Takip Edin

Kültür Sanat

Dünyaca Ünlü İlginç Festivaller

Yayınlanma tarihi

-

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Dünyaca ünlü ilginç festivaller, her yıl belli dönemlerde kutlanarak ilgiyi üzerine toplamaktadır. Farklı ülkelerde farklı kültürlerle kutlanan festivallerin bazıları oldukça eğlenceli olurken bazıları ise oldukça ürkütücü olabilmektedir. Hemen hemen her ülkenin kendine ait bir festivali bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Festivaller, ülke vatandaşlarını birleştirme konusunda oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra turizm açısından da ekonomiye oldukça katkı sağlamaktadır. Mesela Brezilya’nın dünyaca ünlü festivali Rio Karnavalı, düzenlendiği dönemde ülkeye milyona yakın turist çekmektedir. Ülkemizde de farklı dönemlerde yapılan festivaller bulunmaktadır. Bazıları şöyle: Zeytinli Rock Festivali, Tekirdağ Kiraz Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalıdır. Şimdi de Dünya’da kutlanan ilginç festivallere bir bakalım.

Dünyaca Ünlü İlginç Festivaller Listesi

Her ülkeni kedine özgü bir festivali bulunmaktadır. Bunların bazıları dini bazıları ise sadece eğlence için yapılan etkinliklerdir. Dünyaya ün salmış olan Dünyaca ünlü ilginç festivaller listesi şöyle:

  • İspanya – La Tomatina Festivali

la domates festivali

La Tomatina yani domates festivali İspanya’nın Valencia bölgesinde yapılmaktadır. Bu festival öyle domates hasadı ile ilgili kutlama değil, bildiğiniz savaş yapmak için yapılan bir etkinlik. Kısaca, domates savaşı da diyebiliriz. İnsanlar, toplanıyor ve birbirlerine domatesleri fırlatarak, eğleniyor. Büyük israf 😊.  Bu festival, 1944 yılından beri Ağustos’un son çarşambası yapılmaktadır. Bu etkinliğin başlamasına neden olan olayın bir belediye başkanını protesto etmek olduğu rivayet edilmektedir. Ama tam olarak nasıl başlandığı bilinmiyor.

  • Tayland – Songkran Su Festivali

Dünyaca ünlü ilginç festivaller

Su festivali Tayland’da Nisan ayında yapılan bir festivaldir. Bu dönemde, ülke birkaç gün resmi tatile girer ve herkes birbirini ıslatarak eğlenir. Günümüzde tam bir parti ve eğlence haline dönüşmüş olsa da festivalin kutlanma sebebi aslında bir dini ritüelden gelmektedir. Kurak geçen dönemlerin ardından, bu dönemde başlayan yağışlarla insanlar topluca yıkanıp, temizlenerek dua etmekteydi. Hatta tapınaklar ve Budha heykellerini yıkayarak, yeni yıla hazırlık yapılırdı. Bu ritüeller, yerli halk tarafından hala devam ettirilse de günümüzde çoğunluğu eğlenceye dönüşmüş durumdadır.

  • Hindistan – Holi Festivali

holi festivali

Holi Festivali, ismini “Holika” kelimesinden almaktadır. Kelimenin anlamı, iyiliğin kötülüğe karşı zaferi demektir. Bu festival, her yıl baharın gelmesiyle kutlanır. Zaman olarak da baharın, ilk dolunayı seçilir. Festivalde, rengarenk boyalar ile herkes birbirini boyar, birbirine boyalar atar. Oldukça eğlenceli olan bu etkinlikte, rengarenk boyalar doğanın uyanışını temsil etmektedir. Holi Festivali, Pakistan ve Bangladeş’de de kutlanmaktadır.

