Takip Edin

Bilim

DART GÖREVİ: NASA CANLI YAYINDA GÖK TAŞI BOMBALAYACAK

Yayınlanma tarihi

-

dart görevi

NASA, gezegenimizi korumak adına dart adında yeni bir projeyi 5 yıl önce açıklamıştı. Dart görevi adı verilen bu proje ile gezegenimize yaklaşan ya da çarpma riski olan gök taşları bombalanarak, yörüngeleri değiştirilecek. 5 yıl önce tanıtılan bu projenin artık sonuna gelindi. Geçtiğimiz aylarda, dart uzay aracı NASA tarafından canlı yayında uzaya başarılı bir şekilde gönderildi. Şimdi ise uzay aracının başarılı bir şekilde görevini gerçekleştirip, gerçekleştirmeyeceği test edilecek. NASA bu testi Dimorphos gök taşı üzerinde gerçekleştirecek.

Dart Görevi ile Dünya Gök Taşı Tehdidinden Korunacak

Gök taşlarının çarpması sonucu Dünya üzerinde yaşayan Dinozorların sonu gelmişti. Gök taşları büyüklüğüne ve hızına göre Dünya’ya çarpması sonucunda pek çok zarar vermiştir. NASA, yaptıkları araştırmalar sonucunda Dünya’yı tehlikeye sokan bir çok gök taşı keşfetti. Dünyayı bu tehlikeden korumak için yapılan araştırmalar sonucunda Dart adı verilen proje geliştirildi. Dart görevi ile dünyaya yaklaşan ve çarpacak olan gök taşlarının yörüngeleri değiştirilecek. Bu sayede, gök taşlarının dünyaya çarpma riski düşürülecek.

dart görevi

Dart Görevi Nasıl Yapılacak?

Geçtiğimiz aylarda, Dart görevi kapsamında uzaya Dart uzay aracı gönderildi. 5 yıllık çalışma sonrasında geliştirilen uzay aracı gök taşlarının yörüngesini değiştirmek için geliştirildi. Peki bunu nasıl yapacak? NASA, bu görevde bir uzay aracının kinetik enerjiyi kullanarak, çarpma yöntemini kullanacak. Bu daha öncesinde denenmemiş bir çalışma olduğu için Uzay çalışmaları açısından da oldukça önemli bir test görevi olacak.

dart uzay aracı

Dart uzay aracı 27 Eylül günü, dünyaya yakın olmayan ve çarpma riski taşımayan Dimorphos gök taşı üzerinde test edilecek. Dart uzay aracının saatte 24 bin kilometre hızla, Dimorphos asteroidine çarpması planlanıyor. Kinetik enerji çarpma yöntemi kullanılarak yapılacak bu görevde, buenerji ile gök taşının yörüngesinin değişip, değişmeyeceği test edilecek. Eğer başarılı bir şekilde, asteroit yörüngesini değiştirebilirse, bu uzay bilimi açısından oldukça önemli bir adım olacak.

Dart Görevini Nasıl İzleyebilirsiniz?

NASA, Dart uzay aracının test görevin Eylül ya da Ekim’de gerçekleştireceğini açıklamıştı. Son yapılan duyuruda  27 Eylül Salı günü, test görevinin yapılacağı bildirildi. Test görevi, canlı yayın ile anbean verilecek. NASA TV ve NASA’ya ait sosyal medya hesaplarında canlı verilecek. Youtube için buradan izleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Uzay Yolcusu İlk Türk Vatandaşı Kim Olacak İşte Şartlar

Yayınlanma tarihi

-

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaşı

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaşı açıklamasını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. 23 Mayıs kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Erdoğan, Uzay çalışmaları kapsamında 2023 yılında, bir Türk vatandaşının Uluslar arası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderileceğini açıkladı. Bu çalışma için resmi bir web sitesi açıldı ve bu site üzerinden vatandaşlar kolaylıkla başvuruda bulunabilecek. Peki, her başvuran değerlendirmeye alınacak mı, gerekli şartlar neler? Detayları yazımızda.

Uzay Yolcusu İlk Türk Vatandaşı Olmaya Hazır Mısınız?

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaşı

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaşı olabilmek için şartlar yayınlandı. Sunulan şartlara uygun bir Türk Vatandaşıysanız uzaya giden ilk Türk olma şansınız oldukça yüksek. İşte o şartlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından yasaklanma cezasının olmaması
 • Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/ Temel Bilimler Eğitim Fakülteleri alanlarında 4 yıllık Lisans Eğitimi
 • İngilizce bilgisi çok iyi olmalı: anlamak, yazmak ve konuşmak. Ayrıca İngilizce dilinin yeterliliğini aşağıdaki sınav türleri ve puanlarına göre belgelemek de gerekiyor:

uzaya yolculuk

 • Beden ölçüleri aşağıdaki tabloya göre olmalı

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaşı

 • Erkek adayların askeri yükümlülüklerini yerine getirmiş olması ve askerlikle ilişkisinin olmaması gerekiyor.

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaşı olabilmek için Sağlık Kriterleri

 • Her iki gözünde; doğal tedavi, gözlük ya da lensle görme/düzelme oranının %100 olması yani görme keskinliğine sahip olunmalı
 • Renk körlüğünün bulunmaması
 • Herhangi bir uzvun yitirilmemesi ya da nakledilmiş olmaması
 • Herhangi bir platin ya da vida bulunmaması
 • Vücudun bütün eklemlerinin sağlıklı açıklığa ve işlevselliğe sahip olması
 • Duyma konusunda kusur olmaması. Bunun içi yapılan testte; sessiz bir oda içerisinde normal konuşmayı arkanız dönük ve 2 metre uzaklıktan duyabilmeniz gerekmekte.
 • Östaki borusu sorunu, kulak zarı hastalığı ve otoskleroz gibi hastalıkları geçirmemiş olmak
 • Kronik kalp rahatsızlığı, tansiyon ve damar sistemi hastalıklarının olmaması gerekiyor
 • Akciğeri etkileyen solunum sistemi sorunları yaşamamak
 • Ciddi bir hastalık ya da ameliyattan sonra kalan doku ve işlevsel kalıntıların bulunmaması
 • İdrar yollarında ve üreme kanallarında geçirilen hastalık ya da ameliyattan sonra işlevsel bir kalıntı olmaması
 • Uçuş emniyetini riske atacak bir enfeksiyon rahatsızlığının bulunmaması
 • Ciddi ve büyük bir jinekolojik ameliyat geçirmemiş olmak
 • Psikolojik bir rahatsızlık ( panik bozukluğu, intihar düşüncesi, uyuyamama..vb.) bulunmaması
 • Hiçbir döneminde alkol, madde ve ilaç tarzı bağımlılıklarının olmaması
 • Karanlık, dar alan, yükseklik, hız, kalabalık vb. gibi durumlara karşı duyulan korkuların olmaması

Uzay yolcusu ilk Türk Vatandaş olabilmek için istenen bazı şartlar böyleydi. Daha detalı bir şekilde şartları inceleyebilmek ve başvuruda bulunabilmek için Resmi web sitesini bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

Devamını oku

En Çok Okunanlar