Listeler
Listeler

İstanbul semtlerinin anlamları: 12 Semt İsmi Nerden Geliyor?

İstanbul, Türkiye'nin en büyük ve en kalabalık şehri olmasının yanı sıra, tarihi ve kültürel zenginliğiyle de dünyanın en ilgi çekici metropollerinden biridir. İstanbul'un her semti, farklı bir hikaye, bir anlam ve bir kimlik taşır. Bu yazıda, İstanbul semtlerinin anlamları hakkında bilgi vereceğiz. İstanbul semtlerinin isimleri nereden gelir? Hangi semt hangi tarihi olaya tanıklık etmiştir? Hangi semt hangi kültürel mirası yansıtır? İşte bu soruların cevapları...

1 Ahırkapı

Marmara denizinin kıyısında yer alan bu semt; 7 ahır kapısından biri olarak bilinir. Aynı zamanda Padişahın has ahırının da bu bölgede bulunması nedenyile bu semt Ahırkap ismini almıştır.

2 Akaretler

Bu semtte Sultan Abdülaziz zamanında kiralık binalar yaptırmıştır. Amacı ise bu binalardan gelen kira gelirleriyle Aziziye Camii masraflarını karşılamaktır. O dönemde kira getiren yer anlamına gelen Akaretler, günümüzde semtin adı olmuştur.

3 Aksaray

İshak paşa, Fatih Sultan Mehmet’in Sadrazamı olduğu dönemde, Aksaray’ı işgal etmiştir. Ve orada yaşayan halkı yani Aksaraylıları toparlayıp; günümüzde Aksaray olarak bildiğimiz bu semte yerleştirmiştir. Bu semt adını Aksaray halkından almaktadır.

4 Altunizade

İstanbul semtlerinin anlamları genellikle Osmanlı döneminden izler taşımaktadır. Bu Semt adını Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz dönemlerinde yaşayan kuyumculuk yapan Altunizade İsmail Zühtü Paşa’nın buraya yaptırdığı camiden almıştır.

5 Arnavutköy

Boğaziçinde yer alan bu semtte, zamanında yoğun bir şekilde Arnavutlar oturmaktaydı. Daha sonra burada yaşayan Rumların da etkisiyle semtin ismi Arnavutköy olarak kalmıştır.

6 Aşiyan

İstanbul semtlerinin anlamları

Şair Tevfik Fikret, bu tepede Aşiyan adını verdiği bir köşk yapmış ve burada yaşamıştır. Aşiyan kelimesi Farsçada “kuş yuvası, mesken” anlamlarına gelmektedir. Semt adını bu köşkün adından almaktadır.

7 Ataköy

Ataköy, aslında önceleri baruthane olarak anılmaktaydı. Bunun nedeni ise zamanında bu bölgede barut üretimi için baruthaneler bulunmaktaydı. Fakat günümüzde Ataköy olarak bilinmektedir.

8 Ayazma

İstanbul semtlerinin anlamları

TDK’ya göre Rumca şifalı su/pınar anlamına gelen bu kelime Hristiyanlık döneminde İstanbul’da bolca bulunan ayazmalardan almış adını. İstanbul semtlerinin anlamları arasında en eski isme sahip yerdir.

9 Balat

Haliç kapılarından birine verilen isimdir. Semtin isminin “palation” kelimesinden geldiği düşünülür. Bu kelimenin anlamı rumcada saray olarak geçmektedir.

10 Bağlarbaşı

Osmanlı döneminde en verimli ve en bilinen bağ ve bahçeler bu bölgede yer alırmış. Bu nedenler bu semt bu isimle anılmaktadır.

11 Beşiktaş

İstanbul semtlerinin anlamları

Beşiktaş, Boğaziçi’nin Avrupa yakasında yer alan bir semttir. Adını, Bizans döneminde burada bulunan bir sarayın bahçesindeki beşik şeklindeki çeşmeden alır. Beşiktaş, Osmanlı döneminde de önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

12 Kadıköy

İstanbul semtlerinin anlamları

Kadıköy, Boğaziçi’nin Anadolu yakasında yer alan bir semttir. Adını, din adamlarına verilen “kadı” unvanından alır. Kadıköy, Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

Bizi instagram’dan da takip edin. İstanbul’da gezilecek yerler yazımız için buraya bakabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir