Takip Edin

Genel

Dünyanın En Tehlikeli Hayvan Türleri

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri hangileridir? diye merak eden herkes toplansın. En tehlikeli hayvan türlerini sizler için araştırdık. Olurda bir gün denk gelirseniz, olabildiğince uzaklaşmanızı tavsiye ederiz. Yazımız içerisinde, en zehirli hayvan türlerinden en şiddet seven hayvan türlerine kadar pek çok farkı hayvan türü bulunmaktadır. Şehirde yaşıyorum, hayvan gördüğüm mü var demeyin. Bir gün pikniğe ya da kampa elbet gidersiniz. Ayrıca tehlikeli hayvan türlerini bilmek, genel kültürünüze de oldukça katkı sağlayacaktır.

Dünyanın En Tehlikeli Hayvan Türleri: 12 Vahşi Hayvan

Doğada bir denge bulunur. Bu denge içerisinde, nihayetinde her canlı yaşamak için bir diğer canlıya zarar verir. Biz insanlar, özellikle hayvanlara zarar verme konusunda zirveyi oynuyoruz. Ama tabi ki dokunulmaz değiliz. İnsana ve diğer hayvan türlerine karşı oldukça tehlike barındıran ve zarar veren Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri şöyle:

Ölüm Avcısı

ölüm avcısı akrebi

Ölüm avcısı olarak adlandırılan hayvan aslında bir akrep türüdür. Akrep sokmasına bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin oldukça yüksek bir oranına sahiptir. Özellikle Türkiye’de ölüme neden olan iki akrep türünden biridir. Türkiye’de ölüme neden olan bir diğer akrep türü, Kara akrep türüdür. Ölüm avcısının zehri, kara akrep zehrinin tam 2 katı da etkilidir. Ölüm avcısı genellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da çok fazla bulunur.


Brezilya Gezgin Örümceği

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer alan bu örümcek türü oldukça zehirli ve tehlikelidir. Dünyanın en tehlikeli örümcek türü ünvanına sahip olan Brezilya gezgin örümcekleri, Güney Amerika bölgelerinde bulunmaktadır. Örümcek türlerinde normalde ağlar bulunur, fakat bu türün bir ağı bulunmaz. Genellikle Güney Amerika ormanları içerisinde, yerde gezinirken görülürler. Zehirleri ise oldukça kuvvetlidir, bir insanı kısa bir sürede öldürür.


Katil Bal Arıları

katil afrika bal arısı

Bu arı türleri, aslında bir laboratuvarda yetiştirilmiştir. Bu bal arı türü, iki farklı bal arı türünden ortaya çıkartılmıştır. Afrika’nın bal arıları ile batının bal arıları birleştirilerek ortaya çıkartılan bu arılar, 1957 senesinde laboratuvardan kaçmışlardır. Kaçmaları ile hızla yayılan bu katil arılar, bir insanı soktuklarında anında müdahale edilmezse böbreklerin iflasına neden olur. Bu nedenle de soktuğu kişiyi öldürür.


Çeçe Sineği

ölümcül çeçe sineği

 

Çeçe sineği, insanlara uyku hastalığını bulaştırırlar ve bu şekilde insanı öldürürler. Batı Afrika ve Doğu Afrika’da sıkça görülen bu sinek türleri, evlerde bulunan sinek türlerinden oldukça iridir. Bu türlerin rengi ise kahverenginin farklı tonlarına sahip olabilmektedir.


Kutu Denizanası

ölümcül kutu denizanası

Hint Pasifiği içerisinde yaşan Kutu Denizanası türü, Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer almaktadır. En zehirli canlı türlerinden biri olan kutu denizanası, sahip olduğu zehir ile insanları çok kısa bir sürede öldürmektedir. Kutu denizanasının sahip olduğu kolları da 3 metreye kadar ulaşabilmektedir.


Koni Salyangozu

ölümcül koni salyangozu

Koni salyangozu, genellikle Endonezya, Asya Pasifiği ve Avustralya’da yaşarlar. Oldukça zehirli bir iğneye sahip olan bu hayvan türleri, gündüz vakitlerinde su ve kumun içerisinde saklanırlar. Akşamları ise denizin içerisine girerek, avlanmaya çıkarlar. Bu hayvan türünde bulunan iğnelerde, tam 200’e yakın farklı zehir türü bulunur. Oldukça ekili ve tehlikeli olan bu zehir, bir insanı 5 dakika içerisinde öldürebilir.


Gergedan

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Gergedan, oldukça büyük bir cüsseye sahip olan bir hayvan türüdür. Çok ağır ve büyük olmalarına rağmen oldukça hızlı hareket edebilirler. Bir insan için oldukça ölümcül olan darbelere neden olabilirler. Bu nedenle, gergedan gördüğünüzde hemen kaçın.


Kara Mamba

kara mamba yılanı

Kara mamba bir yılan türüdür. Oldukça tehlikeli ve zehirli bir yılan türüdür. Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri içerisinde yer alan bu yılan türü, saldırgan bir yapıya sahiptir. Dünyanın en uzun ve zehirli olan ikinci yılan türüdür. Ortalama yaşta olan bir yılanın boyu 2,5 metreyken, büyük olan yılanların boyu tam olarak 4,5 metreyi bulabilmektedir. Ağızlarının içi siyah renklidir ve bu yüzden kara mamba ismini almıştır. Genellikle Afrika’da olan bu yılan türleri ısırdığı yere göre farklı etkilemektedir. Yani eğer parmağınızdan ısırırsa, sizi öldürmesi 4 saati bulabilir. Hatta buna şükredebilirsiniz çünkü eğer parmağınız dışında farklı bir bölgeden ısırırsa, 20 dakika içerisinde öldürür.


Afrika Aslanı

afrika aslanı

Aslan türlerinin avlanma listesi içerisinde insanlar yer almaz yani avlanmak için özellikle insan aramazlar. Tabi bu aslanların zararsız olduğu anlamına gelmez. Afrika aslan türleri ise diğer aslan türlerine göre biraz daha değişik bir avlanma listesine sahiptir. Bu aslan türleri içerisinde, insanların da olduğu düşünülmektedir. Geçmişte pek çok Afrika aslanı, insan avına çıkmıştır.


Sivrisinek

Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri

Sivrisinekler, dünya üzerinde ölüme en çok neden olan canlılardan biridir. Kendine has bir zehre sahip değiller. Fakat, insanlara farklı hastalıklar bulaştırarak ölümlere neden olurlar. Sivrisinekler yüzünden her yıl, yaklaşık olarak 700-800 milyon kişiye hastalık bulaşmaktadır. Hastalık bulaşan bu kişilerin 2 ya da 3 milyonu her yıl ölmektedir.


Kutup Ayısı

kutup ayısı

Kutup ayısı, dışardan bakınca oldukça sevimli ve cana yakın bir hayvan türü gibi gelmektedir. Hatta kutup ayısı pelüş oyuncaklarını, sevdiklerimize hediye ederek; mutlu ederiz. Ama işin gereği hiçte öyle değil. Oldukça tehlikeli olan kutup ayıları, çok şükür ki Türkiye’de yok. J Günümüzde karada yaşayan en büyük ve tehlikeli etoburdur. Kutup ayıları, bulundukları yerde, adeta bir katil gibi avlanır.


Sırtlan

vahşi sırtlan

Sırtlanlar, Dünyanın en tehlikeli hayvan türleri arasında yer almaktadır. Sırtlanlar, genellikle leş yerler ve leş ararlar. Fakat, bulamadıklarında ve aç aldıklarında insana da saldırabilirler. O kadar kuvvetli bir çene yapısına sahiplerdir ki kemiklerimizi dakikalar içerisinde parçalayabilirler.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sinek Avı Seferberliği: İstanbul’da Yaşanan Garip Savaş

Yayınlanma tarihi

-

Sinek avı seferberliği

Sinek avı seferberliği dediğimizde çoğunuz bunu ilk defa duymuş olabilir. Ve hatta şaka olduğunu da sanabilirsiniz. Ama bu İstanbul’da gerçekten yaşandı ve İstanbul’un tarihine garip bir olay olarak işlendi. 1959 senesinin Ağustos ayında yaşanan bu durum, devlet emri ile gerçekleşen bir olaydır.

Sinek avı seferberliği

 

1959 senesinin Ağustos ayında hava sıcaklığı oldukça yüksekti ve şehir içerisinde ciddi bir susuzluk sorunu da yaşanıyordu. Bunların üstüne bir de çöp sıkıntısı yaşanınca İstanbul’un sinek istilasına uğraması kaçınılmaz oldu. Sinek sayısı o kadar çok artmış ki; insanlar uyuyamıyor, yemek yiyemiyor ve çalışamıyorlardı. Dönemin İl Sağlık Müdürü ise durumla sadece günde 50 sinek öldürerek mücadele edebildiklerini buna herkesin katılması gerektiğini yönünde açıklama yaptı.

Sinek Avı Seferberliğine Çağrı

Sinek avı seferberliği

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı, bu sinek istilası için acil bir toplantı düzenledi. Belediye başkanı yaptığı açıklamada, sineklerin oldukça hızlı ürediğini ve yapılan hiçbir ilaçlama çalışmasının da sonuç vermediğini söyledi. Bu nedenle bunun için bir formül hazırladıklarını ve bu formüle bütün İstanbul Halkının da dahil olması gerektiğini söyledi. Bahsetmiş olduğu formül; halkın Sinek avı seferberliği olarak duyuruldu. Bütün İstanbul halkının bu seferberliğe katılması da zorunlu kılındı.

sinek savaşı

Halkı böyle bir seferberliğe davet etmelerinin nedeni ise yapmış oldukları ilginç bir matematik hesaplamasıdır. İstanbul Belediye Başkanı, İstanbul’da 1 buçuk milyon insan olduğunu ve her insanın en az 10 sinek öldürdüğünü düşünürsek; 10 milyon sinekten kurtulabiliriz dedi. Bu nedenle de insanlar, 17 Ağustos Pazartesi günü saat 13:00’da seferberliğe çağrıldı.

Eline Raket Alan Sokağa Koştu Ama Sonuç Beklendiği Gibi Olmadı

Sinek avı seferberliği için insanlar 7 Ağustos günü elinde ne işi varsa bırakıp; raketleri alıp sinek öldürmeye başladı. İstanbul Belediye Başkanı ve İstanbul Valiliği bu seferberlikle birlikte 10 milyon sineğin öldürüldüğünü açıkladı. Fakat bu sayının yetersiz olduğunu bu nedenle de her pazartesi aynı saatte bu uygulamanın devam edeceğini bildirdi. Aynı zamanda, Belediye ve Valilik bu seferberliğe katılmayanlara da para cezası kesti. Ve bu seferliğe katılmanın zorunlu olduğu bildirildi.

sinek istanbul

Bir süre bu zorunlu seferberlik uygulansa da, İstanbul’da bulunan sinek sayısında bir değişiklik elde edilemedi. Sinekler nasıl mı bitti? Kışın gelmesiyle sinekler kendiliğinden dağıldı 😊 Bu durum da İstanbul tarihinde garip bir olay olarak yer edindi.

Bizi sosyal medyadan da takip edin.

 

 

 

Devamını oku

Genel

WhatsApp Anket Özelliği Artık Kullanımda

Yayınlanma tarihi

-

Whatsapp anket özelliği

Dünyanın en popüler ve en yaygın anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, yeni bir özelliği ile gündeme geldi. Sürekli geliştirilen özellikleri ile kullanıcılarına daha geniş hizmet vermeyi hedefleyen Whatsapp, anket özelliği getirdi. Whatsapp anket özelliği önceden duyurulmuştu ve artık bütün kullanıcılara sunulmaya başladı.     Kısa bir süre önce WhatsApp, kullanıcılarına Topluluk kurma özelliğini de sunmuştu. Peki bu anket özelliği nasıl kullanılıyor? Anket oluşturmak için neler yapılmalıdır?

Whatsapp anket özelliği

WhatsApp Anket Özelliğini Nasıl Kullanabiliriz?

WhatsApp anket özelliği sayesinde, artık gruplarınızda, topluluklarınızda ya da bireysel sohbetlerinizde anket oluşturabileceksiniz. Normal şartlarda anketler iki kişiden fazla sayıda yapılabilir, fakat WhatsApp bu kuralı yıkmış ve bireysel sohbetlerinizde de anket oluşturabiliyorsunuz.

Arkadaş gruplarımızda ya da kendi aramızda sık sık kullanıp, bizi eğlendirecek gibi gözüken anket özelliğinin adımları:

1.Adım:

Grup ya da bireysel sohbet sayfamızı açalım.

Whatsapp anket özellliği

2.Adım:

İphone kullananlar sol alt tarafta bulunan + butonuna; Adroid kullananlar ise ataç butonuna tıklasın.

3.Adım:

Çıkan seçeneklerde anket yazdığını göreceksiniz. Anket özelliğine tıklayın.

4.Adım:

Karşınıza anket oluştur penceresi açılacak. Bu alanda soru ve seçenekler kısmı yer almaktadır. Bu alanda sorunuzu ve oylayacağınız cevaplarınızı yazın.

5.Adım:

Soru ve cevaplarınızı yazdıktan sonra “Gönder” tuşuna basmanız yeterlidir. Oluşturduğunuz anket, grup ya da bireysel sohbetinizde yer alacaktır.

WhatsApp Anket Özelliğinin Farklı Özellikleri

WhatsApp Anket Özelliği farklı özellikleri ile kullanıcılara kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

  • Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi anketlerinizi topluluk ya da grup dışında bireysel olarak da oluşturabiliyorsunuz.
  • Anket cevaplarını 12 şıkka kadar oluşturabiliyorsunuz.
  • Ne kadar sağlıklı bir özellik bilinmez ama bir kullanıcı birden fazla cevabı ya da bütün cevapları seçebilir.
  • İşaretlemiş olduğunuz cevabı değiştirebilirsiniz.
  • Oyları görüntüle seçeneğinden kimlerin hangi cevabı işaretlediğini görebiliyorsunuz.

WhatsApp, geliştirdiği özellikleri ile kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştırmayı hedefliyor. Yakın zaman öncesinde, 32 kişi birden görüntülü konuşma özelliği ile tanışmıştı. Bunun yanı sıra gruplarda ya da topluluklarda yöneticilere mesaj silme yetkisi de verildi. Bu özellik sayesinde, iş gruplarında yanlış mesaj durumları da artık tarih olacak gibi duruyor.

Devamını oku

Genel

SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Yayınlanma tarihi

-

subliminal mesaj

Subliminal Mesaj, bilincimizle fark edemediğimiz fakat bilinçaltımız tarafından algılanan mesajlardır. Bu mesajlar, kişilere izinsiz olarak verilmekte. Genellikle pazarlama ya da toplumun bir fikri, düşünceyi benimsemesi için kullanılmakta. Subliminal mesajlar; fotoğrafla, videoyla, yazı ve sesle kişilerin bilinçaltına verilmekte. Toplumun bu duruma karşı çıkması üzerine hükümetler bu konuda yasaklamalar getirse de yine yoğun bir şekilde subliminal mesajlar verilmekte.

Subliminal Mesaj

Subliminal Mesaj Nedir ve Nasıl Çıkmıştır?

Subliminal mesaj örneklerine geçmeden önce nasıl ortaya çıktığına değinelim. Alman Fizyolog Wolkman tarafından 1859 yılında bulunmuştur. Wolkman, “takistoskop” adında bir cihaz icat etmiştir Takistoskop, saniyenin 3 binde 1 hızında açılıp, kapanan bir objektif kapağına sahipti. Bu hızda açılıp, kapanan objektiften anlık görseller veriliyor ve bu görseller bilinç tarafından algılanmasa dahi bilinçaltı tarafından algılanıyordu.

subliminal mesaj

Takistoskop, ilk olarak İngiliz kanalı olan BBC tarafından 1920’li yıllarda kullanıldı. Kullanılma amacı ise o dönemlerde yeni ortaya çıkan radyo kullanımına toplumu yönlendirmekti. Radyoya karşı mesafeli olan halk, Subliminal mesaj sayesinde radyoya yönelmeye başlamıştı.

Takistoskop, 2.Dünya Savaşı döneminde yine İngilizler tarafından bu kez farklı bir amaç ile kullanıldı. Askerlerin düşman uçaklarını kolayca ayırt edebilmesi için bir nevi eğitim amacıyla kullanılmıştır. Düşmanın askeri bilgileri bilinçaltına verilmiş ve bu sayede askerler kolaylıkla düşman uçaklarını kolaylıkla ayırt edebilmiştir.

Subliminal Mesaj Nasıl ve Neden Kullanılıyor?

Subliminal mesaj, günümüzde genellikle reklam ve pazarlama alanında sıkça kullanılmakta. Bu alan dışında, toplumun yabancı olduğu bir düşünceyi kolaylıkla topluma benimsetmek için kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre insanı en çok etkileyen unsurlar cinsellik ve ölümdür. Subliminal mesajlar hazırlanırken bu iki unsur esas alınarak uygulanmaktadır. Biri korku ile yönlendirme yaparken diğeri de çekici kılarak yönlendirme yapmakta.

GIPHY aracılığıyla

25.Kare Uygulaması

Subliminal mesajlar konusunda sıkça geçen 25.kare yöntemi video içeriklerinde kullanılan bir yöntem. Beynimiz, bir video izlerken saniyede videonun 24 karesini algılayabilir. 25.kareyi görürüz fakat algılayamayız. 25.kare anlık olarak algılanamasa dahi bilinçaltımıza ulaşır. Bu nedenle, subliminal olarak verilmek istenen mesajlar, bu 25.kareye yerleştirilir. 25.kare yöntemi bu şekilde uygulanır.

GIPHY aracılığıyla

25.kare yönteminin etkinliği Amerika’da bir deneyle kanıtlanmıştır. Sinemada izleyicilere 25.karede kola içmeleri ve mısır yemeleri konusunda yönlendirme yapılmıştır ve sonuç oldukça etkili olmuştur. Amerika bu yöntemi, Rusya ile soğuk savaş dönemlerinde Hollywood filmlerinde sıkça kullanmıştır.

Subliminal Mesajların Olduğu Örnekler

Subliminal mesajlar, reklamlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bunun dışında çocukları yönlendirmek için çizgi filmlerde de sıkça kullanılmakta. Subliminal mesaj örnekleri şöyle:

  • Kola Reklamında kolayı çekici hale getirmek için cinsel içerikli bir mesaj yerleştirilmiş. Bu sayede, kişilerde arzu duyma duygusu aktif hale gelip, kola içme isteği oluşturulmakta

bilinçaltı mesaj


  • Çizgi filmde kullanılan bu karede, karakterin kafa kısmına çıplak kadın figürü yerleştirilerek yönlendirme yapılmış.

çizgi film subliminal


  • Yine bir kola reklamında, uzanan kadın figürü kullanılarak arzu duyma duygusuna yönlendirme yapılmıştır.

subliminal mesaj


  • Çizgi filmde kullanılan bir diğer subliminal mesaj, arkada yanan ev içerisine çıplak kadın figürü yerleştirilmiş.

gizli mesaj


Bu örnekler gibi pek çok bulunan subliminal mesajla bulunmakta:


subliminal mesaj

instagram 

Devamını oku

En Çok Okunanlar