Gezi

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler, oldukça fazladır.  Güzergâh nasıl, yolda sizleri neler bekliyor, vagon düzenleri ve tren içerisinde yer alan hizmetler hepsi yazımızın devamında yer alıyor. Doğu ekspresi, son zamanların en popüler aktiviteleri arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında, yoğun bir talep gören doğu ekspresi iki günlük harika bir zaman geçirmenizi sağlıyor. Yaz aylarında da tercih edilen doğu ekspresi, en yoğun zamanını kış ayında yaşıyor. Çünkü trenin ilerlemiş olduğu güzergâh üzerinde yağan karlar, büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Doğu ekspresi hakkında ilk bilmeniz gereken şeyi söyleyelim; o kadar yoğun ki bilet bulabilmek oldukça zordur. Bu nedenle, yaz kış demeden sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Neler Var?

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında pek çok bilgi yer almaktadır. Bu bilgiler, tren ile yolculuğa başlamadan önce bilmeniz gereken bilgilerden oluşmaktadır. Bu sayede, yola çıkmadan almanız gereken tedbirleri kolaylıkla alabilir ve seyahatiniz sırasında zorluk çekmezsiniz. Bilmeniz gerekenler:

Yeme – İçme Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Yeme içme konusunda, sizlere öncelikle önerimiz yiyeceklerinizi evinizde hazırlamanızdır. Bu sayede hem fazla para harcamazsınız hem de yoğunluk içerisinde hijyen derdiniz olmaz. Elbette ki tren içerisinde, yemek alınan ve yenilen bölümler mevcut ama fiyatlar biraz yüksek. Aynı zamanda, alışmış olduğunuz damak tadını bulamama ihtimali de var. Bu nedenle, yemeklerinizi kendiniz hazırlayıp, yanınızda götürün, kafanız rahat olsun.

Tren içerisinde, sıcak su kendiniz ısıtamıyorsunuz. Su ısıtıcı götürenler var, fakat bazı zamanlarda kompartıman elektriğine zarar verebiliyormuş. Bu nedenle, kendinizi tehlikeye atmayın, sıcak suyunuzu satın alın.


Alkol Konusu

doğu ekspresinde alkol

Alkol almak isteyenler, alkollerini yanında getirmelidir. Kompartımanınız içerisinde rahatlıkla içebilirsiniz. Tren içerisinde, alkol satışı yoktur. Bu nedenle, alkol almak isterseniz, önceden almayı unutmayın.


Sigara Konusu

doğu ekspresinde sigara

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler içerisinde, bir de sigara konusu bulunmaktadır. Sigara kullanan kişiler, tren içerisinde sigara içebilir miyim diye merak etmektedir. Tren içerisinde, sigara içmek elbette ki yasal değil, yasaktır. Fakat, kompartımanınız içinde yabancı kimse yoksa kompartıman içerisinde kimseyi rahatsız etmeden, gizlice içebilirsiniz. Çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü yan kompartımana sigara kokusu çok kolay yayılabilmektedir.


Temizlik Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Doğu ekspresi genellikle nostalji olsun ve aynı zamanda eşsiz bir manzara izleyeyim diyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle, tren de eski yani nostaljiktir. Doğal olarak, eski olan şeyler ise temizliği tam yansıtmaz. Bu nedenle, bu durum sizi yanıltmasın. Son derece sıkı bir şekilde temizlenmekte ve oldukça hijyenik bir hale getirilmektedir.


Elektrik Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Elektrik konusunda, elbette ki yeterli bir aydınlatma sistemi bulunmaktadır. Elektrik konusunda sizlere önerimiz, priz sorunu yaşamamanız için yanınızda üçlü priz tarzı aletler almanızdır. Çünkü kompartımanlar içerisinde, tek bir priz bulunmaktadır.


Güvenlik Konusu

doğu ekspresinde güvenlik

Güvenlik konusunda, sizlere önerimiz yanınıza değerli eşyalarınızı almayın. Yanınızda götürmek zorunda olduğunuz değerli eşyalarınızı da kompartıman içerisinde tek bırakmayın. Çünkü kompartıman kilitleri, dışarıdan kilitlenmiyor. Yani içerisinde seyahat ettiğiniz ve eşyalarınızın bulunduğu kompartımanı, dışarı çıktığınızda kilitleyemiyorsunuz. Sadece içeriden kilitleniyor.


Tuvalet Kullanım Konusu

doğu ekspresinde tuvalet sistemi

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında yer alan bir diğer bilgi de tuvalet konusudur. Tuvaletler, ortak kullanılmaktadır. Her vagon içerisinde, bir tane tuvalet bulunmaktadır. Bir vagon içerisinde yer alan misafirler, aynı tuvaleti kullanmaktadır. Elbette ki temizlenmektedir, fakat sürekli olarak temiz bulmak bu yoğunlukta biraz zor olabilir. Bu nedenle, tuvalette kullanabileceğiniz fazla peçete yanınıza alın.


İnternet Konusu

doğu ekspresinde internet

Doğu ekspresi güzergahı oldukça dağlık alanlar ve kırsal bölgelerden geçmektedir. Bu nedenle, çoğu yerde internet çekemeyebilir. Trende Wi-fi var mı diye merak ediyorsanız, trende böyle bir hizmetin olmadığını üzülerek söyleyebiliriz. Ama bu durumu da avantaja çevirebilir ve anın tadını çıkartabilirsiniz.


Kadın Erkek Oturma Düzen Konusu

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler

Doğu ekspresi hakkında bilmeniz gerekenler arasında yer alan bir diğer bilgi de oturma düzenleridir. Yataklı kompartıman dışında, örtülü kuşetli kompartımanda seyahat ediyorsanız, geceleri kadınlar ve erkekler diye ayrılabilirsiniz. Yani mesela, 3 kişisiniz ve 4 kişilik vagondan bilet aldınız. Yanınızda 4. Kişi yabancıysa, gece olunca kadınlar ve erkekler ayrı vagonlara ayrılmaktadır. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, 3 kişi de olsanız, 4.kişinin biletini de alıp, kompartımanı kapatın.


Biliyorsunuz ki artık, Doğu Ekspresi yolculukları iki farklı trenle yapılmaktadır. Biri Doğu Ekspresi Ana Hat Treni, diğeri ise Turistik Doğu Ekspresi bu ikisi arasında n gibi farklar var merak ediyorsanız, farklarını anlatan yazımızı okuyabilirsiniz.

İnstagram

 

 

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir