Yaşam

Dünyada Uygulanan Korkunç Gelenekler

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazıda sadece korku içerikli gelenekler bulunmuyor. İnsanı şok eden, nasıl olur dediğimiz pek çok farklı geleneklere yazımızda yer verdik. Farklı kültür, kendi içerisinde doğru olduğuna inandığı pek çok farklı gelenek ve göreneklere sahiptir. Bu gelenekleri duyduğumuzda her ne kadar şok olsak da bu durum onlara oldukça normal gelebilmektedir. Kim bilir, şu an bize oldukça normal gelen ve olması gerektiğini düşündüğümüz geleneklerimiz de başkalarını şok edebilir.

Dünyada Uygulanan Korkunç Gelenekler ve Görenekler

Dünyada oldukça farklı kültürler bulunuyor. Hatta aynı ülke içerisinde, farklı toplumlar ve buna bağlı olarak da farklı gelenekler bulunuyor. Bu durum da ortaya bize göre dünyada uygulanan korkunç gelenekler listesini, ortaya çıkartıyor. İşte bu farklı gelenekler ve uygulandıkları yerler:

Kamboçya – Ratanakiri

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Bu bölge, Güneydoğu Asya bölgesinde yer alan bir yerdir. Bu yerde uygulanan gelenek, sizleri oldukça şaşkına çevirecek. Kreung halkı olarak bilinen bu bölgede yaşayanlar, kız çocuklarının 13 yaşında artık olgunlaştıklarına inanarak, kızları cinsel yaşam ile tanıştırıyor. Bunu üstelik, sevgi kulübeleri adında bir kulübe içerisinde yapıyor.

Kreung halkına göre kızlar 13 yaşına girdikleri zaman, cinsel ilişkiye girmeli ve bununla ilgili tecrübe kazanmalıdır. Kızlar 13 yaşına girdiklerinde, babaları kızları için özel olarak küçük kulübe hazırlıyor. Bu kulübelere de sevgi kulübeleri adı verilmektedir. Kızlar, evlenene kadar bu kulübe içerisinde istedikleri erkekler ile birlikte oluyor.

korkunç gelenekler

Bunu yapmalarının nedeni ise kızlarının bu konuda tecrübe edinmesi ve bilgi sahibi olmasıdır. Bu durum bize ve geleneklerimize uygun olmazsa dahi elbette ki saygı duymalıyız. Bu durumu korkunç yapan şey ise henüz çocuk olan 13 yaşındaki kızların, olgun sayılıp böyle bir şeyin içerisine atılmasıdır.

Sudan – Nijerya – Mısır…

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler sıralamasında, en fena ve korkunç olan gelenek kadın sünnetidir. Kadın sünneti, aslında yaygın olarak bilinen bir gelenektir, fakat bazı kişiler artık bu geleneğin uygulanmadığını sanmaktadır. 2001 yılında yasaklanan bu gelenek, maalesef bazı toplumlarda hala yaygın olarak uygulanmaktadır.

kadın sünneti geleneği

Bu geleneğin amacı ise kadınların, cinsel ilişki sırasında zevk almasını önlemektir. İnanışlarına göre kadınlar sadece üremek için cinsel ilişkiye girebilir. Zevk almalarına izin verilmez çünkü günah olduğuna inanılır. Hangi dine inanırsanız inanın, sonuçta bir yaratıcının olduğuna inanırsınız. Yaratıcı tarafından verilen bu hak, hangi akla hizmet nasıl bu şekilde engellenebilir?

Etiyopya – Mursi Kabilesi

Mursi kabilesi içerisinde yaşayan kadınlar, dudaklarına pirinçten yapılmış plakalar takarlar. İnsanın görünce yüreğini sızlatan bu görüntü ve durum; onlar için oldukça normal ve olması gereken bir durumdur. Kızlar, 15 ya da 16 yaşlarından itibaren dudaklarına delikler açarlar ve zamanla daha daha büyük plakalar dudaklarına geçirirler.

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Mursi kabilesinin bu geleneğini uygulamayan kadın yoktur. Hatta kadının dudağında bulunan plaka ne kadar büyükse o kadar iyidir. Çünkü kadın evleneceği zaman verilen başlık parası, kadının dudağında bulunan plakaya göre belirlenmektedir. Ne kadar büyükse o kadar yüksek başlık parası verilmektedir.

dudağa plaka geçirmek

Endonezya – Tana Toraja

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler listemizde, gerçekten korkunç olan bir geleneğe geldik. Tana Toraja köyünde uygulanan geleneğe göre ölen kişiler 3 yılda bir mezarından çıkartılır. Mezarından çıkartılan ölülerin kıyafetleri değiştirilir. Sonrasında ise eğer ölü, kadın ise makyaj erkek ise bakımları yapılır.

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler

Ölüler için yapılan bu bakım aşamaları bittikten sonra ölüler gezdirilmeye çıkartılır. Köy meydanında gezintiye çıkartılan ölüler, oldukça süslü bir şekilde gezdirilir. Bu işlemler ise bir tören ile yapılır.

ölü gezdirme

Papua Yeni Gine – Anga Halkı

Anga halkı tarafından uygulanan gelenek gerçekten oldukça korkunç bir gelenektir. Dünyada uygulanan korkunç gelenekler arasında yer alan bu gelenekte; ölüler gömülmemektedir. Ölüler, köyün farklı kesimlerine tıpkı bir bekçi gibi yerleştirilmektedir.

Dünyada uygulanan gelenekler

Ölen kişiler, tuzlanır ve sonrasında bir tören ile tütsülenir. Ölülere vahşi hayvanlar yaklaşmasın diye de boya ve balçık sürülür. Sonra bir tahtaya bağlanır ve köyün çevrelerine yerleştirilir. Oldukça korkunç olan bu geleneğin uygulanmasının amacı ise ölüye saygı duyulması ve bu nedenle gömülmemesidir.

Çin – Tibet

Tibet’te yaşayan Budistler, oldukça vahşi bir cenaze töreni yapmaktadır. Geleneklerine göre ölen kişi soyulur ve bir tepeye çıkartılır. Bu tepede ise ölüler, akbabalara yem olarak verilir. Bunun uygulanmasının amacı ise inanışlarına göre akbabalar gökyüzünde uçtukları için ölüler, atalarına kavuşabilir. Bu şekilde, ölülerin göğe çıkabildiklerine inanılır.

çin geleneği

Ölüleri, akbabalar rahatlıkla yiyebilsin diye ölüler parçalara ayırılır. Bu sayede, kan kokusu alan akbabalar, daha hızlı bir şekilde gelerek ölüleri dakikalar içerisinde yok edebilir. Bu işlemler, bir merasim şeklinde yapılmaktadır.

çin tibet geleneği

Dünyada uygulanan korkunç gelenekler listemizin sonuna geldik. Daha farklı paylaşımlar için takipte kalabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir