Sağlık

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler sayesinde, ilaç kullanmadan öksürük problemlerine son verilebilmektedir. Elbette ki, öksürük probleminiz bir ciddi rahatsızlıktan dolayı ise bitkisel çözümler yerine, bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Öksürük, pek çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Eğer öksürük nedeniniz, sigaraya bağlı olarak ortaya çıktıysa en önemli tavsiyemiz, sigarayı bırakmanızdır. Sigarayı bırakmanız için yardımcı olacak yazımızı okuyabilirsiniz. Gelelim, özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve boğazlarımızın tahriş olmasına neden olan öksürükler için şifalı çözümlerin neler olduğuna.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler: Çaylar

öksürük için bitkisel çözümler

Kış aylarında ya da üşüttüğümüz herhangi bir zamanda öksürük, ortaya çıkmaktadır. Öksürük hem boğazlarımızı tahriş etmekte hem de yaşantımızı olumsuz etkilemektedir. Ciddi rahatsızlık veren öksürük için ilaç kullanmadan nasıl geçirebiliriz, bunu sizler için araştırdık. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar ile başlayalım:

  • Ihlamur Çayı

ıhlamur çayı

Ihlamur çayı ya da sadece ıhlamur, öksürük ile savaşta bire bir etki gösteren bir çaydır. Oldukça şifalı ve faydalı olan ıhlamur, öksürüğü kısa bir süre içerisinde geçirebilmektedir. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında, en çok tavsiye edilen bitkisel çaydır.

  • Ekinezya Çayı

bitkisel çözümler

Ekinezya çayı, oldukça faydalı olan bitkisel çaylardan biridir. Kış aylarında, evinizde yer alması gereken bu çay, öksürüğe oldukça iyi gelmesinin yanı sıra, boğaz ya da akciğer gibi bölgelerde iltihaplanmayı da önlemektedir. Şiddetli öksürüğünüz varsa, günde 2 bardak kadar içebilirsiniz.

  • Ayva Çayı

ayva bitkisel çay

Ayva çayı, öksürük için oldukça faydalı olan bitkisel çaylardan biridir. Ayva çayı, öksürüğü kısa sürede yatıştırmakta ve öksürükten dolayı tahriş olmuş olan boğazınızı da yumuşatmaktadır. Lezzetli bir tada sahip olan ayva çayı aynı zamanda, ekinezya çayı gibi iltihaplanmalara da oldukça iyi gelmektedir.

  • Yeşil Çay

şifalı bitkisel çözümler

Yeşil çayda, öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylardan biridir. Yeşil çayı, aynı zamanda limon ile içerseniz, kısa sürede hastalığınız ve öksürüğünüz kesilecektir.

Bitkisel çaylarda dikkat edilmesi gerekilen önemli bir nokta, çayları sıcak şekilde içmektir. Sıcak içtiğiniz sürece, sizlere daha iyi gelecek ve boğazlarınızı yumuşatacaktır.

Bitkisel Karışım Formülleri

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler için sıra bitkisel karışımlara geldi. Çaylar yetersiz kaldıysa ya da çaylardan ziyade, daha etkili bir karışım isteyenler için öksürüğe iyi gelen bitkisel karışımları araştırdık:

  • Zencefil ve Bal Mucizesi

zencefil ve bal karışımı

Zencefil ve balın, özellikle öksürüğe ve soğuk algınlığına oldukça iyi geldiği herkesçe bilinir. Kısa sürede size doping etkisi yaratacak olan bu karışımı, oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar bal ve çay kaşığı kadar toz zencefili derin ve küçük bir kabın içerisinde karıştırın.  Bu ikili tek başına dahi oldukça etkiliyken aynı zamanda, limon ya da karanfil de ekleyebilirsiniz. O zaman daha çok fazla etkiye sahip olmaktadır.

  • Nane ve Limon Karışımı

bitkisel nane limon

Nane limon olarak, kış aylarında oldukça sık tüketilen bu karışımı da bilmeyen yoktur. Kış aylarında ya da soğuk algınlıklarında, kısa sürede kişinin toparlanmasına ve gücünü kazanmasına yardımcı olan bu karışım, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yeşil nane yaprağı ve limon dilimlerini bir çaydanlığa koyun ve sonrasında üzerine su ekleyin. Bu karışımı, çaydanlık yardımı ile kaynatın. Sonrasın da ise soğutmadan için, bol şifalar olsun.

  • Muhteşem Beşli Karışım

öksürüğe iyi gelen bitkisel

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında, oldukça etkili olan muhteşem beşli karışım içerisinde: Zencefil, bal, karabiber, tarçın ve limon bulunmaktadır. Öncelikle bir yemek kaşığı balı bir kaba koyun ve arkasından, birer çay kaşığı zencefil, toz olan karabiber, tarçını bala ekleyin. Sonrasında, yarım limon suyunu da ekleyin. Karışımı, iyice birbirine yedirin. Gün içerisinde, ara ara iki ya da üç kaşık kullanın. Kısa sürede, sizi iyileştirecektir.

  • Bonus

Öksürüğe iyi gelen bitkisel yollar

Sizlere bonus olarak, öksürüğe oldukça iyi gelen ve bizzat kendim de kullanmış olduğum karışımı önereceğim. Üzüm pekmezi ya da keçiboynuzu ile tereyağı bir tava yardımı ile ısıtın. Tereyağı ve pekmez birbirine karıştıktan sonra soğumadan ve ağzınızı yakmadan bir ya da iki kaşık, karışımdan yiyin. Bu karışım, tahriş olan boğazınızı onarma ve yumuşatma konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda, yoğun olan öksürüğünüzü de kısa sürede azaltır ve bitirir.

Öksürük, önemli hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle, size sunduğumuz tavsiyelerden önce bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Doktora gitmeden, size önerdiğimiz karışımları denediyseniz ve geçmediyse, o zaman beklemeden hemen doktora başvurmanız gerekir. Hastanelerden kolayca randevu alabilmek için Sağlık Bakanlığı sayfasından faydalanabilirsiniz. Sigara içenler için sigarayı bırakma yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir