Alkış
Gezi

Türkiye’deki Tarihi Yerler: Görülmesi Gereken 15 Muhteşem Yer

Türkiye’deki tarihi yerler, oldukça eski zamanlara, medeniyetlere dayanmaktadır. Türkiye’nin her bir bölgesinde farklı zamanlarda, farklı kültürlerden kalmış sayısız tarihi eser ve yerler bulunmaktadır. Tarihi ile zengin olan ülkemiz, bu yönüyle sayısız yerli ve yabancı turisti kendine çekmektedir. Ülkemizin tarihi zenginliğini biliyoruz, peki hangi bölgelerde neler var ne kadar biliyoruz? Sizler için ülkemizin en popüler tarihi yerlerinin listesini hazırladık.

Türkiye’deki Tarihi Yerler

Türkiye’de oldukça fazla tarihi bölge yer almaktadır. Hatta bazı bölgeler, UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerlerdir. Ülkemizde oldukça fazla tarihi yer bulunsa da bizler en popüler yerlerden liste hazırladık. Bazısı bir deniz kenarında bazı bir tepe başında olan tarihi zenginliklerimizden bazıları şöyle:

 • İzmir – Efes Antik Kent

türkiye’deki tarihi yerler

Efes Antik Kent, Türkiye’deki tarihi yerler içerisinde en popüler olan yerdir. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bölge, Yunan Roma medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu kentin kuruluş tarihi M.Ö 6000 olduğu belirtilmektedir. UNESCO’nun Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.


 • Şanlıurfa – Balıklı Göl

Balıklı göl

Ülkemizin popüler tarihi yerlerinden bir diğeri de Balıklı Göl’dür. Balıklı Göl’ün Hz. İbrahim döneminden günümüze geldiğine inanılmaktadır. Göl içerisinde bulunan balıklar kutsal olarak kabul edilmektedir. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atılmak istendiğinde buraya düşmüştür. Oldukça etkileyici bir bölge olan Balıklı Göl, her yıl yerli ve yabancı turistleri kendine çeken tarihi yerlerimizden biridir.


 • Batman – Hasankeyf

Hasankeyf

Hasankeyf, Bizans dönemini ve İslam Dönemini içinde barındıran oldukça etkileyici tarihi bölgelerimizden biridir. Ülkemizin en eski tarihi bölgelerinden biri olan Hasankeyf, farklı kültürlerden sayısız kalıntıyı barındırmaktadır.


 • Adıyaman – Nemrut

türkiye’deki tarihi yerler

UNESCO tarafından Kütür Mirası listesine alınan bir diğer bölgede Nemrut Dağı’dır. Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğindedir. Nemrut Dağı’nın zirvesinde Kommagene Kralı Antiochos Theos tarafıdan yaptırılmış; Pers ve Yunan tanrılarının heykelleri yer almaktadır.


 • Bursa – Cumalıkızık

cumalıkızık

Osman Bey döneminde kurulan bu köy, UNESCO’nun Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biridir.


 • Trabzon – Sümela Manastırı

sümela manastırı

Türkiye’deki tarihi yerler arasında en çok ilgi çeken yerlerden biri olan Sümela Manastırı oldukça eski yerlerden biridir. Manastırın ilk zamanlarına dahil pek bilgi bulunmamaktadır. Sümela Manastırı, 1916 yıllarında bu bölgede devlet kurmaya çalışan azınlıklar tarafından merkez olarak kullanılmıştır. 2010 senesinde izin alınarak, Hıristiyanlar tarafından ayin yapılmıştır.


 • Antalya – Aspendos

türkiye’deki tarihi yerler

Aspendos kenti, Antalya’da yer alan tarihi kentlerimizden biridir. Kentin en bilinen yeri ise tarihi amfidir. Rivayete göre eski dönemlerde kralı kızını almak isteyen kardeşler, yarışa girişirler. Bu amfiyi de kardeşlerden birinin kızı alabilmek için yaptığı söylenmektedir.


 • Ağrı – İshak Paşa Sarayı

ishakpaşa sarayı

Osmanlı Devleti zamanından kalan İshak Paşa Sarayı, en popüler tarihi yerlerimizden biridir. Osmanlı Devletinin, Lale devrinde yapılmış olan bu saray oldukça büyük ve etkileyici bir işçiliğe sahiptir.


 • Antalya – Noel Baba Kilisesi

noelbaba kilisesi

Noel Baba Kilisesi, Bizans Döneminde inşa edilmiş olan tarihi mirasımızdır. Aziz Nicholas’ın ölümü sonrasında inşa edildiği söylenmektedir. Günümüzde yerli ve yabancı turistleri kendine çeken bölge; ayrıca Noel Baba’yı anmak isteyenleri de misafir etmektedir.


 • Muğla – Kaunos Kral Mezarlığı

türkiye’deki tarihi yerler

Antik Çağ döneminden kalan bu bölge, zamanında bir liman kenti özelliğine sahipmiş. Günümüzde ise limanın çokça gerisinde kalmaktadır. Kaunos Kral Mezarlığı, Antik Çağ’da kral ve aynı zamanda statü olarak yüksek olan kişiler için yapılmıştır.


 • Aydın – Afrodisias Aphrodisias

Türkiye’deki tarihi yerler arasında, bulunması en ilginç olan bölgedir. Afrodisias, fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler’in kaybolması üzerine tasadüfen bulunmuştur. Güler, bu bölgede çekmiş olduğu fotoğraflar ile bölgenin dikkatini çekmiş ve bu tarihi zenginliğin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Afrodisias ismini, Afrodit’ten alır.


 • Mersin – Kız Kalesi

kız kalesi

Kız Kalesi, 2400 yıllık bir tarihe sahiptir. Çevresinde pek çok imparatorluklar kurulup, yıkılmıştır. Rivayete göre kız kalesini, Kral çok sevdiği kızını korumak için yaptırmış fakat kadere karşı koyamamıştır.


 • İstanbul – Galata Kulesi

galata kulesi

Türkiye’deki tarihi yerler arasında en bilinen yer olan Galata Kulesi, 528 yıllık bir tarihe sahiptir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde, anahtarı kendisine devredilmiştir.


 • İzmir – Çeşme Kalesi

Türkiye’deki tarihi yerler

Osmanlı döneminden kalan tarihi bölgelerimizden biri olan Çeşme Kalesi, Türkiye’deki tarihi yerler arasında en bilinen yerlerden biridir. Osmanlı dönemine ait oldukça fazla eseri, içinde saklamaktadır.


 • İstanbul – Kız Kulesi

kız kulesi

Kız Kulesi, Bizans döneminde ülkemize tarihi miras kalan eşsiz güzelliğe sahip bir bölgedir. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan tek Bizans dönemi eseridir. Günümüzde restoran olarak, ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Diğer gezi yerlerimiz 

İnstagram 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir