Takip Edin

Sağlık

Sigarayı Bırakma Yöntemleri İle Sigaraya Veda Edin

Yayınlanma tarihi

-

Sigarayı bırakma yöntemleri

Sigarayı bırakma yöntemleri, sigara tiryakileri tarafından sürekli olarak araştırılan konulardan biridir. Bunun için sigarayı bırakmak isteyen kişiler için farklı sigara bırakma yollarını araştırdık. Sigarayı bırakmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Eğer, kullanmış olduğunuz yöntem ile bırakmazsanız, diğer farklı yöntemleri de denemelisiniz. Sigara bağımlısı olan bir kişinin, sigarayı bırakması elbette ki oldukça zorlu bir süreçtir. Üstelik uzun yıllar boyunca kullanılıyorsa, bağımlılığa bir de alışkanlıklar eklenmekte ve bu yüzden bu süreç daha zor bir hal alabiliyor. Ama unutmayın, zor olsa da kesinlikle imkansız değil. Sigarayı bırakmanın en önemli başlangıcı, artık içmemeye karar vermektir. Eğer, sigarayı bırakmayı gerçekten kafanıza koyduysanız, zor da olsa inanın gerçekten bırakabilirsiniz.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri ile Önce Kendinizi Hazırlayın

sigarayı bırakma

Sigarayı bırakmak için kişiler faklı yöntemler uygulamakta ve bunun sonucunda başarılı ya da başarısız olmaktadır. Sigarayı bırakma yöntemleri ile sigaraya veda edebilirsiniz, fakat bu konuda kararlı olmanız her şeyden önemlidir. Kararlı ve istikrarlı olduğunuz sürece başarısız olma şansınız yoktur. Sigarayı bırakmak için uygulayabileceğiniz yöntemler, psikolojik ya da ilaçlı yöntem olarak ayrılmaktadır. Öncelikle psikolojik olarak sigaraya nasıl veda edebilirsiniz, buna değinelim. Psikolojik olarak sigaraya veda etmek için:

 • Öncelikle, bir plan oluşturmanız gerekmektedir.
 • Sigarayı bırakacağınıza inanın ve bu konuda olumsuzluklardan uzak durun.
 • Size destek olacak kişilerden yardım isteyin. Hatta sigara içen kişilerden yanınızda sigara içmemeleri için ricada bulunun.
 • Sigaranın size yaşatmış olduğu olumsuzlukları sık sık düşünün. Kötü kokması, nefesinizi bozması, cildinize ve dişlerinize zarar vermesi, aynı zamanda diğer önemli sağlık sorunlarını düşünün. Artık bu olumsuzluklardan uzak olduğunuza inanın.
 • Sigarayı bırakınca daha kaliteli bir yaşam yaşayacağınıza inanın ve bunu hedef haline getirin.
 • Sigara içenleri ve yaşadıkları olumsuzlukları gözlemleyin.
 • Sigarayı aniden canınız çekerse ya da içme krizleri yaşarsanız, ne yapmanız gerektiğini ve bu durumu nasıl atlatabileceğinizi öğrenin.
 • Sigarayı bırakmak, kişilerde yoksunluk belirtileri göstermektedir. Yani bir tür bunalım, huzursuzluk gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, bu durumlarla başa çıkabilmek için kendinize yeni hobiler bulun ve kafanızı dağıtın.

sigaraya veda

Bu durumlar, sigarayı bırakma yöntemleri arasında kişiyi psikolojik olarak, hazırlamak ve iyi hissettirmek için oldukça önemlidir. Bu maddeler ile kendinizi psikolojik olarak sigarayı bırakma konusunda daha güçlü ve kararlı hissedebilirsiniz. Bu nedenle, bu maddeleri sigarayı bırakmaya hazırlık olarak da düşünebilirsiniz.

Sigaraya Veda Ettiğinizde Uymanız Gereken Durumlar

sigarayı bırakma önerileri

Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırladıktan sonra sigara içmediğiniz süreç içerisinde, kendinizi zorlamamak için bazı durumlar size kolaylık sağlayacaktır. Sigarayı bırakma yöntemleri içerisinde yer alan bu durumlar ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sigara içmemeye başladığınızda yapmanız gereken şeyler ise şöyledir:

 • Bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmanız gerekir. Bu sizi daha canlı ve zinde tutacaktır. Aynı zamanda, zaman içerisinde yorulma sınırınızın yükseldiğini hissetmek size oldukça iyi gelecektir.
 • Sakız çiğneyin ya da benzer şeyler tüketmeye dikkat edin. Fakat sakın çok fazla abur cubur tüketmeyin, çünkü zamanla kilo almaya başlayabilirsiniz.
 • Sigara bağımlılığının belli bir oranı el alışkanlığının olmasıdır. Bu nedenle, sigara içemeye alıştığınız zamanlar içerisinde elinizde kalem ya da tespih benzeri oyalayıcı şeyler bulundurun.
 • Su tüketiminizi arttırmanız gerekir, bu sayede hem su ihtiyacınız karşılanır hem de sigara içme isteğinizi azaltır.
 • Sigarayı tüketirken yapmış olduğunuz alışkanlıklarınıza ara verin ve sonrasında yavaş yavaş bu alışkanlıklarınızı sigarasız yapmaya başlayın.
 • Sigara içen arkadaşlarınızla görüşmelerinizi azaltın ve sonrasında normale dönün.
 • Kafe ya da restoran gibi yer seçimlerinizde bir süre kapalı alanları seçmeye özen gösterin.

Sigarayı bırakma yöntemleri

Bu sigarayı bırakma yöntemleri, sigarayı bırakma süreci içerisinde uyulması gerekilen maddelerdir. Bu sayede, bırakma süreciniz daha kolay ve istikrarlı ilerleyebilir. Sigarayı bırakmak için bu yöntemler size yetersiz gelirse, bu konuda uzman yardımı da alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından sigarayı bırakmak isteyen kişiler için farklı yardımlar verilmektedir. Bu yardımlar, ilaçlı ya da ilaçsız olarak değişmektedir. Ama unutmayın, hangi yöntemleri uygularsanız uygulayın ya da hangi ilacı kullanırsanız kullanın; gerçekten bırakmak istediğinizde ya da karar verdiğinizde bırakabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Deve Gribi Tehlikesi: DSÖ Uyardı

Yayınlanma tarihi

-

Deve Gribi tehlikesi

Korona virüsü tam olarak bitmeden şimdi de Dünya Sağlık Örgütünden bir başka virüs uyarısı geldi. FİFA 2022 Dünya Kupası etkinlikleri Katar’da devam ediyor. Buna karşılık Dünya Sağlık Örgütü Deve Gribi tehlikesi için uyarıda bulundu.

Korona virüsünün bir akrabası olarak tanımlanan deve gribi, daha tehlikeli ve ölümcül olarak belirtiliyor. Deve gribi; Orta Doğu Solunum Sendromu hastalığı olarak zaten bilinen bir hastalıktır. Genellikle bu hastalık MERS Virüsü olarak bilinmektedir. MERS Virüsü, Suudi Arabistan’da yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra; Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi pek çok Arap ülkesinde yaygın olarak görülmektedir. DSÖ’de bu yaygın olarak görülen virüsün Dünya Kupası etkinlikleri nedeniyle bir pandemiye dönüşme riskine karşı uyarıda bulundu.

Deve Gribi Tehlikesi: Daha Ölümcül

Deve Gribi tehlikesi

Deve gribi tehlikesi uyarısından sonra insanlar yine bir panik havasına girdi. Uzmanlar bu konuda uyarılar yapıyor. Çünkü MERS virüsü, korona virüsüne göre daha çok ağır geçmekte ve ölüm oranı çok daha fazla olmaktadır. Deve gribine neden olan asıl virüs korona virüsü; bu nedenle de Mers-Cov virüsü olarak da bilinmektedir.

MERS Virüsü, üst solunum yoluyla bulaşmaktadır. Tam olarak belirtileri netleşmemiş olsa da yaygın belirtilerine örnek; korona belirtileri verilebilir. MERS Virüsü; insanlar olmak üzere her türlü memeli canlılar arasında bulaşıcıdır. Üst solunum hastalığı olduğu için maskeleri yeniden takmak oldukça önemlidir.

Deve Gribi Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Deve Gribi

Deve Gribi tehlikesi uyarısından sonra çoğumuz belirtilerinin ne olduğunu araştırıyoruz. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu virüsün belli bir belirtileri yok. Fakat tıpkı korona gibi;

 • Öksürük
 • Ateş
 • Nefes alıp verme zorluğu
 • Göğüste ağrılar, sancılar gibi belirtileri bulunuyor.

Bu nedenle bu hastalığı, tam olarak belirtilerinden çıkarmak oldukça zor gibi duruyor.

Deve gribi için en önemli noktaya geldik, tedavisi var mı? Maalesef ki, bu gribin de ne tedavisi ne de aşısı bulunuyor. Bu nedenle de DSÖ tehlike uyarısında bulundu. Çünkü MERS de tıpkı korona gibi pandemi halini alırsa, ortaya çıkacak olan tablo daha ağır ve acı olabilir.

 

Devamını oku

Sağlık

Maymun Çiçeği Virüsü ve Belirtileri Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü ile yine bir salgın endişesi yayılmaya başladı. İlk olarak 7 Mayıs 2022’de İngiltere’de tespit edilen hastalık, ardından 13 ülkede de görüldü. Bunun üzerine Avrupa’nın birçok ülkesinde virüse karşı önlem araştırmaları başlatıldı. Avrupa’da genel olarak tespit edilen vaka sayısı 100’ü geçti. Virüsün görüldüğü ülkeler; İngiltere, İsviçre, Almanya, Fransa, Portekiz, Kanada, İspanya, İsveç, İtalya, ABD, İsrail ve Avustralya’dır. Maymun çiçeği, 1980 yılında küresel bir salgın haline gelen çiçek hastalığıyla genetik olarak benzerlikler göstermekte. Bu nedenle, çiçek aşısı olan kişilerin bu virüse karşı daha korunaklı olabileceği düşünülmekte fakat henüz kanıtlanmadı.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsü, Korana virüse göre daha yavaş yayılabilmekte. Bu virüs türü hayvanlardan insana ve insandan insana bulaşabilmekte.Bu nedenle uzmanlar; hasta olan hayvanlara korunmasız temas edilmemesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunmakta. Maymun çiçeği virüsünün en bulaşıcı hali temas etmek. Bu nedenle hasta olan hayvanlara ya da virüsü taşıyan insanlara temasla virüs geçebilmekte.

maymun çiçeği virüsü

Maymun çiçeği virüsünden korunmak için hasta olan hayvan ya da insanlara temas edilmemelidir. Maske takmak diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir. Maymun çiçeği virüsü olmuş kişiyle aynı ortam paylaşılıyorsa, maske ve mesafenin yanı sıra tek kullanımlık eldivenlerin de kullanılması gerekiyor. Özellikle hasta olan kişinin yaralarını kapatması aynı ortamdaki kişileri korumak için önemlidir.

Ölümcül Müdür ve Belirtileri Nelerdir?

maymun çiçeği

Maymun çiçeği virüsünün iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar; Kongo ve Batı Afrika türleridir. Kongo türü olan hastalığın ölüm oranı %10 olarak belirtilmektedir. Batı Afrika türü olan maymun çiçeği hastalığının ölüm oranı ise %1’dir ve bu genellikle 2 kişiden biri için geçerlidir.

vücut döküntüleri

Maymun çiçeği hastalığının belirtileri

 • Ateş ve halsizlik
 • Baş, sırt ve kas ağrıları
 • Deri döküntüleri, bu döküntüler ateşlenmeden sonra1-3 gün arasında çıkar

Döküntüler, ilk olarak yüzde görülmeye başlamaktadır. Tespit edilen vakaların %95’inde görülen durum; yüzde başlayan döküntülerin sonra avuç içi ve ayak tabanlarına yayılması şeklindedir. Kızamık, su çiçeği tarzı hastalıkların döküntülerine benzerlik göstermektedir.

bebeklerde ağız yarası

instagram

 

 

 

 

Devamını oku

Sağlık

YAĞ YAKAN DOĞAL İÇECEKLER

Yayınlanma tarihi

-

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Yağ yakan doğal içecekler ile hem diyetinizi destekleyebilir hem de mevcut olan formunuzu koruyabilirsiniz. Kilo vermek ya da formu koruyabilmek için birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler içerisinde farklı katkı maddeleri olduğu gibi aynı zamanda bazıları sağlık açısından da tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle, doğal olarak hazırlanan yağ yakan besinler daha bir değerli ve sağlıklıdır. Biz de buradan yola çıkarak, sizin için kolayca yağlarınızı yakmaya yardımcı olacak doğal içecek listesi hazırladık. 11 farklı tariften oluşan listemizdeki içecekleri, evde bulunan malzemelerinizle kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yağ Yakan Doğal İçecekler: 11 Mucizevi İçecek

Kadın ya da erkek fark etmez hepimizin ortak konusu fazla yağlardan kurtulmak. Yağlarımızı dengede tutmak ve fazla yağlardan kurtulmanın en doğru yolu elbette ki spor yapmaktır. Fakat, iş yoğunluğu ya da farklı sebeplerden dolayı birçoğumuz spor yapmaya vakit bulamamaktadır. Bu noktada imdadımıza, yağ yakan doğal içecekler koşmaktadır.

Yağ Yakan Doğal İçecekler Listesi

1 – Su ve Limon

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Tek başına su içmenin bile birçok faydası olduğunu biliyoruz. Eğer suyun içine limon da eklersek hem vücudumuzdaki toksinlerden hem de bel ve karın bölgesi yağlarından kurtulmamıza yardımcı olur.

2 – Hindistan Cevizi Suyu

Özellikle sporcular için büyük bir önem arz eden hindistan cevizi suyu sağlığımız için oldukça faydalıdır. İçerisinde su, şeker ve biraz karbonhidrat içerir. Egzersiz sonrası tüketilmesi önerilir.

3 – Tarçın ve Elma Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Hem lezzetli hem de kilo vermemize yardımcı olan bu içeceği günde 1 litreye kadar içebiliriz. Suyun içerisine soyulmuş ve ince ince kesilmiş elma parçaları ve tarçın çubuğu eklendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

4 – Havuç Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Yağ yakan doğal içecekler  arasında havuç suyu da yer almaktadır. Çok fazla lif içeren havuç suyunun zayıflatma etkisi vardır. Vücudumuzda yağ eriten hormonların salgılanmasını sağlamasıyla beraber bağışıklık sistemini de güçlendirir.

5 – Salatalık Suyu

doğal yollarla zayıflayın

Büyük bir kısmı sudan oluşan salatalık soyulup küçük küçük doğranır. Daha sonra blenderdan geçirip süzerek afiyetle içebilirsiniz. Hem zayıflamamıza, hem de vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur.

6 – Maydanoz ve Limon Kürü

maydanoz ve limon

Yağ yakan doğal içecekler arasında maydanoz suyunu duymuşsunuzdur. Bir de maydanozu bir kür şeklinde denemelisiniz. Doğanın bize sunduğu bu olağanüstü kürün pek çok faydası vardır. Başlıca karaciğerdeki yağlanmayı ve toksinleri def eder. Kahvaltıdan 15 dakika önce tüketilmesi tavsiye olunur.

7 – Zencefil Çayı

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Karın bölgesindeki bütün yağları yakmaya yardımcı olur. 1 su bardağı kaynar suya yarım çay kaşığı zencefil ekledikten sonra 5-6 dakika dem
lenmesini bekleyin ve kolayca tüketin.

8 – Greyfurt Suyu

greyfurt suyu

Birçok faydası olan greyfurt, barındırdığı yüksek miktarda lif ve vitamin oranları sayesinde yağ yakmanıza yardımcı olur. Özellikle mevsiminde taze olarak sıkılmış greyfurt tüketmek çok sağlıklıdır.

9 – Beyaz Çay

beyaz çay zayıflama

Yeşil çay kadar üne sahip olmayan beyaz çay, oldukça faydalı ve lezzetli bir besindir. Faydalarından en dikkat çekici olan zayıflatma özelliği sayesinde doktorlar tarafından önerilir. Aktarlarda bulabilir ve kolayca demleyebilirsiniz.10 – Enginar Suyu

enginar suyu

İdrar ve yağ sökücü özelliğiyle bilinen enginarın birçok faydası mevcuttur. Vücutta vitamin ve mineral emilimi yaparak çok hızlı zayıflamanızı sağlar. Yapraklarını bir tencerede su ile birlikte haşladıktan sonra soğumasını bekleyin. Yapraklarını aldığınız suyu yarıdan fazla içme suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

11 – Yaban Mersini Suyu

Yağ yakmaya yardımcı doğal içecekler

Vücuttaki yağ birikintilerini parçalayan faydalı asitleri barındırır. Bu çayı aktarlarda bulabilirsiniz.

Yağ Yakan Doğal İçecekleri Düzenli Kullanın

Yağ yakan doğal içecekler, hem formunuzu korumaya yardımcı olur hem de sağlığınızı korur. Fakat unutmamalısınız ki; hiç bir ürün doğal ya da kimyasal olsun, ilk kullanımda ya da düzensiz kullanımda hemen etki etmez. Bu nedenle, hangi tarifi seçerseniz seçin en az bir ay düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bu sayede, size olan etkisini daha iyi anlarsınız.

güzellik maskeleri 

instagram

Devamını oku

En Çok Okunanlar