Listeler
Listeler

Dünyaca Ünlü İlginç Festivaller

Dünyaca ünlü ilginç festivaller, her yıl belli dönemlerde kutlanarak ilgiyi üzerine toplamaktadır. Farklı ülkelerde farklı kültürlerle kutlanan festivallerin bazıları oldukça eğlenceli olurken bazıları ise oldukça ürkütücü olabilmektedir. Hemen hemen her ülkenin kendine ait bir festivali bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Festivaller, ülke vatandaşlarını birleştirme konusunda oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra turizm açısından da ekonomiye oldukça katkı sağlamaktadır. Mesela Brezilya’nın dünyaca ünlü festivali Rio Karnavalı, düzenlendiği dönemde ülkeye milyona yakın turist çekmektedir. Ülkemizde de farklı dönemlerde yapılan festivaller bulunmaktadır. Bazıları şöyle: Zeytinli Rock Festivali, Tekirdağ Kiraz Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalıdır. Şimdi de Dünya’da kutlanan ilginç festivallere bir bakalım.

Dünyaca Ünlü İlginç Festivaller Listesi

Her ülkeni kedine özgü bir festivali bulunmaktadır. Bunların bazıları dini bazıları ise sadece eğlence için yapılan etkinliklerdir. Dünyaya ün salmış olan Dünyaca ünlü ilginç festivaller listesi şöyle:

  • İspanya – La Tomatina Festivali

la domates festivali

La Tomatina yani domates festivali İspanya’nın Valencia bölgesinde yapılmaktadır. Bu festival öyle domates hasadı ile ilgili kutlama değil, bildiğiniz savaş yapmak için yapılan bir etkinlik. Kısaca, domates savaşı da diyebiliriz. İnsanlar, toplanıyor ve birbirlerine domatesleri fırlatarak, eğleniyor. Büyük israf 😊.  Bu festival, 1944 yılından beri Ağustos’un son çarşambası yapılmaktadır. Bu etkinliğin başlamasına neden olan olayın bir belediye başkanını protesto etmek olduğu rivayet edilmektedir. Ama tam olarak nasıl başlandığı bilinmiyor.

  • Tayland – Songkran Su Festivali

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Su festivali Tayland’da Nisan ayında yapılan bir festivaldir. Bu dönemde, ülke birkaç gün resmi tatile girer ve herkes birbirini ıslatarak eğlenir. Günümüzde tam bir parti ve eğlence haline dönüşmüş olsa da festivalin kutlanma sebebi aslında bir dini ritüelden gelmektedir. Kurak geçen dönemlerin ardından, bu dönemde başlayan yağışlarla insanlar topluca yıkanıp, temizlenerek dua etmekteydi. Hatta tapınaklar ve Budha heykellerini yıkayarak, yeni yıla hazırlık yapılırdı. Bu ritüeller, yerli halk tarafından hala devam ettirilse de günümüzde çoğunluğu eğlenceye dönüşmüş durumdadır.

  • Hindistan – Holi Festivali

holi festivali

Holi Festivali, ismini “Holika” kelimesinden almaktadır. Kelimenin anlamı, iyiliğin kötülüğe karşı zaferi demektir. Bu festival, her yıl baharın gelmesiyle kutlanır. Zaman olarak da baharın, ilk dolunayı seçilir. Festivalde, rengarenk boyalar ile herkes birbirini boyar, birbirine boyalar atar. Oldukça eğlenceli olan bu etkinlikte, rengarenk boyalar doğanın uyanışını temsil etmektedir. Holi Festivali, Pakistan ve Bangladeş’de de kutlanmaktadır.

  • Afrika – Erkeklik Sınavı Festivali

Afrika erkeklik sınavı

Bu festival, eğlenceden ziyade acı ve dehşet içeriyor. Bu nedenle, yerel halkın katılımıyla yapılan ve dünyada tepki çeken bir etkinliktir. Dünyaca ünlü ilginç festivaller arasında, en ürkütücü de diyebiliriz. Bu etkinlikte erkekler ve kız arkadaşları bazı testlerden geçiyor. Kızlar, erkek arkadaşlarının test edileceği alanda önce dans ediyor ve sonrasında topluca dayak yiyorlar. Bunun maksadı ise sevgililerine bağlılığını göstermek. Sonra erkekler de 4 tane boğa ya da ineğin üzerinde durmaya çalışarak, 3 tur atmaya çalışıyor. Bu erkekliklerini ispatlamak için yapılan bir test olarak kabul edilmektedir.

Dünyaca ünlü ilginç festivaller, dediğimiz gibi bazıları eğlenceli iken bazıları ürkütücü bir şekilde yapılmaktadır. İlginç festivallerin yanı sıra korkunç gelenekler de bulunmaktadır. Onlara buradan göz atabilirsiniz. 

İnstagram sayfamızı da takip edin.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir