Takip Edin

Gezi Rehberi

Uygun Tatil Yerleri: 5 Öneri

Yayınlanma tarihi

-

Uygun tatil yerleri

Uygun tatil yerleri sayesinde, cebinizden fazla para çıkmadan oldukça rahat bir şekilde tatil yapabilirsiniz. Bu durum kulağa oldukça hoş geliyor, farkındayız. Bu nedenle, size tatil için gidilebilecek hem hoş hem de en uygun yerleri bulduk. Popüler hale gelen tatil yerleri nedeni ile bu geri planda kalan yerlere gitmediğinize pişman olabilirsiniz. Doğal güzellikleri ve sadeliği ile sizlere uygun fiyatlara, keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacak yerler yazımızın devamında detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Uygun Tatil Yerleri ile Cebiniz de Kafanız da Rahat

Tatile çıkmak, yoğun geçen hayatlarımızda adeta bir motivasyondur. Kendimizi şarj ederiz, rahatlarız ve daha net bir kafa ile hayatımıza döneriz. Bu güzel durumların yanında aynı zamanda uygun tatil yerleri de bulursak, demeyin keyfimize. Biz öyle düşündük ve sizin de bize katılacağınızı düşünerek, sizlere 5 farklı yerden oluşan küçük bir liste oluşturduk. Keyifli araştırmalar:

Sığacık

Uygun tatil bölgeleri

İzmir tatilcileri, buraya toplanın. Tatil dediğin İzmir’de olur diyorsan ve aynı zamanda uygun olsun istiyorsan; sana tavsiyemiz Sığacık olacak. Sığacık, İzmir’in Seferihisar İlçesinde yer alan muhteşem bir yerdir. Oldukça sakin bir mahalledir. Çoğu insan, popüler yerleri yani Çeşme ve Alaçatı’yı tercih ettiği için bu alanlara göre daha ucuz bir tatil yeridir. Taş evler, rengarenk çiçekler, az insan ve çok huzur seni bekliyor. Sığacık’ı, uyguna tercih edebileceğin harika bir tatil yeri olarak size tavsiye ediyoruz.

Güzelçamlı

tatil yerleri

Güzelçamlı, uygun tatil yerleri içerisinde sizlere önerebileceğimiz ikinci yerdir. Doğal güzellikleri ve yoğun bitki örtüsü ile kendinizi oldukça huzurlu hissedeceksiniz. Fazla popüler bir alan olmadığı için daha uygun ve uygun olduğu gibi daha huzurludur. Adada yer alan deniz suyu oldukça temiz ve berrak olduğu için yüzmelere doyamayacaksınız. Aynı zamanda, bölgede mağaralar da bulunmaktadır. Dilerseniz, bu alanlarda gezebilir ve keşifler yapabilirsiniz.

Olimpos

uygun tatil

Olimpos’u sanırım duymayan kalmamıştır. Hem oldukça popüler hem de diğer tatil yerlerine göre ucuz olan başka bir yer var mı? biz bulamadık. Olimpos, muhteşem manzarası, yeşillikleri ve denizi ile sizlere oldukça iyi gelecek bir tatil için harika bir seçenek olabilir. Antik geziler yapabilir, denize girebilir ve birçok aktivite ile tatilinizi eğlenceli ve dolu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Son İkide Az Daha Popüler Yerler Olsun

Uygun tatil yerleri listemizde, son iki yer tavsiyemize geldik. Madem son ikiye girdik, az buçuk daha popülerlik çıtasını kaldıralım dedik:

Foça

tatil bölgeleri

İzmir’de yer alan, oldukça hoş ve şirin kasabayı sanırım çoğu kişi bilir. Foça, popüler olan tatil yerlerinden biridir. Popüler olsa da bölgede yer alan restoran ya da oteller, uygun fiyatlı orak misafirlerini ağırlıyor. Gezilecek oldukça hoş yerleri olan bu şirin kasabayı, uygun tatil alanı olarak tercih edebilirsin.

Assos

assos

Tek kelime ile muhteşem denilebilecek bir tatil bölgesini, son madde de sunuyoruz. Çanakkale şehrinin, Ayvacık ilçesine yakın bir bölgede yer alan Assos, muhteşem manzara, dolu dolu oksijen ve tertemiz deniz suyu sunuyor. Midilli adası ile bakışan Assos mutlaka gidip, görülmesi gereken tatil yerlerinden biridir.

Farklı öneriler ve bilgiler için takipte kalabilirsiniz.

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gezi Rehberi

Türkiye’deki Tarihi Yerler: Görülmesi Gereken 15 Muhteşem Yer

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’deki tarihi yerler

Türkiye’deki tarihi yerler, oldukça eski zamanlara, medeniyetlere dayanmaktadır. Türkiye’nin her bir bölgesinde farklı zamanlarda, farklı kültürlerden kalmış sayısız tarihi eser ve yerler bulunmaktadır. Tarihi ile zengin olan ülkemiz, bu yönüyle sayısız yerli ve yabancı turisti kendine çekmektedir. Ülkemizin tarihi zenginliğini biliyoruz, peki hangi bölgelerde neler var ne kadar biliyoruz? Sizler için ülkemizin en popüler tarihi yerlerinin listesini hazırladık.

Türkiye’deki Tarihi Yerler

Türkiye’de oldukça fazla tarihi bölge yer almaktadır. Hatta bazı bölgeler, UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerlerdir. Ülkemizde oldukça fazla tarihi yer bulunsa da bizler en popüler yerlerden liste hazırladık. Bazısı bir deniz kenarında bazı bir tepe başında olan tarihi zenginliklerimizden bazıları şöyle:

 • İzmir – Efes Antik Kent

türkiye’deki tarihi yerler

Efes Antik Kent, Türkiye’deki tarihi yerler içerisinde en popüler olan yerdir. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bölge, Yunan Roma medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu kentin kuruluş tarihi M.Ö 6000 olduğu belirtilmektedir. UNESCO’nun Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.


 • Şanlıurfa – Balıklı Göl

Balıklı göl

Ülkemizin popüler tarihi yerlerinden bir diğeri de Balıklı Göl’dür. Balıklı Göl’ün Hz. İbrahim döneminden günümüze geldiğine inanılmaktadır. Göl içerisinde bulunan balıklar kutsal olarak kabul edilmektedir. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atılmak istendiğinde buraya düşmüştür. Oldukça etkileyici bir bölge olan Balıklı Göl, her yıl yerli ve yabancı turistleri kendine çeken tarihi yerlerimizden biridir.


 • Batman – Hasankeyf

Hasankeyf

Hasankeyf, Bizans dönemini ve İslam Dönemini içinde barındıran oldukça etkileyici tarihi bölgelerimizden biridir. Ülkemizin en eski tarihi bölgelerinden biri olan Hasankeyf, farklı kültürlerden sayısız kalıntıyı barındırmaktadır.


 • Adıyaman – Nemrut

türkiye’deki tarihi yerler

UNESCO tarafından Kütür Mirası listesine alınan bir diğer bölgede Nemrut Dağı’dır. Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğindedir. Nemrut Dağı’nın zirvesinde Kommagene Kralı Antiochos Theos tarafıdan yaptırılmış; Pers ve Yunan tanrılarının heykelleri yer almaktadır.


 • Bursa – Cumalıkızık

cumalıkızık

Osman Bey döneminde kurulan bu köy, UNESCO’nun Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biridir.


 • Trabzon – Sümela Manastırı

sümela manastırı

Türkiye’deki tarihi yerler arasında en çok ilgi çeken yerlerden biri olan Sümela Manastırı oldukça eski yerlerden biridir. Manastırın ilk zamanlarına dahil pek bilgi bulunmamaktadır. Sümela Manastırı, 1916 yıllarında bu bölgede devlet kurmaya çalışan azınlıklar tarafından merkez olarak kullanılmıştır. 2010 senesinde izin alınarak, Hıristiyanlar tarafından ayin yapılmıştır.


 • Antalya – Aspendos

türkiye’deki tarihi yerler

Aspendos kenti, Antalya’da yer alan tarihi kentlerimizden biridir. Kentin en bilinen yeri ise tarihi amfidir. Rivayete göre eski dönemlerde kralı kızını almak isteyen kardeşler, yarışa girişirler. Bu amfiyi de kardeşlerden birinin kızı alabilmek için yaptığı söylenmektedir.


 • Ağrı – İshak Paşa Sarayı

ishakpaşa sarayı

Osmanlı Devleti zamanından kalan İshak Paşa Sarayı, en popüler tarihi yerlerimizden biridir. Osmanlı Devletinin, Lale devrinde yapılmış olan bu saray oldukça büyük ve etkileyici bir işçiliğe sahiptir.


 • Antalya – Noel Baba Kilisesi

noelbaba kilisesi

Noel Baba Kilisesi, Bizans Döneminde inşa edilmiş olan tarihi mirasımızdır. Aziz Nicholas’ın ölümü sonrasında inşa edildiği söylenmektedir. Günümüzde yerli ve yabancı turistleri kendine çeken bölge; ayrıca Noel Baba’yı anmak isteyenleri de misafir etmektedir.


 • Muğla – Kaunos Kral Mezarlığı

türkiye’deki tarihi yerler

Antik Çağ döneminden kalan bu bölge, zamanında bir liman kenti özelliğine sahipmiş. Günümüzde ise limanın çokça gerisinde kalmaktadır. Kaunos Kral Mezarlığı, Antik Çağ’da kral ve aynı zamanda statü olarak yüksek olan kişiler için yapılmıştır.


 • Aydın – Afrodisias Aphrodisias

Türkiye’deki tarihi yerler arasında, bulunması en ilginç olan bölgedir. Afrodisias, fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler’in kaybolması üzerine tasadüfen bulunmuştur. Güler, bu bölgede çekmiş olduğu fotoğraflar ile bölgenin dikkatini çekmiş ve bu tarihi zenginliğin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Afrodisias ismini, Afrodit’ten alır.


 • Mersin – Kız Kalesi

kız kalesi

Kız Kalesi, 2400 yıllık bir tarihe sahiptir. Çevresinde pek çok imparatorluklar kurulup, yıkılmıştır. Rivayete göre kız kalesini, Kral çok sevdiği kızını korumak için yaptırmış fakat kadere karşı koyamamıştır.


 • İstanbul – Galata Kulesi

galata kulesi

Türkiye’deki tarihi yerler arasında en bilinen yer olan Galata Kulesi, 528 yıllık bir tarihe sahiptir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde, anahtarı kendisine devredilmiştir.


 • İzmir – Çeşme Kalesi

Türkiye’deki tarihi yerler

Osmanlı döneminden kalan tarihi bölgelerimizden biri olan Çeşme Kalesi, Türkiye’deki tarihi yerler arasında en bilinen yerlerden biridir. Osmanlı dönemine ait oldukça fazla eseri, içinde saklamaktadır.


 • İstanbul – Kız Kulesi

kız kulesi

Kız Kulesi, Bizans döneminde ülkemize tarihi miras kalan eşsiz güzelliğe sahip bir bölgedir. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan tek Bizans dönemi eseridir. Günümüzde restoran olarak, ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Diğer gezi yerlerimiz 

İnstagram 

Devamını oku

Gezi Rehberi

Gerçekliğine İnanamayacağınız Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

Yayınlanma tarihi

-

Görülmesi gereken yerler listesi

Görülmesi gereken yerler listesi, hemen hemen herkes tarafından yapılan bir listedir. Yurtiçi ya da yurtdışında bulunan yerleri, bir gün ziyaret etmek güzel bir hayaldir.  Bazılarımız bu hayalleri gerçekleştirebilecek bazılarımız da maalesef hayal kurmaya devam edecek. Eğer bir gün gerçekten muhteşem yerleri gezmeye hazır hissederseniz, bu listede yer alan yerleri de mutlaka gezmenizi öneririz. Çünkü gerçek olamayacak kadar güzel olan bu yerler, sizi tıpkı bir masalda gibi hissettirebilir. Dünyada bir yerlerde, böyle muhteşem yerlerin olduğunu bilmek dahi insanı oldukça mutlu edebiliyor, bir de gezsek neler hissederiz acaba?

Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Görülmesi gereken yerler listesi, elbette ki aşıklara uygun olan bir yerle başlamalıdır, diye düşündük ve Aşk Tünelini başa koyduk.

Aşk Tüneli (Tunnel of Love)

Görülmesi gereken yerler listesi

Aşk Tüneli, Ukrayna’da bulunuyor. Bu yemyeşil demiryolu daha büyük bir demiryolunun parçası . Uzunluğu üç ile beş km arası olan bu yer akşamları olmasa bile gündüzleri çiflerin en çok uğrayıp, fotoğraflar çektirdikleri yerlerden.


Salar de Uyuni Gölü

Görülmesi gereken yerler listesi

Salar de uyuni gölü, dünyanın en büyük aynası olarak anılmaktadır. 10 bin 582 km2 alana sahiptir. Gündüzleri güneşin etkisiyle ışıldarken, akşamları tuzlu sert bir göle dönüşür.  Uçsuz bucaksız gibi görünen bu manzarayı mutlaka görmek gerekir.


Hitachi Sahil Park

Japonyada bulunan parklar

Hitachi Seaside Park Japonya’da bulunan halkın girişine açık ücretsiz bir parktır. Dünyada ün salmış bu park yıl boyu açtığı çiçekleriyle turistlerin yoğun ilgisini kazanmış. Birbirinden farklı çiçekleri, renkleri ile adeta masal dünyasını andıran bu parkı mutlaka ziyaret etmeli.


Mendenhall Buz Mağaraları

buz mağaraları

Alaska’nın başkenti olan Juneau’ yakınlarında yer alan bu mağaralar, sanki farklı bir gezegenden bir yermiş gibi hissettiriyor. Bu buz mağarası büyük kütlelerin kayıp, kopması sonucu oluşan bir yapıdır .Mendenhall Buz Mağralarını gezmek isteyenler bu güzellikte gezintinin ne kadar tehlikeli olduğunu araştırıp öyle gitmeli.


Red Beach 

Görülmesi gereken yerler listesi

Adı Panjin olarak da geçen Red Beach, Çin’de bulunuyor. Dünyanın en büyük sazlık, sulak alanı olan bu yere kırmızı bitkiler her geleni hayran bırakacak bir etki oluşturuyor.


Bonn – Heer Sokağı

Almanya bonn sokağı

Almanya’da yer alan bu harika yer Heer Sokağı, kiraz çiçekleriyle biliniyor.  Sokak boyunca dizilen bu kiraz çiçekleri açmış olan ağaçlar ortaya muhteşem bir manzara çıkartıyor. Almanya’ya bir gün yolunuz düşerse, çiçeklerin açtığı döneme denk gelip bu dar sokakta, romantik ortamın tadını çıkarın.


Çiçek tüneli

lavanta çiçeği

Görülmesi gereken yerler listesi içerisinde yer alan bir diğer yer de Japonya’da yer alan Çiçek tünelidir. Kitakyushu şehrinde yer alan bu yerde ayrıca 20 farklı türde Wisteria çiçekleri bulunuyor. Büyük bir bahçeye açılan Wisteria tüneli patlayan renkleriyle ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor. Fotoğraftakine benzer bir görüntüyle karşılaşmak için nisan sonundan, mayıs ortasına kadar vaktiniz var.


Kara Orman

kara orman

Büyüleyici bir orman olan Kara Orman (Black Forest), tabi ki Harry Potter’ın kara ormanı gibi değil. Almanya’nın Güneybatısında yer alan bu orman, farklı bitki ve ağaçlar ile çevrili. Muhteşem bir atmosferi olduğu da kesin. Ayrıca Kara Orman sınırları içinde nesli tükenme tehlikesinde olan Bozkurtlarla da karşılaşılabilir.


Hillier Gölü (Pembe Göl)

Görülmesi gereken yerler listesi

Avustralya’da yer alan bu gölün en dikkat çekici yanı pembe, canlı rengidir. Bu renk kalıcıdır. Bu rengi almasında Dunaliella salina adını alan organizmanın etkisi olduğu düşünülüyor. Ziyaret etmelisiniz.


Takinoue Parkı

lila renkli çiçekler

Takinoue Parkı, Japonya’da bulunan ve içi Shibazakura çiçekleri ile dolu olan bir parktır. Ortaya da böyle muhteşem bir manzara çıkmış.


Antilop Kanyonu

Görülmesi gereken yerler listesi

Görülmesi gereken yerler listesi içerisinde yer alan son yer de Antilop Kanyonu’dur. Burası Amerika’da bulunmakta. Doğal oluşum bu kanyon, sanki özel olarak yapılmış gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi İle Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerden oluşmaktadır, hangisini tercih etmeliyim diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Doğu Ekspresine turistlik amaçla oluşan talep nedeni ile gerçekten Kars’a yolculuk yapan ya da Kars’tan Ankara’ya gelen kişiler oldukça zorluk çekmeye başladı. Çünkü bilet bulabilmek, milli piyangonun çıkmasından daha zor bir hale geldi. Bu nedenle, iki farklı seyahat treni oluşturuldu. Bu sayede, turistik seyahat edenlerin yoğunluğu nedeni ile bilet bulma sorunu az da olsa azaltıldı. Bilet bulma sorunu azaltılsa da tam olarak çözülmüş değil, çünkü yine de turistik amacıyla seyahat etme isteyenler, Doğu Ekspresi ana hat trenini de tercih edebilmektedir.

Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar

Doğu Ekspresi ile seyahat etmeden önce Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerdir, bilmenizde fayda vardır. İşte bu iki sefer arasında bulunan farklar:

Fiyat Farkı

Doğu ekspresi

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ile Turistik Doğu Ekspresi arasında bulunan en belirgin fark, fiyatlandırmadır. Çünkü doğu ekspresi fiyatları oldukça uygunken, turistik doğu ekspresi fiyatları diğerinin neredeyse 4 – 5 katıdır.

Doğu ekspresinden pulmandan bilet alırsanız, en fazla 50 lira civarı; örtülü kuşetli kompartımandan alırsanız da 65 lira civarıdır.

Turistik Doğu Ekspresinin biletleri ise tek kişilik yataklı kompartıman 450-500 lira arası; çift kişilik yataklı kompartıman ise kişi başı 300 – 350 lira arasında bir fiyattır. (Fiyatlar değişiklik gösterebilir.)


Vagon Farkı

doğu ekspresinde vagonlar

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar listemizin, bir diğer maddesi de vagonların farklı olmasıdır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Trende bulunan vagonlar; örtülü kuşetli kompartıman, pulman vagonlar ve yemek vagonu bulunmaktadır. Doğu ekspres ana hat treninde yataklı vagon bulunmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi vagon modeli ise hepsi yataklıdır. Genellikle yolcu kapasitesi de 120 kişilik olmaktadır.


Mola Verme Farkı

ekspres mola yerleri

Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasında belirgin farklardan biri de mola verme programlarıdır. Doğu ekspresi 50 durakta durur ve her birinde yolcu alır ve indirir. Kesinlikle hiçbir durakta uzun süre mola vermez. Sadece bir sigara içimlik vaktiniz olur.

Turistik doğu ekspresinde ise 50 duraktan geçilir fakat 29 durağında durulur. Hatta bazı duraklarda ise uzun süreli mola verilir. Bu yerler:

Kars’a giderken: Erzincan molasında iki buçuk saat kadar, İliç ve Erzurum’da üçer saat mola verilir.

Ankara’ya giderken: Divriği mola yerinde iki buçuk saat, Bostankaya molasında da üç buçuk saat mola verilmektedir.


Varış Süresi Farkı

ekspresi ne kadar sürüyor

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar ortaya çıktıkça, elbette ki trenlerin yolculuk süresinde de farklar ortaya çıkmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi: Kars’a giderken 1 gün 7 saat sürmektedir. Ankara’ya giderken 1 gün 5 saat 25 dakika sürmektedir.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni: Kars’a giderken 1 gün 15 dakika sürmektedir. Ankara’ya giderken 1 gün 30 dakika sürmektedir.


Sefer Günü Farkı

doğu ekspresi günleri

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu ekspresi arasında yer alan bir diğer fark ise seferlerin yapıldığı günlerin farkıdır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni her gün sefere çıkmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi ise; Kars’a yönelik Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri

Ankara’ya yönelik Çarşamba, Cuma, Pazar günleridir.

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar ile hangi trenle seyahat etmeniz gerektiğini kolaylıkla seçebilirsiniz. Keyifli ve daha rahat bir yolculuk olsun diyorsanız, Turistik Doğu Ekspresini seçmelisiniz. Çok uygun bir kaçamak istiyorsanız da o zaman tercihiniz Doğu Ekspresinden yana olmalıdır.

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar