Bilimsel

Güneş Tutulması Nedir ve Güneş Tutulması Türleri Nelerdir?

Güneş tutulması nedir; Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girdiği ve Güneş’in ışığını kısmen veya tamamen engellediği bir doğa olayıdır. Güneş tutulması sırasında Ay’ın gölgesi Dünya yüzeyine düşer ve gökyüzünde etkileyici bir manzara oluşturur. Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi ve Dünya’nın yörünge düzlemi ile ilişkilidir. Bu nedenle her yeni ay evresinde Güneş tutulması olmaz. Yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenebilir. Her tutulma farklılık gözterir. Bu nedenle Güneş tutulması türleri ortaya çıkar.

Güneş tutulması türleri

Güneş tutulması nedir sorusunu açıkladık şimdi de türlerine ve özelliklerine bir göz atalım. Güneş tutulmasının dört türü vardır: Tam, halkalı, hibrit ve parçalı.

Tam güneş tutulması

Güneş tutulması nedir

Bu türde Ay, Güneş’i tamamen örter ve Dünya’dan bakıldığında Güneş’in parlak diski kaybolur. Sadece Güneş’in taç küresi görülebilir. Tam güneş tutulması sırasında havanın kararması, yıldızların ve gezegenlerin görünmesi gibi olağanüstü durumlar yaşanır. Tam güneş tutulması, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda izlenebilir. Güneş tutulması türleri içinde en yaygın bilinen türüdür.

Halkalı güneş tutulması

Güneş tutulması türleri

Bu türde Ay, Güneş’in önünden geçerken Güneş’i tam olarak kapatamaz. Çünkü Ay’ın görünür büyüklüğü Güneş’ten daha küçüktür. Bu durumda Güneş’in kenarlarından bir halka şeklinde ışık sızar. Halkalı güneş tutulması, Ay’ın Dünya’ya en uzak olduğu zamanlarda meydana gelir.

Hibrit güneş tutulması

Güneş tutulması nedir

Bu türde tutulma, Dünya’nın bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak görülür. Hibrit güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya’ya olan uzaklığının değişmesinden kaynaklanır. Güneş tutulması nedir sorusunu türleri inceleyerek daha iyi anlayabiliriz.

Parçalı güneş tutulması

Güneş tutulması türleri

Bu türde Ay, Güneş’i kısmen örter ve Güneş’in bir bölümü görünür kalır. Parçalı güneş tutulması, her tam ve halkalı tutulmanın başlangıcı ve sonu olarak da görülür. Güneş tutulması türleri birbirini tetikleyerek ortaya çıkmaktadır.

Güneş tutulmasını izlemek için özel koruyucu gözlükler veya filtreler kullanmak gerekir. Çünkü Güneş’e doğrudan bakmak göz sağlığı için zararlıdır.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir