Teknoloji

WordPress Yedek Alma Nasıl Yapılır?

WordPress yedek alma işlemi oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü site yedeği almak oldukça önemli olan işlemlerden biridir. Site yedeği alındıktan sonra bir hata yapılması durumunda, site yedekten geri yüklenir ve eski haline gelebilir. Bu nedenle, site sahipleri için site yedeği almak oldukça hayati bir önem taşımaktadır. Siteniz eğer wordpress ile kurulu ise oldukça farklı ve kolay yollar ile sitenizin yedeğini alabilirsiniz. WordPress siteleri için hem eklenti ile hem de Cpanel ile oldukça kolay bir şekilde yedek alınabiliyor. Sizlere farklı wordpress sitenizin yedeğini alabilmek için farklı yöntemler sunuyoruz, sizin içi hangisi uygunsa onu kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

WordPress Yedek Alma Yöntemleri

wordpress yedek

WordPress sitenizin yedeğini alabilmek için sizlere iki farklı eklenti sunuyoruz ve bununla birlikte dilerseniz Cpanel üzerinden de nasıl alınacağını sırasıyla anlatıyoruz. Bu yöntemler ile oldukça kolay bir şekilde WordPress yedek alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Cpanel üzerinden yedek alma işlemleri şöyledir:

  • Cpanel ana menüsüne giriş yapınız.
  • Cpanel menüsünde yer alan ilk kısım yani “Dosyalar” kısmında, yedekleme ya da yedekleme sihirbazı ikisinden birini seçebilirsiniz.
  • Her ikisinde de sizlere kısmi ya da tam yedekleme seçenekleri sorulacaktır.
  • Kısmi ya da tam yedekleme seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Kısmi seçenekte; giriş dizini ve MySQL veri tabanını indirirsiniz. Tam yedekleme de ise sitenizin her bir dosyasını indirirsiniz.

wordpress cpanel yedek alma

  • Bu ikisi arasında bulunan fark ise şöyledir: tam yedek alırsanız, bunun geri yüklemesini siz yapamazsınız. Geri yüklemesi için hosting firmanıza bildirmeniz gerekmektedir. Bildirdiğinizde, firmanızda yer alan yetkililer, geri yüklemeyi gerçekleştirir.
  • Almış olduğunuz yedekler, bilgisayarınıza indirilir.
  • İndirmiş olduğunuz yedekleri ise tekrardan yedekleme ya da yedekleme sihirbazı kısmından yükleyebilirsiniz.

wordpress yedekleme

Yedek İçin Kullanılan WordPress Eklentileri

WordPress ile kurmuş olduğunuz sitenizin yedek alma işlemleri için sizlere iki farklı eklentiyi sunuyoruz. Bu eklentiler ile oldukça kolay bir şekilde sitenizin yedeğini alabilirsiniz. WordPress yedek alma işlemi eklenti kullanımı hem işlerinizi kolaylaştırır hem de vakit kaybetmeden hızlıca yedek almanızı sağlar. WordPress ile kolaylıkla kullanabileceğiniz yedek alma eklentileri şöyledir:

My Wp Backup Pro eklentisi:

My Wp Backup Pro

Bu eklenti, sizlere Premium olarak sunulmaktadır. Fakat eklentinin kendi sitesinde, eklentinin ücretsiz olan versiyonunu kolaylıkla indirebilir ve sitenize kurabilirsiniz. Eklentinin sitesine gitmek için eklentinin ismine tıklayabilirsiniz. Bu eklenti ile oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yedek alabileceğiniz gibi aynı zamanda otomatik olarak da yedek alınmasını sağlar. Aynı zamanda, yedekleri Google Drive gibi seçeceğiniz farklı yerlere otomatik olarak kaydeder.

All-in-one Wp Migration Eklentisi:

yedek alma

Bu eklenti ile oldukça kolay bir şekilde site yedeği alabilir, bilgisayara yedeğini indirebilirsiniz. Bu eklentiyi, wordpress admin paneli üzerinden eklenti ekle kısmında kolaylıkla bulabilir ve hemen yükle diyebilirsiniz. WordPress yedek alma işlemi için oldukça pratik olan bu eklenti ile sitelerinizin yedeğini tek tıkla alabilir, indirebilir ve sitenizi taşıyabilirsiniz. Fakat bu eklenti ile bir sorun yaşama durumunuz vardır. Bu da: eklentinin yedeği geri yükleme işlemi sırasında sizlere 512 MB’lık bir limit koymasıdır. Bu limiti aşmak için eklentiyi satın almanız gerekmektedir. Fakat bu sorunu aşmak için ne yapmanız gerektiğini oldukça detaylı bir şekilde anlatan İsmet Eroğlu’nun videosunu izleyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir