Takip Edin

Gezi Rehberi

Türkiye’deki Tarihi Yerler: Görülmesi Gereken 15 Muhteşem Yer

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’deki tarihi yerler

Türkiye’deki tarihi yerler, oldukça eski zamanlara, medeniyetlere dayanmaktadır. Türkiye’nin her bir bölgesinde farklı zamanlarda, farklı kültürlerden kalmış sayısız tarihi eser ve yerler bulunmaktadır. Tarihi ile zengin olan ülkemiz, bu yönüyle sayısız yerli ve yabancı turisti kendine çekmektedir. Ülkemizin tarihi zenginliğini biliyoruz, peki hangi bölgelerde neler var ne kadar biliyoruz? Sizler için ülkemizin en popüler tarihi yerlerinin listesini hazırladık.

Türkiye’deki Tarihi Yerler

Türkiye’de oldukça fazla tarihi bölge yer almaktadır. Hatta bazı bölgeler, UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerlerdir. Ülkemizde oldukça fazla tarihi yer bulunsa da bizler en popüler yerlerden liste hazırladık. Bazısı bir deniz kenarında bazı bir tepe başında olan tarihi zenginliklerimizden bazıları şöyle:

 • İzmir – Efes Antik Kent

türkiye’deki tarihi yerler

Efes Antik Kent, Türkiye’deki tarihi yerler içerisinde en popüler olan yerdir. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bölge, Yunan Roma medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu kentin kuruluş tarihi M.Ö 6000 olduğu belirtilmektedir. UNESCO’nun Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.


 • Şanlıurfa – Balıklı Göl

Balıklı göl

Ülkemizin popüler tarihi yerlerinden bir diğeri de Balıklı Göl’dür. Balıklı Göl’ün Hz. İbrahim döneminden günümüze geldiğine inanılmaktadır. Göl içerisinde bulunan balıklar kutsal olarak kabul edilmektedir. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atılmak istendiğinde buraya düşmüştür. Oldukça etkileyici bir bölge olan Balıklı Göl, her yıl yerli ve yabancı turistleri kendine çeken tarihi yerlerimizden biridir.


 • Batman – Hasankeyf

Hasankeyf

Hasankeyf, Bizans dönemini ve İslam Dönemini içinde barındıran oldukça etkileyici tarihi bölgelerimizden biridir. Ülkemizin en eski tarihi bölgelerinden biri olan Hasankeyf, farklı kültürlerden sayısız kalıntıyı barındırmaktadır.


 • Adıyaman – Nemrut

türkiye’deki tarihi yerler

UNESCO tarafından Kütür Mirası listesine alınan bir diğer bölgede Nemrut Dağı’dır. Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğindedir. Nemrut Dağı’nın zirvesinde Kommagene Kralı Antiochos Theos tarafıdan yaptırılmış; Pers ve Yunan tanrılarının heykelleri yer almaktadır.


 • Bursa – Cumalıkızık

cumalıkızık

Osman Bey döneminde kurulan bu köy, UNESCO’nun Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biridir.


 • Trabzon – Sümela Manastırı

sümela manastırı

Türkiye’deki tarihi yerler arasında en çok ilgi çeken yerlerden biri olan Sümela Manastırı oldukça eski yerlerden biridir. Manastırın ilk zamanlarına dahil pek bilgi bulunmamaktadır. Sümela Manastırı, 1916 yıllarında bu bölgede devlet kurmaya çalışan azınlıklar tarafından merkez olarak kullanılmıştır. 2010 senesinde izin alınarak, Hıristiyanlar tarafından ayin yapılmıştır.


 • Antalya – Aspendos

türkiye’deki tarihi yerler

Aspendos kenti, Antalya’da yer alan tarihi kentlerimizden biridir. Kentin en bilinen yeri ise tarihi amfidir. Rivayete göre eski dönemlerde kralı kızını almak isteyen kardeşler, yarışa girişirler. Bu amfiyi de kardeşlerden birinin kızı alabilmek için yaptığı söylenmektedir.


 • Ağrı – İshak Paşa Sarayı

ishakpaşa sarayı

Osmanlı Devleti zamanından kalan İshak Paşa Sarayı, en popüler tarihi yerlerimizden biridir. Osmanlı Devletinin, Lale devrinde yapılmış olan bu saray oldukça büyük ve etkileyici bir işçiliğe sahiptir.


 • Antalya – Noel Baba Kilisesi

noelbaba kilisesi

Noel Baba Kilisesi, Bizans Döneminde inşa edilmiş olan tarihi mirasımızdır. Aziz Nicholas’ın ölümü sonrasında inşa edildiği söylenmektedir. Günümüzde yerli ve yabancı turistleri kendine çeken bölge; ayrıca Noel Baba’yı anmak isteyenleri de misafir etmektedir.


 • Muğla – Kaunos Kral Mezarlığı

türkiye’deki tarihi yerler

Antik Çağ döneminden kalan bu bölge, zamanında bir liman kenti özelliğine sahipmiş. Günümüzde ise limanın çokça gerisinde kalmaktadır. Kaunos Kral Mezarlığı, Antik Çağ’da kral ve aynı zamanda statü olarak yüksek olan kişiler için yapılmıştır.


 • Aydın – Afrodisias Aphrodisias

Türkiye’deki tarihi yerler arasında, bulunması en ilginç olan bölgedir. Afrodisias, fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler’in kaybolması üzerine tasadüfen bulunmuştur. Güler, bu bölgede çekmiş olduğu fotoğraflar ile bölgenin dikkatini çekmiş ve bu tarihi zenginliğin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Afrodisias ismini, Afrodit’ten alır.


 • Mersin – Kız Kalesi

kız kalesi

Kız Kalesi, 2400 yıllık bir tarihe sahiptir. Çevresinde pek çok imparatorluklar kurulup, yıkılmıştır. Rivayete göre kız kalesini, Kral çok sevdiği kızını korumak için yaptırmış fakat kadere karşı koyamamıştır.


 • İstanbul – Galata Kulesi

galata kulesi

Türkiye’deki tarihi yerler arasında en bilinen yer olan Galata Kulesi, 528 yıllık bir tarihe sahiptir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde, anahtarı kendisine devredilmiştir.


 • İzmir – Çeşme Kalesi

Türkiye’deki tarihi yerler

Osmanlı döneminden kalan tarihi bölgelerimizden biri olan Çeşme Kalesi, Türkiye’deki tarihi yerler arasında en bilinen yerlerden biridir. Osmanlı dönemine ait oldukça fazla eseri, içinde saklamaktadır.


 • İstanbul – Kız Kulesi

kız kulesi

Kız Kulesi, Bizans döneminde ülkemize tarihi miras kalan eşsiz güzelliğe sahip bir bölgedir. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan tek Bizans dönemi eseridir. Günümüzde restoran olarak, ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Diğer gezi yerlerimiz 

İnstagram 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gezi Rehberi

 Amerika’da Yasaklı Bölgeler: Bu 6 Yere Kesinlikle Giriş Yok

Yayınlanma tarihi

-

Amerika’da yasaklı bölgeler

Amerika denildiğinde gizemler, teoriler havada uçuşuyor. Amerika’da yasaklı bölgeler arasında en bilinen 51.Bögedir. Ama yasaklı olan bölge sadece bu bölgeden ibaret değil; ülkenin farklı bölgelerinde farklı nedenlerden dolayı kesinlikle girişlerin yasak olduğu yerler bulunuyor.

Bu yasaklı bölgelerin bazıları o kadar gizli tutuluyor ki, Amerikan başkanı dahil alınmıyor. Bu durum tabi ki insanlarda, büyük bir merak duygusu oluşturuyor. Sizlere 51.Bölge dahil, Amerika’da 6 yasaklı bölge listesi oluşturduk.

 

Amerika’da yasaklı bölgeler
1) Nevada – 51.Bölge
51.bölge Amerika ve Dünya’da en çok merak edilen bölgeler arasındadır. Bölge ilgili pek çok teori üretildi fakat hiçbirinin de doğruluğu teyit edilmedi. Bölgeye, Amerikan Başkanı dahil özel nedenlere bağlı olarak, özel izin belgeleri ile giriş yapabiliyor. Bölgeye, izinsiz giren her kim olursa olsun öldürülmektedir. Bölge yoğun bir şekilde sensör ve kameralar ile korunmaktadır. Öyle ki, bölgede köstebek yuva yapsa bile hemen tespit edilebiliyor. Amerika Devleti bu bölgeyi havacılık ve test bölgesi olarak kullandıklarını söylüyor. Bölge, Google haritalardan dahi gözlenemiyor.


Amerika’da yasaklı bölgeler
2) Fort Knox Kalesi
Amerika’da yasaklı bölgeler arasında yer alan bu bölge bir ordu kampı olarak kullanılmaktadır. Ama bu durumun yanı sıra bu kalede, çok önemli ve gizli olan tarihi dokümanlar da saklanmaktadır. Ülkede yer alan önemli tarihi eserler de bu bölgede korunmaktadır. Bu nedenle, girilmesi kesinlikle yasak olan bölgelerden biridir. Kale, çok fazla sayıda gizli kamera ve askeri güçle korunmaktadır.


new york federal bankası
3) New York Federal Rezerv Bankası
Amerika’nın popüler bina yapılarından biri olsa da içi çok üst seviyede korunmaktadır. Binanın özelliği, deniz seviyesinden tam 60 metre derine inşa edilmiştir. Keskin nişancılar tarafından 7/24 gözlenen ve korunan bina da Dünya bulunan altınların %25’i bulunuyor.


cheyenne dağı tüneli
4) Cheyenne Dağı Tüneli
Size, tıpkı 51.Bölge tadında gizli bir bölge daha sunalım. Amerika’da yasaklı bölgeler arasında yer alan Cheyenne Dağı, Amerikan Uzay Komutanlığı tarafından kullanılmaktadır. Bölgede daha önce Kuzey Amerika Komutanlığı da bulunuyordu, fakat daha sonra taşındı. Bölge, saf granitlerle ve çeliklerle korunmaktadır. Bölgeye giriş kesinlikle yasak olduğu için burası hakkında da farklı teoriler ortaya atılmaktadır.


amerika yasak

5) Mormon Kiliselerinin Merkezinde Yer Alan Gizli Depo
Mormon Kiliselerinin merkezi olarak bilinen yer Amerika Utah eyaletinde yer almaktadır. Bu kilisenin deposu, yeri tam 600 metre altında yer aldığı söylenmektedir. Bu depoda tarihi kayıtlar, tarihi belgelerin yanı sıra en büyük soy kaydının da bulunduğu söylenmektedir. Bu nedenle, bu bölgede Amerika’da yasaklı bölgeler arasında yer almaktadır. Bölge, sensör ve güvenlik kameraları ile sıkı bir şekilde korunmaktadır. Depoya, özel izinler alınarak inilebilmektedir.


greenbrier oteli
6) The Greenbrier Sığınağı
Greenbrier Oteli, Amerika’nın ünlü ve lüks otellerinden biridir. Fakat bu otelin altına inşa edilen sığınak, Amerikan Kongre Üyelerini ve Amerikan Başkanını korumak için yapılmıştır. Bu bölgeye tahmin edersiniz ki giriş yasak. Bu sığınağın inşa edilmesinin amacı, olası bir nükleer savaş sırasında üyelerin ve başkanın korunmasıdır. Sığınakta bulunan kapı 25 ton ağırlığındadır ve nükleer patlamaya dayanıklıdır. Sığınak, kolaylıkla 30 yıl yaşanaca şekilde tasarlanmıştır.

Düşünceli

Devamını oku

Gezi Rehberi

Gerçekliğine İnanamayacağınız Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

Yayınlanma tarihi

-

Görülmesi gereken yerler listesi

Görülmesi gereken yerler listesi, hemen hemen herkes tarafından yapılan bir listedir. Yurtiçi ya da yurtdışında bulunan yerleri, bir gün ziyaret etmek güzel bir hayaldir.  Bazılarımız bu hayalleri gerçekleştirebilecek bazılarımız da maalesef hayal kurmaya devam edecek. Eğer bir gün gerçekten muhteşem yerleri gezmeye hazır hissederseniz, bu listede yer alan yerleri de mutlaka gezmenizi öneririz. Çünkü gerçek olamayacak kadar güzel olan bu yerler, sizi tıpkı bir masalda gibi hissettirebilir. Dünyada bir yerlerde, böyle muhteşem yerlerin olduğunu bilmek dahi insanı oldukça mutlu edebiliyor, bir de gezsek neler hissederiz acaba?

Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Görülmesi gereken yerler listesi, elbette ki aşıklara uygun olan bir yerle başlamalıdır, diye düşündük ve Aşk Tünelini başa koyduk.

Aşk Tüneli (Tunnel of Love)

Görülmesi gereken yerler listesi

Aşk Tüneli, Ukrayna’da bulunuyor. Bu yemyeşil demiryolu daha büyük bir demiryolunun parçası . Uzunluğu üç ile beş km arası olan bu yer akşamları olmasa bile gündüzleri çiflerin en çok uğrayıp, fotoğraflar çektirdikleri yerlerden.


Salar de Uyuni Gölü

Görülmesi gereken yerler listesi

Salar de uyuni gölü, dünyanın en büyük aynası olarak anılmaktadır. 10 bin 582 km2 alana sahiptir. Gündüzleri güneşin etkisiyle ışıldarken, akşamları tuzlu sert bir göle dönüşür.  Uçsuz bucaksız gibi görünen bu manzarayı mutlaka görmek gerekir.


Hitachi Sahil Park

Japonyada bulunan parklar

Hitachi Seaside Park Japonya’da bulunan halkın girişine açık ücretsiz bir parktır. Dünyada ün salmış bu park yıl boyu açtığı çiçekleriyle turistlerin yoğun ilgisini kazanmış. Birbirinden farklı çiçekleri, renkleri ile adeta masal dünyasını andıran bu parkı mutlaka ziyaret etmeli.


Mendenhall Buz Mağaraları

buz mağaraları

Alaska’nın başkenti olan Juneau’ yakınlarında yer alan bu mağaralar, sanki farklı bir gezegenden bir yermiş gibi hissettiriyor. Bu buz mağarası büyük kütlelerin kayıp, kopması sonucu oluşan bir yapıdır .Mendenhall Buz Mağralarını gezmek isteyenler bu güzellikte gezintinin ne kadar tehlikeli olduğunu araştırıp öyle gitmeli.


Red Beach 

Görülmesi gereken yerler listesi

Adı Panjin olarak da geçen Red Beach, Çin’de bulunuyor. Dünyanın en büyük sazlık, sulak alanı olan bu yere kırmızı bitkiler her geleni hayran bırakacak bir etki oluşturuyor.


Bonn – Heer Sokağı

Almanya bonn sokağı

Almanya’da yer alan bu harika yer Heer Sokağı, kiraz çiçekleriyle biliniyor.  Sokak boyunca dizilen bu kiraz çiçekleri açmış olan ağaçlar ortaya muhteşem bir manzara çıkartıyor. Almanya’ya bir gün yolunuz düşerse, çiçeklerin açtığı döneme denk gelip bu dar sokakta, romantik ortamın tadını çıkarın.


Çiçek tüneli

lavanta çiçeği

Görülmesi gereken yerler listesi içerisinde yer alan bir diğer yer de Japonya’da yer alan Çiçek tünelidir. Kitakyushu şehrinde yer alan bu yerde ayrıca 20 farklı türde Wisteria çiçekleri bulunuyor. Büyük bir bahçeye açılan Wisteria tüneli patlayan renkleriyle ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor. Fotoğraftakine benzer bir görüntüyle karşılaşmak için nisan sonundan, mayıs ortasına kadar vaktiniz var.


Kara Orman

kara orman

Büyüleyici bir orman olan Kara Orman (Black Forest), tabi ki Harry Potter’ın kara ormanı gibi değil. Almanya’nın Güneybatısında yer alan bu orman, farklı bitki ve ağaçlar ile çevrili. Muhteşem bir atmosferi olduğu da kesin. Ayrıca Kara Orman sınırları içinde nesli tükenme tehlikesinde olan Bozkurtlarla da karşılaşılabilir.


Hillier Gölü (Pembe Göl)

Görülmesi gereken yerler listesi

Avustralya’da yer alan bu gölün en dikkat çekici yanı pembe, canlı rengidir. Bu renk kalıcıdır. Bu rengi almasında Dunaliella salina adını alan organizmanın etkisi olduğu düşünülüyor. Ziyaret etmelisiniz.


Takinoue Parkı

lila renkli çiçekler

Takinoue Parkı, Japonya’da bulunan ve içi Shibazakura çiçekleri ile dolu olan bir parktır. Ortaya da böyle muhteşem bir manzara çıkmış.


Antilop Kanyonu

Görülmesi gereken yerler listesi

Görülmesi gereken yerler listesi içerisinde yer alan son yer de Antilop Kanyonu’dur. Burası Amerika’da bulunmakta. Doğal oluşum bu kanyon, sanki özel olarak yapılmış gibi görünüyor.

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi İle Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerden oluşmaktadır, hangisini tercih etmeliyim diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Doğu Ekspresine turistlik amaçla oluşan talep nedeni ile gerçekten Kars’a yolculuk yapan ya da Kars’tan Ankara’ya gelen kişiler oldukça zorluk çekmeye başladı. Çünkü bilet bulabilmek, milli piyangonun çıkmasından daha zor bir hale geldi. Bu nedenle, iki farklı seyahat treni oluşturuldu. Bu sayede, turistik seyahat edenlerin yoğunluğu nedeni ile bilet bulma sorunu az da olsa azaltıldı. Bilet bulma sorunu azaltılsa da tam olarak çözülmüş değil, çünkü yine de turistik amacıyla seyahat etme isteyenler, Doğu Ekspresi ana hat trenini de tercih edebilmektedir.

Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar

Doğu Ekspresi ile seyahat etmeden önce Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerdir, bilmenizde fayda vardır. İşte bu iki sefer arasında bulunan farklar:

Fiyat Farkı

Doğu ekspresi

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ile Turistik Doğu Ekspresi arasında bulunan en belirgin fark, fiyatlandırmadır. Çünkü doğu ekspresi fiyatları oldukça uygunken, turistik doğu ekspresi fiyatları diğerinin neredeyse 4 – 5 katıdır.

Doğu ekspresinden pulmandan bilet alırsanız, en fazla 50 lira civarı; örtülü kuşetli kompartımandan alırsanız da 65 lira civarıdır.

Turistik Doğu Ekspresinin biletleri ise tek kişilik yataklı kompartıman 450-500 lira arası; çift kişilik yataklı kompartıman ise kişi başı 300 – 350 lira arasında bir fiyattır. (Fiyatlar değişiklik gösterebilir.)


Vagon Farkı

doğu ekspresinde vagonlar

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar listemizin, bir diğer maddesi de vagonların farklı olmasıdır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Trende bulunan vagonlar; örtülü kuşetli kompartıman, pulman vagonlar ve yemek vagonu bulunmaktadır. Doğu ekspres ana hat treninde yataklı vagon bulunmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi vagon modeli ise hepsi yataklıdır. Genellikle yolcu kapasitesi de 120 kişilik olmaktadır.


Mola Verme Farkı

ekspres mola yerleri

Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasında belirgin farklardan biri de mola verme programlarıdır. Doğu ekspresi 50 durakta durur ve her birinde yolcu alır ve indirir. Kesinlikle hiçbir durakta uzun süre mola vermez. Sadece bir sigara içimlik vaktiniz olur.

Turistik doğu ekspresinde ise 50 duraktan geçilir fakat 29 durağında durulur. Hatta bazı duraklarda ise uzun süreli mola verilir. Bu yerler:

Kars’a giderken: Erzincan molasında iki buçuk saat kadar, İliç ve Erzurum’da üçer saat mola verilir.

Ankara’ya giderken: Divriği mola yerinde iki buçuk saat, Bostankaya molasında da üç buçuk saat mola verilmektedir.


Varış Süresi Farkı

ekspresi ne kadar sürüyor

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar ortaya çıktıkça, elbette ki trenlerin yolculuk süresinde de farklar ortaya çıkmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi: Kars’a giderken 1 gün 7 saat sürmektedir. Ankara’ya giderken 1 gün 5 saat 25 dakika sürmektedir.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni: Kars’a giderken 1 gün 15 dakika sürmektedir. Ankara’ya giderken 1 gün 30 dakika sürmektedir.


Sefer Günü Farkı

doğu ekspresi günleri

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu ekspresi arasında yer alan bir diğer fark ise seferlerin yapıldığı günlerin farkıdır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni her gün sefere çıkmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi ise; Kars’a yönelik Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri

Ankara’ya yönelik Çarşamba, Cuma, Pazar günleridir.

Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar ile hangi trenle seyahat etmeniz gerektiğini kolaylıkla seçebilirsiniz. Keyifli ve daha rahat bir yolculuk olsun diyorsanız, Turistik Doğu Ekspresini seçmelisiniz. Çok uygun bir kaçamak istiyorsanız da o zaman tercihiniz Doğu Ekspresinden yana olmalıdır.

 

Devamını oku

Gezi Rehberi

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yayınlanma tarihi

-

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler, oldukça fazladır.  Güzergâh nasıl, yolda sizleri neler bekliyor, vagon düzenleri ve tren içerisinde yer alan hizmetler hepsi yazımızın devamında yer alıyor. Doğu ekspresi, son zamanların en popüler aktiviteleri arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında, yoğun bir talep gören doğu ekspresi iki günlük harika bir zaman geçirmenizi sağlıyor. Yaz aylarında da tercih edilen doğu ekspresi, en yoğun zamanını kış ayında yaşıyor. Çünkü trenin ilerlemiş olduğu güzergâh üzerinde yağan karlar, büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Doğu ekspresi hakkında ilk bilmeniz gereken şeyi söyleyelim; o kadar yoğun ki bilet bulabilmek oldukça zordur. Bu nedenle, yaz kış demeden sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Neler Var?

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında pek çok bilgi yer almaktadır. Bu bilgiler, tren ile yolculuğa başlamadan önce bilmeniz gereken bilgilerden oluşmaktadır. Bu sayede, yola çıkmadan almanız gereken tedbirleri kolaylıkla alabilir ve seyahatiniz sırasında zorluk çekmezsiniz. Bilmeniz gerekenler:

Yeme – İçme Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Yeme içme konusunda, sizlere öncelikle önerimiz yiyeceklerinizi evinizde hazırlamanızdır. Bu sayede hem fazla para harcamazsınız hem de yoğunluk içerisinde hijyen derdiniz olmaz. Elbette ki tren içerisinde, yemek alınan ve yenilen bölümler mevcut ama fiyatlar biraz yüksek. Aynı zamanda, alışmış olduğunuz damak tadını bulamama ihtimali de var. Bu nedenle, yemeklerinizi kendiniz hazırlayıp, yanınızda götürün, kafanız rahat olsun.

Tren içerisinde, sıcak su kendiniz ısıtamıyorsunuz. Su ısıtıcı götürenler var, fakat bazı zamanlarda kompartıman elektriğine zarar verebiliyormuş. Bu nedenle, kendinizi tehlikeye atmayın, sıcak suyunuzu satın alın.


Alkol Konusu

doğu ekspresinde alkol

Alkol almak isteyenler, alkollerini yanında getirmelidir. Kompartımanınız içerisinde rahatlıkla içebilirsiniz. Tren içerisinde, alkol satışı yoktur. Bu nedenle, alkol almak isterseniz, önceden almayı unutmayın.


Sigara Konusu

doğu ekspresinde sigara

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler içerisinde, bir de sigara konusu bulunmaktadır. Sigara kullanan kişiler, tren içerisinde sigara içebilir miyim diye merak etmektedir. Tren içerisinde, sigara içmek elbette ki yasal değil, yasaktır. Fakat, kompartımanınız içinde yabancı kimse yoksa kompartıman içerisinde kimseyi rahatsız etmeden, gizlice içebilirsiniz. Çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü yan kompartımana sigara kokusu çok kolay yayılabilmektedir.


Temizlik Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Doğu ekspresi genellikle nostalji olsun ve aynı zamanda eşsiz bir manzara izleyeyim diyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle, tren de eski yani nostaljiktir. Doğal olarak, eski olan şeyler ise temizliği tam yansıtmaz. Bu nedenle, bu durum sizi yanıltmasın. Son derece sıkı bir şekilde temizlenmekte ve oldukça hijyenik bir hale getirilmektedir.


Elektrik Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Elektrik konusunda, elbette ki yeterli bir aydınlatma sistemi bulunmaktadır. Elektrik konusunda sizlere önerimiz, priz sorunu yaşamamanız için yanınızda üçlü priz tarzı aletler almanızdır. Çünkü kompartımanlar içerisinde, tek bir priz bulunmaktadır.


Güvenlik Konusu

doğu ekspresinde güvenlik

Güvenlik konusunda, sizlere önerimiz yanınıza değerli eşyalarınızı almayın. Yanınızda götürmek zorunda olduğunuz değerli eşyalarınızı da kompartıman içerisinde tek bırakmayın. Çünkü kompartıman kilitleri, dışarıdan kilitlenmiyor. Yani içerisinde seyahat ettiğiniz ve eşyalarınızın bulunduğu kompartımanı, dışarı çıktığınızda kilitleyemiyorsunuz. Sadece içeriden kilitleniyor.


Tuvalet Kullanım Konusu

doğu ekspresinde tuvalet sistemi

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında yer alan bir diğer bilgi de tuvalet konusudur. Tuvaletler, ortak kullanılmaktadır. Her vagon içerisinde, bir tane tuvalet bulunmaktadır. Bir vagon içerisinde yer alan misafirler, aynı tuvaleti kullanmaktadır. Elbette ki temizlenmektedir, fakat sürekli olarak temiz bulmak bu yoğunlukta biraz zor olabilir. Bu nedenle, tuvalette kullanabileceğiniz fazla peçete yanınıza alın.


İnternet Konusu

doğu ekspresinde internet

Doğu ekspresi güzergahı oldukça dağlık alanlar ve kırsal bölgelerden geçmektedir. Bu nedenle, çoğu yerde internet çekemeyebilir. Trende Wi-fi var mı diye merak ediyorsanız, trende böyle bir hizmetin olmadığını üzülerek söyleyebiliriz. Ama bu durumu da avantaja çevirebilir ve anın tadını çıkartabilirsiniz.


Kadın Erkek Oturma Düzen Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında yer alan bir diğer bilgi de oturma düzenleridir. Yataklı kompartıman dışında, örtülü kuşetli kompartımanda seyahat ediyorsanız, geceleri kadınlar ve erkekler diye ayrılabilirsiniz. Yani mesela, 3 kişisiniz ve 4 kişilik vagondan bilet aldınız. Yanınızda 4. Kişi yabancıysa, gece olunca kadınlar ve erkekler ayrı vagonlara ayrılmaktadır. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, 3 kişi de olsanız, 4.kişinin biletini de alıp, kompartımanı kapatın.


Biliyorsunuz ki artık, Doğu Ekspresi yolculukları iki farklı trenle yapılmaktadır. Biri Doğu Ekspresi Ana Hat Treni, diğeri ise Turistik Doğu Ekspresi bu ikisi arasında n gibi farklar var merak ediyorsanız, farklarını anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

İnstagram

 

 

Devamını oku

En Çok Okunanlar