  • Afrika – Erkeklik Sınavı Festivali

Afrika erkeklik sınavı

Bu festival, eğlenceden ziyade acı ve dehşet içeriyor. Bu nedenle, yerel halkın katılımıyla yapılan ve dünyada tepki çeken bir etkinliktir. Dünyaca ünlü ilginç festivaller arasında, en ürkütücü de diyebiliriz. Bu etkinlikte erkekler ve kız arkadaşları bazı testlerden geçiyor. Kızlar, erkek arkadaşlarının test edileceği alanda önce dans ediyor ve sonrasında topluca dayak yiyorlar. Bunun maksadı ise sevgililerine bağlılığını göstermek. Sonra erkekler de 4 tane boğa ya da ineğin üzerinde durmaya çalışarak, 3 tur atmaya çalışıyor. Bu erkekliklerini ispatlamak için yapılan bir test olarak kabul edilmektedir.

Dünyaca ünlü ilginç festivaller, dediğimiz gibi bazıları eğlenceli iken bazıları ürkütücü bir şekilde yapılmaktadır. İlginç festivallerin yanı sıra korkunç gelenekler de bulunmaktadır. Onlara buradan göz atabilirsiniz. 

İnstagram sayfamızı da takip edin.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Sanat

Silent Hill Serileri ve Gizemli Öyküsü

Yayınlanma tarihi

-

silent hill serileri

Silent Hill serileri hem oyun olarak hem de film olarak bilinmektedir. peki bu seriler, neyden esinlenerek kurgulanmıştır? Film ve oyuna ilham olan konu Batı Virginia’ya bağlı olan Centralia kasabasında geçmiştir. Bu bölgede, 1962 senesinde büyük bir yangın çıkmış ve bu yangın hala günümüzde dahi devam etmektedir. Yangın çıkmadan önce kasaba nüfusu 2700 iken günümüzde tamamen hayalet kasabaya dönüşmüş durumda. Silent Hill filminin birincisi 2006 yılında Christopher  Gans tarafından yapıldı. Centralia kasabasından esinlenilerek yapılan filmin ikincisi de 2012 senesinde yayınlandı. Filme ve oyunlara konu olacak kadar gizemli olan hikaye neymiş birlikte bakalım.

silent hill serileri

Silent Hill Serilerine Konu Olan Gizem Ne?

Centralia kasabası, kendi halinde kömür madenlerinin işlendiği bir kasaba olarak bilinmekteydi. 1962 senesinden sonra tam bir kabusa dönen hayatlar ve olayların resmi olarak tam açıklanmaması buraya yönelik gizemi arttırmıştır. 1962’de başlayan yangın hala günümüzde devam etmekte ve bu nedenle bölgeye ulaşım dahi yapılamamaktadır. Yangının neden çıktığı bilinmemekte ve resmi olarak da bu konuyla ilgili açıklama yapılmamaktadır. Sadece o dönemde oraya yakın yaşayan kişilerin tahminlerine göre kömür madenine yakın bölgede çöplerin yakılması sonucu yangın tetiklendi. Fakat bu görü yetkililer tarafından doğrulanmadı.

silent hill

Yangından Önce Yaşanan İlginç Olaylar

Silent Hill Serileri ile daha çok gündeme gelen ve halen gizemli olan yangın başlamadan önce ilginç olaylar yaşanmış. Bu olaylardan biri 1950’li yıllarda geçmiştir. 8 yaşında otistik bir kız çocuğu olan Carolina Watson, adeta yangın çıkacağını söylemiş fakat psikoloji bozuk diye hastaneye yatırılmıştır. Watson, okulda yapmış olduğu çizimler ile önce öğretmeninin sonra da çevresinin dikkatini çekmiştir. Oldukça korkunç resimler çizen Watson’a bunu neden yaptığı sorulduğunda ise kasabada çıkacak olan büyük yangını çizdiğini söylemiştir. Bunun üzerine kasaba tarafından dışlanır ve bir akıl hastanesine yatırılır. Hastanede de durmayan Watson, hastane duvarlarına aynı tür resimleri çizmeye devam eder.

Silent Hill Serileri için ilham kaynağı olan Centralia kasabasında geçen bir ilginç olay ise 1960 senesinde yaşanmıştır. Bu dönemde 3 kişilik bir arkadaş grubu, kullandıkları uyuşturucu sonrasında uyuduklarında ortak rüya görmüşlerdir. Gördükleri rüyada, kasabanın üzerinin büyük bir dumanla kaplı olduğunu ve kasabanın ıssızlaştığını görmüşlerdir. Kullandıkları maddeden dolayı böyle şeyler gördüklerini düşünüp, pek üzerinde durmamışlar.

Yaşanan bu durum sonrasında, gençler sürekli titreme ve bayılma rahatsızlığı yaşamaya başlamış, bu nedenle üçüne de epilepsi teşhisi konulmuş. Bu üç genç yaşadıkları bu durum sonrasında, gördükleri rüyaları doktora anlatmışlardır. Bu hastane kayıtları yangın sonrasında, kurtarılan belgeler içerisinde de çıkmıştır. Yangından bir yıl önce 1961 senesinde, bu üç arkadaştan ikisi nehirde yüzerken ölmüşlerdir, fakat cesetlerine hiçbir zaman ulaşılamamıştır.

Son kalan genç ise halüsinasyon görmeye başlamıştır. Bu durum yüzünden hastaneye yatırılan genç sürekli olarak beni bırakın beni de öldürmeye gelecek demiştir. Gence kim olduğu sorulduğunda ise üçgen demir maskeli adam cevabını vermiştir. Silent Hill Serileri filminin birincisinde bu konuya da işlenmiştir. Genç kendisinin ısrarla Aziz Mary Kilisesine götürülmesini, maskeli adamın bir tek oraya giremediğini söylemiştir. İlgin olan şey ise yangında tek zarar görmeyen yer de Aziz Mary Kilisesidir.

aziz mary kilisesi

Yasakların Koyulması Olayı Daha Gizemli Hale Getirdi

Silent Hill Serileri için İlham kaynağı olan Centralia kasabası Amerikan hükümeti tarafından tamame silindi. 1992 senesinde, bölgenin posta kodu kayıtlardan silindi ve bölge kayıtlarından da silindi. Ardından medyada bu bölgeyle ilgili yayın yasağı konuldu. Yangınla ilgili ya da kasaba hakkındaki bilgiler devlet koruması altına alındı ve özel iziler ile ulaşım sağlanıyor.

Yangın sonrasında ortaya çıkan zehirli gazlar ve oluşan büyük yarıklar nedeniyle kasabada yaşamak imkansız hale geldi. Yangın hala bütün çabalara rağmen söndürülemedi ve 60 yıldır devam ediyor.

Devamını oku

Kültür Sanat

Irkçılık ve sivil haklar hareketi hakkında 15 Film ve Belgesel

Yayınlanma tarihi

-

Moonlight

Filmler bize kendi dünyamızın dışındaki dünyayı da deneyimlemek için eşsiz fırsatlar sunar. Hayal gücümüzün sınırlı kaldığı yerde elimizden tutar ve bambaşka atmosferlere götürür. Her durumu kendimiz tahayyül edemeyiz, bazen bunları bizim için başkalarının yapması gerekir. İşte o zaman onlarla birlikte birtakım şeylere tanıklık ederiz. Filmde o karakterin geçtiği yollardan geçer, o mahalleleri, sokakları, insanları keşfederiz. Bazen asla içinde bulunma fırsatımızın olmadığı yerlerin, grupların, durumların içinden hayata bakarız. İşte bu bir insan için en büyük nimetlerden biridir.

Empati, bir başkasının da duygularını, içinde bulunduğu durumu ya da davranışlarındaki asıl motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Empati geliştirmemize yardımcı olacak bu filmler bunun eksikliğini yaşayan insanların varlığının bir sonucu olarak ortaya çıkmış diyebiliriz. Anlayışı zayıf olan bu insanların uyguladıkları zulüm, haksızlık ve psikolojik baskı her zaman tepki doğurmuştur. Bu tepki kimi zaman protestolarla, kimi zaman çekilen filmlerle ya da yapılan sanatla kendini dışavurmuş.

Dünya görüşlerimizi genişletmeye çalışan bizler için diziler, filmler ve kitaplar bunu yapmanın harika bir yolu. Güçlü görüntülerin, etkileyici hikaye anlatımlarının ve performansların unutulmama gibi güzel bir yönü var. Irkçılık ve sivil haklar hareketi için bunu yapmaya çalışan filmlerden 15’ini sizin için listeledik.

Do The Right Thing (1989)

IMDb puanı: 8,0

Yönetmenliğini Spike Lee’nin yaptığı bu film hızla değişen New York Brooklyne’inde geçiyor. Yılın en sıcak gününde, ırkçılığın gerilimini de içine katan film izlerken sizi de terletecek. Irksal gerilime sırtını dayayan Do The Right Thing de olaylar, eylem yapmaya karar veren Buggin’in atılımıyla bir anda alevlenip şiddete dönüşecek.

 Do The Right Thing

I Am Not Your Negro (2016)

IMDb puanı: 7,9

Raoul Peck’in yönetmenliğini yaptığı 2016 yapımı belgesel film. Film James Baldwin’in vefatından dolayı yarım kalmış olan el yazması “Remember This House” eserine dayanıyor. Dr. Martin Luther King, Malcolm X,  Jr. ve Medgar Evers’in modern Amerika’daki ırk hikayesini anlatan filme Samuel L. Jackson’ın seslendirmesi ve ünlü isimlerin arşiv görüntüleri farklı bir hava katıyor. Irkçılık ve sivil haklar hareketi için önemli yapımlardan biri olan I Am Not Your Negro, 2017 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı oldu.

I Am Not Your Negro

Selma (2014)

IMDb puanı: 7,5

1965’te Martin Luther King’in öncülük ettiği, eşit haklara sahip olmak için yürüyüşlerin yapıldığı yerden adını alan, Ava DuVernay filmidir. Alabama eyaletinin Selma kentinden eyaletin başkentine giden yolda o dönemde üç önemli yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüşler, Oy Hakkı Kanunu konusunda ABD Başkanı Johnson’ı köşeye sıkıştırdı. Etrafı saran Irkçılık ve sivil haklar hareketi bilinci o dönem için bir şeyleri değiştirecekti.

13th (2016)

IMDb puanı: 8,3

Ava DuVernay’in Emmy Ödüllü belgesel filmidir. ABD’de Hapishane sistemine ışık tutan film adalet, kitlesel hapsetme ve ırksal eşitsizlik arasındaki birleştiremediğimiz bağlantıları ortaya koyuyor. Hapishaneler ve Kölelik arasındaki bağlantıları hiç düşünmediyseniz, bu çarpıcı belgesel gözlerinizi açacak.

13th

Get Out (2017)

IMDb puanı: 7,7

Irklararası çift olan Chris ve Rose, hafta sonu Rose’un ailesini ziyarete giderler. İlk başta fazlasıyla misafirperver görünen bu aile sonrasında Chris’e çok zorlu anlar yaşatacaktır. Irksal sorunların ele alındığı filmleri genellikle dram türünde görsekte bu film kendini korku türünde konumlandırıp, izleyicisine çok faklı deneyimler yaşatıyor.

Get Out

The Hate U Give (2018)

IMDb puanı: 7,4

Irkçılık ve sivil haklar hareketi’nin motivasyonunu anlamamıza yardımcı olan Angie Thomas’ın romanından uyarlanan George Tillman Jr. filmidir. Starr’ın en iyi arkadaşı olan Khalil polis şiddetiyle hayatını kaybeder. Bu olaya tanık olan Starr’ın aktivizme doğru yolculuğunu ele alan film bariz ırk ayrımını, Amerika’nın sosyolojik yapısını, ırkların kendi içinde çatışmasını çok başarılı bir dille beyaz perdeye aktarmış.

The Hate U Give

12 Years a Slave (2013)

IMDb puanı: 8,1

12 Years a Slave, New York’tan köle olarak satılmak için kaçırılan özgür, siyahi bir adam olan Solomon Northup’un gerçek hikayesini anlatıyor. Solomon Northup’un 12 yıllık bu zorlu yolculuğunu Kanadalı kölelik karşıtı bir adam değiştirecektir.

12 years a slave

If Beale Street Could Talk (2018)

IMDb puanı: 7,1

James Baldwin’in romanına dayanan 1970’lerde geçen bu aşk hikayesinde kendinizi ceza ve adalet sistemini sorgularken bulacaksınız. Bir Harlem kadını, sevdiği adamın suçsuzluğunu kanıtlamak için ailesiyle birlikte zorlu bir mücadelenin içine girer. Filmde karakterlerin karşılaştıkları haksızlıklar ve çıkmazlar karşısında tepki göstermemek çok zor.

If Beale Street Could Talk

Fruitvale Station (2019)

IMDb puanı: 7,5

Ağır ama gerekli bir film olan Fruitvale Station, metro istasyonunda polis tarafından  gereksiz yere vurularak öldürülen Oscar Grant’in gerçek hikayesini anlatıyor. Yılbaşı eğlencesinden dönen Grant’in polis tarafından öldürüldüğünü gösteren gerçek görüntülerle başlayan film son derece sarsıcı.

Fruitvale Station

Dear White People (2014)

IMDb puanı: 6,1

Irkçılığın günlük yaşamda bu denli nasıl yayıldığını anlamakta güçlük çekenler için bol bol hiciv içeren bu yapım yardımcı olabilir.  Ivy League üniversitesindeki dört siyah öğrencinin hayatını anlatan bu dizinin senaryosunda ve yönetmenliğinde Justin Simien’in imzası var.

Dear White People

Malcolm X (1992)

IMDb puanı: 7,7

Amerikan tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Malcom X’in hayatı Spike Lee yapımı belgesel filmle daha da bilinirlik kazandı. Malcolm X yaşadığı dönemde maddi zorluklarla başa çıkmak için küçük çapta hırsızlıklar yapar ve hapishaneye düşer. Hapishaneye gönderildiğinde dışarıdakinden çok farklı birine dönüşür. Hapishane katıldığı İslami topluluğun etkiyle gerçek kişiliğini bulur. Dışarı çıktığında Malcolm X, insan hakları savunmak için çıktığı yolda büyük bir topluluğu da arkasına alır.

Malcolm X

Moonlight (2016)

IMDb puanı: 7,4

Chiron, Miami’nin zor bir mahallesinde yaşayan siyah, fakir, gey bir çocuktur. Chiron’un hayatını 3 ayrı döneme bölüp anlatan film Chiron’un okul hayatına, annesi ile ilişkisine, romantik ilişkisine ve uyuşturucu satıcılığı yapan Juan’la olan ilişkisine değiniyor.  Dünyadaki yerini bulmaya çalışan bu gencin birçok dışlanan kimliği barındırması mücadelenin zorluğunu da artırıyor. Moonlight aldığı onlarca ödülle başarısını herkese bir kez daha kanıtlıyor.

Moonlight

LA 92  (2017)

IMDb puanı: 8,2

Amerika’da görmeye alışık olduğumuz ırkçılık, polis şiddeti sorunlarını Rodney King’in gerçek arşiv görüntüleri üzerinden ele alan bu belgesel film izleyicisini gerçekten sarsıyor. Konu alışıldık olsa da görüntüler o denli sarsıcı ki hazmetmesi uzun süren türden. Rodney King’e 1992’de Los Angeles’ta orantısız güç uygulayan dört polisin yargılanmasını da içeren, halkın protestolarıyla devam eden o döneme kimsenin görmediği görüntülerle ışık tutuluyor.

LA 92 

Just Mercy (2019)

IMDb puanı: 7,6

Aydınlatıcı bir hukuk draması olan bu film, en az hizmet alan kişilerin savunmasını yapmak için Alabama’ya taşınan Harvard’lı  Bryan Stevenson’ın gerçek hikayesini anlatıyor.

Suçsuzluğunu destekleyen pek çok ikna edici kanıta rağmen, genç bir kızı öldürmekten suçlu bulunan idam mahkumu Walter McMillian için verilen karmaşık mücadeleyi mutlaka izleyin.

Just Mercy

Django Unchained (2012)

IMDb puanı: 8,4

Yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun üstlendiği Jamie Foxx , Christoph Waltz , Leonardo DiCaprio gibi yıldız oyuncuların yer aldığı 2012 yapımı Western filmi. Alışık olduğumuz western filmlerinden farklı olarak bu film içinde değişik motifler taşıyor. Bir Alman ödül avcısının yardımıyla, azat edilmiş olan Django, karısını Mississippi’de bulunan çiftlikten almak için Schultz’la yola koyulur. “Candyland” çiftliğine geldiklerinde çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’in acımasızlıkları karşısında amaçlarının ortaya çıkmaması için eşlik etmek zorundadırlar.

Django Unchained

Yazımızı beğendiyseniz, bir başka listemiz için buraya tıklayın.

Web’in en kafa blogunu İnstagram Twitter ve Facebook’ta takip edin.  

Devamını oku

Kültür Sanat

En İyi Canlı Müzik Performansları Listesi

Yayınlanma tarihi

-

 

Dünyanın her yerinden eski, yeni en iyi canlı müzik performansları listemizi sizin için hazırladık. Listede ki  performansları izlerken bildiğiniz o muhteşem performansları tekrar hatırlayacaksınız, bilmediklerinizi keşfedip umarım dinlemeye devam edeceksiniz. Listede ki performanslar herhangi bir kritere göre listelenmemiştir.

Dünyanın en iyi canlı müzik performansları içerisinde opera sanatçılarından pop müziğin devlerine, rock starlardan kendi müzik türünün efsanelerine pek çok önemli sanatçı bu listede.

En iyi canlı müzik performansları dediğimiz zaman aslında herkes birbirinden farklı pek çok liste oluşturulabilir. Müzik zevklerine göre en beğenilen müzik performansları da değişir ama bence bu listedeki performanslara da şans verip izlemeyi, yorum yazmayı unutmayın.

The Three Tenors – Nessun Dorma

3.400.244 görüntüleme

Notre Dame de Paris Tu vas me détruire

2.658.105 


Ibrahim Maalouf – Red & Black Light

3.435.446


The voice US – (Adam-Dream on)

4.004.897


Kimbra – “Plain Gold Ring”

5.582.708


David Gilmour – Comfortably Numb

7.402.029


Jeremy  – Pearl Jam

9.503.746 

Sting and Stevie Wonder – Fragile

10.392.955


Pink Floyd – “Another Brick in The Wall “

11.292.098


Mozart – Turkish March by LANG LANG

12.675.598


Phantom of the Opera – Sierra Boggess & Ramin Karimloo

14.296.994

Pink Floyd – Comfortably Numb – pulse

17.215.785 

Muse – Time Is Running Out

20.778.531 

Bring Me The Horizon – Doomed

23.107.891 

Luciano Pavarotti, James Brown – It’s A Man’s Man’s Man’s World

23.942.204 


Metallica – Enter Sandman

27.119.588 


Green Day – Broken Dreams

30.894.344


JE T’AIME – LARA FABIAN

32.765.503 

Ray Charles – Hit the Road Jack

38.381.454


Bob Dylan – Mr. Tambourine Man

38.769.741

B.B. King – The Thrill Is Gone

42.256.866 


Amy Winehouse – You know I’m no good

42.552.225 

Radiohead – Creep

42.993.368 

Queen – Bohemian Rhapsody

44.375.022


Beyoncé – If I Were A Boy

44.807.133 

Bryan Adams & Luciano Pavarotti – ‘O Sole Mio


50.681.150 


Coldplay – Paradise

60.348.823


Evanescence – Bring Me To Life

62.279.453 

Red Hot Chili Peppers – Californication

62.304.271 

Guns N’ Roses – Live And Let Die

65.589.721


Nightwish “The Phantom Of The Opera”

71.011.806


The Lonely Shepherd – André Rieu & Gheorghe Zamfir

75.794.989


Linkin Park  -New Divide

84.184.048

Prince, Tom Petty, Steve Winwood, Jeff Lynne and others – “While My Guitar Gently Weeps”

91.224.560 

Hooverphonic – Mad About You

102.897.741


Depeche Mode – Enjoy The Silence

106.060.611


The Beatles – Don’t Let Me Down

298.807.852 

Nirvana – About A Girl

313.443.192

AC/DC – Highway to Hell

437.161.851 görüntüleme


Devamını oku

Kültür Sanat

En İyi Uzay Filmleri IMDb Puan Sıralamasıyla

Yayınlanma tarihi

-

En iyi uzay filmleri için hazırlamış olduğumuz bu listede, sizlere en kaliteli ve IMDb puanı ile ön plana çıkmış olan filmleri sunuyoruz. Uzay filmleri, bilimsel konular ve etkileyici sahneleri ile adeta hem görsel hem de zihinsel bir keyif sunmaktadır. Bilim kurgu filmlerini sevin ya da sevmeyin, uzay filmleri her alandan kişiyi kendisine çekebilmektedir. Aksiyon, bilgi, komedi, dram ya da pek çok şeyi, bir uzay filmi içerisinde bulabilirsiniz.

En İyi Uzay Filmleri

En keyifli ve izlerken en düşündüren, heyecanlandıran uzay filmlerinden sizlere bir liste oluşturduk. İçerisinde, izlemediğiniz bir varsa mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Konusu genellikle uzayda geçen En iyi uzay filmleri şöyle:

Yıldız Savaşları – Star Wars (1997)

En iyi uzay filmleri

Filmin serisi hala devam etmektedir. Uzay filmleri arasında, en çok takip edilen ve en çok izlenen filmdir. Filmde, gerilim, aksiyon, aşk ve dram gibi pek çok şeyi bulabilirsiniz. Filmin bütün serisi, oldukça başarılı ve beğenilmektedir.

IMDb: 8,6


Yıldızlararası (2014)

interstaller filmi

En iyi uzay filmleri arasında başı çeken Yıldızlararası, sizlere harika bir hikâye sunuyor. Filmde, karadelik ve aynı zamanda 5.boyut çevresinde gerçekleşen olayları izleyeceksiniz. Zihninizde fırtınalar yaratacak olan Yıldızlararası, aynı zaman sadece uzay filmlerinde değil; gelmiş geçiş en iyi film yapımları listesinde de yer almıştır.

IMDb: 8,6


Alien (1979)

En iyi uzay filmleri

IMDb puanı 8,4 olan ve oldukça etkileyici ve sürükleyici bir film olan Alien, izlemeniz gereken büyük yapımlardan biridir. En iyi uzay filmleri arasında başlarda gelen bu film, uzayda uzay gemisi içerisinde geçen harika bir konuya sahiptir. Dünyaya geri dönen bir kargo uzay gemisi ve gemi içerisinde yer alan mürettebatın başına gelen olaylar anlatılmaktadır.

IMDb: 8,4


Marslı ( 2015)

marslı filmi

Marsa giden bir ekip araştırma görevi yaparken, bir kum fırtınası çıkar ve bunun üzerine geri dönmeleri gerekir.  Bu sırada, oldukça şiddetlenen fırtına nedeni ile mürettebattan birini geride bırakmak zorunda kalırlar. Geride kalan Mark Watney bir botanikçidir ve Mars’ta tek başına hayatta kalmaya çalışır. Oldukça sürükleyici olan filmde, Mark Watney’in zekasına hayran kalacaksınız.

IMDb: 8,0


Star Trek (2009)

star trek serisi

Star Trek film serisinin hepsini en iyi uzay filmleri diye önerebiliriz. Dünyanın en gelişmiş uzay gemisi olan Atılgan ve mürettebatının uzayda karşılaşmış oldukları düşmanlarla olan mücadelesini anlatmaktadır. Severek izleyebileceğiniz film serisinin ilki olan 2009 filmi, IMDb’den 7,9 puan almayı başarmıştır.

IMDb: 7,9


Yerçekimi (2013)

En iyi uzay filmleri

Yerçekimi, en iyi uzay filmleri arasında olmazsa olmazlardan biridir. Filmin konusu; uzay görevine çıkan bir ekibin başına gelenleri anlatıyor. Ekip, uzaya çıktıklarında bir gök cismi uzay gemisine çarpar ve parçalanır. Dünya ile iletişimi tamamen kesilen eki, oldukça zorlu bir mücadele içerisine girer. Uzaya son kez çıkan ve uçuştan sonra emekli olacak olan Ryan Stone ve ekibi, hayatta kalmaya çalışır.

IMDb: 7,7


İlk Adam (2018)

firstman movie

Uzaya karşı merakınız varsa, o zaman astronotlar da ilginizi çeker. Pek çok astronot tanırız, fakat onların neler yaşadığını, neler hissettiklerini bilemeyiz derin bir hikâyeye sahip olan film, bu konuda bizlere bilgiler veriyor. 60’lı yıllarda, Sovyetler ile ABD arasında geçen uzay yarışında neler yaşandığı, astronotların ne gibi zorluklardan geçtiğini oldukça başarılı bir şekilde anlatan film, sizleri etkileyecek.

IMDb: 7,3


Gün Işığı (2007)

Günışığı Film Konusu

En iyi uzay filmleri arasında yer alan Gün Işığı filmi, 2007 senesinde yayınlanmış ve oldukça beğenilmiştir. Filmin konusu, Güneşin yok olmaya başlaması ile başlıyor. Güneşin yok olması demek, yaşamında son bulması anlamına gelmektedir. Bunun için Güneşi tekrardan hareket geçirmek için bir 8 kişilik ekip yollanır. Ekip, dünya ile iletişimi kesilince hayatta kalmak için mücadele eder. Sürükleyici ve gerilim dolu sahnelere sahip olan Gün Işığı filmini izlemediyseniz, bir bakın deriz.

IMDb: 7,2


SpaceBalls (1987)

En iyi uzay filmleri

Bu liste, efsaneyi sunmadan bitemez. Spaceballs filmi, 1987 senesinde çekildi ve hala izlenmektedir. 80’li yılları düşününce oldukça kaliteli bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Filmin konusu ve karakterleri, oldukça seveceğiniz türden. Uzay filmlerini seviyorsanız, mutlaka izlemelisiniz.

IMDb: 7,1


Prometheus (2012)

prometheus

Uzay filmleri içerisinde en iyilerden olan Prometheus; sizlere bilimkurguyu, gerilimi, aksiyonu ve mücadeleyi sunuyor. Evrenin en karanlık yerinde, yaşamın başlangıcı için bilgi arayan bir araştırma ekibin yaşadıklarını konu alan film; Alien filmini de içerisine alıyor. Oldukça sürükleyici olan filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

IMDb: 7,0


Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (2017)

uzay filmleri

Filmin konusu; 28.yüzyıl dünyasını konu alıyor. Laureline ve Valerian bir operasyon biriminde görevlilerdir. İkili, Savunma Bakanlığı tarafından verilen emir ile oldukça etkileyici şehir olan Alpha’ya gider. Alpa şehri, evren içerisinde yer alan farklı türlerin bir araya geldiği; bilgiyi, kültürü ve tecrübelerini paylaştığı bir yerdir. İkilinin bu bölgede bir gizem keşfetmesi ve ardından gelen olayları yansıtmaktadır. Film içerisinde, aşk, dram, heyecan, aksiyon gibi pek çok şeyi bulabileceksiniz.

IMDb: 6,5

instagram Film önerileri 

Devamını oku

En Çok Okunanlar