Listeler
Listeler

Dünyanın En Tehlikeli Hayvan Türleri

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri hangileridir? diye merak eden herkes toplansın. En tehlikeli hayvan türlerini sizler için araştırdık. Olurda bir gün denk gelirseniz, olabildiğince uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Yazımız içerisinde, en zehirli hayvan türlerinden en şiddet seven hayvan türlerine kadar pek çok farkı hayvan türü bulunmaktadır. Şehirde yaşıyorum, hayvan gördüğüm mü var demeyin. Bir gün pikniğe ya da kampa elbet gidersiniz. Ayrıca tehlikeli hayvan türlerini bilmek, genel kültürünüze de oldukça katkı sağlayacaktır.

Dünyanın En Tehlikeli Hayvan Türleri: 12 Vahşi Hayvan

Doğada bir denge bulunur. Bu denge içerisinde, nihayetinde her canlı yaşamak için bir diğer canlıya zarar verir. Biz insanlar, özellikle hayvanlara zarar verme konusunda zirveyi oynuyoruz. Ama tabi ki dokunulmaz değiliz. İnsana ve diğer hayvan türlerine karşı oldukça tehlike barındıran ve zarar veren Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri şöyle:

Ölüm Avcısı

ölüm avcısı akrebi

Ölüm avcısı olarak adlandırılan hayvan aslında bir akrep türüdür. Akrep sokmasına bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin oldukça yüksek bir oranına sahiptir. Özellikle Türkiye’de ölüme neden olan iki akrep türünden biridir. Türkiye’de ölüme neden olan bir diğer akrep türü, Kara akrep türüdür. Ölüm avcısının zehri, kara akrep zehrinin tam 2 katı da etkilidir. Ölüm avcısı genellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da çok fazla bulunur.


Brezilya Gezgin Örümceği

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer alan bu örümcek türü oldukça zehirli ve tehlikelidir. Dünyanın en tehlikeli örümcek türü ünvanına sahip olan Brezilya gezgin örümcekleri, Güney Amerika bölgelerinde bulunmaktadır. Örümcek türlerinde normalde ağlar bulunur, fakat bu türün bir ağı bulunmaz. Genellikle Güney Amerika ormanları içerisinde, yerde gezinirken görülürler. Zehirleri ise oldukça kuvvetlidir, bir insanı kısa bir sürede öldürür.


Katil Bal Arıları

katil afrika bal arısı

Bu arı türleri, aslında bir laboratuvarda yetiştirilmiştir. Bu bal arı türü, iki farklı bal arı türünden ortaya çıkartılmıştır. Afrika’nın bal arıları ile batının bal arıları birleştirilerek ortaya çıkartılan bu arılar, 1957 senesinde laboratuvardan kaçmışlardır. Kaçmaları ile hızla yayılan bu katil arılar, bir insanı soktuklarında anında müdahale edilmezse böbreklerin iflasına neden olur. Bu nedenle de soktuğu kişiyi öldürür.


Çeçe Sineği

ölümcül çeçe sineği

 

Çeçe sineği, insanlara uyku hastalığını bulaştırırlar ve bu şekilde insanı öldürürler. Batı Afrika ve Doğu Afrika’da sıkça görülen bu sinek türleri, evlerde bulunan sinek türlerinden oldukça iridir. Bu türlerin rengi ise kahverenginin farklı tonlarına sahip olabilmektedir.


Kutu Denizanası

ölümcül kutu denizanası

Hint Pasifiği içerisinde yaşan Kutu Denizanası türü, Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer almaktadır. En zehirli canlı türlerinden biri olan kutu denizanası, sahip olduğu zehir ile insanları çok kısa bir sürede öldürmektedir. Kutu denizanasının sahip olduğu kolları da 3 metreye kadar ulaşabilmektedir.


Koni Salyangozu

ölümcül koni salyangozu

Koni salyangozu, genellikle Endonezya, Asya Pasifiği ve Avustralya’da yaşarlar. Oldukça zehirli bir iğneye sahip olan bu hayvan türleri, gündüz vakitlerinde su ve kumun içerisinde saklanırlar. Akşamları ise denizin içerisine girerek, avlanmaya çıkarlar. Bu hayvan türünde bulunan iğnelerde, tam 200’e yakın farklı zehir türü bulunur. Oldukça ekili ve tehlikeli olan bu zehir, bir insanı 5 dakika içerisinde öldürebilir.


Gergedan

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Gergedan, oldukça büyük bir cüsseye sahip olan bir hayvan türüdür. Çok ağır ve büyük olmalarına rağmen oldukça hızlı hareket edebilirler. Bir insan için oldukça ölümcül olan darbelere neden olabilirler. Bu nedenle, gergedan gördüğünüzde hemen kaçın.


Kara Mamba

kara mamba yılanı

Kara mamba bir yılan türüdür. Oldukça tehlikeli ve zehirli bir yılan türüdür. Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri içerisinde yer alan bu yılan türü, saldırgan bir yapıya sahiptir. Dünyanın en uzun ve zehirli olan ikinci yılan türüdür. Ortalama yaşta olan bir yılanın boyu 2,5 metreyken, büyük olan yılanların boyu tam olarak 4,5 metreyi bulabilmektedir. Ağızlarının içi siyah renklidir ve bu yüzden kara mamba ismini almıştır. Genellikle Afrika’da olan bu yılan türleri ısırdığı yere göre farklı etkilemektedir. Yani eğer parmağınızdan ısırırsa, sizi öldürmesi 4 saati bulabilir. Hatta buna şükredebilirsiniz çünkü eğer parmağınız dışında farklı bir bölgeden ısırırsa, 20 dakika içerisinde öldürür.


Afrika Aslanı

afrika aslanı

Aslan türlerinin avlanma listesi içerisinde insanlar yer almaz yani avlanmak için özellikle insan aramazlar. Tabi bu aslanların zararsız olduğu anlamına gelmez. Afrika aslan türleri ise diğer aslan türlerine göre biraz daha değişik bir avlanma listesine sahiptir. Bu aslan türleri içerisinde, insanların da olduğu düşünülmektedir. Geçmişte pek çok Afrika aslanı, insan avına çıkmıştır.


Sivrisinek

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Sivrisinekler, dünya üzerinde ölüme en çok neden olan canlılardan biridir. Kendine has bir zehre sahip değiller. Fakat, insanlara farklı hastalıklar bulaştırarak ölümlere neden olurlar. Sivrisinekler yüzünden her yıl, yaklaşık olarak 700-800 milyon kişiye hastalık bulaşmaktadır. Hastalık bulaşan bu kişilerin 2 ya da 3 milyonu her yıl ölmektedir.


Kutup Ayısı

kutup ayısı

Kutup ayısı, dışardan bakınca oldukça sevimli ve cana yakın bir hayvan türü gibi gelmektedir. Hatta kutup ayısı pelüş oyuncaklarını, sevdiklerimize hediye ederek; mutlu ederiz. Ama işin gereği hiçte öyle değil. Oldukça tehlikeli olan kutup ayıları, çok şükür ki Türkiye’de yok. J Günümüzde karada yaşayan en büyük ve tehlikeli etoburdur. Kutup ayıları, bulundukları yerde, adeta bir katil gibi avlanır.


Sırtlan

vahşi sırtlan

Sırtlanlar, Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer almaktadır. Sırtlanlar, genellikle leş yerler ve leş ararlar. Fakat, bulamadıklarında ve aç aldıklarında insana da saldırabilirler. O kadar kuvvetli bir çene yapısına sahiplerdir ki kemiklerimizi dakikalar içerisinde parçalayabilirler.

 

 

 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir