcı bir hukuk draması olan bu film, en az hizmet alan kişilerin savunmasını yapmak için Alabama’ya taşınan Harvard’lı  Bryan Stevenson’ın gerçek hikayesini anlatıyor.

Suçsuzluğunu destekleyen pek çok ikna edici kanıta rağmen, genç bir kızı öldürmekten suçlu bulunan idam mahkumu Walter McMillian için verilen karmaşık mücadeleyi mutlaka izleyin.

Just Mercy

Django Unchained (2012)

IMDb puanı: 8,4

Yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun üstlendiği Jamie Foxx , Christoph Waltz , Leonardo DiCaprio gibi yıldız oyuncuların yer aldığı 2012 yapımı Western filmi. Alışık olduğumuz western filmlerinden farklı olarak bu film içinde değişik motifler taşıyor. Bir Alman ödül avcısının yardımıyla, azat edilmiş olan Django, karısını Mississippi’de bulunan çiftlikten almak için Schultz’la yola koyulur. “Candyland” çiftliğine geldiklerinde çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’in acımasızlıkları karşısında amaçlarının ortaya çıkmaması için eşlik etmek zorundadırlar.

Django Unchained

Yazımızı beğendiyseniz, bir başka listemiz için buraya tıklayın.

Web’in en kafa blogunu İnstagram Twitter ve Facebook’ta takip edin.  

Devamını oku

En Çok Okunanlar