Sağlık

Hamilelikte Beslenme Önerileri Nelerdir? 

Hamilelikte beslenme önerileri dikkatte alınması gerekilen konular içerisinde yer almaktadır. Hamileler, oldukça dikkatli bir şekilde beslenmeli ve bebeğin gelişimi için katkı sağlayan besinler tüketilmelidir. Özellikle hamileyken fazla kilo almak istemeyen anne adayları, beslenme listelerine uygun bir şekilde beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Öncelikle belirtelim ki bol bol yemek ne bebeğe ne de annenin sağlığına bir katkı sağlar. Aksine fazla bir şekilde besin tüketmek, anne için ve bebek için sağlık problemine neden olabilir. Beslenme konusunda aklınız oldukça karışıksa ve tam olarak ne tüketmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, yazımız sizlere bu konuda katkı sağlayacaktır.

Hamilelikte Beslenme Önerileri: Günlük Tüketilmesi Gerekilenler

hamilelikte beslenme

Hamile kadınlar, hamile oldukları süre içerisinde hem enerji bakımından hem de vitamin ve mineral açısından yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle, beslenme şekillerini bu ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmeleri gerekmektedir. Özellikle bebeğin yeteri kadar besin ve vitamin alması, annenin beslenme alışkanlığına göre değişmektedir. Hamileliğin son üç ayına girdiğiniz zaman ne kadar doğru bir şekilde beslenirseniz, bebeğinizin kilosu ve sağlığı buna göre şekillenecektir. Hamilelikte beslenme önerileri ile özellikle günlük olarak tüketmeniz gereken besinler sizlere önerilmektedir. Bunlara ek olarak tüketmeniz gereken besinler ise size yapılan testler ile ortaya çıkan değerlerinize göre belirlenmektedir.

beslenme önerileri

Her hamile kadının yapısı bir olmadığı gibi aynı zamanda farklı hastalıklara sahip olan anne adayları da bulunmaktadır. Bu nedenle, her hamile kadın için aynı besin listesi vermek çok doğru olmayacaktır. Bu nedenle, yazımızda her hamile tarafından tüketilebilecek ve tüketilmesi gerekilen besinlerin ne olduğunu sizlere iletiyoruz. Her hamile kadın tarafından bilinmesi gerekilen ve tüketilmesi gerekilen besinleri araştırdık. Bu besinler, anneye ve bebeğe temel olarak ihtiyaç duymuş oldukları vitamini, enerjiyi ve minerali sağlayan besinlerdir. Bu nedenle, düzenli olarak tüketilmesi gerekilen besinlerdir.

Günlük Olarak Oluşan Besin İhtiyaçları

hamilelikte beslenme yöntemleri

Hamilelikte beslenme önerileri içerisinde en önemli öneri: fazla tüketim değil dengeli tüketim yapmaktır. Bu sayede, hem gerekli olan besini aldığınız gibi hem de fazla kilo durumu da yaşamazsınız. Hamile bir kadının günlük olarak ihtiyaç duymuş olduğu ve karşılanması gerekilen protein ve vitamin ihtiyacı şöyledir:

 • A vitamini, B1 vitamini, C vitamini, B2 vitamini, D vitamini…
 • 80-90 g protein ihtiyacı
 • 30-70 g demir ihtiyacı
 • 1,6 kalsiyum ihtiyacı günlük olarak ihtiyaç duyulan ve karşılanması gerekilen besin değerleridir.

dikkatli beslenme

Bu besin değerleri, dengeli ve sağlıklı bir beslenme için her hamile kadın tarafından ihtiyaç duyulan bir gereksinimdir. Bu besin değerleri, temel besin kaynakları ile kolaylıkla karşılanabilmektedir. Bu temel besin kaynakları ise şöyledir:

 • Süt
 • Yoğurt
 • Beyaz peynir
 • Kırmızı et
 • Balık
 • Baklagiller: nohut, fasulye, mercimek
 • Yumurta
 • Meyve
 • Sebze

beslenme yolları

Bu besin kaynakları, günlük olarak, belli ölçülerde tüketilmesi gerekilmektedir. Bu besin kaynaklarının ne kadar tüketileceğini, doktorunuz yapmış olduğu kontroller sonrasında sizlere hamilelikte beslenme önerileri ile birlikte detaylı olarak sunacaktır. Doktorunuzun tavsiyesi dışında farklı miktarlarda besin tüketimi yapmayınız. Çünkü doktorunuz hem sizin için hem de bebeğiniz için gerekli olan ölçüyü zaten sizlere sunmuş olduğu için fazla tüketmek, sizin fazla kilo almanıza neden olabilir. Sigara içen hamileler için sigarayı bırakmada izlenecek yolları konu alan yazımızı okuyabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir