Güzellik

Sağlıklı Tırnak Nasıl Uzatılır?

Sağlıklı tırnak nasıl uzatılır? sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Çünkü, tırnakların biraz uzaması sonrasında ayrı bir bakım yapılmadığı taktirde, çabucak kırılma ya da çatlama sorunları ortaya çıkabilmektedir. Tırnak bakımı, güzellik ve bakım açısından oldukça önemli olan konulardan biridir. Bu nedenle, biraz uzayan tırnaklarımızın kırılmamasını, daha sağlıklı ve parlak durmasını nasıl sağlarız, bunu araştırdık. Yazımızın devamında tırnak bakımı nasıl yapılır, sağlıklı tırnak nasıl uzatılır gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Sağlıklı Tırnak Nasıl Uzatılır ve Nelere Dikkat edilmelidir?

Tırnak bakımı

Sağlıklı tırnaklara sahip olabilmek için pek çok şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şeyler, beslenmeden günlük bakıma kadar birçok şeyi kapsamaktadır. Sağlıklı tırnak nasıl uzatılır sorusunun cevabına geçmeden önce, sağlıklı tırnak nasıl olur ona bir değinelim. Öncelikle tırnaklarınızın sağlıklı olabilmesi için şunları yapmalısınız:

  • Sağlıklı beslenme:

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam açısından olması gereken bir durum olduğu gibi aynı zamanda, güzelliğimiz için de oldukça önemlidir. Cilt sağlığı gibi pek çok şeye etki eden sağlıklı beslenme, sağlıklı tırnaklar için de oldukça önemlidir. Bu nedenle, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz ve gerekli olan vitaminleri almanız gerekmektedir.

  • Tırnakları Dinlendirme:

tırnak temizliği Sağlıklı bir tırnak için tırnağınızın ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayın. Dinlenmeden kastımız, tırnaklarınıza sürekli olarak oje sürmeyin. 3 ya da 4 gün de bir tırnaklarınızın hava alabilmesi ve yenilenebilmesi için tırnaklarınıza oje sürmeyin. Bir gün boyunca tırnaklarınız dinlendikten sonra ertesi gün oje sürün.

  • Tırnaklarınızı doğru bir şekilde törpüleyin:

sağlıklı tırnak bakımı

Tırnaklarınızı nasıl kesiyorsanız, ona uygun şekilde törpü yapın. Törpü, tırnağınızın takılıp kırılmasına, uçların zayıflayıp çatlaması ya da kırılmasına engel olur. Tırnak kestikten sonra, mutlaka tırnaklarınızı törpüleyin. Özellikle tırnaklarınızı kestikten sonra sivri kalan yerleri, törpü ile düzeltin. Bu sayede, tırnağınız bir yere takılmaz ve kırılma gibi yıpranma sorunları yaşamazsınız.

  • Oje temizleyicinizi kaliteli seçin ve uygun şekilde kullanın:

oje sürme

Oje temizleyici kalitesi ve uygun kullanımı, sağlıklı tırnak nasıl uzatılır sorusuna da kısmen bir öneridir. Öncelikle, kaliteli bir oje temizleyici kullanma, ojeyi tırnağınızdan temizlerken, tırnağınıza zarar vermez. Fakat şunu da belirtelim ki ne kadar kaliteli bir oje temizleyici kullanırsanız, kullanın; temizleme sonrasında mutlaka ellerinizi yıkayın. Tırnağınızda oje temizleyiciyi iyice temizleyin. Bu sayede, oje temizleyiciniz tırnak yüzeyinde kalmaz ve zarar vermez.

Sağlıklı Tırnaklar Uzatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı tırnak nasıl uzatılır sorusunun cevabını almak isteyenler için sırası ile neler yapılması gerektiğini araştırdık. Sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak isteyenler için araştırıp, bulmuş olduğumuz tavsiyeler şöyle:

  • E vitamini Kullanın:

Eczanelerde kolayca bulabileceğiniz, E vitamini kapsüllerini tırnaklarınızın hızlı bir şekilde uzaması için kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, el kreminizin içerisine büyüklüğüne göre bir ya da iki kapsül kırmaktır. Sonrasında düzenli olarak kullanmaya başlarsanız, oldukça faydasını göreceksinizdir.

  • Ellerinizi bol bol su ile temas ettirin:

tırnak uzatma

Kısaca, ellerinizi bol bol yıkayın. Tırnakların hızlı uzamasında, suyun oldukça faydası olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, tırnaklarınızı sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzatmak için tırnaklarınızı bol bol su ile buluşturun.

  • Günlük sirke masajı yapın:

Günlük olarak, sirke ve tuzu birlikte kullanarak tırnaklarınıza masaj uygulayabilirsiniz. Bu hem sizi oldukça rahatlatacak hem de tırnaklarınızın oldukça hızlı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

  • Hızlı uzamaya limon oldukça katkı sağlar:

sağlıklı tırnak uzatma

Sağlıklı bir tırnağın yanı sıra, sağlıklı tırnak nasıl uzatılır sorusuna da cevap olan limonlu tırnak bakımı, tırnaklar için oldukça önemlidir. Limonun suyu ile masaj yapabilirsiniz ya da limon kabuğunun iç kısmı ile tırnaklarınızı ovabilirsiniz. Bu tırnakların hızlı uzamasına oldukça katkı sağlar.

Tırnak bakımı ya da farklı alan bakımlarınız için kullanmış olduğunuz ürünlerde, Sağlık Bakanlığı onayı olup, olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede, bakım yapalım derken, kendimize farklı zararlar vermekten korunabiliriz.

Güzellik maskeleri için evde yapabileceğiniz maske tarifleri yazımıza da göz atın.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir