Takip Edin

Sağlık

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Yayınlanma tarihi

-

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler sayesinde, ilaç kullanmadan öksürük problemlerine son verilebilmektedir. Elbette ki, öksürük probleminiz bir ciddi rahatsızlıktan dolayı ise bitkisel çözümler yerine, bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Öksürük, pek çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Eğer öksürük nedeniniz, sigaraya bağlı olarak ortaya çıktıysa en önemli tavsiyemiz, sigarayı bırakmanızdır. Sigarayı bırakmanız için yardımcı olacak yazımızı okuyabilirsiniz. Gelelim, özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve boğazlarımızın tahriş olmasına neden olan öksürükler için şifalı çözümlerin neler olduğuna.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler: Çaylar

öksürük için bitkisel çözümler

Kış aylarında ya da üşüttüğümüz herhangi bir zamanda öksürük, ortaya çıkmaktadır. Öksürük hem boğazlarımızı tahriş etmekte hem de yaşantımızı olumsuz etkilemektedir. Ciddi rahatsızlık veren öksürük için ilaç kullanmadan nasıl geçirebiliriz, bunu sizler için araştırdık. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar ile başlayalım:

 • Ihlamur Çayı

ıhlamur çayı

Ihlamur çayı ya da sadece ıhlamur, öksürük ile savaşta bire bir etki gösteren bir çaydır. Oldukça şifalı ve faydalı olan ıhlamur, öksürüğü kısa bir süre içerisinde geçirebilmektedir. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında, en çok tavsiye edilen bitkisel çaydır.

 • Ekinezya Çayı

bitkisel çözümler

Ekinezya çayı, oldukça faydalı olan bitkisel çaylardan biridir. Kış aylarında, evinizde yer alması gereken bu çay, öksürüğe oldukça iyi gelmesinin yanı sıra, boğaz ya da akciğer gibi bölgelerde iltihaplanmayı da önlemektedir. Şiddetli öksürüğünüz varsa, günde 2 bardak kadar içebilirsiniz.

 • Ayva Çayı

ayva bitkisel çay

Ayva çayı, öksürük için oldukça faydalı olan bitkisel çaylardan biridir. Ayva çayı, öksürüğü kısa sürede yatıştırmakta ve öksürükten dolayı tahriş olmuş olan boğazınızı da yumuşatmaktadır. Lezzetli bir tada sahip olan ayva çayı aynı zamanda, ekinezya çayı gibi iltihaplanmalara da oldukça iyi gelmektedir.

 • Yeşil Çay

şifalı bitkisel çözümler

Yeşil çayda, öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylardan biridir. Yeşil çayı, aynı zamanda limon ile içerseniz, kısa sürede hastalığınız ve öksürüğünüz kesilecektir.

Bitkisel çaylarda dikkat edilmesi gerekilen önemli bir nokta, çayları sıcak şekilde içmektir. Sıcak içtiğiniz sürece, sizlere daha iyi gelecek ve boğazlarınızı yumuşatacaktır.

Bitkisel Karışım Formülleri

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler için sıra bitkisel karışımlara geldi. Çaylar yetersiz kaldıysa ya da çaylardan ziyade, daha etkili bir karışım isteyenler için öksürüğe iyi gelen bitkisel karışımları araştırdık:

 • Zencefil ve Bal Mucizesi

zencefil ve bal karışımı

Zencefil ve balın, özellikle öksürüğe ve soğuk algınlığına oldukça iyi geldiği herkesçe bilinir. Kısa sürede size doping etkisi yaratacak olan bu karışımı, oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar bal ve çay kaşığı kadar toz zencefili derin ve küçük bir kabın içerisinde karıştırın.  Bu ikili tek başına dahi oldukça etkiliyken aynı zamanda, limon ya da karanfil de ekleyebilirsiniz. O zaman daha çok fazla etkiye sahip olmaktadır.

 • Nane ve Limon Karışımı

bitkisel nane limon

Nane limon olarak, kış aylarında oldukça sık tüketilen bu karışımı da bilmeyen yoktur. Kış aylarında ya da soğuk algınlıklarında, kısa sürede kişinin toparlanmasına ve gücünü kazanmasına yardımcı olan bu karışım, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yeşil nane yaprağı ve limon dilimlerini bir çaydanlığa koyun ve sonrasında üzerine su ekleyin. Bu karışımı, çaydanlık yardımı ile kaynatın. Sonrasın da ise soğutmadan için, bol şifalar olsun.

 • Muhteşem Beşli Karışım

öksürüğe iyi gelen bitkisel

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında, oldukça etkili olan muhteşem beşli karışım içerisinde: Zencefil, bal, karabiber, tarçın ve limon bulunmaktadır. Öncelikle bir yemek kaşığı balı bir kaba koyun ve arkasından, birer çay kaşığı zencefil, toz olan karabiber, tarçını bala ekleyin. Sonrasında, yarım limon suyunu da ekleyin. Karışımı, iyice birbirine yedirin. Gün içerisinde, ara ara iki ya da üç kaşık kullanın. Kısa sürede, sizi iyileştirecektir.

 • Bonus

Öksürüğe iyi gelen bitkisel yollar

Sizlere bonus olarak, öksürüğe oldukça iyi gelen ve bizzat kendim de kullanmış olduğum karışımı önereceğim. Üzüm pekmezi ya da keçiboynuzu ile tereyağı bir tava yardımı ile ısıtın. Tereyağı ve pekmez birbirine karıştıktan sonra soğumadan ve ağzınızı yakmadan bir ya da iki kaşık, karışımdan yiyin. Bu karışım, tahriş olan boğazınızı onarma ve yumuşatma konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda, yoğun olan öksürüğünüzü de kısa sürede azaltır ve bitirir.

Öksürük, önemli hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle, size sunduğumuz tavsiyelerden önce bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Doktora gitmeden, size önerdiğimiz karışımları denediyseniz ve geçmediyse, o zaman beklemeden hemen doktora başvurmanız gerekir. Hastanelerden kolayca randevu alabilmek için Sağlık Bakanlığı sayfasından faydalanabilirsiniz. Sigara içenler için sigarayı bırakma yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlık

Maymun Çiçeği Virüsü ve Belirtileri Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü ile yine bir salgın endişesi yayılmaya başladı. İlk olarak 7 Mayıs 2022’de İngiltere’de tespit edilen hastalık, ardından 13 ülkede de görüldü. Bunun üzerine Avrupa’nın birçok ülkesinde virüse karşı önlem araştırmaları başlatıldı. Avrupa’da genel olarak tespit edilen vaka sayısı 100’ü geçti. Virüsün görüldüğü ülkeler; İngiltere, İsviçre, Almanya, Fransa, Portekiz, Kanada, İspanya, İsveç, İtalya, ABD, İsrail ve Avustralya’dır. Maymun çiçeği, 1980 yılında küresel bir salgın haline gelen çiçek hastalığıyla genetik olarak benzerlikler göstermekte. Bu nedenle, çiçek aşısı olan kişilerin bu virüse karşı daha korunaklı olabileceği düşünülmekte fakat henüz kanıtlanmadı.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü, Korana virüse göre daha yavaş yayılabilmekte. Bu virüs türü hayvanlardan insana ve insandan insana bulaşabilmekte.Bu nedenle uzmanlar; hasta olan hayvanlara korunmasız temas edilmemesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunmakta. Maymun çiçeği virüsünün en bulaşıcı hali temas etmek. Bu nedenle hasta olan hayvanlara ya da virüsü taşıyan insanlara temasla virüs geçebilmekte.

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsünden korunmak için hasta olan hayvan ya da insanlara temas edilmemelidir. Maske takmak diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir. Maymun çiçeği virüsü olmuş kişiyle aynı ortam paylaşılıyorsa, maske ve mesafenin yanı sıra tek kullanımlık eldivenlerin de kullanılması gerekiyor. Özellikle hasta olan kişinin yaralarını kapatması aynı ortamdaki kişileri korumak için önemlidir.

Ölümcül Müdür ve Belirtileri Nelerdir?

maymun çiçeği

Maymun çiçeği virüsünün iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar; Kongo ve Batı Afrika türleridir. Kongo türü olan hastalığın ölüm oranı %10 olarak belirtilmektedir. Batı Afrika türü olan maymun çiçeği hastalığının ölüm oranı ise %1’dir ve bu genellikle 2 kişiden biri için geçerlidir.

vücut döküntüleri

Maymun çiçeği hastalığının belirtileri

 • Ateş ve halsizlik
 • Baş, sırt ve kas ağrıları
 • Deri döküntüleri, bu döküntüler ateşlenmeden sonra1-3 gün arasında çıkar

Döküntüler, ilk olarak yüzde görülmeye başlamaktadır. Tespit edilen vakaların %95’inde görülen durum; yüzde başlayan döküntülerin sonra avuç içi ve ayak tabanlarına yayılması şeklindedir. Kızamık, su çiçeği tarzı hastalıkların döküntülerine benzerlik göstermektedir.

bebeklerde ağız yarası

instagram

 

 

 

 

Devamını oku

Sağlık

YAĞ YAKAN DOĞAL İÇECEKLER

Yayınlanma tarihi

-

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Yağ yakan doğal içecekler ile hem diyetinizi destekleyebilir hem de mevcut olan formunuzu koruyabilirsiniz. Kilo vermek ya da formu koruyabilmek için birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler içerisinde farklı katkı maddeleri olduğu gibi aynı zamanda bazıları sağlık açısından da tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle, doğal olarak hazırlanan yağ yakan besinler daha bir değerli ve sağlıklıdır. Biz de buradan yola çıkarak, sizin için kolayca yağlarınızı yakmaya yardımcı olacak doğal içecek listesi hazırladık. 11 farklı tariften oluşan listemizdeki içecekleri, evde bulunan malzemelerinizle kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yağ Yakan Doğal İçecekler: 11 Mucizevi İçecek

Kadın ya da erkek fark etmez hepimizin ortak konusu fazla yağlardan kurtulmak. Yağlarımızı dengede tutmak ve fazla yağlardan kurtulmanın en doğru yolu elbette ki spor yapmaktır. Fakat, iş yoğunluğu ya da farklı sebeplerden dolayı birçoğumuz spor yapmaya vakit bulamamaktadır. Bu noktada imdadımıza, yağ yakan doğal içecekler koşmaktadır.

Yağ Yakan Doğal İçecekler Listesi

1 – Su ve Limon

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Tek başına su içmenin bile birçok faydası olduğunu biliyoruz. Eğer suyun içine limon da eklersek hem vücudumuzdaki toksinlerden hem de bel ve karın bölgesi yağlarından kurtulmamıza yardımcı olur.

2 – Hindistan Cevizi Suyu

Özellikle sporcular için büyük bir önem arz eden hindistan cevizi suyu sağlığımız için oldukça faydalıdır. İçerisinde su, şeker ve biraz karbonhidrat içerir. Egzersiz sonrası tüketilmesi önerilir.

3 – Tarçın ve Elma Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Hem lezzetli hem de kilo vermemize yardımcı olan bu içeceği günde 1 litreye kadar içebiliriz. Suyun içerisine soyulmuş ve ince ince kesilmiş elma parçaları ve tarçın çubuğu eklendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

4 – Havuç Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Yağ yakan doğal içecekler  arasında havuç suyu da yer almaktadır. Çok fazla lif içeren havuç suyunun zayıflatma etkisi vardır. Vücudumuzda yağ eriten hormonların salgılanmasını sağlamasıyla beraber bağışıklık sistemini de güçlendirir.

5 – Salatalık Suyu

doğal yollarla zayıflayın

Büyük bir kısmı sudan oluşan salatalık soyulup küçük küçük doğranır. Daha sonra blenderdan geçirip süzerek afiyetle içebilirsiniz. Hem zayıflamamıza, hem de vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur.

6 – Maydanoz ve Limon Kürü

maydanoz ve limon

Yağ yakan doğal içecekler arasında maydanoz suyunu duymuşsunuzdur. Bir de maydanozu bir kür şeklinde denemelisiniz. Doğanın bize sunduğu bu olağanüstü kürün pek çok faydası vardır. Başlıca karaciğerdeki yağlanmayı ve toksinleri def eder. Kahvaltıdan 15 dakika önce tüketilmesi tavsiye olunur.

7 – Zencefil Çayı

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Karın bölgesindeki bütün yağları yakmaya yardımcı olur. 1 su bardağı kaynar suya yarım çay kaşığı zencefil ekledikten sonra 5-6 dakika dem
lenmesini bekleyin ve kolayca tüketin.

8 – Greyfurt Suyu

greyfurt suyu

Birçok faydası olan greyfurt, barındırdığı yüksek miktarda lif ve vitamin oranları sayesinde yağ yakmanıza yardımcı olur. Özellikle mevsiminde taze olarak sıkılmış greyfurt tüketmek çok sağlıklıdır.

9 – Beyaz Çay

beyaz çay zayıflama

Yeşil çay kadar üne sahip olmayan beyaz çay, oldukça faydalı ve lezzetli bir besindir. Faydalarından en dikkat çekici olan zayıflatma özelliği sayesinde doktorlar tarafından önerilir. Aktarlarda bulabilir ve kolayca demleyebilirsiniz.10 – Enginar Suyu

enginar suyu

İdrar ve yağ sökücü özelliğiyle bilinen enginarın birçok faydası mevcuttur. Vücutta vitamin ve mineral emilimi yaparak çok hızlı zayıflamanızı sağlar. Yapraklarını bir tencerede su ile birlikte haşladıktan sonra soğumasını bekleyin. Yapraklarını aldığınız suyu yarıdan fazla içme suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

11 – Yaban Mersini Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Vücuttaki yağ birikintilerini parçalayan faydalı asitleri barındırır. Bu çayı aktarlarda bulabilirsiniz.

Yağ Yakan Doğal İçecekleri Düzenli Kullanın

Yağ yakan doğal içecekler, hem formunuzu korumaya yardımcı olur hem de sağlığınızı korur. Fakat unutmamalısınız ki; hiç bir ürün doğal ya da kimyasal olsun, ilk kullanımda ya da düzensiz kullanımda hemen etki etmez. Bu nedenle, hangi tarifi seçerseniz seçin en az bir ay düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu sayede, size olan etkisini daha iyi anlarsınız.

güzellik maskeleri 

instagram

Devamını oku

Sağlık

Kahvenin İnsana Yararları ve Zararları

Yayınlanma tarihi

-

kahvenin yararları ve zararları nedir

Kahve güne daha dinç başlamak için harika bir içecektir. Birçok insan da bu nedenle, uyandıklarında hemen kahve içmeyi tercih eder. Kahve içerisinde yer alan kafein sayesinde, algımız daha kolay açılır ve kendimizi daha zinde hissederiz. Peki, kahvenin etkisi sadece bu kadar mıdır? Sizler için bu soruyu araştırdık, kahvenin insana yararları ve zararları nedir? Bu kadar çok tükettiğimiz kahve hakkında neleri doğru, neleri yanlış biliyormuşuz birlikte bakalım.

Kahvenin İnsana Yararları

Kahve içmenin insana, zihinsel ve fiziksel olarak oldukça iyi geldiği yapılan araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. İşte kahve içmenin diğer faydaları:

 • Kansere karşı bir koruma sağlar

Kahve için yapılan araştırmalar sonucunda, kahvenin kanser hücrelerine karşı bir koruma sağladığı belirlenmiştir. Birçok kanser çeşidinde etkisi olan kahvenin, özellikle meme kanseri ve akciğer kanseri çeşitlerinde olumlu etkisi gözlemlenmiştir.

 • Alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltır

Norveç’te yapılan araştırmalara göre kahve zihnin açılmasında oldukça etkili bir uyaran. Aynı zamanda kahvenin yaşadığımız olayların unutulmasını da zorlaştırdığı belirlenmiştir. Bu etkisi sayesinde, Alzheimer gibi hastalıkların riskini ciddi oranda düşürür ve Alzheimer hastaları için tavsiye edilir.

 • Depresyonu Engelliyor

Kahvenin insana yararları ve zararları üzerinde araştırma yapan ABD’li bilim insanları, kahvenin depresyonu büyük ölçüde engellediğini ve kahve tüketmeyen insanların intihara kahve tüketenlerden daha fazla meyilli olduğunu yapılan araştırmalarla ortaya koymuştur.

 • Kalorileri yakmanızda yardımcı olur

Kahve, metabolizmanın hızlanması konusunda oldukça etkilidir. (Metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacak diğer besinleri öğrenmek için bu konu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.) Kahve, kalorilerinizi yakma konusunda ve metabolizmanızın daha hızlı ve kolay çalışması konusunda oldukça etkilidir.

 • Kan dolaşımına yardımcı olur

Kahve; birçok hastalık için koruyucu bir bariyer görevi görürken, aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandırır. Vücutta kan dolaşımının dengeli ve düzgün olmasını sağlar. Bu durum gün içinde kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanmamızı sağlar.

Kahvenin İnsana Zararları

Kahvenin insana yararları ve zararları konusunda, şimdi sıra zararlarına bakmaya geldi. Kahvenin birçok faydasından yukarıda bahsettik. Fakat fazla kahve tüketimi bahsettiğimiz olumlu etkileri yok eder ve bir takım zarara yol açar. İşte kahve içmenin o zararları:

 • Uyku Problemi

Kahveyi çok fazla tüketiyorsanız, bununla birlikte uyku problemleri ortaya çıkabilir. Özellikle kahve tüketimini akşamları ya da uyuma vaktinize yakın zamanda yapıyorsanız, muhtemelen geceleri uykuya dalma konusunda zorluk çekiyorsunuzdur. Bu sorunları yaşamamak için sabahları ya da gün içerisinde kahve içmek, en doğru seçim olacaktır.

 • Bağımlılık

Çok fazla kahve tüketmek, sizi bir kahve bağımlısı yapabilir. Kahve içmediğiniz zamanlarda; huzursuz, agresif olursunuz ve bununla birlikte baş ağrısı da çekersiniz. Bu sorunlarla karşılaşmamak için kahve tüketiminizi kontrol altına almanızda fayda var.

 • Kalp sağlığını tehdit eder

Kahve içmek; kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırma konusunda oldukça iyidir. Fakat kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak, kalp sorunları ortaya çıkabilir. Fazla kahve tüketimi kalp çarpıntısına neden olabileceği gibi kalp krizini de tetikleyebilir. Bu nedenle, gün içerisinde çok fazla kahve tüketmemek gerekir.

 • Yüksek tansiyona neden olur

Kahvenin insana yararları ve zararları birbirine paralel olarak ilerlemektedir. Oldukça faydalı olan kahvenin sınırını kaçırdığımız anda vücudumuzda bazı olumsuz etkileri kendini gösterebilir. Bunun yanı sıra belli bir yaştan sonra kahve tüketimine ekstra dikkat etmek gerekir. Çünkü kahve, yüksek tansiyonu tetikleyip daha büyük sıkıntılara sebep olabilir.

 • Vitamin ve su kaybına neden olur

Kahve içmek, su kaybına neden olur. Bu nedenle, kahve içtikten sonra su içme gereksinimi duyulur. Gün içerisinde fazla kahve tüketmek, vücudun ciddi oranda su kaybetmesine neden olur. Buna bağlı olarak vitamin ve mineral kaybı da yaşanır.

Kahvenin insana yararları ve zararları oldukça hassas bir dengededir. Dengeyi koruyabilmek ve sadece faydalarını görebilmek için kahve tüketimine dikkat etmek gerekir.

Yazımızı beğendiyseniz, beğeneceğinizi düşündüğümüz bir sonraki içerik için buraya tıklayın.

Web’in en kafa blogunu İnstagram Twitter ve Facebook’ta takip edin.  

 

 

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar