Takip Edin

Sağlık

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Yayınlanma tarihi

-

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler sayesinde, ilaç kullanmadan öksürük problemlerine son verilebilmektedir. Elbette ki, öksürük probleminiz bir ciddi rahatsızlıktan dolayı ise bitkisel çözümler yerine, bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Öksürük, pek çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Eğer öksürük nedeniniz, sigaraya bağlı olarak ortaya çıktıysa en önemli tavsiyemiz, sigarayı bırakmanızdır. Sigarayı bırakmanız için yardımcı olacak yazımızı okuyabilirsiniz. Gelelim, özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve boğazlarımızın tahriş olmasına neden olan öksürükler için şifalı çözümlerin neler olduğuna.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler: Çaylar

öksürük için bitkisel çözümler

Kış aylarında ya da üşüttüğümüz herhangi bir zamanda öksürük, ortaya çıkmaktadır. Öksürük hem boğazlarımızı tahriş etmekte hem de yaşantımızı olumsuz etkilemektedir. Ciddi rahatsızlık veren öksürük için ilaç kullanmadan nasıl geçirebiliriz, bunu sizler için araştırdık. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylar ile başlayalım:

 • Ihlamur Çayı

ıhlamur çayı

Ihlamur çayı ya da sadece ıhlamur, öksürük ile savaşta bire bir etki gösteren bir çaydır. Oldukça şifalı ve faydalı olan ıhlamur, öksürüğü kısa bir süre içerisinde geçirebilmektedir. Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında, en çok tavsiye edilen bitkisel çaydır.

 • Ekinezya Çayı

bitkisel çözümler

Ekinezya çayı, oldukça faydalı olan bitkisel çaylardan biridir. Kış aylarında, evinizde yer alması gereken bu çay, öksürüğe oldukça iyi gelmesinin yanı sıra, boğaz ya da akciğer gibi bölgelerde iltihaplanmayı da önlemektedir. Şiddetli öksürüğünüz varsa, günde 2 bardak kadar içebilirsiniz.

 • Ayva Çayı

ayva bitkisel çay

Ayva çayı, öksürük için oldukça faydalı olan bitkisel çaylardan biridir. Ayva çayı, öksürüğü kısa sürede yatıştırmakta ve öksürükten dolayı tahriş olmuş olan boğazınızı da yumuşatmaktadır. Lezzetli bir tada sahip olan ayva çayı aynı zamanda, ekinezya çayı gibi iltihaplanmalara da oldukça iyi gelmektedir.

 • Yeşil Çay

şifalı bitkisel çözümler

Yeşil çayda, öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylardan biridir. Yeşil çayı, aynı zamanda limon ile içerseniz, kısa sürede hastalığınız ve öksürüğünüz kesilecektir.

Bitkisel çaylarda dikkat edilmesi gerekilen önemli bir nokta, çayları sıcak şekilde içmektir. Sıcak içtiğiniz sürece, sizlere daha iyi gelecek ve boğazlarınızı yumuşatacaktır.

Bitkisel Karışım Formülleri

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler için sıra bitkisel karışımlara geldi. Çaylar yetersiz kaldıysa ya da çaylardan ziyade, daha etkili bir karışım isteyenler için öksürüğe iyi gelen bitkisel karışımları araştırdık:

 • Zencefil ve Bal Mucizesi

zencefil ve bal karışımı

Zencefil ve balın, özellikle öksürüğe ve soğuk algınlığına oldukça iyi geldiği herkesçe bilinir. Kısa sürede size doping etkisi yaratacak olan bu karışımı, oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar bal ve çay kaşığı kadar toz zencefili derin ve küçük bir kabın içerisinde karıştırın.  Bu ikili tek başına dahi oldukça etkiliyken aynı zamanda, limon ya da karanfil de ekleyebilirsiniz. O zaman daha çok fazla etkiye sahip olmaktadır.

 • Nane ve Limon Karışımı

bitkisel nane limon

Nane limon olarak, kış aylarında oldukça sık tüketilen bu karışımı da bilmeyen yoktur. Kış aylarında ya da soğuk algınlıklarında, kısa sürede kişinin toparlanmasına ve gücünü kazanmasına yardımcı olan bu karışım, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yeşil nane yaprağı ve limon dilimlerini bir çaydanlığa koyun ve sonrasında üzerine su ekleyin. Bu karışımı, çaydanlık yardımı ile kaynatın. Sonrasın da ise soğutmadan için, bol şifalar olsun.

 • Muhteşem Beşli Karışım

öksürüğe iyi gelen bitkisel

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında, oldukça etkili olan muhteşem beşli karışım içerisinde: Zencefil, bal, karabiber, tarçın ve limon bulunmaktadır. Öncelikle bir yemek kaşığı balı bir kaba koyun ve arkasından, birer çay kaşığı zencefil, toz olan karabiber, tarçını bala ekleyin. Sonrasında, yarım limon suyunu da ekleyin. Karışımı, iyice birbirine yedirin. Gün içerisinde, ara ara iki ya da üç kaşık kullanın. Kısa sürede, sizi iyileştirecektir.

 • Bonus

Öksürüğe iyi gelen bitkisel yollar

Sizlere bonus olarak, öksürüğe oldukça iyi gelen ve bizzat kendim de kullanmış olduğum karışımı önereceğim. Üzüm pekmezi ya da keçiboynuzu ile tereyağı bir tava yardımı ile ısıtın. Tereyağı ve pekmez birbirine karıştıktan sonra soğumadan ve ağzınızı yakmadan bir ya da iki kaşık, karışımdan yiyin. Bu karışım, tahriş olan boğazınızı onarma ve yumuşatma konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda, yoğun olan öksürüğünüzü de kısa sürede azaltır ve bitirir.

Öksürük, önemli hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle, size sunduğumuz tavsiyelerden önce bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Doktora gitmeden, size önerdiğimiz karışımları denediyseniz ve geçmediyse, o zaman beklemeden hemen doktora başvurmanız gerekir. Hastanelerden kolayca randevu alabilmek için Sağlık Bakanlığı sayfasından faydalanabilirsiniz. Sigara içenler için sigarayı bırakma yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Deve Gribi Tehlikesi: DSÖ Uyardı

Yayınlanma tarihi

-

Deve Gribi tehlikesi

Korona virüsü tam olarak bitmeden şimdi de Dünya Sağlık Örgütünden bir başka virüs uyarısı geldi. FİFA 2022 Dünya Kupası etkinlikleri Katar’da devam ediyor. Buna karşılık Dünya Sağlık Örgütü Deve Gribi tehlikesi için uyarıda bulundu.

Korona virüsünün bir akrabası olarak tanımlanan deve gribi, daha tehlikeli ve ölümcül olarak belirtiliyor. Deve gribi; Orta Doğu Solunum Sendromu hastalığı olarak zaten bilinen bir hastalıktır. Genellikle bu hastalık MERS Virüsü olarak bilinmektedir. MERS Virüsü, Suudi Arabistan’da yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra; Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi pek çok Arap ülkesinde yaygın olarak görülmektedir. DSÖ’de bu yaygın olarak görülen virüsün Dünya Kupası etkinlikleri nedeniyle bir pandemiye dönüşme riskine karşı uyarıda bulundu.

Deve Gribi Tehlikesi: Daha Ölümcül

Deve Gribi tehlikesi

Deve gribi tehlikesi uyarısından sonra insanlar yine bir panik havasına girdi. Uzmanlar bu konuda uyarılar yapıyor. Çünkü MERS virüsü, korona virüsüne göre daha çok ağır geçmekte ve ölüm oranı çok daha fazla olmaktadır. Deve gribine neden olan asıl virüs korona virüsü; bu nedenle de Mers-Cov virüsü olarak da bilinmektedir.

MERS Virüsü, üst solunum yoluyla bulaşmaktadır. Tam olarak belirtileri netleşmemiş olsa da yaygın belirtilerine örnek; korona belirtileri verilebilir. MERS Virüsü; insanlar olmak üzere her türlü memeli canlılar arasında bulaşıcıdır. Üst solunum hastalığı olduğu için maskeleri yeniden takmak oldukça önemlidir.

Deve Gribi Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Deve Gribi

Deve Gribi tehlikesi uyarısından sonra çoğumuz belirtilerinin ne olduğunu araştırıyoruz. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu virüsün belli bir belirtileri yok. Fakat tıpkı korona gibi;

 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes alıp verme zorluğu
 • Göğüste ağrılar, sancılar gibi belirtileri bulunuyor.

Bu nedenle bu hastalığı, tam olarak belirtilerinden çıkarmak oldukça zor gibi duruyor.

Deve gribi için en önemli noktaya geldik, tedavisi var mı? Maalesef ki, bu gribin de ne tedavisi ne de aşısı bulunuyor. Bu nedenle de DSÖ tehlike uyarısında bulundu. Çünkü MERS de tıpkı korona gibi pandemi halini alırsa, ortaya çıkacak olan tablo daha ağır ve acı olabilir.

 

Devamını oku

Sağlık

Maymun Çiçeği Virüsü ve Belirtileri Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü ile yine bir salgın endişesi yayılmaya başladı. İlk olarak 7 Mayıs 2022’de İngiltere’de tespit edilen hastalık, ardından 13 ülkede de görüldü. Bunun üzerine Avrupa’nın birçok ülkesinde virüse karşı önlem araştırmaları başlatıldı. Avrupa’da genel olarak tespit edilen vaka sayısı 100’ü geçti. Virüsün görüldüğü ülkeler; İngiltere, İsviçre, Almanya, Fransa, Portekiz, Kanada, İspanya, İsveç, İtalya, ABD, İsrail ve Avustralya’dır. Maymun çiçeği, 1980 yılında küresel bir salgın haline gelen çiçek hastalığıyla genetik olarak benzerlikler göstermekte. Bu nedenle, çiçek aşısı olan kişilerin bu virüse karşı daha korunaklı olabileceği düşünülmekte fakat henüz kanıtlanmadı.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü, Korana virüse göre daha yavaş yayılabilmekte. Bu virüs türü hayvanlardan insana ve insandan insana bulaşabilmekte.Bu nedenle uzmanlar; hasta olan hayvanlara korunmasız temas edilmemesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunmakta. Maymun çiçeği virüsünün en bulaşıcı hali temas etmek. Bu nedenle hasta olan hayvanlara ya da virüsü taşıyan insanlara temasla virüs geçebilmekte.

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsünden korunmak için hasta olan hayvan ya da insanlara temas edilmemelidir. Maske takmak diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir. Maymun çiçeği virüsü olmuş kişiyle aynı ortam paylaşılıyorsa, maske ve mesafenin yanı sıra tek kullanımlık eldivenlerin de kullanılması gerekiyor. Özellikle hasta olan kişinin yaralarını kapatması aynı ortamdaki kişileri korumak için önemlidir.

Ölümcül Müdür ve Belirtileri Nelerdir?

maymun çiçeği

Maymun çiçeği virüsünün iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar; Kongo ve Batı Afrika türleridir. Kongo türü olan hastalığın ölüm oranı %10 olarak belirtilmektedir. Batı Afrika türü olan maymun çiçeği hastalığının ölüm oranı ise %1’dir ve bu genellikle 2 kişiden biri için geçerlidir.

vücut döküntüleri

Maymun çiçeği hastalığının belirtileri

 • Ateş ve halsizlik
 • Baş, sırt ve kas ağrıları
 • Deri döküntüleri, bu döküntüler ateşlenmeden sonra1-3 gün arasında çıkar

Döküntüler, ilk olarak yüzde görülmeye başlamaktadır. Tespit edilen vakaların %95’inde görülen durum; yüzde başlayan döküntülerin sonra avuç içi ve ayak tabanlarına yayılması şeklindedir. Kızamık, su çiçeği tarzı hastalıkların döküntülerine benzerlik göstermektedir.

bebeklerde ağız yarası

instagram

 

 

 

 

Devamını oku

Sağlık

YAĞ YAKAN DOĞAL İÇECEKLER

Yayınlanma tarihi

-

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Yağ yakan doğal içecekler ile hem diyetinizi destekleyebilir hem de mevcut olan formunuzu koruyabilirsiniz. Kilo vermek ya da formu koruyabilmek için birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler içerisinde farklı katkı maddeleri olduğu gibi aynı zamanda bazıları sağlık açısından da tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle, doğal olarak hazırlanan yağ yakan besinler daha bir değerli ve sağlıklıdır. Biz de buradan yola çıkarak, sizin için kolayca yağlarınızı yakmaya yardımcı olacak doğal içecek listesi hazırladık. 11 farklı tariften oluşan listemizdeki içecekleri, evde bulunan malzemelerinizle kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yağ Yakan Doğal İçecekler: 11 Mucizevi İçecek

Kadın ya da erkek fark etmez hepimizin ortak konusu fazla yağlardan kurtulmak. Yağlarımızı dengede tutmak ve fazla yağlardan kurtulmanın en doğru yolu elbette ki spor yapmaktır. Fakat, iş yoğunluğu ya da farklı sebeplerden dolayı birçoğumuz spor yapmaya vakit bulamamaktadır. Bu noktada imdadımıza, yağ yakan doğal içecekler koşmaktadır.

Yağ Yakan Doğal İçecekler Listesi

1 – Su ve Limon

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Tek başına su içmenin bile birçok faydası olduğunu biliyoruz. Eğer suyun içine limon da eklersek hem vücudumuzdaki toksinlerden hem de bel ve karın bölgesi yağlarından kurtulmamıza yardımcı olur.

2 – Hindistan Cevizi Suyu

Özellikle sporcular için büyük bir önem arz eden hindistan cevizi suyu sağlığımız için oldukça faydalıdır. İçerisinde su, şeker ve biraz karbonhidrat içerir. Egzersiz sonrası tüketilmesi önerilir.

3 – Tarçın ve Elma Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Hem lezzetli hem de kilo vermemize yardımcı olan bu içeceği günde 1 litreye kadar içebiliriz. Suyun içerisine soyulmuş ve ince ince kesilmiş elma parçaları ve tarçın çubuğu eklendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

4 – Havuç Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Yağ yakan doğal içecekler  arasında havuç suyu da yer almaktadır. Çok fazla lif içeren havuç suyunun zayıflatma etkisi vardır. Vücudumuzda yağ eriten hormonların salgılanmasını sağlamasıyla beraber bağışıklık sistemini de güçlendirir.

5 – Salatalık Suyu

doğal yollarla zayıflayın

Büyük bir kısmı sudan oluşan salatalık soyulup küçük küçük doğranır. Daha sonra blenderdan geçirip süzerek afiyetle içebilirsiniz. Hem zayıflamamıza, hem de vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur.

6 – Maydanoz ve Limon Kürü

maydanoz ve limon

Yağ yakan doğal içecekler arasında maydanoz suyunu duymuşsunuzdur. Bir de maydanozu bir kür şeklinde denemelisiniz. Doğanın bize sunduğu bu olağanüstü kürün pek çok faydası vardır. Başlıca karaciğerdeki yağlanmayı ve toksinleri def eder. Kahvaltıdan 15 dakika önce tüketilmesi tavsiye olunur.

7 – Zencefil Çayı

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Karın bölgesindeki bütün yağları yakmaya yardımcı olur. 1 su bardağı kaynar suya yarım çay kaşığı zencefil ekledikten sonra 5-6 dakika dem
lenmesini bekleyin ve kolayca tüketin.

8 – Greyfurt Suyu

greyfurt suyu

Birçok faydası olan greyfurt, barındırdığı yüksek miktarda lif ve vitamin oranları sayesinde yağ yakmanıza yardımcı olur. Özellikle mevsiminde taze olarak sıkılmış greyfurt tüketmek çok sağlıklıdır.

9 – Beyaz Çay

beyaz çay zayıflama

Yeşil çay kadar üne sahip olmayan beyaz çay, oldukça faydalı ve lezzetli bir besindir. Faydalarından en dikkat çekici olan zayıflatma özelliği sayesinde doktorlar tarafından önerilir. Aktarlarda bulabilir ve kolayca demleyebilirsiniz.10 – Enginar Suyu

enginar suyu

İdrar ve yağ sökücü özelliğiyle bilinen enginarın birçok faydası mevcuttur. Vücutta vitamin ve mineral emilimi yaparak çok hızlı zayıflamanızı sağlar. Yapraklarını bir tencerede su ile birlikte haşladıktan sonra soğumasını bekleyin. Yapraklarını aldığınız suyu yarıdan fazla içme suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

11 – Yaban Mersini Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Vücuttaki yağ birikintilerini parçalayan faydalı asitleri barındırır. Bu çayı aktarlarda bulabilirsiniz.

Yağ Yakan Doğal İçecekleri Düzenli Kullanın

Yağ yakan doğal içecekler, hem formunuzu korumaya yardımcı olur hem de sağlığınızı korur. Fakat unutmamalısınız ki; hiç bir ürün doğal ya da kimyasal olsun, ilk kullanımda ya da düzensiz kullanımda hemen etki etmez. Bu nedenle, hangi tarifi seçerseniz seçin en az bir ay düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu sayede, size olan etkisini daha iyi anlarsınız.

güzellik maskeleri 

instagram

Devamını oku

En Çok Okunanlar