Listeler
Listeler

Sun Tzu Sözleri: Hepsi Ders Niteliğinde

Savaşlar dünümüzde de bugünümüzde de hep var olmuştur. Tabi savaş bir kavram olarak tek başına var olamaz. Çeşitli siyasal, dinsel, ekonomik ya da milli çıkar çatışmalarının sonucu büyük gruplar eliyle çıkar. Sun Tzu sözleri ile bu durumları oldukça net bir şekilde vurgulamaktadır.

Savaş varsa insan var, insan varsa savaşın da bir psikolojisi var. Savaştan avantaj sağlamak isteyen pek çok ülke, grup, araştırmacı bu konuda kafa yormuştur. Fakat bu konuda ki sözleri ve stratejileriyle en bilinenlerin başında Çinli komutan ve filozof Sun Tzu gelmektedir.

Sun Tzu sözlerinde yer alan tavsiyeleri ile bugün bile okuyucularının zihinlerini açmakta, farklı bakış açıları katmaktadır. Bu her başarılı yapıtın özelliklerindendir. Sun Tzu’nun Savaş Sanatı (The Art of War) kitabı tarihin en değerli ve eski savaş strateji kitaplarındandır.

Sun Tzu Sözleri İnsanların Ruhuna İşlemiştir

Sun Tzu savaşın öncesini, sonrasını; savaşın içinde var olan askeri, komutanı, savaşı yaşayan milletleri, onları yöneten liderleri pek çok açıdan analiz edip stratejiler üretmiş.

Sun Tzu sözleri

Ama en önemlisi de savaşmayı en son çare olarak görmüştür.  sözleri tarih boyunca birçok önemli kişiyi de etkilemiştir.

Yıllar önceki liderlerde onun stratejilerinden etkilenmiş yıllar sonraki sanatçılar, oyuncular, sporcular ve niceleri de… Çünkü Sun Tzu’nun çalışmaları savaşı analiz etmesinin ötesinde pek çok alanla yoğrulup kendini kanıtlayabiliyor.

Sun Tzu yazıları

Sun Tzu hakkında aslında pek bir bilgi ve belge yok fakat Savaş Sanatı adlı tek kitapla adını günümüze kadar ulaştırmayı başarmış.

Kendi döneminde de generallik yapmış, kitabı için çalışmalarını sürdürmüş ve yarı barbar olarak bilinen Wu Krallığına danışmanlık yapmış.

Sun Tzu’nun verdiği danışmanlıkla bu krallık fetihlerinden başarıyla çıkmış ve büyük bir devlet haline gelmiş.

Sun’nun kendisi savaşlarda büyük bir başarı kazanmasa da komutanlar komutanı olarak anılmış.

Sun Tzu, eserinde savaş, saldırı, konumlandırma, taktik, planlama, gücün kullanımı, güçlü ve zayıf noktalar, manevra, arazi, ordunun ilerlemesi, cephede dokuz konum, taktik değişiklikler, istihbarat ve ateşli saldırı başlıkları altında savaş sanatına dair esasları incelemiştir.

Hepsi ders niteliğinde olan Sun Tzu Sözleri uzun yıllar boyunca taşıdığı değeri ve önemi korumaya devam etmiştir. Diğer etkileyici sözleri ise şöyledir:

Sun Tzu

Sun Tzu tavsiyeleri

Sun Tzu kitabı

Kitap önerisi için yaz kitap önerileri yazımızı okuyabilirsiniz. Bizi Facebook ve İnstagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir