Teknoloji

Soğuk Cüzdan: Kripto Paralarınızı Çevrimdışı Saklayın

Kripto para piyasası, gün geçtikçe büyümeye ve önem kazanmaya devam ediyor. Bu alanda yatırım yapan kişiler, özellikle uzun vadede varlıklarını güvenli bir şekilde muhafaza etmenin yollarını arıyor. Kripto para piyasasında yer alan varlıklarınızı muhafaza edebilmek için iki farklı cüzdan türü bulunuyor. Bunlar soğuk cüzdan ve sıcak cüzdandır. Çevrimiçi cüzdanlara sıcak cüzdan; çevrimdışı olanlara da soğuk cüzdanlar deniliyor.

Soğuk Cüzdan mı Sıcak Cüzdan mı Daha Güvenli?

Soğuk cüzdan kullanımına geçmeden önce sıcak cüzdandan daha mı güvenli ona bir değinelim. Sıcak cüzdanlar herhangi bir borsa hesabı açtığınızda, direk olarak size atanan cüzdanlardır. Bunlar; masaüstü, mobil ve hibrit cüzdanlardır. Soğuk cüzdanlar ise donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlardır. Aralarında en temel fark biri internete bağlı kullanılıyorken, diğeri internetsiz kullanılıyor. Soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlara göre daha güvenlidir. Fakat, sıcak cüzdana göre kullanımı daha zordur. Bu nedenle, günlük alım-satım işlemlerinde soğuk cüzdan kullanımı tavsiye edilmez. Soğuk cüzdanlar daha çok uzun vadeli muhafaza için idealdir.

soğuk cüzdan

Soğuk Cüzdan Açma Yöntemleri

Soğuk cüzdan, kripto para varlıklarınızı kötü niyetli kişilerden korumanın en güvenilir yoludur. Fakat, belirttiğimiz gibi günlük işlemler için oldukça zahmetli olduğu için genellikle uzun vadeli korumalar için kullanılır. Soğuk cüzdanlar, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdan olarak ayrılmaktadır.

Donanım cüzdanları, USB bellek şeklinde fiziksel bir görünüme sahiptir. İçerisinde özel anahtarlarınızı ve varlıklarınızı güvenle koruyabilirsiniz. Kripto paralarınızı donanım cüzdanına yollayabilmek için özel cüzdanınızdan, donanım cüzdanınızın genel adresine göndermelisiniz. Donanım cüzdanınızda işlem yapabilmek için de cihazda yer alan özel yazılımlar sayesinde, cüzdanınızı internete bağlamalısınız. Sonrasında yaptığınız işlemleri de özel anahtarınızla imzalarsınız.

Kağıt cüzdanlar, üzerinde özel adresinizin ve özel anahtarınızın yer aldığı kağıtlardır. Kağıt olarak sahip olabileceğiniz bu cüzdanı, kolaylıkla bulabileceğiniz güvenli bir yerde saklamanız gerekir. Bu cüzdanla işlem yapabilmek için üzerinde yer alan özel anahtarınızın taranması ve kağıt cüzdan içerisinde yer alan varlıklarınızın sıcak cüzdana aktarılması gerekir. Kağıt cüzdanlar, donanım cüzdanlara göre daha zahmetlidir.

soğuk cüzdan

Kağıt Cüzdan Açmanın Yöntemi:

 • com Paper Wallet gibi seçeceğiniz bir siteye girin.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra sayfanızı HTML dosyası şeklinde indirin
 • Bu işlemden sonra bilgisayarınızın internetini kesin.
 • İndirdiğiniz dosyayı interneti kapattıktan sonra açın.
 • Açmış olduğunuz dosya size yönlendirmelerini takip ederek, yeni bir Bitcoin adresi oluşturun.
 • Yeni adresinizi oluşturduktan sonra anahtarınızı ve QR kodunuzu alabilirsiniz.
 • QR kodunuzun ve anahtarınızın olduğu sayfanın çıktısını alınca, kağıt cüzdanınızı oluşturmuş olursunuz.

soğuk cüzdan yapımı

Bitkey İle Soğuk Cüzdan Oluşturma

Bitkey kripto paralarınızı soğuk cüzdanda saklayabilmeniz için size sunulan küçük bir programdır. CD ya da USB ile çalıştırabiliyorsunuz. Bitkey soğuk cüzdan için izlemeniz gereken yol şöyle:

 • Bitkey’in sitesine giriş yapın ve burada yer alan OS imajını bulmalısınız.
 • Bu imaj dosyasının, 64bit’lik olanını indirin.
 • Bu programı kullanmak istediğiniz CD ya da USB’yi seçin ve ISO dosyasını bu alana yazın.
 • Gelişmiş yükleme seçenekleriyle Bitkey’i açın.

Yüklemeyi başarılı bir şekilde kurduğunuzda, Bitkey soğuk cüzdan oluşturmuş olursunuz.

 

 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir