Sağlık

Sigarayı Bırakma Yöntemleri İle Sigaraya Veda Edin

Sigarayı bırakma yöntemleri, sigara tiryakileri tarafından sürekli olarak araştırılan konulardan biridir. Bunun için sigarayı bırakmak isteyen kişiler için farklı sigara bırakma yollarını araştırdık. Sigarayı bırakmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Eğer, kullanmış olduğunuz yöntem ile bırakmazsanız, diğer farklı yöntemleri de denemelisiniz. Sigara bağımlısı olan bir kişinin, sigarayı bırakması elbette ki oldukça zorlu bir süreçtir. Üstelik uzun yıllar boyunca kullanılıyorsa, bağımlılığa bir de alışkanlıklar eklenmekte ve bu yüzden bu süreç daha zor bir hal alabiliyor. Ama unutmayın, zor olsa da kesinlikle imkansız değil. Sigarayı bırakmanın en önemli başlangıcı, artık içmemeye karar vermektir. Eğer, sigarayı bırakmayı gerçekten kafanıza koyduysanız, zor da olsa inanın gerçekten bırakabilirsiniz.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri ile Önce Kendinizi Hazırlayın

sigarayı bırakma

Sigarayı bırakmak için kişiler faklı yöntemler uygulamakta ve bunun sonucunda başarılı ya da başarısız olmaktadır. Sigarayı bırakma yöntemleri ile sigaraya veda edebilirsiniz, fakat bu konuda kararlı olmanız her şeyden önemlidir. Kararlı ve istikrarlı olduğunuz sürece başarısız olma şansınız yoktur. Sigarayı bırakmak için uygulayabileceğiniz yöntemler, psikolojik ya da ilaçlı yöntem olarak ayrılmaktadır. Öncelikle psikolojik olarak sigaraya nasıl veda edebilirsiniz, buna değinelim. Psikolojik olarak sigaraya veda etmek için:

 • Öncelikle, bir plan oluşturmanız gerekmektedir.
 • Sigarayı bırakacağınıza inanın ve bu konuda olumsuzluklardan uzak durun.
 • Size destek olacak kişilerden yardım isteyin. Hatta sigara içen kişilerden yanınızda sigara içmemeleri için ricada bulunun.
 • Sigaranın size yaşatmış olduğu olumsuzlukları sık sık düşünün. Kötü kokması, nefesinizi bozması, cildinize ve dişlerinize zarar vermesi, aynı zamanda diğer önemli sağlık sorunlarını düşünün. Artık bu olumsuzluklardan uzak olduğunuza inanın.
 • Sigarayı bırakınca daha kaliteli bir yaşam yaşayacağınıza inanın ve bunu hedef haline getirin.
 • Sigara içenleri ve yaşadıkları olumsuzlukları gözlemleyin.
 • Sigarayı aniden canınız çekerse ya da içme krizleri yaşarsanız, ne yapmanız gerektiğini ve bu durumu nasıl atlatabileceğinizi öğrenin.
 • Sigarayı bırakmak, kişilerde yoksunluk belirtileri göstermektedir. Yani bir tür bunalım, huzursuzluk gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, bu durumlarla başa çıkabilmek için kendinize yeni hobiler bulun ve kafanızı dağıtın.

sigaraya veda

Bu durumlar, sigarayı bırakma yöntemleri arasında kişiyi psikolojik olarak, hazırlamak ve iyi hissettirmek için oldukça önemlidir. Bu maddeler ile kendinizi psikolojik olarak sigarayı bırakma konusunda daha güçlü ve kararlı hissedebilirsiniz. Bu nedenle, bu maddeleri sigarayı bırakmaya hazırlık olarak da düşünebilirsiniz.

Sigaraya Veda Ettiğinizde Uymanız Gereken Durumlar

sigarayı bırakma önerileri

Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırladıktan sonra sigara içmediğiniz süreç içerisinde, kendinizi zorlamamak için bazı durumlar size kolaylık sağlayacaktır. Sigarayı bırakma yöntemleri içerisinde yer alan bu durumlar ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sigara içmemeye başladığınızda yapmanız gereken şeyler ise şöyledir:

 • Bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmanız gerekir. Bu sizi daha canlı ve zinde tutacaktır. Aynı zamanda, zaman içerisinde yorulma sınırınızın yükseldiğini hissetmek size oldukça iyi gelecektir.
 • Sakız çiğneyin ya da benzer şeyler tüketmeye dikkat edin. Fakat sakın çok fazla abur cubur tüketmeyin, çünkü zamanla kilo almaya başlayabilirsiniz.
 • Sigara bağımlılığının belli bir oranı el alışkanlığının olmasıdır. Bu nedenle, sigara içemeye alıştığınız zamanlar içerisinde elinizde kalem ya da tespih benzeri oyalayıcı şeyler bulundurun.
 • Su tüketiminizi arttırmanız gerekir, bu sayede hem su ihtiyacınız karşılanır hem de sigara içme isteğinizi azaltır.
 • Sigarayı tüketirken yapmış olduğunuz alışkanlıklarınıza ara verin ve sonrasında yavaş yavaş bu alışkanlıklarınızı sigarasız yapmaya başlayın.
 • Sigara içen arkadaşlarınızla görüşmelerinizi azaltın ve sonrasında normale dönün.
 • Kafe ya da restoran gibi yer seçimlerinizde bir süre kapalı alanları seçmeye özen gösterin.

Sigarayı bırakma yöntemleri

Bu sigarayı bırakma yöntemleri, sigarayı bırakma süreci içerisinde uyulması gerekilen maddelerdir. Bu sayede, bırakma süreciniz daha kolay ve istikrarlı ilerleyebilir. Sigarayı bırakmak için bu yöntemler size yetersiz gelirse, bu konuda uzman yardımı da alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından sigarayı bırakmak isteyen kişiler için farklı yardımlar verilmektedir. Bu yardımlar, ilaçlı ya da ilaçsız olarak değişmektedir. Ama unutmayın, hangi yöntemleri uygularsanız uygulayın ya da hangi ilacı kullanırsanız kullanın; gerçekten bırakmak istediğinizde ya da karar verdiğinizde bırakabilirsiniz.

 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir