Sağlık

Düzenli yürüyüş imtihanımız: Stresi Azalt!

Kilo vermek isteyen ya da sadece formunu korumak isteyenlerin rutinlerinin başında yürüyüşler geliyor. Pek çok kişi kilo verirken, spor yaparken maliyeti aşağılara olabildiğince çekmeye özen gösteriyor. Basit, sağlıklı, maliyetsiz spor için en ideal yöntem her gün düzenli yürüyüş gibi basit rutinlerden geçiyor. Yürüyüş günlük hayatımızda gitgide azalttığımız bir aktivite aslında uzmanlar ise kilo vermek için olmasa bile zinde ve güçlü kalabilmemiz için vücudumuzu çalıştırmaktan kaçınmamamız gerektiğini dile getiriyor.  Çalışmayan kaslar zamanda zayıflayıp eriyor, erken yaşta pek çok faaliyeti yapamayacak hale geliyor.

Düzenli yürüyüş yapanların sayısı gün geçtikçe azalırken Korona sürecinde ise fark edilir kırılmalar yaşandı. Kişiler salgından korunmak için kendilerini kapalı ortamlarda izole ederken başka rahatsızlıklara karşı dirençleri düşüyor.

koşu

Kasların hareketi kısıtlanıyor, yeteri kadar efor harcanamadığı için kilolar en çok bu süreçte tekrardan alınıyor. Evden çıkmayan bi çok kişide buna ek D vitamini eksikliği görülüyor. Süreç psikolojik sorunları da beraberinde getirmeye devam ediyor. Evden çalışmak durumunda olan pek çok kişide bu dönemde yoğun bir stres altına giriyor. Stresten kurtulmanın anahtarı da yine yürüyüşte saklı…

Yürüyüş Stresi Azaltıyor

Kalp-damar hastalıkları, diyabet, depresyon, obezite gibi çok sayıda rahatsızlığa da iyi gelen yürüyüş bazı rahatsızlıklara yakalanma oranını da düşürüyor. Yürüyüş yapan kişilerin gün içinde daha az hareket eden insanlara göre daha az hastalığa yakalandığı, hastalığa yakalananların ise tedavi süreçlerinin iyiye gittiği görülmüş. Uzmanlar düzenli yürüyüş yapmanın psikolojik yani zihinsel sağlığı da olumlu bir yönde etkilediğini belirtiyor. Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi düzenli bir yürüyüş büyük bir oranda azaltabilir.

 Peki bu dönemde nasıl düzenli yürüyüş yapacağız?

  • Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak yoğunluğun az olduğu saatlerde yürüyüş yapmayı tercih edin. Güneşin olmasına da dikkat edin malum D vitamini lazım.
  • Çok uzun ve hızlı yürüyüşler maskeyle tehlikeli olacağından temponuzu düşürerek kısa yürüyüşler yapın. Evde ek spor hareketleriyle destekleyin.
  • Yüksek efor sarf edecekler için sahilde, parkta, spor salonlarında maske takma zorunluluğu bulunmuyor. Yine de koşarken virüs kapmanın da mümkün olduğunu söyleyelim.

 

Web’in en kafa blogunu Twitter, Instagram ve Facebook’ta takip edin    

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir