Teknoloji

Kripto Para Terimleri: Kriptocuları Anlayalım

Kripto paralar, artık günlük yaşantımızda yerini almaya başladığı gibi geleceğin de ekonomik sistemi olarak değerlendirilmekte. Geleceğin ekonomik sistemi olur mu bilmiyoruz ama günümüzde, hemen hemen herkesin dilinde olduğu kesin. Kripto para piyasasına adım atacaklara ya da sohbetlerde ne söyleniyor en azından anlayayım diyenlere küçük bir Kripto para terimleri sözlüğü hazırladık.

Kripto Para Terimleri ve Anlamları

Kripto para piyasası, günümüzde oldukça aktif bir şekilde işlem yapılan bir alan haline geldi. Kripto para piyasasında aktif olun ya da olmayın; gelecekte devam edeceğini düşünün ya da düşünmeyin ama kripto para hayatımızda çok farklı bir yön açtı. Geleceğin ekonomik sistemi olarak; “siber güvenlik ve yeni nesil para icadı” kavramını hayatımıza yerleştirdi. Bu durumda, kripto para terimleri ve anlamlarını bilmek bu piyasayı daha kolay anlamamıza yardımcı olacaktır.


İşte hazırlamış olduğumuz Kripto para terimleri ve anlamları şöyle:

Blok

Blok, veriler topluluğuna verilen isimdir. Bu kısımda yapılan işlemler kayıt altına alınır ve HASH gibi geliştirilmiş algoritmalar sistemiyle korunur. Bloklar, zincir olarak kendi planları üzerinden yeni bir blok çıkartabilir. Bu süreçler, kripto para türlerine göre değişmektedir.

Altcoin

Altcoin;  alternatif coin demektir, bunun kısaltmasıdır. Bitcoin dışındaki diğer kripto paraların hepsi bu şekilde adlandırılır. Çünkü diğer kripto paralar, Bitcoin’e alternatif olarak çıkmıştır.


HODL

HODL kripto para terimleri içerisinde, kripto para piyasasına en özgü olan bir terimdir. Çünkü yazım hatasıyla birlikte kripto para piyasası jargonuna dahil olmuştur. HODL anlamı ise elinde bulunan kripto paraları satmak istememe anlamına gelmektedir.

FOMO

İngilizcede “Fırsatı kaçırma korkusu”nun kısaltmasıdır. FOMO; genellikle hızlı yükseliş sağlayan kripto paraları, değer yüksekteyken yine de alanlara denilmektedir.

ATH

Herhangi bir kripto paranın, çıkış tarihinden itibaren en yüksek seviyeye ulaştığı tepe noktasına denir.

via GIPHY

WHALE ya da Balina

Büyük sermaye sahiplerine verilen isimdir. Bu kişiler, piyasa içerisinde herhangi bir kripto para birimini ani bir şekilde yükseltebilir ya da düşürebilirler. Yani bir birime sermayelerinin hepsini yatırarak, o birimin yükselmesini sağlayabilirler ya da bütün sermayelerini aniden çekip, o birimin düşmesine neden olabilirler. Bu sermayeye sahip kişilere WHALE denilmektedir.

To The Moon

İngilizcede Ay’a çıkar anlamına gelen bu terim, Kripto para piyasasında  düşük değerde olan kripto para birimi için yükseleceğini ifade etmek için kullanılır.


FUD

İngilizcede kokuyu, belirsizliği ve şüpheyi ifade eden sözcüklerin baş harfinden oluşturulan bir kavramdır. Kripto para piyasasında, alınan bir birimin sert bir düşüş yaşamasına rağmen yükseleceğine olan inancı ifade etmek için kullanılır.

REKT

İngilizcede batmak anlamına gelen bu kelime; kripto para terimleri içerisinde büyük zararda olan kişilere denilmektedir.

Wallet

Kripto paralarınız için kullanılan cüzdana verilen isimdir.

via GIPHY

ROI

Kripto para piyasasında yapmış olduğunuz yatırımın geri dönüşüne denir.

Blockchain

Kripto para işlem dökümüne verilen isimdir.

Addy

Kripto para piyasasında kullanılan para için şifreli adrese denir.

PUMP: Yatırım yapmak isteyenler için fiyatta keskinliği ve hızlı yükselişi ifade eder.

DUMP: PUMP’ın aksine hızlı düşüşü ifade eder.

 

MOAD

Kripto para terimleri arasında en bilinmesi gereken kavramlardan biridir. Özellikle ilk defa bu piyasaya girip, yatırım yaptıysanız. MOAD devasa bir düşüş anlamına gelmektedir.

AIRDROP

Kripto para üreticilerinin, kripto para kullanıcılarına ücretsiz olarak coin vermesine verilen isimdir.

DYOR

DYOR, herhangi bir kripto para için araştırma yapılmasına verilen isimdir.


 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir