ListelerWaov
Listeler

Logoların Anlamları: 13 Logoyu İfşa Ediyoruz

Logo tasarımları Orta Çağ’dan beri kullanılmaktadır. Orta Çağ’da aynı sektörden farklı işletmeler ortaya çıkınca; işletmeler kendilerini diğerlerinden ayırmak için semboller kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle logoların anlamları da işletmenin verdiği hizmete göre tasarlamıştır. Bakalım günümüzde sık sk karşılaştığımız markaların logoları ne anlama geliyor.

Logoların Anlamları: Hiç Dikkat Ettiniz Mi?

Günlük hayatta karşımıza sık sık çıkan logoların anlamları nedir? Hiç merak ettiniz mi? İşte sizin için buna yönelik eğlenceli ve bol ifşalı bir liste hazırladık:

Dominos Pizza
Dominos pizza logosunun tasarımında, isminde de olduğu gibi domino taşları bulunmaktadır. Üzerinde bulunan 3 nokta ise işletmenin ilk 3 şubesini temsil etmektedir.

Logo tasarımları


 

LG
LG logosunun tasarımı aslında iki farklı anlamı yansıtmaktadır. Logo; şirketin eski adı olan Lucky Goldstar ve günümüzde kullandığı slogan olan “life is good” cümlesini de yansıtmaktadır. Ayrıca logo tasarımı bir gülen yüzü de yansıtmaktadır.

Logoların Anlamları


 

Levi’s
Levi’s logosunun tasarımı, her üretmiş oldukları Jean pantolonlarının arka cebi tasarımına sahiptir. Levi’s, logoların anlamları açısından gizli mesaj verenlerden diyebiliriz.

levis logosu


 

FedEx
FedEx logosuna baktığınızda sadece markanın tam isminin sadece kısaltılmış tasarımı olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında logoda gizli bir mesaj bulunmaktadır. Bu da; E ve X harfleri arasına dikkatli baktığınızda bir ok işareti olduğunu görürsünüz. Bu da şirketin hızlı ve çevik bir hizmet verdiğine vurgu yapmaktadır.

logo tasarımları


 

Unilever
Unilever bir grup şirketidir. Unilever’ın dünya çapında 400’e yakın farklı sektörlerde hizmet veren markası bulunmaktadır. Yiyecekten içeceğe, kişisel bakım ürünlerine kadar farklı sektörlerde markaları bulunduğu için Unilever’ın logosu da farklı sembollerle tasarlanmış bir U sembolüdür. Bu sayede farklı logoların anlamları tek bir logoya yansıtılmış.

logo anlamı


 

NBC
NBC hepimizin bildiği gibi bir radyo ve televizyon ağına sahip bir şirkettir. Şirket, televizyonlar ilk renkli yayın yapmaya başladığında ortaya çıktığı için renkli bir kuş sembolüne sahiptir. Yani bu dönemlerden iz taşır. Tavus kuşundan tasarlanan logoda yer alan 6 kısım ise; şirketin yayınlamış olduğu ilk 6 yayını temsil etmektedir.

Logoların Anlamları


 

Amazon
Amazon şirketini artık günümüzde bilmeyen yoktur. Şirketin logosunda A’dan Z’ye gülümseyen şekilde bir ok bulunur. Bu da şirketin insanlara A’dan Z’ye her ihtiyacını sunduklarına vurgu yapar.

logo anlamı


 

Toblerone
Toblerone çikolatası, İsviçre’nin Bern şehrinde üretilmeye başlanmıştır. Bu şehre, ayılar şehri de denilmektedir. Bu nedenle, markanın logosunda bir ayı figürü bulunur. Aynı zamanda logoda ve çikolatada kullanılan dağ şekli; Bern şehrinden gelmektedir.

Logoların Anlamları


 

Formula 1
Formula 1 logosunda, çoğu kişi F’nin yanındaki kırmızı şeritleri 1 olarak düşünmektedir. Oysaki, o kırmızı şeritler hızı temsil etmektedir. Formula 1’in 1’i ise F harfi ile kırmızı şeritler arasında gizlidir.

formül


 

Ray Ban
Ray-Ban firması yaygın olarak bilinen bir gözlük firmasıdır. Şirket logosunda, B harfini bir gözlük olarak tasarlamıştır. Logoların anlamları incelendiğinde bu tarz tasarımlar oldukça yaygındır.

rayban logosu


 

Pinterest
Pinterest, farklı konularda farklı fikirlerin paylaşıldığı bir sosyal medya ağıdır. Logosuna bakıldığında genellikle kırmızı alan üzerinde bir P düşünülür. Fakat logo üzerinde aslında bir raptiye vardır. Farklı fikirlerin kaydedilmesini ve markanın ismini yansıtır.

Logoların Anlamları


 

Beats
Beats logosuna baktığımızda turuncu alan üzerinde bir b harfi görürüz. Aslında bu B harfi, kulaklığı yansıtmaktadır. Turuncu yuvarlak alan ise insan kafasını yansıtmaktadır.

atım logosu


 

Baskin Robbins
Baskin Robbins logosuna dikkatli bakıldığında, B ve R harfleri arasında 31 rakamı olduğu görülür. Bunun anlamı ise markanın kendine has 31 farklı dondurma çeşidini yansıtmaktadır.

Logoların Anlamları

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir