Bilimsel

DART GÖREVİ: NASA CANLI YAYINDA GÖK TAŞI BOMBALAYACAK

NASA, gezegenimizi korumak adına dart adında yeni bir projeyi 5 yıl önce açıklamıştı. Dart görevi adı verilen bu proje ile gezegenimize yaklaşan ya da çarpma riski olan gök taşları bombalanarak, yörüngeleri değiştirilecek. 5 yıl önce tanıtılan bu projenin artık sonuna gelindi. Geçtiğimiz aylarda, dart uzay aracı NASA tarafından canlı yayında uzaya başarılı bir şekilde gönderildi. Şimdi ise uzay aracının başarılı bir şekilde görevini gerçekleştirip, gerçekleştirmeyeceği test edilecek. NASA bu testi Dimorphos gök taşı üzerinde gerçekleştirecek.

Dart Görevi ile Dünya Gök Taşı Tehdidinden Korunacak

Gök taşlarının çarpması sonucu Dünya üzerinde yaşayan Dinozorların sonu gelmişti. Gök taşları büyüklüğüne ve hızına göre Dünya’ya çarpması sonucunda pek çok zarar vermiştir. NASA, yaptıkları araştırmalar sonucunda Dünya’yı tehlikeye sokan bir çok gök taşı keşfetti. Dünyayı bu tehlikeden korumak için yapılan araştırmalar sonucunda Dart adı verilen proje geliştirildi. Dart görevi ile dünyaya yaklaşan ve çarpacak olan gök taşlarının yörüngeleri değiştirilecek. Bu sayede, gök taşlarının dünyaya çarpma riski düşürülecek.

dart görevi

Dart Görevi Nasıl Yapılacak?

Geçtiğimiz aylarda, Dart görevi kapsamında uzaya Dart uzay aracı gönderildi. 5 yıllık çalışma sonrasında geliştirilen uzay aracı gök taşlarının yörüngesini değiştirmek için geliştirildi. Peki bunu nasıl yapacak? NASA, bu görevde bir uzay aracının kinetik enerjiyi kullanarak, çarpma yöntemini kullanacak. Bu daha öncesinde denenmemiş bir çalışma olduğu için Uzay çalışmaları açısından da oldukça önemli bir test görevi olacak.

dart uzay aracı

Dart uzay aracı 27 Eylül günü, dünyaya yakın olmayan ve çarpma riski taşımayan Dimorphos gök taşı üzerinde test edilecek. Dart uzay aracının saatte 24 bin kilometre hızla, Dimorphos asteroidine çarpması planlanıyor. Kinetik enerji çarpma yöntemi kullanılarak yapılacak bu görevde, buenerji ile gök taşının yörüngesinin değişip, değişmeyeceği test edilecek. Eğer başarılı bir şekilde, asteroit yörüngesini değiştirebilirse, bu uzay bilimi açısından oldukça önemli bir adım olacak.

Dart Görevini Nasıl İzleyebilirsiniz?

NASA, Dart uzay aracının test görevin Eylül ya da Ekim’de gerçekleştireceğini açıklamıştı. Son yapılan duyuruda  27 Eylül Salı günü, test görevinin yapılacağı bildirildi. Test görevi, canlı yayın ile anbean verilecek. NASA TV ve NASA’ya ait sosyal medya hesaplarında canlı verilecek. Youtube için buradan izleyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir