Takip Edin

Genel

Dünyanın En Tehlikeli Hayvan Türleri

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri hangileridir? diye merak eden herkes toplansın. En tehlikeli hayvan türlerini sizler için araştırdık. Olurda bir gün denk gelirseniz, olabildiğince uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Yazımız içerisinde, en zehirli hayvan türlerinden en şiddet seven hayvan türlerine kadar pek çok farkı hayvan türü bulunmaktadır. Şehirde yaşıyorum, hayvan gördüğüm mü var demeyin. Bir gün pikniğe ya da kampa elbet gidersiniz. Ayrıca tehlikeli hayvan türlerini bilmek, genel kültürünüze de oldukça katkı sağlayacaktır.

Dünyanın En Tehlikeli Hayvan Türleri: 12 Vahşi Hayvan

Doğada bir denge bulunur. Bu denge içerisinde, nihayetinde her canlı yaşamak için bir diğer canlıya zarar verir. Biz insanlar, özellikle hayvanlara zarar verme konusunda zirveyi oynuyoruz. Ama tabi ki dokunulmaz değiliz. İnsana ve diğer hayvan türlerine karşı oldukça tehlike barındıran ve zarar veren Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri şöyle:

Ölüm Avcısı

ölüm avcısı akrebi

Ölüm avcısı olarak adlandırılan hayvan aslında bir akrep türüdür. Akrep sokmasına bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin oldukça yüksek bir oranına sahiptir. Özellikle Türkiye’de ölüme neden olan iki akrep türünden biridir. Türkiye’de ölüme neden olan bir diğer akrep türü, Kara akrep türüdür. Ölüm avcısının zehri, kara akrep zehrinin tam 2 katı da etkilidir. Ölüm avcısı genellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da çok fazla bulunur.


Brezilya Gezgin Örümceği

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer alan bu örümcek türü oldukça zehirli ve tehlikelidir. Dünyanın en tehlikeli örümcek türü ünvanına sahip olan Brezilya gezgin örümcekleri, Güney Amerika bölgelerinde bulunmaktadır. Örümcek türlerinde normalde ağlar bulunur, fakat bu türün bir ağı bulunmaz. Genellikle Güney Amerika ormanları içerisinde, yerde gezinirken görülürler. Zehirleri ise oldukça kuvvetlidir, bir insanı kısa bir sürede öldürür.


Katil Bal Arıları

katil afrika bal arısı

Bu arı türleri, aslında bir laboratuvarda yetiştirilmiştir. Bu bal arı türü, iki farklı bal arı türünden ortaya çıkartılmıştır. Afrika’nın bal arıları ile batının bal arıları birleştirilerek ortaya çıkartılan bu arılar, 1957 senesinde laboratuvardan kaçmışlardır. Kaçmaları ile hızla yayılan bu katil arılar, bir insanı soktuklarında anında müdahale edilmezse böbreklerin iflasına neden olur. Bu nedenle de soktuğu kişiyi öldürür.


Çeçe Sineği

ölümcül çeçe sineği

 

Çeçe sineği, insanlara uyku hastalığını bulaştırırlar ve bu şekilde insanı öldürürler. Batı Afrika ve Doğu Afrika’da sıkça görülen bu sinek türleri, evlerde bulunan sinek türlerinden oldukça iridir. Bu türlerin rengi ise kahverenginin farklı tonlarına sahip olabilmektedir.


Kutu Denizanası

ölümcül kutu denizanası

Hint Pasifiği içerisinde yaşan Kutu Denizanası türü, Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer almaktadır. En zehirli canlı türlerinden biri olan kutu denizanası, sahip olduğu zehir ile insanları çok kısa bir sürede öldürmektedir. Kutu denizanasının sahip olduğu kolları da 3 metreye kadar ulaşabilmektedir.


Koni Salyangozu

ölümcül koni salyangozu

Koni salyangozu, genellikle Endonezya, Asya Pasifiği ve Avustralya’da yaşarlar. Oldukça zehirli bir iğneye sahip olan bu hayvan türleri, gündüz vakitlerinde su ve kumun içerisinde saklanırlar. Akşamları ise denizin içerisine girerek, avlanmaya çıkarlar. Bu hayvan türünde bulunan iğnelerde, tam 200’e yakın farklı zehir türü bulunur. Oldukça ekili ve tehlikeli olan bu zehir, bir insanı 5 dakika içerisinde öldürebilir.


Gergedan

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Gergedan, oldukça büyük bir cüsseye sahip olan bir hayvan türüdür. Çok ağır ve büyük olmalarına rağmen oldukça hızlı hareket edebilirler. Bir insan için oldukça ölümcül olan darbelere neden olabilirler. Bu nedenle, gergedan gördüğünüzde hemen kaçın.


Kara Mamba

kara mamba yılanı

Kara mamba bir yılan türüdür. Oldukça tehlikeli ve zehirli bir yılan türüdür. Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri içerisinde yer alan bu yılan türü, saldırgan bir yapıya sahiptir. Dünyanın en uzun ve zehirli olan ikinci yılan türüdür. Ortalama yaşta olan bir yılanın boyu 2,5 metreyken, büyük olan yılanların boyu tam olarak 4,5 metreyi bulabilmektedir. Ağızlarının içi siyah renklidir ve bu yüzden kara mamba ismini almıştır. Genellikle Afrika’da olan bu yılan türleri ısırdığı yere göre farklı etkilemektedir. Yani eğer parmağınızdan ısırırsa, sizi öldürmesi 4 saati bulabilir. Hatta buna şükredebilirsiniz çünkü eğer parmağınız dışında farklı bir bölgeden ısırırsa, 20 dakika içerisinde öldürür.


Afrika Aslanı

afrika aslanı

Aslan türlerinin avlanma listesi içerisinde insanlar yer almaz yani avlanmak için özellikle insan aramazlar. Tabi bu aslanların zararsız olduğu anlamına gelmez. Afrika aslan türleri ise diğer aslan türlerine göre biraz daha değişik bir avlanma listesine sahiptir. Bu aslan türleri içerisinde, insanların da olduğu düşünülmektedir. Geçmişte pek çok Afrika aslanı, insan avına çıkmıştır.


Sivrisinek

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Sivrisinekler, dünya üzerinde ölüme en çok neden olan canlılardan biridir. Kendine has bir zehre sahip değiller. Fakat, insanlara farklı hastalıklar bulaştırarak ölümlere neden olurlar. Sivrisinekler yüzünden her yıl, yaklaşık olarak 700-800 milyon kişiye hastalık bulaşmaktadır. Hastalık bulaşan bu kişilerin 2 ya da 3 milyonu her yıl ölmektedir.


Kutup Ayısı

kutup ayısı

Kutup ayısı, dışardan bakınca oldukça sevimli ve cana yakın bir hayvan türü gibi gelmektedir. Hatta kutup ayısı pelüş oyuncaklarını, sevdiklerimize hediye ederek; mutlu ederiz. Ama işin gereği hiçte öyle değil. Oldukça tehlikeli olan kutup ayıları, çok şükür ki Türkiye’de yok. J Günümüzde karada yaşayan en büyük ve tehlikeli etoburdur. Kutup ayıları, bulundukları yerde, adeta bir katil gibi avlanır.


Sırtlan

vahşi sırtlan

Sırtlanlar, Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer almaktadır. Sırtlanlar, genellikle leş yerler ve leş ararlar. Fakat, bulamadıklarında ve aç aldıklarında insana da saldırabilirler. O kadar kuvvetli bir çene yapısına sahiplerdir ki kemiklerimizi dakikalar içerisinde parçalayabilirler.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

subliminal mesaj

Subliminal Mesaj, bilincimizle fark edemediğimiz fakat bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. Bu mesajlar, kişilere izinsiz olarak verilmekte. Genellikle pazarlama ya da toplumun bir fikri, düşünceyi benimsemesi için kullanılmakta. Subliminal mesajlar; fotoğrafla, videoyla, yazı ve sesle kişilerin bilinçaltına verilmekte. Toplumun bu duruma karşı çıkması üzerine hükümetler bu konuda yasaklamalar getirse de yine yoğun bir şekilde subliminal mesajlar verilmekte.

Subliminal Mesaj

Subliminal Mesaj Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Subliminal mesaj örneklerine geçmeden önce nasıl ortaya çıktığına değinelim. Alman Fizyolog Wolkman tarafından 1859 yılında bulunmuştur. Wolkman, “takistoskop” adında bir cihaz icat etmiştir Takistoskop, saniyenin 3 binde 1 hızında açılıp, kapanan bir objektif kapağına sahipti. Bu hızda açılıp, kapanan objektiften anlık görseller veriliyor ve bu görseller bilinç tarafından algılanmasa dahi bilinçaltı tarafından algılanıyordu.

subliminal mesaj

Takistoskop, ilk olarak İngiliz kanalı olan BBC tarafından 1920’li yıllarda kullanıldı. Kullanılma amacı ise o dönemlerde yeni ortaya çıkan radyo kullanımına toplumu yönlendirmekti. Radyoya karşı mesafeli olan halk, Subliminal mesaj sayesinde radyoya yönelmeye başlamıştı.

Takistoskop, 2.Dünya Savaşı döneminde yine İngilizler tarafından bu kez farklı bir amaç ile kullanıldı. Askerlerin düşman uçaklarını kolayca ayırt edebilmesi için bir nevi eğitim amacıyla kullanılmıştır. Düşmanın askeri bilgileri bilinçaltına verilmiş ve bu sayede askerler kolaylıkla düşman uçaklarını kolaylıkla ayırt edebilmiştir.

Subliminal Mesaj Nasıl ve Neden Kullanılıyor?

Subliminal mesaj, günümüzde genellikle reklam ve pazarlama alanında sıkça kullanılmakta. Bu alan dışında, toplumun yabancı olduğu bir düşünceyi kolaylıkla topluma benimsetmek için kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre insanı en çok etkileyen unsurlar cinsellik ve ölümdür. Subliminal mesajlar hazırlanırken bu iki unsur esas alınarak uygulanmaktadır. Biri korku ile yönlendirme yaparken diğeri de çekici kılarak yönlendirme yapmakta.

GIPHY aracılığıyla

25.Kare Uygulaması

Subliminal mesajlar konusunda sıkça geçen 25.kare yöntemi video içeriklerinde kullanılan bir yöntem. Beynimiz, bir video izlerken saniyede videonun 24 karesini algılayabilir. 25.kareyi görürüz fakat algılayamayız. 25.kare anlık olarak algılanamasa dahi bilinçaltımıza ulaşır. Bu nedenle, subliminal olarak verilmek istenen mesajlar, bu 25.kareye yerleştirilir. 25.kare yöntemi bu şekilde uygulanır.

GIPHY aracılığıyla

25.kare yönteminin etkinliği Amerika’da bir deneyle kanıtlanmıştır. Sinemada izleyicilere 25.karede kola içmeleri ve mısır yemeleri konusunda yönlendirme yapılmıştır ve sonuç oldukça etkili olmuştur. Amerika bu yöntemi, Rusya ile soğuk savaş dönemlerinde Hollywood filmlerinde sıkça kullanmıştır.

Subliminal Mesajların Olduğu Örnekler

Subliminal mesajlar, reklamlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bunun dışında çocukları yönlendirmek için çizgi filmlerde de sıkça kullanılmakta. Subliminal mesaj örnekleri şöyle:

 • Kola Reklamında kolayı çekici hale getirmek için cinsel içerikli bir mesaj yerleştirilmiş. Bu sayede, kişilerde arzu duyma duygusu aktif hale gelip, kola içme isteği oluşturulmakta

bilinçaltı mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bu karede, karakterin kafa kısmına çıplak kadın figürü yerleştirilerek yönlendirme yapılmış.

çizgi film subliminal


 • Yine bir kola reklamında, uzanan kadın figürü kullanılarak arzu duyma duygusuna yönlendirme yapılmıştır.

subliminal mesaj


 • Çizgi filmde kullanılan bir diğer subliminal mesaj, arkada yanan ev içerisine çıplak kadın figürü yerleştirilmiş.

gizli mesaj


Bu örnekler gibi pek çok bulunan subliminal mesajla bulunmakta:


subliminal mesaj

instagram 

Devamını oku

Genel

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi

Yayınlanma tarihi

-

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz birçok farklı bilgi bulunmakta. Dünya düzenine bakıldığında genellikle bütün düzenler, sağ elini kullanan insanlara göre ayarlanmış durumda. Bu durum, solak olan kişileri oldukça zorlamakta ve kişiliklerinin, sağ elini kullananlara göre daha farklı kılmakta. Bazı bilim adamları, bu kurulu düzen nedeniyle solak kişilerin daha bağımsız ve kural tanımaz kişiler olduğunu savunmakta.

Eski zamanlarda sol elini kullanmaya meyilli olan kişiler, şeytani ve kötü insan olarak yorumlanırmış. Bu nedenle, zorla sol eli kullanmaya zorlanmışlar. Neyse ki günümüzde, bu tarz düşünceler yok denilecek kadar az oranda. Şimdi gelelim sol elini kullananlar hakkında az bilinen gerçeklere.

Solak Kişiler Hakkında Bilmediğiniz Bilgiler

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz gerçekleri öğrendiğinizde, solak olan kişilere karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü azınlık durumda olsalar da fark yaratabiliyorlar.

 • Sol elini kullanan kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla alkolik ya da madde bağımlısı olma eğilimindedir.

solak kişiler


 • Beyinlerinin sağ tarafını daha çok kullanılırlar.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Tenis oyununda oldukça iyiler, tenisçilerin %40’ solaklardan oluşmaktadır.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Üniversiteden mezun olan solak kişiler, sağ elini kullananlara oranla daha zengin olabiliyorlar.

üniversite mezunu solak


 • Yapılan araştırmalara göre solak kişiler, astım ve alerjik hastalıklara daha meyilli.

solak kişiler daha fazla astım


 • Sol elini kullanan kişiler, olası bir kaza durumunda sağ elini kullanmak zorunda kalırsa; sağ elini kullananlara göre daha kolay farklı el alışkanlığı kazanabilirler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak insanlar, sağ elini kullanan kişilere göre daha fazla uykusuzluk çekerler.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • 13 Ağustos, Uluslararası Solaklar Günü olarak kutlanmakta.

dünya solaklar günü


 • Solak kişiler, sualtını görme konusunda daha iyidir.
 • Solak kişiler, sağ elini kullanan kişilere göre daha çabuk sinirlenebilme özelliğine sahip.

solaklar sinirlidir


 • Solak kişiler, ergenliğine 6 ay kadar geç girerler.
 • Solak kişilerin bir enstrümanı çalması daha kolay ve müzik kulakları daha gelişmiştir.

Solak kişiler hakkında bilmediğiniz


 • Solak kişiler hakkında bilmediğiniz bir gerçek de oldukça yaratıcı ve çözüm odaklı olduklarıdır.
 • Dünya nüfusunda sadece %5 ile %10 arasında bir dilime sahipler.

solak nüfusu


 • Solak kişiler; daha bağımsız, özgür ruhlu, kural tanımaz ve özgün olmakta.

solak kişiler özgün olur

Solak olan birçok sporcu, siyasetçi, sanatçı ve bilim insanı bulunmaktadır. Sol elini kullanan kişilerin daha hızlı düşünebilme ve çözüm üretebilme özellikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, solaksanız bir adım öndesiniz diyebiliriz.

Devamını oku

Genel

10 Bin Odalı Nazi Oteli Prora

Yayınlanma tarihi

-

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hitler tarafından Naziler için inşa ettirilmiştir.  10 bin odası ile toplam 20 bin Nazi ağırlamak için inşa edilen otelde, hiçbir konuk ağırlanamamıştır. Çünkü inşaatın bitimine yakın 2.Dünya Savaşı çıkınca, inşaat tamamlanamamıştır. Naziler için hazırlanan fakat hiçbir Nazi tarafından kullanılamayan otel, günümüzde bir Nazi mimarisi olarak değerlendirilmeye çalışılıyor.

Nazi Oteli Prora Bir Diğer Adıyla “Azman”

Nazi oteli Prora

Baltık deniz manzarasına sahip olan Nazi oteli Prora, bulunduğu yerde Azman olarak anılmaktadır. Hitler, bu oteli 3.Reich’a karşı bir güç gösterisi olarak yapmak istemişlerdi fakat istedikleri gibi olmadı. Savaşın başlaması ile oteli tamamlayacak işçi bulunamadığı gibi, ağırlamak için de kimse yoktu. Bu nedenle, günümüze kadar farklı amaçlar ile kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, sahil boyunca uzanıyor. 10 bin odasının hepsi de denize manzarası olan odalar olarak tasarlanmıştır. Otel, denize 150 metre uzaklıkta bulunuyor ve uzunluğu ise sahil boyunca 6 km’yi buluyor.

Prora otel

Otel her ne kadar lüks bir yapı olarak tasarlanmaya çalışılmışsa da odaları, oldukça küçüktür. Bu durum, günümüzde yeniden kullanım için yapılan çalışmaları biraz zorlaştırmaktadır.

azman oteli

Otelin inşaat çalışmasında, toplam 9 bin kişi 3 yıl boyunca çalışmıştır. Buna rağmen, otel tamamlanamamıştır.

Nazi oteli Prora

Nazi oteli Prora, Hamburg saldırısında bombardıman yapılırken sığınak olarak kullanılmıştır.

Nazi oteli Prora

Otel, aynı zamanda Doğu Almanya sığınmacılarına ve Doğu Almanya Ordularına da ev sahipliği yapmıştır. Berlin Duvarının yıkılmasıyla birlikte boşaltılmış ve uzun süre boş kalmıştır.

Nazi oteli Prora

Denize sıfır olan ve büyük hayallerle yapılmaya başlanan oteli, şimdilerde farklı işler için yeniden kullanmaya çalışıyorlar. Otelin 4 binası müteahhitler tarafından alındı, 1 binası da hotel olarak kullanılmaktadır.

naziler kampı

Otel, orijinal yapısı bozulmadan tekrardan yenileniyor. Yenilenmiş olan daireler ise satılığa çıkartılıyor. Şimdiye kadar 50 dairenin, 200 bin dolar ile satıldığı biliniyor.

prora otel

Nazi oteli; 8 blok, bir tiyatro salonu, bir sinema salonu ve yüzme havuzlarından oluşmaktadır. Savaşın başlaması ile yarım kaldığından, hiçbir aktivite alanı kullanılmamıştır.

nazi oteli

1990 senesinden beri kullanılmayan otel, daha önce de belirttiğimiz gibi yeniden düzenlenmeye başladı. Kırılmış camlar, eskimiş duvarlar ve ıssız ortam bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gözükecek…

 

 

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar