Takip Edin

Gezi Rehberi

İstanbul’a Yakın Plaj Yerleri: En Güzel Yerler

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul’a yakın plaj yerleri

İstanbul’a yakın plaj yerleri ile günübirlik deniz keyfi yapabilirsiniz. Tatile çıkmak yetmediyse ya da yoğun iş hayatı içerisinde, sıcak günlerde biraz nefes almak istiyorsanız, en güzel önerimiz günü birlik deniz keyfidir. Sizler için İstanbul’a yakın olan denize girebileceğiniz yerleri araştırdık. Bu yerlere, kolaylıkla ulaşım imkânı da bulunuyor. Hemen hemen her plaj yerinin servisi de bulunuyor. Bu sayede, aracınız olmasa bile kolaylıkla plaj yerlerine ulaşabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Plaj Yerleri

İstanbul’a yakın plaj yerleri olarak sizler için bir iste oluşturduk. Bu liste içerisinde, istediğiniz yere seçebilirsiniz. Kolay ulaşım imkânı olan yerleri özellikle seçtik. Liste içerisinde, İstanbul’a yakın olan yerlerin yanı sıra, İstanbul içerisinde de bulunan yerler var. İşte gidilebilecek plaj önerilerimiz:

Kilyos Plaj Yerleri

İstanbul’a yakın plaj

Kilyos plaj yerleri, sizlere oldukça farklı plaj seçenekleri ile sunuluyor. Oldukça temiz bir suya sahip olan Kilyos, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alıyor. Karadeniz’e kıyı olan bu bölge, oldukça beğenilen, farklı plajları ile biliniyor. Eğer İstanbul’daysanız ve Avrupa yakasında oturuyorsanız, Kilyos baş tercihlerinizden olmalıdır. Kilyos plajları için servisler de kalkmaktadır.

Büyükada Plaj Yerleri

istanbulda denize girilecek yerler

Büyükada İstanbullulara oldukça avantaj sağlayan bir yerdir. Şehirden bunalanlar için piknik alanları, deniz alanları sunan bölge; farklı plaj seçenekleri ile yaz aylarında oldukça tercih edilmektedir. Büyükada’ya ulaşım da oldukça kolay yapılabilmektedir. Bir vapur ile tek seferde, adaya ulaşabilirsiniz.

Riva Play Yerleri

istanbulda deniz

Riva plaj yerleri, İstanbul’da yer alan oldukça temiz bir suya sahip olan plajlardır. İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan bu bölgeler, Karadeniz’e kıyıdır. Anadolu Yakasında oturan İstanbullulara da oldukça yakın bir bölgedir.

Altınkum Kadın Plaj Yerleri

istanbulda denize girilecek yerler

İstanbul’a yakın plaj yerleri arıyorsanız ve sadece kadınlara özel bir yer olsun istiyorsanız, bu yer tam size göredir. Çalışanlarından misafirlere herkes kadın olarak giriş yapabiliyor. Yumuşak, ince bir kuma sahip olan sahil kısmı ile denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Florya Plaj Yerleri

İstanbul’a yakın plaj yerleri

İstanbul Belediyesi tarafından yönetilen ve Güneş plajı, Menekşe plajı gibi farklı plajlara sahip olan Florya plaj yerlerini Avrupa Yakasındaysanız, tercih edebilirsiniz.

Kınalıada Plaj Yerleri

kınalıada plajları

Büyükada gibi oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan Kınalıada bölgesi de sizlere deniz keyfi sunuyor. Sakin bir yerde, tertemiz bir suya girmek istiyorsanız Kınalıada plaj yerlerini, günübirlik deniz keyfi için tercih edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gezi Rehberi

Gerçekliğine İnanamayacağınız Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

Yayınlanma tarihi

-

Görülmesi gereken yerler listesi

Görülmesi gereken yerler listesi, hemen hemen herkes tarafından yapılan bir listedir. Yurtiçi ya da yurtdışında bulunan yerleri, bir gün ziyaret etmek güzel bir hayaldir.  Bazılarımız bu hayalleri gerçekleştirebilecek bazılarımız da maalesef hayal kurmaya devam edecek. Eğer bir gün gerçekten muhteşem yerleri gezmeye hazır hissederseniz, bu listede yer alan yerleri de mutlaka gezmenizi öneririz. Çünkü gerçek olamayacak kadar güzel olan bu yerler, sizi tıpkı bir masalda gibi hissettirebilir. Dünyada bir yerlerde, böyle muhteşem yerlerin olduğunu bilmek dahi insanı oldukça mutlu edebiliyor, bir de gezsek neler hissederiz acaba?

Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Görülmesi gereken yerler listesi, elbette ki aşıklara uygun olan bir yerle başlamalıdır, diye düşündük ve Aşk Tünelini başa koyduk.

Aşk Tüneli (Tunnel of Love)

Görülmesi gereken yerler listesi

Aşk Tüneli, Ukrayna’da bulunuyor. Bu yemyeşil demiryolu daha büyük bir demiryolunun parçası . Uzunluğu üç ile beş km arası olan bu yer akşamları olmasa bile gündüzleri çiflerin en çok uğrayıp, fotoğraflar çektirdikleri yerlerden.


Salar de Uyuni Gölü

Görülmesi gereken yerler listesi

Salar de uyuni gölü, dünyanın en büyük aynası olarak anılmaktadır. 10 bin 582 km2 alana sahiptir. Gündüzleri güneşin etkisiyle ışıldarken, akşamları tuzlu sert bir göle dönüşür.  Uçsuz bucaksız gibi görünen bu manzarayı mutlaka görmek gerekir.


Hitachi Sahil Park

Japonyada bulunan parklar

Hitachi Seaside Park Japonya’da bulunan halkın girişine açık ücretsiz bir parktır. Dünyada ün salmış bu park yıl boyu açtığı çiçekleriyle turistlerin yoğun ilgisini kazanmış. Birbirinden farklı çiçekleri, renkleri ile adeta masal dünyasını andıran bu parkı mutlaka ziyaret etmeli.


Mendenhall Buz Mağaraları

buz mağaraları

Alaska’nın başkenti olan Juneau’ yakınlarında yer alan bu mağaralar, sanki farklı bir gezegenden bir yermiş gibi hissettiriyor. Bu buz mağarası büyük kütlelerin kayıp, kopması sonucu oluşan bir yapıdır .Mendenhall Buz Mağralarını gezmek isteyenler bu güzellikte gezintinin ne kadar tehlikeli olduğunu araştırıp öyle gitmeli.


Red Beach 

Görülmesi gereken yerler listesi

Adı Panjin olarak da geçen Red Beach, Çin’de bulunuyor. Dünyanın en büyük sazlık, sulak alanı olan bu yere kırmızı bitkiler her geleni hayran bırakacak bir etki oluşturuyor.


Bonn – Heer Sokağı

Almanya bonn sokağı

Almanya’da yer alan bu harika yer Heer Sokağı, kiraz çiçekleriyle biliniyor.  Sokak boyunca dizilen bu kiraz çiçekleri açmış olan ağaçlar ortaya muhteşem bir manzara çıkartıyor. Almanya’ya bir gün yolunuz düşerse, çiçeklerin açtığı döneme denk gelip bu dar sokakta, romantik ortamın tadını çıkarın.


Çiçek tüneli

lavanta çiçeği

Görülmesi gereken yerler listesi içerisinde yer alan bir diğer yer de Japonya’da yer alan Çiçek tünelidir. Kitakyushu şehrinde yer alan bu yerde ayrıca 20 farklı türde Wisteria çiçekleri bulunuyor. Büyük bir bahçeye açılan Wisteria tüneli patlayan renkleriyle ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor. Fotoğraftakine benzer bir görüntüyle karşılaşmak için nisan sonundan, mayıs ortasına kadar vaktiniz var.


Kara Orman

kara orman

Büyüleyici bir orman olan Kara Orman (Black Forest), tabi ki Harry Potter’ın kara ormanı gibi değil. Almanya’nın Güneybatısında yer alan bu orman, farklı bitki ve ağaçlar ile çevrili. Muhteşem bir atmosferi olduğu da kesin. Ayrıca Kara Orman sınırları içinde nesli tükenme tehlikesinde olan Bozkurtlarla da karşılaşılabilir.


Hillier Gölü (Pembe Göl)

Görülmesi gereken yerler listesi

Avustralya’da yer alan bu gölün en dikkat çekici yanı pembe, canlı rengidir. Bu renk kalıcıdır. Bu rengi almasında Dunaliella salina adını alan organizmanın etkisi olduğu düşünülüyor. Ziyaret etmelisiniz.


Takinoue Parkı

lila renkli çiçekler

Takinoue Parkı, Japonya’da bulunan ve içi Shibazakura çiçekleri ile dolu olan bir parktır. Ortaya da böyle muhteşem bir manzara çıkmış.


Antilop Kanyonu

Görülmesi gereken yerler listesi

Görülmesi gereken yerler listesi içerisinde yer alan son yer de Antilop Kanyonu’dur. Burası Amerika’da bulunmakta. Doğal oluşum bu kanyon, sanki özel olarak yapılmış gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi İle Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerden oluşmaktadır, hangisini tercih etmeliyim diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Doğu Ekspresine turistlik amaçla oluşan talep nedeni ile gerçekten Kars’a yolculuk yapan ya da Kars’tan Ankara’ya gelen kişiler oldukça zorluk çekmeye başladı. Çünkü bilet bulabilmek, milli piyangonun çıkmasından daha zor bir hale geldi. Bu nedenle, iki farklı seyahat treni oluşturuldu. Bu sayede, turistik seyahat edenlerin yoğunluğu nedeni ile bilet bulma sorunu az da olsa azaltıldı. Bilet bulma sorunu azaltılsa da tam olarak çözülmüş değil, çünkü yine de turistik amacıyla seyahat etme isteyenler, Doğu Ekspresi ana hat trenini de tercih edebilmektedir.

Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar

Doğu Ekspresi ile seyahat etmeden önce Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerdir, bilmenizde fayda vardır. İşte bu iki sefer arasında bulunan farklar:

Fiyat Farkı

Doğu ekspresi

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ile Turistik Doğu Ekspresi arasında bulunan en belirgin fark, fiyatlandırmadır. Çünkü doğu ekspresi fiyatları oldukça uygunken, turistik doğu ekspresi fiyatları diğerinin neredeyse 4 – 5 katıdır.

Doğu ekspresinden pulmandan bilet alırsanız, en fazla 50 lira civarı; örtülü kuşetli kompartımandan alırsanız da 65 lira civarıdır.

Turistik Doğu Ekspresinin biletleri ise tek kişilik yataklı kompartıman 450-500 lira arası; çift kişilik yataklı kompartıman ise kişi başı 300 – 350 lira arasında bir fiyattır. (Fiyatlar değişiklik gösterebilir.)


Vagon Farkı

doğu ekspresinde vagonlar

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar listemizin, bir diğer maddesi de vagonların farklı olmasıdır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Trende bulunan vagonlar; örtülü kuşetli kompartıman, pulman vagonlar ve yemek vagonu bulunmaktadır. Doğu ekspres ana hat treninde yataklı vagon bulunmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi vagon modeli ise hepsi yataklıdır. Genellikle yolcu kapasitesi de 120 kişilik olmaktadır.


Mola Verme Farkı

ekspres mola yerleri

Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasında belirgin farklardan biri de mola verme programlarıdır. Doğu ekspresi 50 durakta durur ve her birinde yolcu alır ve indirir. Kesinlikle hiçbir durakta uzun süre mola vermez. Sadece bir sigara içimlik vaktiniz olur.

Turistik doğu ekspresinde ise 50 duraktan geçilir fakat 29 durağında durulur. Hatta bazı duraklarda ise uzun süreli mola verilir. Bu yerler:

Kars’a giderken: Erzincan molasında iki buçuk saat kadar, İliç ve Erzurum’da üçer saat mola verilir.

Ankara’ya giderken: Divriği mola yerinde iki buçuk saat, Bostankaya molasında da üç buçuk saat mola verilmektedir.


Varış Süresi Farkı

ekspresi ne kadar sürüyor

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar ortaya çıktıkça, elbette ki trenlerin yolculuk süresinde de farklar ortaya çıkmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi: Kars’a giderken 1 gün 7 saat sürmektedir. Ankara’ya giderken 1 gün 5 saat 25 dakika sürmektedir.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni: Kars’a giderken 1 gün 15 dakika sürmektedir. Ankara’ya giderken 1 gün 30 dakika sürmektedir.


Sefer Günü Farkı

doğu ekspresi günleri

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu ekspresi arasında yer alan bir diğer fark ise seferlerin yapıldığı günlerin farkıdır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni her gün sefere çıkmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi ise; Kars’a yönelik Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri

Ankara’ya yönelik Çarşamba, Cuma, Pazar günleridir.

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar ile hangi trenle seyahat etmeniz gerektiğini kolaylıkla seçebilirsiniz. Keyifli ve daha rahat bir yolculuk olsun diyorsanız, Turistik Doğu Ekspresini seçmelisiniz. Çok uygun bir kaçamak istiyorsanız da o zaman tercihiniz Doğu Ekspresinden yana olmalıdır.

 

Devamını oku

Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlanma tarihi

-

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler, oldukça fazladır.  Güzergâh nasıl, yolda sizleri neler bekliyor, vagon düzenleri ve tren içerisinde yer alan hizmetler hepsi yazımızın devamında yer alıyor. Doğu ekspresi, son zamanların en popüler aktiviteleri arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında, yoğun bir talep gören doğu ekspresi iki günlük harika bir zaman geçirmenizi sağlıyor. Yaz aylarında da tercih edilen doğu ekspresi, en yoğun zamanını kış ayında yaşıyor. Çünkü trenin ilerlemiş olduğu güzergâh üzerinde yağan karlar, büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Doğu ekspresi hakkında ilk bilmeniz gereken şeyi söyleyelim; o kadar yoğun ki bilet bulabilmek oldukça zordur. Bu nedenle, yaz kış demeden sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Neler Var?

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında pek çok bilgi yer almaktadır. Bu bilgiler, tren ile yolculuğa başlamadan önce bilmeniz gereken bilgilerden oluşmaktadır. Bu sayede, yola çıkmadan almanız gereken tedbirleri kolaylıkla alabilir ve seyahatiniz sırasında zorluk çekmezsiniz. Bilmeniz gerekenler:

Yeme – İçme Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Yeme içme konusunda, sizlere öncelikle önerimiz yiyeceklerinizi evinizde hazırlamanızdır. Bu sayede hem fazla para harcamazsınız hem de yoğunluk içerisinde hijyen derdiniz olmaz. Elbette ki tren içerisinde, yemek alınan ve yenilen bölümler mevcut ama fiyatlar biraz yüksek. Aynı zamanda, alışmış olduğunuz damak tadını bulamama ihtimali de var. Bu nedenle, yemeklerinizi kendiniz hazırlayıp, yanınızda götürün, kafanız rahat olsun.

Tren içerisinde, sıcak su kendiniz ısıtamıyorsunuz. Su ısıtıcı götürenler var, fakat bazı zamanlarda kompartıman elektriğine zarar verebiliyormuş. Bu nedenle, kendinizi tehlikeye atmayın, sıcak suyunuzu satın alın.


Alkol Konusu

doğu ekspresinde alkol

Alkol almak isteyenler, alkollerini yanında getirmelidir. Kompartımanınız içerisinde rahatlıkla içebilirsiniz. Tren içerisinde, alkol satışı yoktur. Bu nedenle, alkol almak isterseniz, önceden almayı unutmayın.


Sigara Konusu

doğu ekspresinde sigara

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler içerisinde, bir de sigara konusu bulunmaktadır. Sigara kullanan kişiler, tren içerisinde sigara içebilir miyim diye merak etmektedir. Tren içerisinde, sigara içmek elbette ki yasal değil, yasaktır. Fakat, kompartımanınız içinde yabancı kimse yoksa kompartıman içerisinde kimseyi rahatsız etmeden, gizlice içebilirsiniz. Çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü yan kompartımana sigara kokusu çok kolay yayılabilmektedir.


Temizlik Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Doğu ekspresi genellikle nostalji olsun ve aynı zamanda eşsiz bir manzara izleyeyim diyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle, tren de eski yani nostaljiktir. Doğal olarak, eski olan şeyler ise temizliği tam yansıtmaz. Bu nedenle, bu durum sizi yanıltmasın. Son derece sıkı bir şekilde temizlenmekte ve oldukça hijyenik bir hale getirilmektedir.


Elektrik Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Elektrik konusunda, elbette ki yeterli bir aydınlatma sistemi bulunmaktadır. Elektrik konusunda sizlere önerimiz, priz sorunu yaşamamanız için yanınızda üçlü priz tarzı aletler almanızdır. Çünkü kompartımanlar içerisinde, tek bir priz bulunmaktadır.


Güvenlik Konusu

doğu ekspresinde güvenlik

Güvenlik konusunda, sizlere önerimiz yanınıza değerli eşyalarınızı almayın. Yanınızda götürmek zorunda olduğunuz değerli eşyalarınızı da kompartıman içerisinde tek bırakmayın. Çünkü kompartıman kilitleri, dışarıdan kilitlenmiyor. Yani içerisinde seyahat ettiğiniz ve eşyalarınızın bulunduğu kompartımanı, dışarı çıktığınızda kilitleyemiyorsunuz. Sadece içeriden kilitleniyor.


Tuvalet Kullanım Konusu

doğu ekspresinde tuvalet sistemi

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında yer alan bir diğer bilgi de tuvalet konusudur. Tuvaletler, ortak kullanılmaktadır. Her vagon içerisinde, bir tane tuvalet bulunmaktadır. Bir vagon içerisinde yer alan misafirler, aynı tuvaleti kullanmaktadır. Elbette ki temizlenmektedir, fakat sürekli olarak temiz bulmak bu yoğunlukta biraz zor olabilir. Bu nedenle, tuvalette kullanabileceğiniz fazla peçete yanınıza alın.


İnternet Konusu

doğu ekspresinde internet

Doğu ekspresi güzergahı oldukça dağlık alanlar ve kırsal bölgelerden geçmektedir. Bu nedenle, çoğu yerde internet çekemeyebilir. Trende Wi-fi var mı diye merak ediyorsanız, trende böyle bir hizmetin olmadığını üzülerek söyleyebiliriz. Ama bu durumu da avantaja çevirebilir ve anın tadını çıkartabilirsiniz.


Kadın Erkek Oturma Düzen Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında yer alan bir diğer bilgi de oturma düzenleridir. Yataklı kompartıman dışında, örtülü kuşetli kompartımanda seyahat ediyorsanız, geceleri kadınlar ve erkekler diye ayrılabilirsiniz. Yani mesela, 3 kişisiniz ve 4 kişilik vagondan bilet aldınız. Yanınızda 4. Kişi yabancıysa, gece olunca kadınlar ve erkekler ayrı vagonlara ayrılmaktadır. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, 3 kişi de olsanız, 4.kişinin biletini de alıp, kompartımanı kapatın.


Biliyorsunuz ki artık, Doğu Ekspresi yolculukları iki farklı trenle yapılmaktadır. Biri Doğu Ekspresi Ana Hat Treni, diğeri ise Turistik Doğu Ekspresi bu ikisi arasında n gibi farklar var merak ediyorsanız, farklarını anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

İnstagram

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar