Takip Edin

Yaşam

Başarılı Evliliğin Sırları

Yayınlanma tarihi

-

Evlilik sırları

İki insan birbirlerini seviyor, aynı eve giriyor ve belli bir süre sonra sorunlar baş göstermeye başlıyor. Aynı evin içinde sürekli vakit geçiren çiftlerin hiç sorun yaşamamasını beklemek belki biraz fazla olabilir. Her evlilikte ufak tefek anlaşmazlıklar ya da çatışmalar olmaktadır. Önemli olanın sorunları doğru bir şekilde analiz edip, karşılıklı çözüme kavuşturmak olduğunu sanırım hepimiz söyleyebiliriz. Peki bu kavgalar karşılıklı çabayla güçlendirilebilir mi? Başarılı evliliğin sırları var mı?  Bu konuda ki çalışmalarıyla ilişkilere ışık tutmayı başarmış, başarılı psikolog John Gottman’ın tavsiyelerini sizinle paylaşacağız. Evliliğinizi yazımızda vereceğimiz 7 tavsiyeyi yerine getirerek güçlendirebilirsiniz.

Başarılı Evliliğin Sırları: Gottman’dan 7 Tavsiye

Gottman, ilişkiilerin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için yedi temel ilke belirlemiştir. Bunlar:

1 – Detaylı şekilde tanıma

Başarılı Evliliğin Sırları

Mutlu bir ilişki istiyorsanız eşinizi derinlemesine incelemeli, onun adeta kişilik haritasını çıkarmalısınız. Birbirini iyi tanıyan partnerler arasında ki ilişki daha sağlam ve açık oluyor. Kişiler kendilerini daha iyi ifade ederek ilişkilerini sağlam temellere yaslıyor.


2 – Övme

Gottman’a göre bir ilişkide karşılıklı övgülerin sıklığı fazlaysa bu kişilerin %90’ı ileriki dönemlerde de mutlu bir şekilde ilişkisine devam etdiyor. Parterinizi tanıyan siz olduğunuza göre onu nasıl öveceğinizde size kalmış.

3 – Arkadaşlık

başarı evlilik için öneriler

Duygusal bir ilişki içerisinde olmak sizi arkadaş yapmaktan alıkoymamalı. Birbirinizi sadece eş olarak görürseniz paylaşımlarınızı kısıtlamış olursunuz. Daha çok şey paylaşmak için birbirinizin pek çok şeyi olmalısınız. Bu beraber geçirdiğiniz zamanlardan daha çok keyif almanızı da sağlayacaktır. Aslında başarılı evliliğin sırları pek de sır değil. Çiftler ne zaman ki bu insani kriterleri uygulamayı bırakıyor problemler aslında o zaman başlıyor.


4 – Destek olma

Sorunlarımızı tek başımıza çözecek gücümüz olsa da bazen eşimizin size destek olmasına izin vermelisiniz. Genellikle ataerkil toplumun bir getirisi olarak bu konuda destek almaktan en çok kaçan erkekler oluyor. Bu ilişki için pek de doğru bir adım sayılmaz. Destek olmak hem ilişkiyi sağlamlaştırıyor hem de kişiler arasında ki bağları güçlendiriyor.


5 – Yapıcı hamleler ve uyum sağlama

başarılı evliliğin yöntemleri

Gottman ilişkilerde var olan sorunları iki bölüme ayırıyor. Bunlar, devamlı sorunlar ve çözülebilir sorunlar. Devamlılık gösteren sorunlar aslında evliliklerin üçte ikisinde görülüyor. Aslında süreğen sorunlar ilişkinin devam etmesine engel oluşturmuyor. Örneğin süreğen sorunlara kısırlık veya ilişkide ki cinsel problemleri alabiliriz. Çözülebilir problemler ise beklentilerin farklılığından, iletişimin eksikliğinden, eşlerin birbirlerine yardımcı olmamasından ya da bir tarafın sevgisini karşı tarafa gösterememesinden kaynaklanıyor. Geçici sorunların çözümü için eşlerin birbirlerine daha hassas yaklaşım göstermesi gerekiyor. Yapıcı hamlelerle kolaylıkla bu sorunlardan çözülebiliyor. Başarılı evliliğin sırları içinde eşlerin birbirlerine uyum sağlaması durumu çok önemli bir yer teşkil ediyor.

6 – Sabır ve anlayış

Örneğin ilişkilerde dinsel problemler çokta değiştirilebilir problemler değildir. En doğrusu orta yolu aramak, karşı tarafı değiştirmeye çalışmak yerine gerekiyorsa kendi bakış açınızı değişmektir. Sabır ve anlayış bu tarz kilit problemlerde çok önemli rol oynuyor. O an çok önemli gelen problemler zamanla aynı önemi taşımamaya başlıyor.


7 – Açık sözlü olmak

Başarılı Evliliğin Sırları Nelerdir

Başarılı evliliğin sırları Gottman’a göre bu 7 maddede yatıyor. Fakat evlilikte sırlar olmaması gerektiğini de söylüyor. Burada bahsedilen sır ilişkiyle alakalı partnerini ilgilendiren konuların ondan saklanması. Açık sözlü olmak kimi zaman zor gelse dahi ilişkilerde daha büyük problemlerin önüne geçiyor.

Daha kafa hikayeler için bizi İnstagram  ve  Facebook’ta takip edin 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Polifazik Uyku Nedir? Çok Fazlı Uyku Sistemi

Yayınlanma tarihi

-

Polifazik uyku

Polifazik uyku yani çok fazlı uyku sistemi, uykunun tek seferde değil birçok farklı seferde alınmasını sağlayan bir uyku sistemidir. Yani normal şartlarda gece yatarız ve 7 – 8 saat uyuruz; bu şekilde vücudumuzun dinlenme ve uyku ihtiyacını karşılarız. Polifazik uyku da bu durumdan biraz daha farklı bir uyku sistemidir. Gece 7 – 8 saat uyuma yerine, gece 2 – 4 – 6 saat uyuma biçimlerinden oluşuyor. Geriye kalan süreleri ise gün içerisinde, küçük kestirmeler ile tamamlatıyor. Bu sayede, hayatınızın büyük bir bölümünü uyku ile geçirmemiş oluyorsunuz.

Polifazik Uyku Döngüleri

uberman uyku döngüsü

Uyku sistemleri, monofazik sistem ve Polifazik sistem olarak ayrılmaktadır. Genel olarak kullanılan monofazik uyku sistemi, gece 7-8 saat uykuyla tek seferde uygulanan sistemdir. Polifazik uyku sistemi ise çok fazdan oluşmaktadır. Yani ana uykuyu destekleyen, kısa uyku sürelerinden oluşur. Bu sayede, daha az uyuyarak günü daha verimli yaşayabilirsiniz.  Çok fazlı uykunun, uygulanması konusunda farklı döngüler bulunmaktadır. Bu döngüler şöyledir:

  • Uberman Döngüsü

Uberman döngüsü, Polifazik sistem döngülerinden biridir. Bu döngüyü sağlamak oldukça zordur. Çünkü bu döngüde, uzun süreli bir ana uyku yoktur. Bu döngünün işleme şekli, 6 saatte bir 20 dk.- 30dk arasında kısa uyku şeklindedir. Leonardo Da Vinci’nin de bu uyku döngüsünü kullandığı söylenmektedir. Fakat bu uyku döngüsünü sağlamak, oldukça zordur. Bu döngü yerine diğer döngüleri kullanabilirsiniz.

  • Everyman Döngüsü

Bu uyku döngüsü, iki ayrı seçenek sunmaktadır.

everyman uyku döngüsü nedir?

Birinci seçenek: 3 saat kesintisiz bir gece uykusu ve sonrasında bu ana uykuyu destekleyen 20 dakikalık kısa uykular şeklinde yapılır. 20 dakikalık kısa uykular, gün içerisinde 3 kez tekrarlanır. Bu seçenek, en sık kullanılan seçeneklerden biridir.

İkinci seçenek: Gece 1,5 saatlik bir uyku ve bu uykuya destek olarak 20 dakikalık kısa uykular şeklinde uygulanır. Bu seçenekte, kısa uykular 5 kez tekrarlanmaktadır. Bu model de Uberman döngüsü gibi zorlayıcı bir uyku modelidir.

  • Dymaxion Döngüsü

Uberman döngüsünden daha zor olan bir modeldir. Polifazik uyku seçeneklerinden biri olan Dymaxion günde toplam olarak sadece 2 saat uyumanızı sağlar. Bu modeli uygulama şekli, 6 saatte bir yarım saat uyumaktır. Bu sayede, sadece 2 saat uyumuş olursunuz.

Çok Fazlı Uyku Faydalı Mıdır?

çok fazlı uyku nedir

Çok fazlı uykunun, faydalı olup olmadığı konusunda bir şey demek zordur. Fakat, zararı olmadığı gibi aynı zamanda oldukça avantajlı olduğu kesindir. Çünkü bazen, yapmak istediklerimizi 24 saat içerisine sığdırmakta oldukça zorlanırız. Özellikle çalışan kişiler, işten dolayı pek fazla vakit bulamamaktan yakınır. Bu gibi durumlarda, Polifazik uyku oldukça avantaj sağlamaktadır.

Çok fazlı uyku, herhangi bir zarara neden olmaz. Fakat, bu uyku döngüleri herkes için uygun olmayabilir. Bazı kişiler, bu uyku döngüsünü sağlama konusunda oldukça zorlanabilmektedir. Bu tarz kişilerin, inatla bu uyku döngüsünü sağlamaya çalışması sonucunda elbette ki, bazı sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle, yapısal olarak uygunsanız, uygulayın.

Polifazik Uyku Sistemini Nasıl Sağlarsınız?

Çok fazlı uyku tipi için öncelikle dayanıklı olmanız gerekmektedir. Çünkü, normalde kullanılan uzun süreli uyku sisteminden çok fazlı kısa uyku sistemine geçiş süreci oldukça zorludur. Bu süreci, sağlıklı bir şekilde atlayabilmek için hem bünye açısından hem de psikolojik açıdan dayanıklı olmanız gerekmektedir.

çok fazlı uyku döngüsü

Polifazik uyku sisteminde başarılı olabilmek için diğer önemli konu ise dakik olmanızdır. Yani belli bir uyku saatti düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Bu saatlerde, kesinlikle uyumanız gerekmektedir. Bu sayede, vücudunuz kendisini ona göre ayarlamaya başlar. Fakat, saatlere uymazsanız o zaman uyku düzenini oturtamayacağınız gibi aynı zamanda sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bu uyku modelini dememiş olan birinin yaşadıklarını buradan öğrenebilirsiniz.

 

Devamını oku

Yaşam

Başarılı Olmanın Sırları: Hayal et, İnan ve Çalış

Yayınlanma tarihi

-

Başarılı olmanın sırları

Başarılı olmanın sırları, her başarılı olmak isteyen kişi tarafından merak edilen bir bilgidir. Her insan başarılı olmak ister elbette ki fakat bazı insanlar, sırf bir konuda başarılı olmak için gerçekten uğraşırlar. Başarılı olmak için öncelikle, bir konuda hedefinizin olması gerekir. Kendinize bir konuda bir hedef koyarsanız ve hayatınızı buna yönelik çalışmalar ile doldurursanız, o konuda başarıyı yakalamanız hiç zor olmayacaktır. Başarılı olmanın en önemli yolu, kendinize hedef koymaktır. Bir hedefiniz varsa başarıya ulaşmak da zor olmayacaktır. Hedefsiz olan bir insan, herhangi bir başarıya ulaşamaz.

Başarılı Olmanın Sırları: Hayal etmek

başarılı olmak

 

Hayal etmek, bir hedef oluşturmanız için oldukça önemli olan bir şeydir. Hayal etmeden bir hedef oluşturamazsınız. Aslında, hedefleriniz de bir hayal olarak düşündüğünüz noktadır. Başarılı olmanın sırları, hayal etmekte gizlidir. Hangi alana karşı ilginiz varsa, o alanla ilgili mutlaka hayalleriniz olur. Hedeflerinizi de o yöne doğru oluşturmalısınız.

başarının sırları

Başarılı olmak istiyorsanız, hangi alanda yetenekleriniz var ve hangi alanı seviyorsunuz bunu bulmanız gerekir. İnsan sevmediği bir iş için kesinlikle hayal kuramaz. Hayal olmayınca da hedef koymak oldukça zor olur. Bu nedenle, hangi alanda başarılı olmak istiyorsunuz öncelikle bunu bulun. Sonrasında hayalini kurun ve hedeflerinizi oluşturun.

Başaracağına İnanmak

Başarılı olmak istiyorsan kendine inanman gerekir. Hayal ettiğiniz şeylerin, gerçekten olabileceğine inandığın an, onu gerçekleştirmek için çalışmalar başlatabilirsin. Çalışmaya başladığın zaman da hayaline olan uzaklığın azalmaya başlar. İnanmak oldukça güçlü bir duygudur. Bu duyguyu ele geçirdiğin zaman hedeflerine daha kolay ulaşabilirsin.

Başarılı olmanın sırları

Başarılı olmanın sırları; sabah belli bir saatte kalk, spor yap ya da çok fazla çalışmakta gizli değildir. Gün boyu aralıksız deli gibi çalışsan bile eğer inancın ve hayalin yoksa sadece boşa kürek çekersin. Bu nedenle, hayalin ne olursa olsun kendine ve başaracağına inanmak gerek.

Hedefin İçin Çalışamaya Başla

Bir alanda başarılı olmak için öncelikle hayalini kurman gerekir. Kumuş olduğun hayalde neredeysen, onu başaracağına ve mutlaka hayalini gerçekleştireceğine inanman gerekir. Sonrasında, bu alan için çalışmaya ve planlamalar yapmaya başlayabilirsiniz. Zaten bir hayal kurduğunda ve buna yönelik hedefler oluşturduğunda, beynin o hayale nasıl ulaşabilmen için farklı yollar oluşturacaktır.

Başarılı olmanın yolları

Kafanda oluşturmuş olduğun yollardan hangilerinin hayaline ulaşmak için en uygun yol olduğunu araştırman gerekir. Araştırmalarından sonra en uygun olan yöntemi belirle ve bunun için çalışmaya başla. Başarılı olmak için bu yöntemler, bedeninizi ve psikolojinizi harekete geçirir. En önemlisi de hayal edip, inandıktan sonra zaten çalışmaya başlarsınız. Çalışıp, emek verdikten sonra da hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

facebook, Instagram 

 

 

Devamını oku

Yaşam

Dünyada Uygulanan Korkunç Gelenekler

Yayınlanma tarihi

-

dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazıda sadece korku içerikli gelenekler bulunmuyor. İnsanı şok eden, nasıl olur dediğimiz pek çok farklı geleneklere yazımızda yer verdik. Farklı kültür, kendi içerisinde doğru olduğuna inandığı pek çok farklı gelenek ve göreneklere sahiptir. Bu gelenekleri duyduğumuzda her ne kadar şok olsak da bu durum onlara oldukça normal gelebilmektedir. Kim bilir, şu an bize oldukça normal gelen ve olması gerektiğini düşündüğümüz geleneklerimiz de başkalarını şok edebilir.

Dünyada Uygulanan Korkunç Gelenekler ve Görenekler

Dünyada oldukça farklı kültürler bulunuyor. Hatta aynı ülke içerisinde, farklı toplumlar ve buna bağlı olarak da farklı gelenekler bulunuyor. Bu durum da ortaya bize göre dünyada uygulanan korkunç gelenekler listesini, ortaya çıkartıyor. İşte bu farklı gelenekler ve uygulandıkları yerler:

Kamboçya – Ratanakiri

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Bu bölge, Güneydoğu Asya bölgesinde yer alan bir yerdir. Bu yerde uygulanan gelenek, sizleri oldukça şaşkına çevirecek. Kreung halkı olarak bilinen bu bölgede yaşayanlar, kız çocuklarının 13 yaşında artık olgunlaştıklarına inanarak, kızları cinsel yaşam ile tanıştırıyor. Bunu üstelik, sevgi kulübeleri adında bir kulübe içerisinde yapıyor.

Kreung halkına göre kızlar 13 yaşına girdikleri zaman, cinsel ilişkiye girmeli ve bununla ilgili tecrübe kazanmalıdır. Kızlar 13 yaşına girdiklerinde, babaları kızları için özel olarak küçük kulübe hazırlıyor. Bu kulübelere de sevgi kulübeleri adı verilmektedir. Kızlar, evlenene kadar bu kulübe içerisinde istedikleri erkekler ile birlikte oluyor.

korkunç gelenekler

Bunu yapmalarının nedeni ise kızlarının bu konuda tecrübe edinmesi ve bilgi sahibi olmasıdır. Bu durum bize ve geleneklerimize uygun olmazsa dahi elbette ki saygı duymalıyız. Bu durumu korkunç yapan şey ise henüz çocuk olan 13 yaşındaki kızların, olgun sayılıp böyle bir şeyin içerisine atılmasıdır.

Sudan – Nijerya – Mısır…

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler sıralamasında, en fena ve korkunç olan gelenek kadın sünnetidir. Kadın sünneti, aslında yaygın olarak bilinen bir gelenektir, fakat bazı kişiler artık bu geleneğin uygulanmadığını sanmaktadır. 2001 yılında yasaklanan bu gelenek, maalesef bazı toplumlarda hala yaygın olarak uygulanmaktadır.

kadın sünneti geleneği

Bu geleneğin amacı ise kadınların, cinsel ilişki sırasında zevk almasını önlemektir. İnanışlarına göre kadınlar sadece üremek için cinsel ilişkiye girebilir. Zevk almalarına izin verilmez çünkü günah olduğuna inanılır. Hangi dine inanırsanız inanın, sonuçta bir yaratıcının olduğuna inanırsınız. Yaratıcı tarafından verilen bu hak, hangi akla hizmet nasıl bu şekilde engellenebilir?

Etiyopya – Mursi Kabilesi

Mursi kabilesi içerisinde yaşayan kadınlar, dudaklarına pirinçten yapılmış plakalar takarlar. İnsanın görünce yüreğini sızlatan bu görüntü ve durum; onlar için oldukça normal ve olması gereken bir durumdur. Kızlar, 15 ya da 16 yaşlarından itibaren dudaklarına delikler açarlar ve zamanla daha daha büyük plakalar dudaklarına geçirirler.

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Mursi kabilesinin bu geleneğini uygulamayan kadın yoktur. Hatta kadının dudağında bulunan plaka ne kadar büyükse o kadar iyidir. Çünkü kadın evleneceği zaman verilen başlık parası, kadının dudağında bulunan plakaya göre belirlenmektedir. Ne kadar büyükse o kadar yüksek başlık parası verilmektedir.

dudağa plaka geçirmek

Endonezya – Tana Toraja

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler listemizde, gerçekten korkunç olan bir geleneğe geldik. Tana Toraja köyünde uygulanan geleneğe göre ölen kişiler 3 yılda bir mezarından çıkartılır. Mezarından çıkartılan ölülerin kıyafetleri değiştirilir. Sonrasında ise eğer ölü, kadın ise makyaj erkek ise bakımları yapılır.

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Ölüler için yapılan bu bakım aşamaları bittikten sonra ölüler gezdirilmeye çıkartılır. Köy meydanında gezintiye çıkartılan ölüler, oldukça süslü bir şekilde gezdirilir. Bu işlemler ise bir tören ile yapılır.

ölü gezdirme

Papua Yeni Gine – Anga Halkı

Anga halkı tarafından uygulanan gelenek gerçekten oldukça korkunç bir gelenektir. Dünyada uygulanan korkunç gelenekler arasında yer alan bu gelenekte; ölüler gömülmemektedir. Ölüler, köyün farklı kesimlerine tıpkı bir bekçi gibi yerleştirilmektedir.

Dünyada uygulanan gelenekler

Ölen kişiler, tuzlanır ve sonrasında bir tören ile tütsülenir. Ölülere vahşi hayvanlar yaklaşmasın diye de boya ve balçık sürülür. Sonra bir tahtaya bağlanır ve köyün çevrelerine yerleştirilir. Oldukça korkunç olan bu geleneğin uygulanmasının amacı ise ölüye saygı duyulması ve bu nedenle gömülmemesidir.

Çin – Tibet

Tibet’te yaşayan Budistler, oldukça vahşi bir cenaze töreni yapmaktadır. Geleneklerine göre ölen kişi soyulur ve bir tepeye çıkartılır. Bu tepede ise ölüler, akbabalara yem olarak verilir. Bunun uygulanmasının amacı ise inanışlarına göre akbabalar gökyüzünde uçtukları için ölüler, atalarına kavuşabilir. Bu şekilde, ölülerin göğe çıkabildiklerine inanılır.

çin geleneği

Ölüleri, akbabalar rahatlıkla yiyebilsin diye ölüler parçalara ayırılır. Bu sayede, kan kokusu alan akbabalar, daha hızlı bir şekilde gelerek ölüleri dakikalar içerisinde yok edebilir. Bu işlemler, bir merasim şeklinde yapılmaktadır.

çin tibet geleneği

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler listemizin sonuna geldik. Daha farklı paylaşımlar için takipte kalabilirsiniz.

Devamını oku

En Çok Okunanlar